Karamanlı esnaflar pandemi desteklerinden memnun mu?

17 Mayıs Pazartesi günü yapılan Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusa sesleniş konuşmasında esnaflara 5 bin TL hibe desteği verileceğini açıkladı.

Karamandan.com muhabiri Alperen Baş'ın özel röportajında Karamanlı esnaflar, yapılacak olan destekleri değerlendirdi.

Karamanlı esnaflar genel olarak desteklerden memnun olduklarını söylediler. Bazı esnaflar ise, meslek ayrımcılığı olmadan herkes yararlanırsa daha iyi olacağını düşündüklerini dile getirdiler.

Karamanlı esnafların pandemi dönemi ve destekler hakkındaki düşüncüleri sizlerle, iyi seyirler...

5 BİN TL ESNAF DESTEĞİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslenen Erdoğan, Bugüne kadar 206 milyar lirayı bulan borç ertelemelerinin tutarının, yıl sonunda 219 milyar liraya ulaşacağını ifade ederek şunları söyledi:

"Salgının başladığı günden bu yana toplamda 661 milyar liralık bir kaynağı insanımızın emrine vermiş olduk. Şimdi esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programının müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu ivme programıyla salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara vermek mecburiyetinde kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız.

Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü ve otobüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. Böylece iki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkarımıza 4 milyar 622 milyon liralık bir kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz."

- Karamandan.com, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.karamandan.com/video/7194291/karamanli-esnaflar-pandemi-desteklerinden-memnun-mu