Karaman’da Güzel İşler Olacak

Ahmet Tek
Ahmet Tek

Çocukluğumuzun Cennet Mekanlarından Biri Yenilenecek...

Karaman’da önümüzdeki günlerde çok çok güzel işlere başlanacak. Her şey daha güzel olacak. Yapılacak onca işin sadece birinin müjdesini vermek istiyorum.

Karaman’da benim kuşağımdan başlamak üzere Kayserilioğlu Çocuk Kütüphanesi’nden yolu geçmemiş çocuk var mıdır? İlkokul dördüncü sınıf öğrencisi iken kapısından ilk kez girdiğim Kayserilioğlu Çocuk Kütüphanesi’nde okuduğum kitaplar ve kütüphane arkadaşlarım hiç aklımdan çıkmaz.

Elli yıldan fazla olmuştur. Kütüphaneye kayıt olduğum günü ve kayıt için ödediğim 2,5 lirayı dün gibi hatırlarım. Benim kitaplarla bağ kurduğum, evimin dışındaki ilk sıcak mekanım bu kütüphanedir.

14 Kasım 2018’de “Kütüklü Park ve Kütüphanem” başlıklı bir makalem yayımlanmış. Üç yıl olmuş. Bu makalenin bir yerinde şunları yazmışım:  “Karaman’da İsmetpaşa Caddesi güzergahında yer alan en dikkat çekici, şirin ve işlevsel park, bence Cumhuriyet ve Türkçe parklarının 200 metre kadar uzağındaki Cambaz Gazi’dir.

Cambaz Gazi de neredeymiş, diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Haklısınız. Cambaz Gazi, binlerce kişinin her gün, bir kaç kez önünden geçtiği bir yerdir. Çoğu kişi türbeyi görür, türbeden haberdardır. Türbenin Cambaz Kadı Abdurrahman Efendi’ye ait olduğunu bilen azdır. Bu türbenin sahibinin, günümüze geride bir taşı bile kalmayan bir okulun arazisi üzerinde yer alan parkın adıdır, Cambaz Gazi. Karaman’ın yakıştırdığı biçimiyle Kütüklü Park. Burası Karaman’a gittiğimde uğradığım, çay içtiğim yerlerden biridir. Kütüklü Park olarak adlandırılması boşuna değil. Parkta devasa bir kütük bulunmaktadır. Bu kütük, Toroslarda bir yangından kurtarılan ve Orman İdaresince Gökçe Çamlığında koruma altına alınan 800 yaşındaki bir çam ağacından arta kalan gövdedir.  

Antik Yunan, Roma ve Rönesans dönemi başta olmak üzere bir çok uygarlığın görkemini yansıtan yüzlerce heykeli görmüş ve onları hayranlıkla seyretmiş biri olarak diyebilirim ki; bizim kütük, biçimi ve güzelliği ile gördüğüm heykellerden daha estetik, daha muazzamdır. Bir heykeltıraşın elinden çıkma değildir. Belki 20 bin heykeltıraşın sanatlarını asırlar boyu icra ettikleri sürede bu forma kavuşmuştur. Torosların taşı, toprağı beşik olmuş, yağmur, kar, rüzgar, güneş el ele verip büyütmüş bir güzel ağacın mis kokulu gövdesiyle, insan elinden çıkma bir yontu yarışabilir mi?

Kütük adını verdiğimiz bu sanat eserinin bilmem farkında mıyız? Kamil Uğurlu beyefendiden, bu kütüğün Karaman’a getirilişi ve mekan seçimi kararının öyküsünü dinlemek isterim. Çok hoş bir öykü dinleyeceğime ve Karaman’ın hafızasına emanet bırakacağımıza eminim.

Sevgili okur! Buradan geçerken bir kaç dakikanı ayırmanı rica ederim. Önce kütüğü seyret. 800 yıllık bir güzelliğin bize kalan parçasının karşısında olduğunun idrakiyle... 

Ey okur! Sonra Cambaz Kadı Abdurrahman Efendi’nin türbesine yaklaş, bir Fatiha oku.
Vaktin varsa bulduğun bir kürsüye (tabureye) otur, bir çay içimi dinlen. Karaman’da en iyi çay demlenen yer Kütüklü Park’tır, bana güven.

Kitaplarla Tanıştığım Mekan

Kütük ve park yokken bu alan bir vakitler benim en sık uğradığım yerdi. Karaman’ın ilk Çocuk Kütüphanesi buradaydı. 1966, 1967 ve 1968 yılları kütüphaneyi keşfettiğim ve kütüphaneden çıkmadığım yıllardır.

Kayserilioğlu Çocuk Kütüphanesi; İlkokul grup çalışmaları (küme derdik) için ilk kez geldiğim bu sıcacık yerde kitapların tuzağına düştüm. Galiba 2.5 lira vermiş, üye olmuştum. Okumadığım masal kitabı kalmamıştı. Kütüphaneyi, benim gibi okumayı seven çocuklar için cazibe merkezi haline getiren bir kadın personel vardı. Sevecen, çok güzel bir ablaydı. Adını hatırlamıyorum. Ne zaman kütüphane ile ilgili bir konu geçse, kütüphane sözcüğünü duysam, o güzel insan ve kitaplarla dolu o kocaman masanın etrafında oturan çocukluğum aklıma gelir. Hayatta ise sağlık ve huzur dilerim. Vefat etmişse Allah rahmet eylesin. Kütüphaneye ilk kez adım atan çocukları sahiplenen, onların dilinden anlayan, ödevlerine yardımcı olan, kaynak kitap öneren, işini çok seven, kış günlerinde ısınmak için kütüphaneyi keşfeden çocuklara da şefkat gösterip önlerine kitaplar bırakan bir başka kütüphaneci var mıdır?

İlkokul 4. ve 5. sınıfta okuduğum dönemde, hafta sonlarında, sömestr ve yaz tatillerinde Kayserilioğlu Çocuk Kütüphanesi benim cennetimdi. Duydum ki, burası nihayet restore edilecek. Mekan olarak küçük, işlevsel olarak derya gibi olan Çocuk Kütüphanesi Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tepeden tırnağa yenilenecek.

Belki ilk kez benden duymuş olacaksınız; Çocuk Kütüphanesi yıllar önce mescitmiş ve vakıf malıymış. İktidarlar her dönemde ellerindeki kamu mallarını satar. Türkiye’nin yoksulluk dönemlerinde de satılan kamu malları arasında çokluk vakıflara ait eserler yer almış. Karaman’da da hanlar, hamamlar, hatta şimdiki adıyla Kayserilioğlu Çocuk Kütüphanesi olan bina da varmış. Henüz sanayinin Karaman’dan uzak olduğu yıllar... Ya hazineye ait tarla, ya vakıflara ait mülk, başka satacak ne olabilir...

Karaman’ın araştırmacısı ve arşiv uzmanı sevgili Uğur Erkan, belgeleri didik didik edip Kayserilioğlu Çocuk Kütüphanesi’nin tarihini yazsa çok hayırlı bir hizmet yapmış olur.

İnşallah bir oldu bitti yaşatılmaz

Kütüphane binasının mescit olarak ibadete açılması için geçmiş yıllarda konu mahkemelik bile olmuş. Çok değil, 8-10 yıl önce. Şimdilerde aynı konuda bir adım daha atıldığı kulağıma geldi. İnşallah bir oldu bitti yaşatılmaz. Karaman için kıymeti var mıdır? Doğrusu şüpheliyim. “Hatuniye Medresesi’ni Konya’ya taşımışlar” diye dikkat çekmek için bir başlık atmıştım, bu başlığı bile kimse umursamamıştı.

Benim edindiğim bilgiye göre, kütüphane binası vakıfmış ve bir şekilde Karaman Belediyesi’ne devrolunmuş. Belediye burasını 1949’da bazı mülklerle birlikte satışa sunmuş. Her dönemin bir satıcısı olur bir de alıcısı. Dün neyse bugün de o. İlahi yasadır; bugün dünden devam eder. Satış işi çoğu aklı evvelin iddia ettiği gibi Turgut Özal’ın buluşu değildir. Tarihin her döneminde satış vardır. En büyük satıcı ve alıcı her daim devlet olmuştur. Siyasetin sığ gündeminin sakızı olarak çiğnense de derin konudur. Üniversitelerde lisans eğitiminin baba bölümlerindendir ve iktisat biliminin konuları arasındadır.

İbrahim Kayserilioğlu tarafından satın alınan bina uzun yıllar depo ve ambar olarak kullanılır. Daha sonra 1960’larda İbrahim ve Hilmi Kayserilioğlu kardeşler Karaman’daki tüm mallarını satışa çıkarır.

İşte bu sırada, eşraftan bazı kişiler Kayserilioğlu kardeşlerle temasa geçer, bu binanın kütüphane olarak devlete bağışlanmasını rica ederler. Kayserilioğlu kardeşler, alicenaplık gösterip, Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet vermesi koşuluyla burasını Kültür Bakanlığı’na bağışlarlar. Rivayet odur ki, tapuda “Burası çocuk kütüphanesi olarak kullanılmak kaydıyla bağışlanmıştır” şerhi vardır.

Aslında Karaman bir vakıf şehridir. Vakıfların şehirde hala birçok mülkü vardır. Gazipaşa Caddesi’nde vakıflara ait 6 dükkan bulunduğunu öğrendim. Ama Vakıf mülklerinin büyük bölümünün bir talihsizlik yaşadığı muhakkak.

Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Karaman’da herkesin bildiği bazı eserleri de restore programına alacak. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılıyor.

Bu işlerin arkasında kim var? Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü’nün Karaman’a yoğunlaşmasına vesile olan hemşehrimiz kim? Bir gün bir başka yazımda da o hemşehrimizin adını yazarım. Belki nezaket gösterip, kendisine bu çabaları için teşekkür etmek amacıyla aramak isteyenler olabilir.

Karaman’da etkinlik, kültür ve sanat için mekan sıkıntısı yok. Her yer bina. Hem öyle atıl durumda olanlar var ki, onların boş bırakılmasına içim sızlıyor.

Karaman unu, yağı, şekeri bol olan bir şehirdir. Karaman’ın sorunu helva yapacak usta olmaması, daha fenası, helva yapılsa bile helva yemeye kimsenin tenezzül etmemesidir. Arada bir helvacı çıksa da yapılan helvayı beğenen hem az kişi olur, hem helvacıya bir kulp takılır. Karaman’da binamız çoktur ama içleri boştur. Belki in ve cin top oynasın diye böyledir. Onlar da eğer oynamayı biliyorlarsa oyunlarına seyirci davet etmeyi bilmeyen varlıklardır.

Piri Reis Kültür Merkezi’ni görmüştüm de hayaletli konaklara benzetmiştim. Devletin servet döküp Karaman’a emanet ettiği devasa yapı, loş, boş ve sahipsizdi. Çok üzülmüştüm. Bilmem hala aynı mıdır? Diğer yerleri sizler benden daha iyi bilirsiniz.

Karaman’da güzel şeyler olacak. O güzellikleri canlı tutacak olan şehir halkıdır. Vurdumduymazlık, aldırış etmemek ve nemelazımcılık bir şehrin yaşayanlarının ölmeden önce mezara gömülmelerinden farksızdır.

Ahmet Tek

- Karamandan.com, Ahmet Tek tarafından kaleme alındı
https://www.karamandan.com/makale/7587463/ahmet-tek/karamanda-guzel-isler-olacak