Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Karaman'daki temasları sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, parti ziyaretlerinin ardından Karaman Belediyesi'ni ziyaret etti.

Belediye ile birlikte ziyaret programını tamamlayan Bakan Pakdemirli, Şimşek Tarım elma hasadına katıldı. 

Traktör kullanıp ağaçtan elma toplayan Bakan Pakdemirli, gençlere 'fast food' yerine günde 1 elma tüketmeleri çağrısında bulundu. Pakdemirli, şunları söyledi:

''Elma, insanın beslenmesinde önemli. İngilizlerin bir atasözü var. Türkçesi şu; 'Günde 1 elma evden doktoru uzakta tutar.' Aslında meyve ve meyvelere karşı olan gençlerimizin de ilgisini artırmamız lazım ki, bu paketli ürünlerden çok meyveyi tüketmemiz, sağlığımız açısından da son derece önemli diye düşünüyorum. Türkiye'de 170 bin hektar alanda 4,5 milyon ton elma üretiliyor. 2002 yılından bu yana elma üretim alanlarında yüzde 15 artış olmasına rağmen, üretimimiz yüzde 95 artmış durumda. Bu tabi ki yapılan Ar-Ge faaliyetlerinin, doğru ekim-dikim metotlarının sayesinde elde ettiğimiz rakamdır.

2021 tahminimiz, 4 milyon 260 bin ton elmamız olacak. İnşallah ürünümüz bu sene bol ve bereketli. Karaman, ağaç sayısı bakımından Türkiye'de ikinci sırada ama hedefi Isparta'yı geçmek. Onlara başarılar diliyoruz. Dünyada dekarında bin 670 kilo civarında verim alınıyor. Türkiye'de bin 750 kilolar civarında. Dekara veririmiz, biraz önce de söylediğim gibi, son 19 yılda yüzde 70'in üzerinde bir artışımız var. Dünya elma üretiminde, Türkiye üçüncü sırada. 2002'de 15 bin ton elma ihraç ederken, 2020'de 13 misli artışla 211 bin ton elma ihracatımız var. 111 milyon dolar parasal değerle, 2021 yılında da 2020'den ilk 8 ayda daha fazla ihraç yaparak 118 milyon dolarlık ihracata imza atılmış oldu. Gençlerimize fast food yerine günde 1 elma, obez olma diyoruz. Bunun çok ciddi önemi var, çikolata ve diğer ürünleri tüketeceğimize günde 1 elma tüketerek sağlıklı kalırız.''

Daha sonra bir otelde sektör temsilcileriyle bir araya gelen Pakdemirli, tarım ve hayvancılıkta yapılan yatırımları anlattı.

Traktör üzerine binerek hasada katılan Bakan Pakdemirli, buradan Karaman Grand Otel'e geçerek sektör temsilcileriyle bir araya geldi. 

Burada yaptığı konuşmada, sektör buluşmalarına çok önem verdiklerini vurgulayan Pakdemirli, sektör temsilcileriyle Bakanlık çalışanlarının bir araya geldiğini ve sorunlara direkt çözüm üretmeyi amaçladıklarını söyledi.

Pakdemirli, dünyanın son 1,5 yıldır yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Henüz tabii ki ağzımızdaki maskeleri tamamen söküp atamadık maalesef. Bu biraz da zaman alacak gibi gözüküyor. Bunun da topluma, dünyaya, küresel boyutta bir yükü var. Ciddi şekilde tüm dünyada pandemiyle beraber fiyatlar arttı. Hem emtia fiyatları arttı, hem çiftçimizin girdi fiyatları arttı, hem de tüketicilerde de bugün bir isyan var. Ayçiçek fiyat yapısı dün itibarıyla 1400 dolar civarındaydı dünya piyasasında. Aynı gün bir sene evvel bu 800 dolardı. Yüzde 100'lere varan çok ciddi artışlar var. Hububat, buğday 200 dolarlardan geldi 330 dolarlı fiyatlara dayandı. Sürekli olarak da bu fiyatlar oynarlık içerisinde. Diğer tüm ürünlerde çok ciddi bir artış var."

Bu fiyat artışlarının şu ana kadar çiftçiyi önemli derecede etkilemediğini dile getiren Pakdemirli, buna rağmen çiftçide bir kaygı olduğunu söyledi.

Pakdemirli, çiftçinin de gübre, tohum ve ilaç gibi diğer maliyetlerinde de artış yaşandığını ifade ederek, şöyle dedi:

"Bu artışları geçici olarak görmekle beraber çiftçimizin de bu kaygısını gidermek anlamında şunu söylüyorum; özellikle bu sonbahar döneminde çiftçimiz maliyetleri karşılayarak üretimine devam etsin. Hasat döneminde biz son 3 senedir ve genel anlamda da son 20 senedir çiftçimizi hiç üzmediğimiz gibi bu sene de hiç üzmeyeceğiz. Maliyet ne olursa olsun maliyetini karşılayacak şekilde biz alım fiyatlarımızı buna göre ayarlayacağız ya da piyasa fiyatlarını buna göre ayarlayacağız. O yüzden çiftçimizin üretimle ilgili bir endişesi olmasın."

- Karamandan.com, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.karamandan.com/foto/7949171/tarim-ve-orman-bakani-bekir-pakdemirlinin-karamandaki-temaslari-suruyor