Dünya’nın manyetik Kuzey Kutbu, resmi olarak yer değiştirdi

Dünya’nın manyetik Kuzey Kutbu öyle hızlı bir kayma gösterdi ki, yetkililer manyetik Kuzey Kutbu’nun lokasyonunu yeniden tanımlamak zorunda kaldılar.

Kuzey Kutup’taki bu olağan dışı durum, özellikle yüksek enlemlerde, navigasyon konusundaki endişelerin artmasına neden oluyor.

Dünya’nın manyetik alanının jeolojik geçmişte dağınık ve ters-düz halde olduğu biliniyor. Sonuç olarak erimiş haldeki demir ve nikel, yüzeyden bin 800 mil derinde dönmektedir. Dış çekirdekteki erimiş metallerin sabit akışı zamanla değiştikçe, dışarıdaki manyetik alanı da değiştirir.

Geçmiş 100 yılda görmüş olduğumuz şey, manyetik Kuzey Kutbu’nun lokasyonunun kuzeye doğru yer değiştirdiğidir. Bu yer değişimi son birkaç yılda aşırı hızlandı ve kutbun hızlı şekilde hareket etmesine sebep oldu.

Manyetik alanın hareket hızındaki artış, bu lokasyonun güncellenmesi adına yetkilileri resmen harekete geçirdi. Resmi lokasyon, dünyadaki navigasyon, iletişim, GPS gibi hizmetler için temel teşkil eden Dünya Manyetik Modeli tarafından belirlenir.

Dünya Manyetik Modeli, manyetik kuzeyin resmi lokasyonunu Pazartesi günü güncelledi. Model 5 yılda 1 olarak güncellenir ve bu işlem en son 2015’te yapılmıştı. Fakat bu hızlı hareketlilik bilim insanlarını erken güncellemeye sevk etti.

Son yıllarda manyetik Kuzey Kutup, yılda 34 mil Rusya’ya doğru hareket etti. Sadece 50 yıl önce bu hareketlenme yılda yaklaşık 7 mil kadardı.

Yani, Dünya’nın manyetik Kuzey Kutbu, hızlıca Kanada Kutup Bölgesi’nden Rusya’ya doğru kaydı. Bu model, hükümet organlarının doğru şekilde çalışmasını sağlar. Hava ve trafik kontrollerinden, bireysel kullanılan navigasyonlara kadar her şeyde manyetik kuzey kutbundan faydalanılır.

Dünya tarihinde manyetik kutuplar, birçok kez tersine döndü. En son 780.000 yıl önce ve son 83 milyon yılda 183 kez gerçekleşti.

Sakin olun, endişe etmenize gerek yok. Dünya’nın manyetik kutupları ters döndüğünde, tabii ki “dünyanın sonu” senaryosu gerçekleşmeyecek.

- Karamandan.com, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.karamandan.com/haber/6380565/dunyanin-manyetik-kuzey-kutbu-resmi-olarak-yer-degistirdi