Karaman'ı tanımayan nasıl tanıtır?

Ahmet Tek
Ahmet Tek

“Karaman Balı Dünya Birincisi” başlıklı yalan habere, yalan haberi üretenlere, yayıp duyuranlara, sosyal medyada paylaşanlara, özetle bu vebale ortak olanlara vah ki vah!. Birkaç gün önce bir yazıma başlık olarak seçtiğim Aşık Mahzuni Şerif’in şiirindeki gibi söylersek “yuh yuh, yuh yuh”

Yüzün kızarması, masumiyet ve mahcubiyet hissindendir. Yüz kızarıklığı, utanma, ar ve edep duygusunun tezahürüdür. Özür dilemek, yanlış yapmışım demek erdemli insanın meziyetidir.

Bal kavanozunu paylaşanlardan başlamak istiyorum. Feysçi arkadaş, whatsApp’çı eleman, yalana ortak oldun. Paylaşımlar yaptın, yalanı yaydın. Hiç mi özür borcun yok? Yalanın kuyruğunu ne zaman bırakacaksın? Özür dilemeyi ne zaman öğreneceksin? Yaydığın yalan haberin doğrusunu paylaşmayı akledemeyecek kadar zekadan, edepten yoksun musun?

Duyuyorum ki, kendilerini Karaman sevdalısı olarak sunmaya çalışan bir dönemin Cumhuriyet mitingçileri benzeri bir grup, bir çatı altında toplanma gayreti içinde. Karaman’ı marka yapacaklarına, bir köyün adını değiştirince Karaman’a turist akını olacağına inanan birileri paçayı sıvamış, Karaman’ı ihya edeceklerini düşünüyor. Allahım, bu akılları, bu fikirleri nerden, nasıl buluyorlar? Ben bu fikirleri, akılları niye bulamıyorum? 

Bir köyün adını değiştirirsek, daha çok tanıtım yapılacaksa Karaman’ın adını değiştirip daha çok tanıtım yapmış olmaz mıyız? Ben Karaman’a yeni isim bulma konusunda da yetersizim. Artık bu işin uzmanlarına biraz daha fedakarlık yapmak düşecek.

Bir de el atmışken Kılbasan’ın adını değiştiriverseniz ne güzel olur. Öyle kıldan tüyden yerleşim adı mı olur? Sonra sıra Karadağ’a gelir. Aynı mantıkla giderek Işık Dağı veya Ata Dağı neden olmasın?

Marka konusunu hiç anlamış değilim. Benden bu konuda size fayda yok (!) O iş için birileri bir uzman bulmuş. Uzman Karaman’ı tanıtacakmış. Bin yıllık Karaman’ın tanınmadığından dem vurmak nasıl bir yaklaşımsa bilemedim. Önce siz bir tanıyın Karaman’ı. Sonra sıra sizin tanıtım atağınıza gelsin. Bakalım daha neler göreceğiz?

2000’li yılların başında Ankara Tandoğan’da Ak Parti karşıtlarının el ele verdiği “Biz kaç kişiyiz” sayımına gönüllü katılanları unutmadım. Onların birçoğu artık Ak Parti destekçisi ama o kadar olsun. Bazı kıpırdanmalar bana o günleri ve onlara özenen minik gruplaşmaları hatırlatır.

Karaman’da Sivil Toplum Örgütlerine ihtiyacımız çok. Farklı seslere ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Ama henüz yolun başında “Marka Şehir” “Ballı Yalan” söylemlerinin çıkmaz sokak olduğunu buradan ifade etmek isterim.

Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel Yasan’ın açıklamalarını okumuş olmalısınız. Çok üzgünler, kendilerinin böyle bir ballı yalana bulaştırılmaktan sıkıntılı oldukları anlaşılıyor. İşin doğrusunu Karaman halkıyla paylaşmaktan çekinmediler.

Buraya kadar olan kesimi göz ardı etmek, onları sorumsuzlukla suçlamak mümkün. Ama Karaman Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü’ne ne demeli? Karaman halkına bir açıklama borçları ve sorumlulukları yok mu?

Tarım İl Müdürlüğü’nden Karaman’ın organik ürünlerini ve organik tarım alanlarını açıklamasını istedim. Yanıt alamadım. Aslında bu verileri paylaşmak Karaman halkına bir lütuf olmayacaktır. Organik sertifikalandırma, Tarım ve Orman Bakanlığı denetiminde uluslararası kuruluşlara verilmiş bir yetkidir. Uluslararası geçerliliği vardır. Pazarcı esnafının, el emeğini satmaya çalışan köylü kadının diline pelesenk ettiği “organik” sözcüğüyle, gerçek anlamdaki organik sözcüğünün ortak bir yanı yoktur. Karaman’ın pazarlarında üreticilerin sattığı ürünler organik sınıflandırmasına alınmaz.

Organik kavramı uluslararası bir terimdir. Organik ürün sertifikası, Dünya’nın her yerinde geçerli olan bir belgedir. Bu belgeyi almanın koşulları ve maliyeti çok ağırdır. Her Arapça yazıyı Kur’an’dan bir parça sanmak ne ise bağından, bahçesinden ve tarlasından topladığı ürüne organik demek aynıdır.

Önce üzülerek bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. 2019 yılı verilerine göre Karaman’da organik arıcılık ve organik hayvancılık yok. Bu alanda “Organik Ürün - Organik Üretim Sertifikası” almış bir kuruluş olmamış. Merak edenler aşağıdaki tabloya bakabilirler: Veriler Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınmıştır. Yani devlet sırrı değildir. Tarım Müdürlüğümüz de gönül rahatlığıyla kullanabilir.

Özel Not:

◦    Bal kavanozlu afişi hazırlayanlar kimlerse, Türkçe yazım kurallarını ihlalden ayrıca kulaklarını çekmek lazım. “Türkçenin Başkenti Karaman” sloganını dilinden düşürmeyenlerin Türkçe yazım kurallarını bilmek gibi bir sorumlulukları vardır. Feyslerinizde, tivitlerinizde, vatsap gruplarınızda istediğiniz gibi at koşturuyorsunuz. Buna karışma hakkımız yok. Nasıl biliyorsanız öyle devam edin. Bu sizin eğitiminizle, bilginizle ve görgünüzle ilgili bir husus. Kamuoyu önüne çıkacak her yazınız düzgün olmak zorunda. Bir afiş yapmışsınız, oradaki koskocaman hatayı gözümüze sokmaya hakkınız olmadığını bilin.

◦    Karadeniz fıkrasındaki gibi; Temel kalpazanlık yapmak istemiş, 750 TL’lik banknot basmış. (Bal kavanozunu görünce hatırladım.)

TDK’ye göre:
Sıra sayıları yazıyla ve rakamla gösterilebilir. Rakamla gösteril­mesi durumunda ya rakamdan sonra bir nokta konur ya da rakamdan sonra kesme işareti konularak derece gösteren ek yazılır: 15., 56., XX.; 15’inci, 56’ncı, XX’nci vb.
UYARI: Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb.

Sonuç olarak, Karaman birkaç günlüğüne ballı yalanı yuttu. Amaç tanıtımsa, bu da yapılmış oldu. Malum, reklamın iyisi, kötüsü olmaz.  

Karaman İli 2019 Yılı Organik Tarımsal Üretim Verileri
Ürün                    Üretim Miktarı
Arpa                     0.86
Badem                17.19
Buğday.                4.90
Ceviz.                    2.39
Elma.                     2.40
Kayısı.               454.04
Kiraz.                   39.80
Nohut.                   2.18
Üzüm.              1.487.65
Zeytin.                     1.20
Üretim Alanı (Ha): 456.612
Çiftçi Sayısı: 193
Toplam Üretim: 2.012.60

2019 Geçiş Süreci Bitkisel Üretim Verileri
Ürün.                 Üretim Miktarı (Ton)
Badem:                     13.57
Ceviz:                        26.01
Kayısı:                     102.96
Kiraz:                           3.10
Mısır:                       393.62
Üzüm:                      262.50
Vişne:                           4.64
Toplam Üretim:        806.41
Çiftçi Sayısı: 25
Üretim Alanı (Ha):   155.696
Nadas Alanı (Ha):        1.243
Toplam Alan (Ha):    156.94

Ahmet Tek

- Karamandan.com, Ahmet Tek tarafından kaleme alındı
https://www.karamandan.com/makale/6483328/ahmet-tek/karamani-tanimayan-nasil-tanitir