MİLLETVEKİLİ SELMAN OĞUZHAN ESER’DEN 40 SORUYA 40 CEVAP

Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser Karamandan.com Genel Yayyın Yönetmeni Adem Kocatürk’e verdiği röportajda kendisine yöneltilen 40 soruya 40...

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser Karamandan.com Genel Yayyın Yönetmeni Adem Kocatürk’e verdiği röportajda kendisine yöneltilen 40 soruya 40 cevap verdi.

Sayın vekilim Karamandan.com okurları için söyleşi yapma teklifimizi kabul ettiğiniz için evvela teşekkür ederim.

Rica ederim. Böyle bir imkânı sağladığınız için ben teşekkür ediyorum.

Şimdi tüm Karaman sizi tanıyor ama politikacı kimliğinizin yanında gerçek kimliğinize dair de sohbet etmek arzusundayım, ne dersiniz?

Tabii ki. Olur derim.

O zaman şöyle başlayalım; kaç yaşındasınız, memleketin neresinde, hangi şartlarda doğup büyüdünüz, eğitiminiz gibi kısa bir yaşam öyküsü dinlemek isteriz sizden?

38 yaşındayım. Karaman'da doğup büyüdüm. İlkokulu Kazım Karabekir ilçesinde okuyup, ortaokul ve liseyi Karaman merkezde tamamladım. Yakın Doğu Üniversitesi hukuk fakültesini bitirip, staj dahil bir süre Konya'da çalışıp sonrasında Karaman'da Yunus Emre caddesinde serbest avukatlık mesleğine başladım. Mesleğin sekizinci yılında milletvekili seçildim. Seçildikten sonra artık bireysel vekaletle değil Karaman'ın tamamının vekaletini alarak çalışmaya başladım.

KİŞİSEL OLARAK NASIL YAŞIYORSUNUZ?

Yaşamın sizi sürüklediği bu noktada bilinen vasıflarınızın dışında nelerden keyif alırsınız, ne yapmak sizi mutlu eder?

Kolay demiştiniz sorular biraz düşündürüyor ve zorlaşıyor gibi :) şu anki görevim esnasında yaptığım doğru işlerden ve verdiğim mücadeleden aldığım hazzın dışında doğa yürüyüşlerini, silah atışlarını, bisiklete binmeyi, kendimi dinlemeyi, spor yapmayı, balık tutmayı, yağmuru severim.

Çok güzel epey bir hobiniz varmış. İşleri haricinde bir merakı zaman geçirdiği bir hobisi olan insanlar işlerinde de daha başarılı oluyor. Çünkü bu hobiler sizi dinlendiriyor. İşinizin başına geçtiğimizde de motivasyonunuz ve odaklanma seviyeniz yüksek oluyor.

Doğru söylüyorsunuz bunun yanında bahçe işleriyle uğraşmayı ve eşim ve çocuklarımla evde vakit geçirmeyi de seviyorum. Bunlar beni mutlu eder.

Ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?

Fırsat buldukça zaman ayırmaya çalışıyorum. Az da olsa birlikte olduğum zamanlara kıymet vererek onlarla daha iyi vakit geçirmeye çalışıyorum. İki evladım var ellerinizden öper. İlkokula gidiyorlar. Yaptığım işin önemini onlar da yaşları büyüdükçe daha iyi anlıyorlar. Siyasette eşin desteği çok önemli. Eşimde bulunduğumuz durumu çok iyi bildiği için her şeyin planlamasını yaparak en büyük desteği bize o veriyor.

Ne güzel. Bu arada ülkenin en genç milletvekillerinden birisiniz. Nasıl bir duygu yani milletvekili olmak genç yaşta.

Evet gencim mütevazı olamam :) Allah nasip ettikçe memleket için harcayacağım çok enerjim var. Genç yaşta milletvekili olmamın bana hissettirdiği özel bir duygu ve anlam yok. Ama Milletvekilliğinin benim için iki anlam ve buna bağlı iki önemi var. Birincisi; ilçemizin ismini aldığı Doğu Orduları Komutanı ve Şark Fatihi Kazım Karabekir Paşa'nın hemşerisi olmam ve Paşamızdan sonra mecliste temsil makamına erişen 2. mebus olmam. Bu durum, benim bu göreve bambaşka bir mânâ yüklememe neden oluyor. İkincisi; milletimiz gençlere güveniyor. Bütün sorunların üstesinden gelebileceğimize inanıyor. Bu güven benim sırtıma çok ağır bir yük ve sorumluluk getiriyor. Bu iyi bir şey. Binlerce insanın size olan inancı ve umudu, sizin siyasi gelecek kaygısına kapılmadan mücadele etmenize sebep oluyor.

Kitap okur musunuz?

Seyahatlerde aracımı kendim kullandığım, geç vakitlerde eve ulaştığım için gün içinde yeteri kadar olmasa da okuyorum.

En son ne okudunuz?

Ben avukatım, bir gün dönüp mesleğimi yapacağım. O nedenle mesleğimle ilgili kitaplar, makaleler okuyup, içtihatları takip etmeye çalışıyordum. En son Genel Devlet Kuramı isimli bir kitabı ikinci kez okudum.

Hangi futbol takımını tutarsınız?

Küçükken Galatasaray'lı idim büyüdüm Beşiktaş'lı oldum:)

Televizyona vakit kalıyor mu ne tür filmler izlersiniz? En beğendiğiniz gazete, dergi ve TV programı hangisi?

Nadiren de olsa TV de film, tarihi olayları içeren ve gerçek hayat hikâyelerinden oluşan filmler ve belgesel kanalları izlerim. Sürekli izlerim dediğim bir TV programı yok. Bilinen gazetelerin çoğuna detaya girmeden bakarım. TÜBİTAK yayınlarını takip ediyorum.


GELELİM POLİTİKAYA

Gelelim politikaya, Karaman sizi seviyor. Genel olarak doğal ve samimi buluyor. Doğrusu ben de öyle düşünüyorum. Milletvekili olunca tavır ve tarzınızda pek bir şey değişmedi galiba.

İçtenlikle ifade ettiğiniz düşünceleriniz için teşekkür ediyorum Başkanım. Karaman deyince başka oluyorum. Sizin de Karaman hassasiyetinizi, sevginizi biliyorum. Karaman'a minnettarım bana güvenip, desteklediği için. İnsanın arkasında zengin medeniyetlere beşiklik etmiş tarihi, kültürü ile geçmişte yetiştirdiği bilim insanlarıyla, Kahraman Komutanlarıyla dolu olan; Anadolu'nun bağrında koca çınar gibi yükselen, sökmeye kalksan Anadolu'nun bağrını söküp getirecek bir şehrin olması... Asırlardır biriken inanılmaz bir güç ve inanç veriyor bana. Bu anlatılamaz bir duygu. İnsan böyle bir şehre samimiyetsiz yaklaşabilir mi? Böyle bir şehre yanlışı, doğal olmayanı, samimiyetsizi, yalancıyı, dolandırıcıyı kabul ettirebilir misiniz?

Çok doğru ifadeler. Peki, sizi en çok Ankara mı yoruyor Karaman mı?

İsteyerek bu yola girdim, Allah da nasip etti şikâyet gibi olmasın iki yerde de yoruluyorum ama yaptığım işten ve halimden memnunum. Hemşerilerimizin hatırı var olsun, üzerimizden duaları eksik olmasın, varsın yorulayım.

Bir siyasetçi olarak “Siyasi yaşamımda şunu öğrendim” dediğiniz ne var?

Ne öğrendim biliyor musunuz? SABRETMEYİ. Bu görevde, yaşanmış öyle büyük acılara şahit oldum ki; ben çektiğimi sanırdım fakat hiç çile çekmemişim dedim. Gördüklerim karşısında tam manasıyla ŞÜKRETMEYİ de öğrendim.

Tabi her kesimden çok farklı derler sıkıntılar sizleri buluyor. Karaman gibi küçük şehirlerde özellikle… Halk her zaman milletvekiline ulaşmak ister. Sorunlarını aktarır. Yakinen biliyorum ki bu hem sizin hem de danışmanlarınızın ciddi vaktini alır. Ama bunu büyük şehir milletvekilleri pek yaşamaz?

Coğrafya kaderdir diyorum:) Büyükşehirde milletvekiline ulaşmak daha zordur. Bize ulaşmak daha kolay. Bu durum olumsuz gibi görünse de aslında öyle değil. Şöyle düşünün belirli bir süre görevim var, bu görev sırasında maddi kazanç yoksa da manevi kazancı olsun, öyle değil mi. Maddi kazanç yok derken mesleğimi icra ederken de gelirim hemen hemen aynıydı. Bunu şunun için söylüyorum. Binlerce insanın size ulaşıp onlara faydalı olduğunuzu düşünün ve bu insanların size dua ettiğini... Hangi meslekte veyahut görevde binlerce insan dua eder arkanızdan? Milyonlar harcasanız da bu kadar duayı alamazsınız. O yüzden aranmak, ulaşılmak yardım etmek sonunda dua almak iyi bir şey hatta bundan daha iyi bir şey olamaz

Zorlandığınızı hissettiğiniz oldu mu? Pes etmek istediğiniz anlar…

Zorlandığım anlar çok oldu. Ama hiç pes etmedim. Yaptığım iş doğruysa sonuna kadar direnirim. Eğer şüphe duyuyorsam savunmakta zorlanırım, bazen konuşamam bile. Herkeste bu böyle değil mi zaten..

Tuhaf taleplerle karşılaşıyor musunuz?

Ulaşılabilir olmakla ilgili anılarım çok. Ama detaya girmeden birkaçını paylaşmak isterim.

Herkeste telefon numaram vardır ve her cüzdanda kartım bulunur. Bu nedenle kim cüzdanını kaybetse, cüzdanı bulan kişi ilk beni arar. Bu nedenle içinde kartım bulunan kayıp cüzdanların sahibine ulaşma ihtimali çok yüksektir?

İki taraf kavga yapar karakolluk olur. İki tarafta beni arar. Arada kalırım ve tarafları barıştırmaya çalışırım. Bazen eşler arar tayin, görevlendirme gibi taleplerle. Bir eşin istediği ile diğer eşin istediği birbirini tutmaz ama ben ikisinin dediğini de birbirine belli etmeden orta yolu bulup işlerini halletmeye çalışırım.

Yine evlendikten sonra gelin mi damadın şehrine gidecek, damat mı gelinin şehrine gelecek dünürler bile araya girer, hepsi başka bir şey ister, damatla biz arada kalırız.

Bazen Vekilim burada bunu demişsin, şurada şunu demişsin diye demediğim sözler gelir kulağıma. Duyunca “ben mi söylemişim, benim bile haberim yok söylediğimden” diyorum, arkadaşlar gülüyor.

Biraz da basınla ilişkilerden konuşalım. Gazeteciler olarak bu dönem politikacıların ve diğer bürokrat yöneticilerin basından uzak durduğunu düşünüyoruz. Size de sormak isterim nedir bunun sebebi?

Bunun nedenleri görecelidir diye düşünüyorum. Kimisi ihtiyaç duymaz, kimisi güvenmez, kimisi basında hata yaparım diye yaklaşmaz... Birçok neden vardır. Bana ise, öncesinde çok yabancı olduğum bir alandı o nedenle Karaman'da uzaktan izlemeyi tercih ettim, basında yapılan haberleri ve yorumları takip ettim bir süre. Gözlemlerim sonunda yerel basındaki herkes hakkında kanaatim oluştu. Genelde böyle yaparım. Şimdi Karaman'daki basın mensubu arkadaşlarıma uzak durmamaya özen gösteriyorum.

Kimisi ihtiyaç duymaz, kimisi güvenmez, kimisi hata yaparım diye yaklaşmaz.” Güzel tespitler. Bu uzak duruş sebeplerine gazetecilerin tavırlarını da ekleyebiliriz belki

Buna da değerli basın mensuplarımız cevap versin.


BİZİ EKONOMİK OLARAK DAHA KÖTÜ GÜNLER Mİ BEKLİYOR?

Yerele geçmeden ulusal gündem hakkında da birkaç cümle alalım sizden. Tabi gündem ekonomi. Artan fiyatlar, yükselen döviz ve alım gücünün mütemadiyen düşmesi. Tüm dünyada görülen ekonomik kriz ülkemizde de iyiden iyiye hissedilir oldu. Ne diyorsunuz ülke olarak toparlama şansımız var mı yoksa bizi daha kötü günler mi bekliyor.

Bu geniş bir zamanda müzakere edilebilecek bir konu. Kısaca şunu söyleyeyim yaşanan ekonomik daralmaya ülkemizde yaşanan deprem, yangın ve sel felaketlerinin olumsuz etkilerini, pandemi nedeniyle küresel bir kriz yaşandığını görmezden gelerek milli menfaatleri korumak adına yapılan devlet politikalarını yerden yere vurmak vicdana sığmaz. Yapılan yatırımlar tek tek eleştirilebilir ama hepsini soygun gibi göstermeye çalışmak doğru bir siyasi yaklaşım değil. Son zamanda artan fiyatlar alım gücünü düşürdü. Markete girdiğim zaman dövize bağlı olduğu söylenen fiyat artışlarının döviz kurunun çok çok üzerinde olduğunu görünce kızıyorum. Hamaset olarak anlaşılmasın, Cumhurbaşkanımız bu gemiye kaptan olmadan önce çok kötü durumdaydık bunu kimse inkâr edemez, o günlerden çıkarak insanımızın hayal dahi etmediği refah seviyesine ulaştık. Bugün döviz kuruna bağlı yaşadığımız ekonomik daralma; bölgesinde söz sahibi ve dünyada lider ülkeler arasında olmayı hedeflediğimiz, tam bağımsız Türkiye yolunda ilerlediğimiz içindir.

Yine, içeride ve dışarıda kararlılıkla ve başarıyla devam eden terörle mücadelenin de bir bedeli var. Dünyada söz sahibi olmanın da bir bedeli var. Biz devletler içinde sıradan bir devlet değiliz. Devletlerden çok daha büyük sermaye odaklarına kafa tutmanın da bir bedeli olacak ama biz dünya barışı ve kurtuluşu için bu bedeli ödemeye hazırız.

Galiba bu bedelleri ödemek zorunda kalıyoruz. Hükümetin zor zamanlarda en çok sanayici ve çiftçiye destek verdiğini buna karşın küçük esnafı pek hatırlamadığı iddialarına ne diyorsunuz?

Pandemi süreci o kadar uzun sürdü ki bu konuda yapılan desteklerin yeterli olup olmadığı tartışılabilir. Ama esnafımız hiçbir zaman unutulmadı. Cumhurbaşkanımız pandemi sürecinde esnaflarımızla ilgili hibeler, sigorta prim destekleri, ciro kaybı destekleri, kira desteği, gelir kaybı desteği gibi yardımları açıkladı. Pandemi süreci dâhil her türlü saldırı, iç dış güvenliği sağlama ve afetlerle mücadele eden bir devletin aynı zamanda çiftçiye sanayiciye destek olup da esnafı unutması sizce mümkün mü? Elbette hayır! Yardımlar ve destekler belirli aralıklarla herkese yapıldığı için milyarlarca liraya ulaşsa da sanırım pek göze gelmedi.

Bu arada ekonominin direksiyonunda çok değerli hemşerimiz Sayın Bakanımız Lütfi Elvan var. Bu vesile ile kendisine kolaylıklar dileyelim. Daha evvel aldığı görevlerde olduğu gibi bu vazifesinde de başarı elde edeceğinden şüphemiz yok.

Evet, Sayın Bakanımız Lütfi Elvan'ın orada olması bizim için gurur verici. Zor bir dönemde bu işin üstesinden geleceğine inanıyoruz.

Bu arada savunma sanayiindeki baş döndürücü gelişmeleri yakından takip ediyorum. Hayranlık duymak elde değil. Sanırım bu noktada ulaştığımız teknolojik avantaja çok az ülke sahip? Tabi bu gelişimin yansımalarını özelikle terörle mücadelede fark ettik. Bu başarıları göz ardı edemeyiz.

Bu gelişmeler gurur verici. Eskiden vatandaşlar olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun fetihleri, İstiklal Savaşımız, silahımızın ucundaki süngü ile gururlanırdık. Şimdi gururlanacağımız o kadar çok şey var ki saymadan önce uzunca düşünüyoruz. Asker doğan bir milletin silahları olmalı. Kendi silahları. Bugün savunma sanayinde başta İHA SİHA'larımız olmak üzere silah, roket, akıllı mühimmatlar ve daha birçok milli silahı 169 ülkeye ihraç ediyoruz.

Bu arada sayın Cumhurbaşkanımızın sağlığı ile ilgili bir takım spekülasyonlar yapıldı. Nasıldır sağlığı sizler daha yakından biliyorsunuz?

Cumhurbaşkanımızın sağlığı yerinde Allah'a çok şükür. Böyle yalan haberlerin ve suni gündemlerin ülkemize çok zarar verdiğine hep birlikte şahit oluyoruz.

Bu tip manipülasyonlardan ne murat ediliyor anlamak güç. Yani “kaptan gitsin de gemi batarsa batsın” mantığı var. Oysa hepimiz aynı gemideyiz.

Dediğim gibi hedef zarar vermek. Piyasalarda ve sokakta belirsizlik, tedirginlik, güvensizlik, istikrarsızlık algısı oluşturup siyasi ve ekonomik zarar vermek, başka ne amacı olabilir ki.


KARAMAN’DA İŞLER NASIL GİDİYOR?

Biraz da Karaman’ı konuşalım, ne sıklıkla Karaman’a gelebiliyorsunuz?

Meclis çalışmaları varken hafta sonları gelebiliyorum. Ankara'da bir işim yoksa her hafta sonu gelmeye çalıyorum. Meclis kapalıyken genelde Karaman'dayım.

Karaman’da valilik başta olmak üzere belediye ve diğer yerel kurumlarla diyaloğunuz nasıl iyi bir işbirliği var mı?

Yerelde tüm kurumlarla ve yöneticilerle iyi ve samimi diyaloğumun olduğunu düşünüyorum. Bu konuda iddialıyım:) Yani benimle geçinemeyen bir insan hiç kimse ile geçinemez diyebilirim ?

Ne güzel. Peki diğer iki Karaman milletvekili ile diyaloglarınız nasıl? Karaman projeleri ile ilgili ortak paydada buluşabiliyor musunuz?

İki milletvekilimiz ile de diyaloğumuz iyi. Hatta milletvekilleri olarak Karaman da gerginlik çıkarmadan siyaset yapıyoruz. Burada iktidar ve muhalefet milletvekilleri olarak farklı misyonlarımız var. İktidar vekilleri her işle, her yatırımla, her sorunla ilgilenir ve çözmeye çalışır. Burada ortak payda Karamanlı olmak.


KARAMAN’DA SEÇİM NEDEN KAYBEDİLDİ?

Son yerel seçimlerde partiniz birçok belediyeyi kaybetti. Sizce 2023’te ne olur kaybettiklerinizi kazanma şansınız var mı?

Kazanma şansımız var tabi. Millet siyasette hata-yanlış kaldırmıyor artık. Bunun için geçmişteki kararları iyi sorgulayıp hata yapmamak, gelecekten beklentiyi iyi tespit etmek, belirlenecek adayların bölgesinde kabul görecek özelliklere sahip olması gerekir. Geçmişten ders almak önemli.

Özellikle Kazımkarabekir’i sormak isterim. Her iki milletvekilinin de memleketi olmasına rağmen kaybedilmesini neye bağlarsınız?

Bununla ilgili bugün detaylı açıklama yapmam doğru olmaz. Ama şunu ifade edebilirim. Kazımkarabekir ile ilgili seçimden önce merkez teşkilata yaptığım değerlendirmem birebir tuttu. Keşke tutmasaydı da ben yanılsaydım.

Seçimden önce olacakları bilmiştim” diyorsunuz yani?

Burası benim yetiştiğim ilçem, insanından öte taşını toprağını, esen rüzgârını bilirim. Bazen bilmek yetmez.

Okurlarımız “Artık hızlı tren haberi yapmayın diyorlar” Birinci ağızdan da duymak isteriz neden bu denli gecikti bu hizmet. Ne zaman hızlı trene bineceğiz?

Bu konuda ben de vekil olduktan sonra durumu gördüm ve hiç açıklama yapmadım. Alt yapı, üst yapı ve ileri teknolojik yatırımların olduğu büyük bir hizmet "hızlı tren". Böyle büyük bir yatırımın tamamlanacağı tarih ön görülemiyor ise açılış tarihi verilmemeli. Bir tarih verilmişse o tarihten sonra geçen zaman, gecikmiş zaman olur. Dolayısıyla yatırımın büyüklüğü, stratejik önemi ve Karaman'a getireceği değerden açılacağı tarih konuşulur. Ben bu işin üstlenicisi taşeronu vs. olmadığım için soranlara takipçisi olduğumu ve bir gün tamamlanacağını tamamlandığı zamanda açılacağını söylüyorum. Şuan yolcu indirme bindirme kabinleri yapılıyor inşallah yakın zamanda açılır ve hep birlikte kullanırız.

Burada bürokratların siyasetçilere sürekli tarih vererek yanılttığını düşünüyor musunuz?

Evet, düşünüyorum. Benim de bulunduğum hızlı tren seferinde kesin olmadan tarih verilmemesi konusunda çok ısrarcı olmuştuk. Maalesef bürokratlar…

Bir diğer merak edilen konu da lojistik merkez ve serbest bölge. Bu da Karaman’ın en iddialı projelerinden biri idi. Ses seda yok bir süredir. Vaz mı geçildi bu işten?

Tabii ki vazgeçilmedi. Lojistik merkezimizle ilgili önceki ulaştırma bakanımız ve şu anki bakanımızla görüşmeler yaptık. Bu yatırım, yeterli bütçe ayrılması halinde yapılacak. Serbest bölge Karaman belediyemiz tarafından yürütülen ve yapılacak olan bir projedir. Çalışmaları devam ediyor sanırım.

Hava alanını da sormadan geçmeyelim. Bu arada benim şahsi kanaatim Karaman bir havaalanını tam kapasite çalıştıramaz kanaatindeyim. Ama Konya havaalanı tadilattan geçirileceğine Konya-Karaman-Karapınar üçgeninde bir yere yapılsa idi tüm bölgenin ihtiyacını görebilirdi. Üstelik Karaman ve Ereğli’ye de çok yakın olabilirdi. Tabi buna rağmen şehrimize bir havaalanı yapılırsa elbette memnun oluruz. Ama sadece İstanbul’a uçulabilecek bir havaalanından öteye gitmesi zor. Sanırım en son yer tahsisi yapılmıştı havaalanı için nedir oradaki son durum?

Evet, kapasite itibarıyla bugün için yapılmış olsa dahi yurtdışı seferleri aktarmalı yapılabilir. Biz memleketimize her yatırımın yapılmasını isteriz Karaman hızlı treni de havaalanını da hak ediyor. Havaalanı yapılırken doğru analizlerinin yapılması ve bu çerçevede planlama ve yatırımın yapılması gerekir. Yatırım programında yeterli bütçe ayrılması halinde yapımına başlanılabilir.

Kendi döneminizde Karaman’a yapılmış en verimli gördüğünüz icraat hangisidir?

AK Parti hükümetlerindeki yatırımların çoğu bir döneme sığmayacak kadar büyüktür. Şöyle söyleyebilirim. Benden önce başlayıp inşallah benim dönemimde tamamlanacak büyük yatırımlar hızlı tren, mavi tünel projesi ve Karaman stadyumu olacak. Bunlara ilave olarak tamamlamayı öngördüğümüz göletlerimiz var. Vekilliğim dönemimde başlayan ve hayalim olan Karaman'a yapılabilecek en büyük iyilik olarak gördüğüm Gödet barajı ve Ayrancı barajı kapalı devre sulama sistemleri, Karadağ sulama projesi çalışmaları var. Yine benim dönemimde başlayıp tamamlanan iller düzeyinde Karaman'da en yüksek seviyede bulunan TOKİ yatırımları var, sağlık bakanlığımızın Karaman'a yaptığı büyük sağlık tesisleri var, diğer bakanlıklarımızın da devam eden birçok yatırımı var. Bunları tek tek saymaya lüzum yok sanırım. Bunların hepsi isteye isteye, takip edilince oluyor.


TAVANDAKİ İTTİFAK TABANDA DA VAR MI?

Karaman’da cumhur ittifakı var mı?

Biz AK Parti Milletvekilleri olarak Cumhur İttifakı'nın Karaman'daki paydaşları Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı ve belediye başkanları ile ittifakın gereklerine uygun hareket ederek milletimizin geleceği için dostluğumuzu ve kardeşliğimizi sürdürüyor, uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Bu konuda milletvekilleri olarak bir sorun yaşamadık. Yaşanan sorunları bireysel sorunlar olarak yorumluyorum.

Biraz da geleceğe dönük soralım. Var mı Karaman’a bir müjde. Önümüzdeki süreçte planlanan önemli proje.

Karaman'ın genelini ilgilendiren müjdeleri açıklamak bakanlarımıza, Sn. Cumhurbaşkanımıza düşer. Planladığımız bölgesel yatırımlar var elbette, bunlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor, bütçe ve proje aşamaları tamamlanması halinde duyurulmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim. Olumsuz bir durumda "Söyledi ama yapmadı" denilmemesi için.

Erken seçim var mı peki?

Yok. Olmamalı. İstikrarsızlık bu ülkeye her zaman zarar verdi. Seçimler, zamanında yani 2023 yılında yapılmalı.

Sayın Vekilim her zamanki gibi keyifli bir sohbet oldu teşekkür ederiz. Aynı zamanda bilgilendik birçok konuda malumat sahibi olduk. Öte yandan güncel ve genel politik konuların yanı sıra kişisel olarak da sizleri daha yakından tanıdık. Memnun olduk. Karaman’da olan ve gurbette olan hemşerilerimiz sitemizi takip ediyorlar. Son söz olarak ne söylemek istersiniz?

Bende çok memnun oldum böyle samimi bir ortamda muhabbet etmekten. Teşekkür ediyorum.

Aslında hepimiz gurbetteyiz. En uzun ihtimalle yolun yarısındayız. Hemşerilerime burada diyeceğim;

"Dünyada mutlu olmak için de mutsuz olmak için de çok neden var. Mutsuz olmak istiyorsanız dünyanın eksiği, derdi bitmez. Mutlu olmak isterseniz elinizde olan kıymetlere bakın. Bir gün gelecek mutluluğunuz da mutsuzluğunuz da, size her ikisini yaşatanlarla birlikte son bulacak. O yüzden hiçbir şeye haddinden fazla üzülmeyin. Geleceğe umutla bakın. Haksızlıklar sizi yıldırmasın, gücünüz yetmiyorsa sabırla bekleyin. Merak etmeyin ilahi adalet sadece kıyamete kalmıyor.

Çok teşekkür ederiz. Biz de size çalışmalarınızda kolaylıklar başarılar dileriz efendim sağ olun eksik olmayın.

Ben çok teşekkür ediyorum. Misafirperverliğiniz ve birbirinden değerli sorularınız için. Hatrınız varolsun.

27 Kas 2021 - 14:10 - --- Okunma


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

06

2023 - seçim bi gelsinde sizin vekil adyalari bi dolaşsın da madara nasil ediliyois bi gorun..

bedava oy oy ne ak parti ye ne mhp ye diyeti olucak pis torpilci tayfa

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 14:56
03

Mümin - Bir tek soru soracağım; 4 yıl millet vekili görünüp SÜPER EMEKLİ olacak; vatandaşlar ise emekli olmak için yıllarca beklemek zorunda. Bunun neresi adil?

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 28 Kasım 18:42
07

Tayfun Karakuş - @Mümin 03 nolu yoruma cevabı: Hayırlı akşamlar diliyorum

Mümin Bey size ve tüm okurlara.

Yorumları yeni fark ettim milletvekilleri emeklilik durumu; Sosyal Güvenlik Kurumu yaş sınırına tabidir.

Yani Milletvekili 4 yıl sonra SGK yaş ve prim gününü doldurmadıysa Her vatandaşımız gibi emeklilik yaşını doldurana kadar beklemektedirler.

SGK Mevzuatı açıktır.

Doğru bilgilendirme adına açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur.

Tüm Karamanlı Hemşehrilerimize selam ve sevgilerimizle.

Tayfun KARAKUŞ

Av.Selman Oğuzhan ESER

Karaman Milletvekilimizin

Danışmanıyım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 23:17
05

Mümin - @Mümin 03 nolu yoruma cevabı: Bizim tüyü bitmemiş yetimin hakkında gözümüz yok! Anladın sen onu yalamacı..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Kasım 10:33
04

vatansever - @Mümin 03 nolu yoruma cevabı: buyur seni tutan mı var sen de aday ol milletvekili ol sen de emekli ol!!!

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 29 Kasım 09:32
02

Nimet Pide - Kolay gelsin vekilim çay içmeyede bekelriz.

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 27 Kasım 19:09
01

Sıdırva - seni seviyoruz sayın vekilim allah kolaylık versin

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 27 Kasım 19:09

Satılık Lokanta

Karamanın göz bebeği organize sanayi bölgesinde fabrikaların ve polis okuluna yürüme mesafesinde tüm mutfak malzemeleri ve 40 kişilik oturma alanı öze...

05352834202 MEHMET BOZOĞLU

Eleman Aranıyor

Hızla gelişen ve büyüyen şirketimizde aşağıdaki özelliklerde görevlendirilmek üzere çalışma arkadaşı arıyoruz - Makine ressamları,- Makine imalat ust...

0338 224 14 00

Cedit Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Cedit Mahallesinde Satılık Daire Satılık daire, zemin kat +3 katlı binanın 3 ncü katında bulunmaktadır. Doğu Güney Cepheli Daire 145 m2 brüt 3...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde 4.Kat 120 M2 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Külhan Mahallesi Migros karşısı.Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire mevcut.5 katlının 4....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Yenimahallede 2.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Yenimahallede YHM Market civarı.Bina 3 Katlı her katta 3 daire vardır.3 katlının 2.katı (ara kat) 85...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Gazi Dükkan Mah 3. Kat 120 m2 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Gazi dükkan mahallesi Parmaklı cami karşısında. Bina köşe başında doğu ve kuzey cephesi yola bakar....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR / KARADEMİR EMLAK

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

Sahibinden Satılık Bahçe!

Boyalı Köyü Koroşözü mevkisi bulunan 9 dönüm ceviz behçesi ile 6 dönüm tarlamız satılıktır. İçerisinde 370 adet chandler ve fernor ceviz ile 30 adet...

0 505 691 80 19

Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket 2021 Yılı nasıl geçti?