Bayramdan sonra büyük zam

Mobilyacılar, bayramdan sonra yüzde 20 ile yüzde 30 arasında zam yapacaklarını dile getirdi. 

Mobilyacılar, hammadde fiyatlarının yükselmesi, ve asgari ücretin yükselmesi ile çalışanlarının maliyetleri artmasından dolayı zam yapacaklarını söyledi.

Asgari ücretin herkese yansıyacağını söyleyen MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, “Dolayısıyla aldığımız malzeme fiyatlarında da artışa neden olacak. Birde iç piyasa daraldığı için neredeyse hiç yansıtmıyorduk. Şimdi sunta ve MDF’den gelen artışlara bakacağız. Bayramdan fabrikalarda suntaya zam yapacaklar. Bizde bu artışları ve işçilik maliyetlerimizi hesaplayıp zam yapmaya başlayacağız. Büyük ihtimalle yüzde 20 ila 30 arası bir zam olacak. Dolayısıyla zamdan etkilenmek istemeyenlere bayram öncesi alım yapmalarını öneriyoruz.” dedi. 

Asgari ücretin artmasının hayat pahalılığı karşısında atılması gereken bir adım olduğunu söyleyen Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi, “Asgari ücrette iyileştirmeler yapılırken enflasyon düşürülemediği müddetçe asgari ücretteki artışın da bir anlamı kalmıyor. Aynı zamanda işverenler açısından artan ham madde maliyetleri karşısında işçilik maliyetleri de artıyor ki bilindiği üzere sektörümüzde kalifiye eleman sorunu bulunuyor ve bu da bizim mevcut çalışanı elde tutmamız için daha fazla zam yapmamız anlamına geliyor. Bu da tabii ki ister istemez fiyatlara yansıyacak.”

Bayramdan sonra etkilerini göreceklerini dile getiren Albox Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Sağlam da, “Çünkü bu durum bütün sektörlere işverenlere bir artı maliyet getiriyor. Dolayısıyla bu artı maliyet ister istemez tüketiciye zam olarak yansıyacaktır. Alım gücünün yükseltilmesi için verilen bu destekler ise enflasyonu aşağı çekmeyecek. Çünkü bayramdan sonra hammaddeciler fiyatlarına yansıtacak bizde mecburen son tüketiciye yansıtmak zorunda kalacağız.” ifadelerini kullandı.

- Karamandan.com, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.karamandan.com/haber/11327336/bayramdan-sonra-buyuk-zam