Kağnıcı: Karaman'da tarımda işler iyi gitmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, tarım sektöründeki son gelişmelere dair yaptığı açıklamada, "Zor bir süreçten geçiyoruz. Yüksek girdi fiyatları nedeniyle üretimi sürdürmekte zorlanan çiftçilerimiz, bu yıl da kuraklık başta olmak üzere diğer etkenlerde katıldığında büyük zararlarla karşı karşıya kaldı.

Türkiye’nin tarımda en modern tekniklerin uygulandığı şehirlerinden birisi olan ilimizde özellikle elma üreticileri çok zor durumda kaldı. Kullanılan kimyevi gübrelerdeki son bir yıllık fiyat artışı yüzde 100’ü aşarken, mazot, tohum, zirai ilaç fiyatları çok yükseldi. Bakıyorsunuz elma üreticisinin satış fiyatı çok düşük, alacağı para için vade uzun.

Hayvancılık sektörü için yem ve diğer girdilerdeki yüksek artışlar üretimi tehdit ediyor.

Köylerimiz susuzluğa çare bekliyor. Devamlı her mecrada, meclis kürsüsünde, toplantılarda, görüşmelerde her yerde söylüyoruz.

Ülkemizde ve Karaman'da tarımda işler iyi gitmiyor, gelecek yılları iyi görmüyoruz.

Sayın Tarım Bakanı Pakdemirli ilimize gelmiş hoş gelmiş. Açılışların, ziyaretlerin olduğu program da görünüyor fakat üretici birlikleri, ziraat odası yani gerçek tarımla ilgisi bulunan hiçbir yer ziyaret programında yok.

Sayın Tarım Bakanı,

Kurumsal yerler de sıkıntı az, esas üretici kan ağlıyor kan!

Türkiye’de de amonyak kullanılan nitratlı ve azotlu gübrelerde sık sık yapılan zamlar çiftçinin gübre maliyetini artırıyor. Gübre üretiminde kullanılan hammaddeler bakımından yüzde 95 dışa bağımlı olan ülkemiz yaşanan doğalgaz ve buna bağlı amonyak krizi ile dövizdeki artışa bağlı olarak ciddi sorunlarla karşı karşıya.

Ne yapacağız?

Bahçelerimi sökeceğiz, ürünlerimi dökeceğiz?

Hayvanlarımızı yok pahasına mı satacağız?

Bu ülkenin gerçek sahibi, hakiki üretici olan köylüdür.

Gelin de bir ziyaret edin, gerçekler neymiş görün lütfen!" dedi.

- Karamandan.com, Politika bölümünde yayınlandı
https://www.karamandan.com/haber/7949117/kagnici-karamanda-tarimda-isler-iyi-gitmiyor