Kahvenin vücuda faydaları ve zararları nelerdir? Kahve zayıflatıyor mu?

 Günümüzde kahve, ofislerin, molaların, misafirliklerin vazgeçilmez içeceği olarak yılardır içilmektedir. Filtre, espresso, mocha, Türk kahvesi, yeşil kahve gibi birçok çeşidi bulunan kahveye süt eklenerek de daha da lezzetlendirilmektedir. 

Kahve, tüm dünyada sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecek sırasında yer almaktadır. Bütün dünya ülkelerinde tüketilen kahve, zindelik vermesi ve uykuyu açması nedeniyle genellikle sabahları tüketilir.

Sabah içilen kahvenin zararlı mı yoksa yararlı mı olduğu ise merak konusu.

Sabah Kahveyi Ne Zaman İçebiliriz?


“Kahvaltı” kelimesi, “Kahvaltıdan önce yenen öğün” anlamını taşıyan “kahve altı” kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelir. Günün ilk öğünü olan kahvaltının hemen ardından kahve tüketilmesi önerilir.

Uzmanların verdiği bilgilere göre 08.00-09.00, 12.00-13.00 ve 17.30- 18.00 arası dışındaki saatler kahve içmek için uygun saatler sayılır.

Sabah Kahve İçmenin Faydaları


Merkezi sinir sistemimizi uyararak zindelik, dinçlik ve uyanıklık verir.
Doğru tüketilen sabah kahvesi, baş ağrısının önüne geçer.
Kahve, içerdiği antioksidanlar sayesinde hücreleri korur, güçlenmelerini sağlar.
Düzenli tüketilen kahve; metabolizmayı hızlandırır, daha fazla yağ yakımı gerçekleştirerek kilo vermenize yardımcı olur. Karaciğer yağlanması, siroz gibi hastalıklara karşı karaciğeri korur.
Bağırsakta bulunan sağlıklı hücreleri koruyarak bağırsak hareketlerimizi olumlu anlamda düzenler.
Sabah kahve içmek, alışkanlık haline getirildiğinde (doğru miktar ve zamanda) kalp krizi riskini azaltır.
Kahve, mide fonksiyonlarını destekleyerek sindirim sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar.
İçerdiği antioksidanlar sayesinde kalp sağlığını korumanın yanı sıra Parkinson gibi genetik hastalıkların ortaya çıkmasını da erteler, semptomları azaltır.
Sabah içilen kahve gün boyunca enerjik kalmanıza olanak tanır.
Vücudu kolon kanseri, karaciğer kanseri, cilt kanseri gibi hastalıklara karşı korur.
Kahve, stresi azaltan etki gösterdiğinden güne daha mutlu başlamanızı sağlar.
Şeker hastalığı riskini azaltır.
Depresyona girme ihtimalini düşürür.

Sabah Kahve İçmek Zayıflatır mı?

 Yapılan birçok araştırmaya  göre özellikle de sabah tüketilen kahvenin zayıflamaya olumlu etki ettiği doğrulanmıştır.

Sabah tüketim miktarını abartmamak ve günde 1-2 bardakla kahvenizi sınırlı tutmak gerekir. Kalp ritmini, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandıran antioksidanlar hızlı kilo verimine de yardımcı olur. Aşırı hassas bir mideye sahip olunmadığı sürece sabahları aç karnına kahve tüketerek gün boyunca metabolizma hızlandırılabilir. Kahvenin bu özelliği diyet programlarına dâhil olarak sabah kahve diyeti uygulamasını doğurmuştur.

Öncelikle sabah aç karnına Türk kahvesi yahut farklı bir kahve türü tüketmenin direkt olarak bir yan etkisi yoktur. Ancak yeterli besin alınmadan yalnızca kahve tüketildiğinde vücut direnç ve enerjisini kaybedebilir. Bunun yanı sıra midesi hassas olan kişilerde mide bulantısına sebep olabilir, mideye zarar verebilir. belirlenen dozları aşmamakta oldukça fayda vardır.

Kahve tüketiminde yapılan sık hatalardan bir tanesi de aşırı kahve tüketimidir. Aşırı kahve tüketimi, mide ve böbreklerde asit birikimine sebep olur. Bu birikim, reflü vb. mide hastalıklarına sebebiyet verebilir. Kahvenin içerisinde kafein bulunduğu unutulmamalı ve gereğinden fazla kahve tüketiminde bulunulmamalıdır.

- Karamandan.com, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.karamandan.com/haber/11379038/kahvenin-vucuda-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-kahve-zayiflatiyor-mu