Güneyyurt Bulgurca Şenliğinin Ardından

Mükremin Kızılca
Mükremin Kızılca

Altı – yedi Haziran 2019 tarihinde Ramazan bayramının üçüncü ve dördüncü günü Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesinde düzenlenen “Güneyyurt Bulgurca Şenliği” coşkuyla icra edildi.

Bulgurca şenliğinin 5.si 2015 yılı ramazan bayramında yapılmıştı ve üç yıldır yapılmıyordu.

Belediye önündeki cadde belediyemizin kurduğu çadırlarla doluydu.

Çadırlarda uzmanlık alanına dayalı ürünlerin satışı ve teşhiri yapılıyordu. Esas  “Güneyyurt Bulgurca Şenliği”ni ifade eden bulgurca imalat ve satışını yapan çadırlar ise en yoğun çadırlar olma özelliğine sahipti.

Güneyyurtlu yazarlarımızdan Mükremin Kızılca ve Şerafettin Güç için de Güneyyurt belediyesi özel bir kültür çadırı tahsis ederek başta “Dünden Bugüne Taşeli İncisi Güneyyurt – Gargara” kitabı olmak üzere Taşeli ve Karamanoğulları ile alakalı kitapların da satışı yapıldı.

Bu arada kültür çadırımız yerli ve misafir ziyaretçilerin akınına uğradı. Özellikle üniversitelerimizden akademisyenlerle tanışmak ve nice arkadaşlarla sosyal medyadaki sanallığı yüz yüze hale getirerek büyüklerimize kitaplarımızı imzalamaktan fazlasıyla onur duyduk.

Yeni basılacak olan “1845 Yılı Ermenek merkez ve 26 köyü hane ve mal varlıkları” ile “Dünden Bugüne Taşeli İncisi Güneyyurt – Gargara” adlı eserlerimize gösterilen büyük alaka ve teveccühle iki günün nasıl sona erdiğini anlayamadık.

“Güneyyurt Bulgurca Şenliği” Güneyyurt belediye başkanımız Sayın Ahmet Arı’nın mütevazı davranışlarıyla farklı bir veçhe kazandı. Başkanımız bizzat kendisi sosyal medyada canlı yayınla etkinliğimizi bütün dünyaya duyurmayı ve izletmeyi başardı.

Başkanımızın halktan birisi gibi giyim – kuşam ve hareketleri büyük beğeni topladı. Bütün stantları tek tek gezip hal hatır sorması, ilgi ve alakası tekrarı 355 gün özlenecek iki gün yaşanmasına neden oldu.

“Güneyyurt Bulgurca Şenliği” ilk yapıldığı senede Sayın eski başkanımız Celil Yağız beyin kültür bakanlığından bulgurcaya yer işareti (Güneyyurt’a aidiyet patenti) alınması hakkında bir teşebbüsü vardı, sanırım akamete uğradı.

Sayın sabık belediye Başkanımız Celil Beye Bulgurca’nın patent alma konusunu 2015 yılındaki şenlikte sordum. Başkan konuyu yetkililere ilettiğini ancak tarifi ve malzemesinin gramajları hakkında vereceğimiz bir kesin kayıt olmadığından henüz sonuç alamadık demişti.

Güneyyurt belediye başkanımız Sayın Ahmet Arı’nın istenen tarif ve belgeleri tamamlayarak bu patent belgesini sonuçlandıracağından eminiz, bu konuda Sayın girişimci Mustafa Aydınlı kardeşimizin yardımları alınabilir.

Bu tarz etkinlikler mutlaka sürdürülmeli ve katılım için farklı alternatifler düşünülmelidir.

Şahsen ikinci üç yılında (2014 – 2016) başkanlığını yürüttüğüm “Güneyyurtlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği” tarafından Konya Loras dağında düzenlenene “Herse Şenlikleri” nin hemşerilerimizin kaynaşmasına ve tanışmasına yaptığı katkıların şahidiyim.

Bundan sonraki yıllarda  Bulgurca şenliğinden ayrı olarak “Güneyyurtlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği” ile belediyemizin Tolbunar’da bir yayla şenliği düzenlemesini bekliyoruz.

Böyle bir teşebbüs yaylalarımıza renk katan değerli üretici hemşerilerimize büyük moral destek verecek, kasabamız halkına da yeni ufuklar açacaktır.

Mükremin Kızılca

- Karamandan.com, Mükremin Kızılca tarafından kaleme alındı
https://www.karamandan.com/makale/6457181/mukremin-kizilca/guneyyurt-bulgurca-senliginin-ardindan