Mide-zedeler

Abdullah Konuksever
Abdullah Konuksever

Mide çok esnek bir organdır; kolayca büyüyebilir veya küçülebilir.

Çok yedikçe veya içtikçe mide büyür ve mide büyüdükçe de doyurulabilmesi/doldurulabilmesi için daha fazla gıda gerekir. Mesela 50 kilo ağırlığındaki birisi bir tabak yemekle rahatça doyabilirken aynı kişi eğer şişmanlayıp 150 kilo olmuşsa en az üç katını tüketmesi gerekir. Şişmanlamış olan şahıs artık kısır döngüye girmiştir; tükettikçe şişmanlar; şişmanladıkça da fazla tüketir. 

Midenin büyümesi, yani aşırı tüketim kendini gösterir. Vücut yağ bağlayıp ağırlaşır. Bunun yanı sıra aşırı şişmanlık değişik hastalıklara yol açar.  Mide büyümesinin bir sınırı vardır ve bu kişiden kişiye değişir. Genelde mide bünyenin kaldırabileceği kadar büyüyebilir. Bunun ötesi zaten ölümdür.

Mide ile nefs arasında müthiş bir benzerlik bulunmaktadır ama bu benzerlik fiziki manada değildir elbette. İnsan nefsi de çok esnektir; terbiye ettikçe küçülebilir veya şımarttıkça büyüyebilir. Büyüdükçe de oburlaşır yani istekleri bitmez. Nefs ile mide arasında farklar vardır; bu farklar şunlardır.

1)    Nefsin istekleri sadece gıda ile sınırlı değildir; nefs akla hayale gelen her şeyi ister.

2)    Genelde kimse bir kişiye zorla bir şey yedirip içiremez yani mideyi sadece sahibi besleyebilir. Nefsi ise başkaları da besleyebilir. Şöyle izah edelim; ünlü bir kişinin yakın çevresinde 1000 kişi olduğunu düşündüğümüzde, bu kişinin nefsini kendi yanı sıra 1000 kişi de yağcılık, yalakalık, dalkavukluk yaparak bol bol besleyebilir.

3)    Nefsin büyüdüğü, mesela şişmanlama gibi değişikliklere yol açmadığından dolayı, kolayca fark edilmez.

4)    Nefs fiziki  değildir ve bu yüzden fiziki sınırlara takılıp kalmaz. Büyüyebildiği kadar büyür; hafazanallah kendini tanrı ilan edecek kadar azabilir.

Neticede mide veya nefsini aşırı şekilde büyütmüş insanlar mide veya nefsin esiri, kölesi haline gelirler. Midesini doldurmaktan başka hiç bir derdi olmayanlar bu dünyayı mahvedeler; aşırı şişmanlığın bütün sıkıntılarını çekerler. Nefs kölesi insanlar ise hem dünya hem de ahretlerini perişan ederler.

Nefsi kontrol almanın yöntemlerinden  biri de oruç tutmaktır.

Abdullah Konuksever

- Karamandan.com, Abdullah Konuksever tarafından kaleme alındı
https://www.karamandan.com/makale/7020568/abdullah-konuksever/mide-zedeler