Sırt ağrısı neden ortaya çıkar? Sırt ağrısına ne iyi gelir?

Genellikle masa başı çalışanlarının sıklıkla yaşadığı sırt ağrısı dikkate alınmadığında ileride ciddi rahatsızlıklar neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar bu rahatsızlığın belirtilerinin ortaya çıkması ile kişilerin bir doktora görünmelerini öneriyor. Boyundan belin alt kısmında kadar ağrı, sızı, yanma, boyun tutulması, belde şiddetli sancı ve kalçalarda kemik batması gibi belirtilerle kendini gösterir. Birçok durumdan dolayı ortaya çıkan sırt ağrılarına: fibromiyalji, sırt fıtığı, sedanter, kemik erimesi, romatizmal hastalık, deformite, tümörler ve deteneratif gibi hastalıklarda yol açar. Son günlerde ise koronavirüsün bir belirtisi olarak kayıtlara geçti.

Genellikle 20 ve 50 yaş arası sıklıkla rastlanır. Erkeklere oranla kadınlarda görülür. İleri düzeydeki sırt ağrıları uykuların bile bölünmesine yol açar. Bu durumlarda mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. Uzmanlar zamanında tedavi edilmediğinde kronik ağrılara dönebileceğini vurguladı. Sırt ağrılarında sıklıkla fizik tedavi uygulanır.

PEKİ SIRT AĞRISI NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

- Uzun süre hareketsizlikten sonra aniden hareket etme
- Üst solunum yollarına bağlı kas spazmı geçirme
- Dikkatsizce ağır yük kaldırma
- Yanlış oturma
- Böbreklerin enfeksiyon kapması
- Ağır çanta kullanmak

SIRT AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Kronik bel ve sırt ağrısı çeken kişilerin doğal yollara baş vurmadan bir uzmana görülmelidir.

SARIMSAK

Sarımsak içerdiği anti-bakteriyel maddeler sayesinde vücuttaki iltihaplanmaları atar. Kasların hassas olan yüzeylerini onarır. Her sabah aç karna bir diş sarımsağı ilaç gibi yutarak bu maddesinden faydalanabilirsiniz.

EPSOM TUZU

Magnezyum sülfat bakımından zengin olan epsom tuzunu duş aldığınız sırada bir kovaya sıcak su koyunuz içerisine göz kararı epsom tuzu ekleyiniz. Daha sonra bu suyu boynunuzdan aşağı yavaş yavaş dökünüz. Ya da yine sıcak suyun içerisine eprom tuzu ekleyiniz. Sonra bu suya temiz bir havlu batırıp ağrıyan bölgenizde 15 dakika bekletiniz.

ZERDEÇAL

Vücuttaki iltihaplanmaları temizleyen ve ödemi atan besinlerden biri olan zerdeçaldan 2 yemek kaşığına bir yemek kaşığı bal karıştırınız. Daha sonra 3 yemek kaşığı ılık süt ekleyip macun haline getiriniz. Bu macunu ağrıyan bölgeye sürünüz. 10 dakika masajla uyguladıktan sonra ılık su ile yıkayınız.

PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı yorgunluk ve bitkinliğe iyi gelir. Günde bir barda papatya çayı tüketerek vücudunuzu sakinleştirmiş olursunuz.

- Karamandan.com, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.karamandan.com/haber/7489496/sirt-agrisi-neden-ortaya-cikar-sirt-agrisina-ne-iyi-gelir