Facebook, Whatsapp'ın mesajlarına erişim istiyor!

WhatsApp geçtiğimiz aylarda kullanıcı sözleşmesi nedeniyle büyük tartışmaların ortasında yer almıştı. Çatı şirket olan Facebook yine büyük tartışmalara sebep olacak bir karar vermeye hazırlanıyor. WhatsApp’ın mesaj içeriğini gizleyen uçtan uca şifreleme Facebook’un yapay zekası tarafından aşılabilecek.

WhatsApp günlük 2 milyar aktif kullanıcı sayısıyla reklam hedeflemeleri açısından Facebook için bir altın madeni demek yanlış olmaz. Mesajlaşmalarda geçen kelimeler, paylaşılan alışveriş sitesi linkleri veya sorular Facebook için bulunmaz bir veri tabanı oluşturuyor.

ŞİFRELEMEYİ AŞMADAN KELİMELERİ FİLTRELEYECEK

Facebook’un amacı sohbetlerin şifrelerini çözmeden verileri analiz edebilmek. Microsoft, Google gibi devler de bu analiz sistemine büyük yatırımlar yapmaya başladı.

Facebook şimdilik sadece araştırma aşamasında olduğunu belirtiyor ve bunun sonucunda kesin bir şekilde şifreli mesajlara müdahale anlamının çıkmaması gerektiğini ifade ediyor. Yine de bu tarz eylemlerin uçtan uca şifreleme kavramlarını ortadan kaldıracağı bir gerçek ve WhatsApp gbi platformların en büyük pazarlama noktası da ne gariptir ki uçtan uca şifreleme.

KAYNAK: HABER7

- Karamandan.com, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.karamandan.com/haber/7576141/facebook-whatsappin-mesajlarina-erisim-istiyor