Halit Kayserilioğlu

1 Mart 1934 Tarihinde Karaman’da doğdum. Kayserilioğlu sülalesine mensubum. İki çocuk babası olup Celil Kayserilioğlu İ.T.Ü Makine Mühendisi Özlem Kayserilioğlu Bakkal Mimar Sinan Ünv. Matematik Bölümü) ve üç tanede torun sahibiyim.  İsimleri; Defne ve Deniz Kayserilioğlu, Kaan Bakkal.

İlkokulu Gazi Mustafa Kemal ve Güneş İlkokulunda okudum. Orta Okuldan sonra Konya Ticaret Lisesinden mezun olduktan sonra 1953-1954 yıllarında İstanbul Yüksek Ekonomi ve Ticaret Akademisinden mezun oldum. Askerlik görevimi de tamamlayarak 1960 yılında Karaman’a döndüm.

Çalışma hayatına ilk adımı Karaman Ticaret Odası Genel Sekreterlik başkanı oldum. Aynı zamanda Karaman ortaokulunda Fransızca dersinde vekil hocalık yaptım. 1962 yılında kısa süre çalıştığım bir inşaat şirketinde muhasebe müdürü yöneticisi olarak çalıştıktan sonra İstanbul’da bir reklam şirketinde önce muhasebe Md. Sonra da Genel Md. Yardımcısı olarak görev yaptım. 1975 yılında Mali Danışmanlığını yaptığım Demir-Çelik ticareti yapan şirkette Finansman Md. Olarak çalışmaya başlayıp 1980 yılında Demir ve Sac ticareti üzerine Karaköy’de işyeri açtım. Bir süre sonra geçirdiğim bir kaza sonrası Demir Sac ticareti ile uğraşan 700 ortaklı işyeri kooperatifinde murakıplık ve Danışmanlık yaptıktan sonra emekli oldum.

Karaman’da kaldığım 15 yıl içerisinde hatıralarımı anılarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Karaman’da sıra geceleri ile arabaşı ve pişmaniye çekilmesini unutmuyorum. Sokak aralarında kâğıt ve bezden yaptığımız top ile yıkık yerlerde arsalarda top oynuyorduk. Dini bayramlarda odun pazarında kurulan Dönme dolaplara binme at arabası ile gezintiler külah içerisinde satılan termiyeler evlenme ve sünnet düğünlerinde yaylı payton arabalarla park çevresinde dolaşmak kendi bahçemiz olmasına rağmen başka bahçelerden kiraz, erik toplardık. Pazar günleri de özel olarak İstanbul Kurtalan trenini görmek bahanesiyle garda tur atardık.

Bu içerik,  Anı Bisküvi Kültür Yayınları tarafından Karaman 743. Türk Dil Bayramı anısına basılan İbrahim Rıfkı Boynukalın imzalı “Toprak Damlı Evlerin Çocukları” adlı eserden alınmıştır. İzinsiz kopyalanamaz. Yayın hakları kitabın yazarın izni ile Karamandan.com'a aittir.

- Karamandan.com, Kim Kimdir bölümünde yayınlandı
https://www.karamandan.com/haber/6453502/halit-kayserilioglu