Bu Güzel Haberleri Benden Duyun!

Ahmet Tek
Ahmet Tek

Karaman'da yazı yazmaya başladığım ilk günlerden itibaren, "Bu şehrin eksiği bilgi" iddiasında bulundum ve bu konuda onlarca yazı yazdım. Türkiye'nin milli huyudur; Aksayan ve sorunlu işlere sahip çıkan olmaz. Güzel işin sahibi çok olur. Karaman'da ise güzel işleri bile duyuran yok desem, bilmem üzülen veya üzerine alınan çıkar mı?

Ekonomide "Kötü para iyi parayı kovar" ilkesi vardır. Bu ilke gazetecilikte "Kötü haber güzel haberi kovar" şekline dönüştürülmüştür. Aynı ilke sosyal medyada, "Yalan haber, doğru haberden en az 10 kat fazla okunur"a evrilmiş, bu iddia bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Bu gerçeklere rağmen, basının bilgiye erişimindeki sorunları da dikkate alacak olursanız, kaza, cinayet, kavga vb her türlü asayiş olaylarının okuyucu veya izleyicinin başından aşağıya neden bu kadar bol kepçe boca edildiğinin mantığını kavrarsınız.

Bir örnek vermek gerekirse, "Yunus Emre" başlıklı bir yazıyı 100 kişi okursa, "Tornacı Yunus bacağından vuruldu" haberini en az bin kişi okur. Bunun sebeplerine değinecek değilim. Ayrıca benim yorumlayabileceğim bir konu da değil. Bu gerçekler bilinirken, başta devlet kuruluşlarının yöneticileri olmak üzere, merkezi ve yerel idareciler, STK'ların ve benzeri kuruluşların temsilcileri de güzel ve olumlu haberleri bile duyurmakta isteksizdirler. Yazılarımı takip eden okuyucular hatırlayacaktır, birçok güzel haberi Karaman'a ilk kez ben duyurdum. Karaman'ın yarım bırakılmış işlerini veya yapılmayan hizmetlerini de sık sık gündeme getirmeye çalıştım.

Bu yazıda Karaman adına gurur duyacağımız güzel işlerden bir demeti sizlere kısa notlar halinde aktaracağım. Ben bunları duyarken mutlu oldum, eminim sizler de okurken sevineceksiniz.

İlk müjdeli haber Kazımkarabekir ilçesinden. Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen “Kazımkarabekir Gençlik Merkezi” çok yakında açılıyor. Kitap-Kahve mekânı olarak dizayn edilecek olan Gençlik Merkezi'nin yapacağı etkinlikleri özetleyerek sunuyorum:

-Toprak, felsefe,edebiyat temalı okumalar ve bu okumaların tahlillerini yapmak,

-Yazarlık eğitimleri,

-Diksiyon eğitimleri,

-Geleneksel okçuluk eğitimleri,

-Hacı Baba Dağı’nda gençler ile okuma, yazma ve izcilik kapsamında 2 günlük kamp faaliyeti gerçekleştirmek.

Daha birkaç gün önce "Karadağ'da kamp" başlıklı ironik bir yazı yazmıştım. Karadağ'da değil ama Hacı Baba'da gençler kamp kuracak.

Bu etkinliklerle okuma eğitiminin doğal ortamlarla etkileşimi sağlanacak, aynı zamanda gençleri düşündürmeye teşvik edecek kavramlar, durumlar ve olaylar arasında ilişki kurma, yaratıcı düşünce becerileri desteklenecek.

Proje ile, okuma alışkanlıklarının arttırılması ve kütüphane kültürünün yaygınlaştırılmasına katkı sağlanması, gençlerin kültürel gelişimlerinin desteklenmesi, gençler için farklı sanatsal, sportif, sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklerin gerçekleştirilebileceği nezih mekânlar olusturularak gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Proje yürütücüsü: Kazımkarabekirliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği.

Proje Ortakları: Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü.

Proje Mekanı: Kazımkarabekir İlçe Belediye Başkanlığı tarafından yürütücü derneğe tahsis edilen Paşa Parkı içerisindeki taş bina.

Şimdiden hayırlı olsun.

Kazımkarabekir'e müjde üstüne müjde var. Bir başka hizmet de eski Kur'an kursu binasının yenilenerek, çok amaçlı bir binaya dönüştürülmesi oldu. Bu binada Yunus Emre Gençlik Merkezi için yer ayrıldı. Konya yolu üzerindeki mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfına ait KMÜ karşısında bulunan Kur’an kursu binasında yeni bir proje uygulanıyor.

Proje kapsamında, çatı tadilatı ve dış cephe kaplaması yapıldı. Binanın zemin katında 4/6 yaş çocuklarının Kur’an öğrenmeleri için 2 sınıf, 1 oyun alanı, 1 yemekhane, erkek ve kız öğrenciler için çocuklara uygun lavabo ve tuvaletler ayrı ayrı dizayn edildi. Bahçe ise çocuklar için oyun parkı olarak düzenlendi. Yine zemin katta kadınlar için Kur’an kursu 1 sınıf, 1 öğretmen odası olmak üzere tamamlandı.

Binanın 1. katına İlçe Müftülük hizmet binası; 1 makam odası, 1 vaiz odası, 1 memur odası, ayrıca Türkiye Diyanet Vakfı Kazımkarabekir Şubesi odası, 1 arşiv, 1 sistem odası ve lavabo tuvaletleri (bayan ve erkek) tanzim edildi.

Binanın üniversite karşısında olması dikkate alınarak, üniversite öğrencilerine ulaşmak, onlarla ilgilenmek amacıyla üst katta Yunus Emre Gençlik Merkezi oluşturuldu. Gençlik Merkezi'nde, gençlerin vakit geçirebilecekleri birimler olarak kütüphane, çay ocağı ve sohbet odası oluşturuldu. Bahçesi ile 4 bin metrekare olan yeni binanın zemin ve üst katları 364'er metrekare büyüklüğünde. Yaklaşık maliyet (İl Özel İdaresi) 908.600 TL (KDV dahil)

HALI SAHA VE YÜZME HAVUZU

Kazımkaraber'e dahası var. Sıradaki tesis, 7 bin 920 metrekare alana sahip "Halı Saha". Tribün kapasitesi 250 kişi, soyunma odaları 220 metrekare olacak. İhale bedeli 2, 5 milyon lira. Henüz geçici kabulü yapılmamış.

Halı sahaya bir de kardeş geliyor. Portatif panel yüzme havuzu. Gençlik ve Spor Bakanlığının "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesi kapsamında yapılacak. Bizim kuşak ya Bacağın havuzuna ya Boklubent'e gitmek zorundaydı. Hastalık mı, mikrop mu kapacağız, kimsenin aklına gelmezdi. Havuzun uzun kenarı 16, kısa kenarı 8 metre olacak. Yaklaşık 130 metrekare alana sahip olacak havuzun kurulumu iki hafta sonra bitmiş olacak. Bu yaz Kazımkarabekir'de isteyen genç, yüzme öğrenmiş olacak.

Kazımkarabekir'e bunca yatırım yapılıyor, peki arkasında kim var, bu işlerin yapılması için kim uğraşıyor? Bilmek ister misiniz? TBMM'deki yoğunluktan fırsat bulur bulmaz soluğu Karaman'da alan Ak Parti Milletvekili Selman Oğuzhan Eser.

Gelelim Karaman'a. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Karaman İl Koordinatörlüğü tarafından Karaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine yatırım tutarı yaklaşık 3,5 milyon lira olan 6 sıralı silaj biçeri ve balya makinesi için yaklaşık 2,3 milyon lira hibe desteği verildi. Ayrıca yatırım kapsamında KDV ve diğer vergilerden de muafiyet sağlandı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürlükleri Türkiye genelinde büyük atılımda. Yenilik üstüne yenilik getiriyorlar. Haberiniz var mı, bir güzel uygulama başlatılmış. e-Doğum uygulaması. Yeni doğan ve adını koyduğunuz bebeğinizin doğum bildirimini nüfus müdürlüğüne gitmeden sağlık kuruluşlarında yapabiliyor ve bebeğinizin kimlik kartını PTT aracılığıyla evinizde teslim alabiliyorsunuz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürü Arif Cansaran, hem işini hem Karaman'ı çok seven bir yöneticiymiş. Liyakatli insan işini güzel yapan insandır. Cansaran, Karaman'a öyle güzel bir hizmet binası açmaya hazırlanıyor ki, "Keşke diğer hizmet birimleri de öyle olsa" diyeceksiniz. Karaman'da bir daha nüfusta yoğunluk haberi duymayacağınızı söyleyebilirim. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Şefik Aygöl, Temmuz'un ikinci haftasında Karaman'a gelecek. Arif Cansaran, genel müdürünü Karaman'da konuk edecek olmanın heyecanını şimdiden yaşıyordur. Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğünün alkışlanacak bir hizmeti daha var: Adreste Nüfus Hizmeti (ANH) Nüfus müdürlüklerine gidemeyecek durumda olan vatandaşlara "Hayatınızın Her Anında" sloganı ile evlerde hizmet veriliyor.

Güzel haberler öyle çok ki, ama tadında bırakalım. Bir de "kara haber"im var. Bunca güzel haberin yanında hepimizi bir kez daha üzecek olan kara haberi bir başka yazıda paylaşmak istiyorum.

- Karamandan.com, Ahmet Tek tarafından kaleme alındı
https://www.karamandan.com/makale/7300264/ahmet-tek/bu-guzel-haberleri-benden-duyun