Mehmet Ali Han: “Karaman’ı sadece Türkiye değil, tüm dünya tanıyacak.”

Bu yıl sürpriz bir kararla Karaman Belediyespor futbol kulübünün yöneticiliğini üstlenen Mehmet Ali Han, Berlin’in en tanınmış Türkiye kökenli iş i...

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Bu yıl sürpriz bir kararla Karaman Belediyespor futbol kulübünün yöneticiliğini üstlenen Mehmet Ali Han, Berlin’in en tanınmış Türkiye kökenli iş insanlarından biri. Başkent Berlin’in alt yapısı bir anlamda ondan sorulur. Berlin caddelerinde gezenler, nerede olursa olsun mutlaka onun hizmet verdiği alt yapı çalışmalarından birine tanık olur. İş hayatındaki başarısı kadar Berlin’de futbola olan tutkusuyla da bilinir Mehmet Ali Han. 1999 yılında Berlin Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün yönetimi devraldıktan sonra 2001’de Berliner Athletikklub 07’yi (BAK 07) satın aldı. Almanya Dördüncü Ligi’nde her sezon üst sıralarda oynayan BAK 07’nin U19 genç takımı bu sene Bundesliga’ya yükselerek büyük bir başarı kazandı. Mehmet Ali Han, BAK 07’nin yönetimini geçen yıl oğlu Ebubekir’e devretti. Ama asıl sürpriz bundan sonra geldi. Mehmet Ali Han ve kardeşi Süleyman Han, Spor Toto 3. Ligde zor günler geçiren memleketlerinin takımı olan Karaman Belediyespor’un yönetimi üstlendi. Hedefleri, Karaman Futbol Kulübü olarak adını değiştirdikleri takımı Süper Lig’e çıkarmak. Bunun için işe modern tesisler inşa ederek başlayacaklar. Şimdilik 6 ila 8 milyon Euro’luk yatırım planlıyorlar. Berlin’deki futbol tecrübesini Karaman’a aktarmak istediğini söyleyen Mehmet Ali Han, iddiasını şu sözlerle dile getiriyor: “Karaman’ı sadece Türkiye değil, tüm dünya tanıyacak.”

Karaman Futbol Kulübü’ne başkan olmak nereden aklınıza geldi?

Bu yıl ocak ayında BAK 07 ile Antalya’da kamptaydık. Karaman Belediyespor’dan arkadaşlar kampta olduğumuzu duyunca bizimle görüşmek istedi. Takımın durumunun çok kötü olduğunu ve borçları olduğunu anlattılar. Kulübün kapanma tehlikesi bile olduğunu söylediler. Transfer yasağı getirilmiş. Kulübün yönetimini üstlenmemizi teklif ettiler.

Bu teklifi nasıl karşıladınız?

Gelmişken görmek istedik. Zaten memleketimiz. 16 yaşına kadar Karaman’da yaşadım. Antalya kampı sonunda Karaman’a gittik ve tesislere baktık. Bu tesislerle iş yapamayız dedik. Belediye ile belirli yerler için görüştük ve bazı yerleri vereceklerini söylediler. Takriben 3.5 milyon TL’lik bir borcu üstlendik. Gerçi sonra bu borç yükseldi. Transfer yasağını kaldırdık. Ancak transfer sezonu bittiği için elimizdeki kadroyla lige devam etmek zorunda kaldık.

Bir anlamda risk almış oldunuz...

Geldiğimizde iki en iyi oyuncu transfer olup gitmişti. Diğerleri de ücretsiz oynayan futbolculardı. Açıkçası hocanın istemediği ve parasız oynayan futbolcular alınmış. Biz bunu sonradan öğrendik. Aslında evet, bir risk aldık. Ligde tutmak için büyük çaba sarf ettik ve en azından ligde kalmayı başardık.

Karaman Futbol Kulübü’ne yatırım yaparken, memlekete destek olalım diye mi yoksa futbolda bir gelecek gördüğünüz için mi yaptınız?

Aslında her ikisi de. Ben Karaman’da büyüdüm. Karaman’da benim kuşağımdakiler bilir. Balıklı şeker sattım, simit sattım, siyah lastik ayakkabılarla sokaklarında yürüdüm. Bu şehre bir borcum vardı. Bu şehrin bir çocuğuyum. Belki bir nebze de olsa katkı sağlamak istedik. Öte yandan 20 yılı aşkın bir süredir futbolun içindeyiz. Bu işi Berlin’de çok iyi yapıyoruz. Yani bizim bildiğimiz bir iş. Oradaki yanlışları düzeltebileceğimizi düşündük. ‘Ufak dokunuşlarla bu işi rahatlıkla düzeltebiliriz’ dedik.

ADIM ADIM SÜPER LİG’E ÇIKACAĞIZ’ İlk olarak nasıl bir adım atmayı planlıyorsunuz? İlk başta modern tesisler inşa edeceğiz. Hakkı Teke Ormanlık alanı üzerinde. Buradan BİFA fabrikası sahiplerine teşekkür etmek istiyorum. Kendilerine tahsis edilen yeri, tesis kurmamız için önce devlete iade edecekler sonra da devlet tesis kurmamız için burayı kulübe devredecek.

Tesislerde neler olacak?

Dört çim saha, bir tane de suni çim saha, ayrıca fitnes salonları, dinlenme mekânları olacak. Kışın da kullanılabilen bir tesis planlıyoruz. Yaklaşık 6-8 milyon Euro’luk bir yatırım düşünüyoruz.

O zaman pek de ufak dokunuşlar değil. Karaman için büyük bir yatırım... Peki ligdeki hedefiniz nedir?

Aslında ilk hedefimize ulaştık. Ligde kaldık. Yani bebek daha yeni doğdu. Bizim hedeflerimiz çok büyük. Hedefimiz Süper Lig. Ama öncelikle ilk başta PTT 1. Ligi’ne kadar yükseleceğiz. Adım adım Süper Lig’e çıkacağız.

KARAMAN’DAN BERLİN’E BERLİN’DEN KARAMAN’A’

Bir tarih verebilir misiniz? Örneğin ‘10 yıl içinde Süper Lig’e yükselebileceğiz’ diyebilir misiniz?

10 yıl bizim için çok uzun bile. Hedefimiz daha erken yükselmek. Ancak bu işin de elbette garantisi yok. Zaman zaman tökezleyebiliriz. Fakat, doğru adımları atarak hedefe ulaşmak istiyoruz. Biz, Karaman Futbol Kulübü'nü bir marka değeri yapacağız ve marka değeri olarak da pazarlayacağız.

Bunun için sadece tesis yetmeyecektir...

Bizim büyük bir avantajımız var. Berlin’de çok başarılı futbol kulübümüz var. Bu kulüp Almanya Dördüncü Ligi’nde. Üstelik uzun yıllardır ligin üst sıralarında oynuyor. U19 takımımız bu sene Bundesliga’ya çıktı. Almanya’da tarih yazdık. Genç takımlarımız üst seviyede. Aslında büyük bir projemiz var; Biz burada köprü olacağız. İyi olan sporcular Türkiye’den Berlin’e, Berlin’den Türkiye’ye gidebilecek. Bu anlamda beni çok heyecanlandıran bu çapta ilk proje olacak.

Sizdeki futbol merakı nereden geliyor?

Biz dindar bir aileden geliyoruz. Babamız bizi pazar günleri Berlin’de camiye götürürdü. Biz de birinci neslin Almanca tercümelerinde yardımcı oluyorduk. Sonra, çocuk ve gençlere hem sahip çıkalım sokakta kaybolmasınlar hem de Almanca öğrensinler diye Almanca kursunun da verildiği bir dernek kurduk. Ancak gençleri sokaktan çekmek kolay olmadı. O yüzden ‘Futbol kulübü kuralım, en azından çocukları çekeriz’ dedik. Böyle başladı ve 1999’da Berlin Fenerbahçe Kulübü’nün yönetimini üstlendik. Ardından BAK 07 takımı. Bu takım Almanya’da çok ses getirdi.

ÖNCE FUTBOLCULARA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Karaman halkı nasıl karşıladı?

Çok büyük büyük bir heyecan oluştu. Bu bize de yansıdı. Halkın, taraftarın desteği çok önemli. Tabii ki oradaki kurumların desteği de. Yeni bir anlayış getirmek istiyoruz. Yıllardır Almanya’da edindiğimiz tecrübeyi aktarmak istiyoruz. Çok doğru işler değil, ne kadar az hata yaparsan başarılı oluyorsun. Çok düşünüp mühendislik hesaplamaları yaparak doğru karar verip istediğimiz hedefe ulaşmak istiyoruz. Karaman şanslı, biz şanslıyız. Yani futbolla bir anlamda Karaman’ın tanıtımını da yapmış olacaksınız... Evet, o konuda iddialıyız. Dünyaya Karaman’ı tanıtmak istiyoruz. Karaman dendiği zaman ‘ Konya Karaman mı’ diye sordurtmak istemiyoruz. Karaman’ın nerede olduğunu dünya tanıyacak.

Bu süreçte zorluklarla da karşılaştınız mı?

Tabii. Ömrümün büyük bölümünü Avrupa’da geçirmiş biriyim. Kültür farklılıkları da oluştu. Detaylara girmek istemiyorum. Karaman’da duyduğumuz bazı şeyler tuhaf geliyor. Örneğin yönetime seçilmeden önce bir maça gittik, aman Allah’ım kendi oyuncularına nasıl küfürler, nasıl hakaretler. Taraftar grubunu topladım, ‘Bakın, bir şeyde anlaşalım’ dedim, ‘Benim kuracağım takımda hepsini ben getiriyorum. Bunların anası babası, benim annem babam. Bunlar da benim emanetim. Bunlara edilen küfrü bana edilmiş sayarım, bir dakika durmam’. Önce futbolculara sahip çıkacağız. Karaman’a katabileceğim büyük artılar olabilir, benim de Karaman’dan alacağım büyük artılar olacak. İki kültürün farkını iyi değerlendirebiliyorum. Onu da orada sevdiklerime anlatabiliyorum.

BEN KARAMAN’A SEVDALANDIM’

Nasıl bir kadro olacak?

Kadromuzu tamamen yeniliyoruz. Batmanspor’la şampiyonluk yaşamış bir hocayla anlaştık. Çünkü ligi bilen, ligdeki oyuncuları tanıyan bir hoca olsun istedik.

Almanya’daki futbolla Türkiye’deki futbolu nasıl kıyaslarsınız?

Türkiye’de çok kaliteli futbolcular var. Avrupa futboluyla bizdeki futbolu da karşılaştırabiliyorum. Türkiye’de oyuncuların taktiksel problemleri var. Neden? Çünkü Türkiye’de Almanya’daki gibi 5 yaşında başlamamış futbola. Her sene üstüne koyarak gelişmemiş. İkinci eksiklik ise fiziksel eksiklik.

O nereden kaynaklanıyor?

Almanya’da çocuklar antrenmandan sonra da fitnes yapıyor, kuvvet çalışması yapıyor. Kondisyon yapıyor. Burada ufak yaşlarda profesyonelliği öğreniyor. Profesyonelliğin içinde uykusu var, yemesi, içmesi var. Örneğin Karaman’da yönetimi aldıktan sonra bir maça çıkacağız. Oteldeyiz. Maç öncesi oyuncu gözleme yiyor. Burada 7 yaşındaki çocuğa öğretirler maç öncesinde yenmeyeceğini. Oyuncuların odalarında ağzına kadar kül tablalarıyla karşılaştım. Aradaki fark bu. Biz teknik bazı malzemeler götürdük. Polar sistemi götürdük mesela. Performanslarını ölçüyoruz. Ne kadar koşmuş ne kadar depar atmış, hepsinin artısını, eksisini öğrenip istatistik tutacağız.

Bundan sonra kulüp başkanı olarak Karaman’a daha sık gidip gelecek misin?

Elbette. Her zaman takımımızın yanında olacağız. Diyeceğim, ben Karaman’a sevdalandım. Bu şehrin sevdalısı oldum.

20 Haz 2022 - 15:56 - --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.897.275 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

05

Sedat - Bu gidişle bi şey yapmana gerek yok Alamancı gardaşım. Para filanda harcama boşuna. Garamanı yaşanan günlük asayiş olaylarıyla dünya tanıyacak. Az galdı, ha gayret!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 20:33
04

Ofsayt Korner - bu arkadas almanya da neden devam etmiyormus maen bu isi biliyor???????

50 yildir Almanyada yasiyorum daha hic adini duymadim bu kardesimizin. Hadi hayirli olsun bakalim.

Bence zaten 22 koca koca adamlarin bir topu kovalamasi ne caiz ne mantikli. Insanlarin kavaga,, haset, giybet ve küfüre sürüklemekten baska bir faydasi yok. Ülkemizde futboldan kazinilan paralar 80% ile vergilendirilmeli.

En azindan yabanci kelimeler den bari arindirilmali: korner, penalti, ofsayt, şut, vsvsvsv....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 15:29
03

Ali Beke Cingöz - Ali Han abimiz çok dürüst ve işini bilen bir insan. Karaman halkı sahiplenirse başaracağından eminim. Allah C.C. Yar ve Yardımcın olsun başkanım..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 02:12
01

Sahin - Once spor ruhu olmalı bütçesinde hiç parası olmayan bi takım nasıl ilerleyebilir bu arkadaş fazla hayallere dalmış 25 pasta rakip ceza sahasına giremeyen bi takım ancak amatör kümede oynar

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 20 Haziran 17:03
02

Bundesligaaaa - @Sahin 01 nolu yoruma cevabı: İyide adam 20 yıldır Almanya’da bu işi yapıyorum diyor. U19 takımımız Bundesliga’ya yükseldi diyor. Bütçe koyuyor. Kadroyu, hocayı yeniledim diyor sen 25 pas yapamayan, ceza sahasına giremeyen eski takımdan söz ediyorsun. Haberi okudun mu?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 19:41

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Flemenkçe öğretmeni aranıyor

Karaman'da faaliyet gösteren bir yabancı dil eğitim kurumunca istihdam edilmek üzere Flemenkçe öğretmeni aranıyor. 

+90 554 753 82 87

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

Sahibinden Satılık Bahçe!

Boyalı Köyü Koroşözü mevkisi bulunan 9 dönüm ceviz behçesi ile 6 dönüm tarlamız satılıktır. İçerisinde 370 adet chandler ve fernor ceviz ile 30 adet...

0 505 691 80 19

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA