KMÜ Eğitim Fakültesi, Özel Eğitim Bölümü, Çalıştaya Hazırlanıyor

Misafir Kalem
Misafir Kalem

KMÜ Eğitim Fakültesi eylül ayında gerçekleştirmeyi planladığı çalıştaya hazırlanıyor. Özel Eğitim bölümünü öne çıkarmayı hedefleyen fakülte, özel eğitime bakışı, ihtiyacı, uzman durumunu ve destek birimlerinin bir envanterini belirleyebilmek amacıyla bir çalıştay düzenlemek istiyor.

“Özel Eğitimde Eğitsel Tanılama ve Değerlendirme” başlığı altında beş oturum etrafında şekillenecek olan çalıştaya Karaman şehri şimdiden hem ilgi göstermeye hem de destek olmaya başladı bile. Anlıyoruz ki, önemli bir ihtiyaç söz konusu ve Üniversitenin bu konuda önderlik yapmasına dair bir kararlılık var...

Pandeminin öğrenme güçlüğünü tetiklediğini dikkate alırsak, diğer konulardan önce bu konu, öğrenme güçlüğü oldukça mühim görünüyor. Hatta buna disleksi konusunu da eklersek, acil neşter atılması gereken bir sorun ile karşı karşıyayız. Uzman ekibimizle bunu neden KMÜ Eğitim fakültesi gerçekleştirmesin? En azından eğitim ve yönlendirme konusunda üst akıl olarak bize çok iş düşecek...

Üstün zekalı çocukların eğitimi de özel eğitim çatısı altında değerlendirildiği için, bu öğrencilere ayrı ve özel ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Ancak nerede, nasıl ve hangi süreçler içinde bir özel eğitim olmalı? Bu öğrencileri sağlıklı testler ile tespit edebiliyor muyuz? Yoksa suistimale mi kurban veriyoruz?

Hatta üstün yetenekli çocukları ne kadar besleyip, destekleyebiliyoruz? Milli ok şampiyonumuz Mete Gazoz’un eğitim öyküsü bize çok şey söylüyor...Çocukluğunda iyi bir okçu olmak isteyen Mete, bakın nasıl bir serüven takip etmiş:

Omuz gelişimi için yüzmeyi öğrenmiş ve geliştirmiş..

Görme ve dikkat yeteneği için resim ve görsel sanatlar ile beslenmiş

Göz ve el koordinasyonu için piyano dersleri almış

Güç, denge ve kondisyon için basketbolu ilerletmiş...

Biz çocuklarımızın tek kanatla uçacağı varsayımıyla esasında onlara zarar veriyoruz. Diyelim ki mühendislik eğitimi alacak çocuğa, müzik, felsefe, dil eğitimi, tasarım ve spor eğitimleri verirsek güçlü yanının iyice palazlanmasına katkıda bulunuruz.

Bu bağlamda Özel Eğitim ve Araştırma Merkezimiz, yönetim kurulunu oluşturma aşamasında. Zihinsel güçlüklerden, çocuk gelişimi konusunda deneyimli ve donanımlı bir ekipe; sosyal psikologdan işitme engelli uzmanına varıncaya kadar geniş bir yelpaze oluşturduk. Merkezimiz vaka ile temasa geçebilmeyi iple çekiyor. Bunun için hazırlıklar çoktan başladı...

Hiper aktif, odaklanma sorunu olan ve oldukça spontane davranışlarlarla kontrolsüz eylemler gerçekleştiren ADHD’li çocuklarımızın ilköğretimde tanınamadığı için sistem dışı bırakılmaya zorlanmasının milli bir kayıp olduğuna dikkat çeksek, dahası bu konuda deneyimli yönlendirmeler için belki hizmet içi eğitimleri beslersek, KMÜ adına sevindirici olmaz mı?

Yine otizm ve spektrum bozukluğu, duygu durum düzensizliği ve kontrolsüzlüğü, bipolar bozukluk konusunda iyi bir oturum düşlenmekte, çalıştayda.

Zihinsel engel ve işlev bozukluğu olarak down sendromu gibi özel destek, eğitim ve bakım gerektiren konuda da bir oturuma yer verilmesi bu konuda yetkin konuşmacıların bulunması hedefleniyor.

Çocuk gelişiminde uzman hocalarımız, özel eğitim ve destek isteyen çocukların erken tanılanmasının önemini masaya yatıracaklar.

Karaman Bilsem hem yönetici hem de eğitmenleriyle tam destek yanımızdalar...Dahası Milli Eğitimde bu konuda uzman olan hocamızın kurum amiri olması da bizim için son derece önemli...

Özel eğitim konusunda hizmet veren bazı özel eğitim merkezlerimiz bize destek vermeye şimdiden gönüllüler ve heyecanlılar Hatta sponsor olmanın lafı bile olamayacağını samimiyetle ifade ettiler.....onlardan da sahayı dinleyeceğiz.

Özel eğitime ihtiyacı olan ve bu konuda yeterli deneyimi olan rol model aileler de bize yol gösterebilir.

Bu çalıştayın hazırlıklarına başlayınca fark ettik ki, zihinsel gerilikten, işitme engeline varıncaya kadar pek çok konuda yetişmiş elemanımız var... Özel eğitim bölümümüze öğrenci kabul edince, bu çalıştaydaki çoğu konuştuğumuz konular taşların yerine oturması gibi daha bir anlamlı ve etkin olacak..

Farklı üniversitelerden de alanında uzman hocalarımızın destek vermeye hazır olduklarını bilmek, bizi motive eden başka önemli etkenler oldu..

Esasında biz çok şey yapmayacağız...organize edip, sunum ve yönlendirmelerle sadece yeni bir terkip oluşturacağız...bir sonraki basamak için alt basamak oluşturacağız...

Bu pastadan hepimiz nasipleniriz...sosyal sermaye ve ekonomik giderlerin değerlendirilmesinden, işgücünün hesaplanabilirliği, özel destek isteyen öğrencilerin işgücüne kazandırılması, bunun için işverenden topluma varıncaya kadar bir farkındalık oluşturulması için fizibilite, planlama ve uygulamada KMÜ Eğitim Fakültesi pencere açmaya ve ufuk vermeye kararlı görünüyor.

Son olarak hatırlatmak isteriz ki, sadece eğitim fakültemiz değil, üniversitemizin bütün birim yöneticileri 02.08.2021tarihinde saat 21.00’da üniversitemizin resmi web sayfası üzerinden, sayın Rektörümüz Prof. Dr. Namık Ak hocamız liderliğinde canlı yayında tanıtım standı yer alacaklar. Hepiniz davetlisiniz... Bekleriz...

Aliye Çınar

- Karamandan.com, Misafir Kalem tarafından kaleme alındı
https://www.karamandan.com/makale/7544710/misafir-kalem/kmu-egitim-fakultesi-ozel-egitim-bolumu-calistaya-hazirlaniyor