Karaman’ın en iyi içme suyu nerede?

BİR ŞİSE SU 60 BİN DOLAR

Abıhayat olsa bu suyu satın almaya gücü yetmeyecek milyonlarca insan var. Bir litre bile değil, bir litrenin dörtte üçü, 750 ml’lik su 60 bin dolardan satılıyormuş. İster inanın ister inanmayın. Bu suyu Karaman’da alacak birilerinin çıkacağını da sanmıyorum.

*Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani: Fransa ve Fiji Adaları’ndan gelen kaynak suyu işe İzlanda buzul sularının karıştığı bir şişe… Ayrıca bu şişeye 5 mg altın tozu da eklenmiş. Şişesi ise 24 ayar altından tasarlanmış ve fiyatı 60.000 dolar

Biz, kendimize gelelim ve “Karaman’ın En Tatlı Suyu Nerede?” sorusunun yanıtını arayalım. Damacana almaya bile para ayıramayan ailelerin sayısı artarken, gözümüz yükseklerde olmasın. Gerçekçi olmaktan zarar gelmez.

Ramazan ayının bana hatırlattığı nimetlerin ilki sudur. Oruç sözcüğünü duyunca zihnimin bir köşesinden su sesleri gelir. Çocukluk dönemi oruçlarımı Eylül'den itibaren tutmuş olabilirim. Gençliğimizin unutulmaz ramazanları ise uzun yaz günlerindeydi. Ramazan hangi mevsime denk düşerse düşsün, su aşkım oruçla birlikte beni ziyarete gelir. İçme suyunun lezzetlisine doyamam. Sertavul’dan çok su taşımışlığım vardır.

Suyu soğuk içmeyi severim. Rahmetli babaannem de soğuk su içer, ılık suya yüz vermezdi. Çetmi beldesinde geçen çocukluğundan kalma alışkanlık olabilir. O bölgede kaynak suları çoktur.

Geçmişte evlerde çeşme yoktu. Evlere su dışarıdan taşınırdı. Ya akarsu, ya pınar, ya tulumba ya çeşme... Bunların hepsi buz gibi olur. Böyle bakınca, insan için normalin soğuk su içmek olduğu anlaşılır.

Ayrıca suyun ph değerinin ideal hale ılıktan daha soğuk bir kıvamdayken ulaştığını duymuştum. Damak tadıyla ilgili olabilir. Ramazan’da buz gibi suyla oruç açmanın keyfi bir başkadır. Soğuk su daha lezzetlidir, inanın öyledir. Ayrıca hasta filan da etmez.

Mahir İz Hoca, dostlarına “Suyu sever misin?” diye sorar ve onlara su ikram edermiş. Hoşlandığı kişilerden söz ederken, “Karakulak suyu kadar hafiflemiş ruh, hafif-ür ruh” dermiş. Hafif-ür ruh’un bir anlamı da hoşsohbet demektir.

Karaman’ın şehir şebeke suyu lezzetli değil. Karaman’a her gittiğimde suda rahatsız edici bir koku duyarım. Tadını ise beğenmem. Mutlaka damacana veya şişe suyu içerim.

Karaman’da tanıdıklarımın büyük bölümü içme suyu ihtiyaçlarını şehir merkezi dışındaki kaynaklardan karşılıyor. Otomobillerin bagajları pet şişe veya bidon dolu. Birkaç kez ben de tanık oldum, bidonlara pınarlardan gelen suyu doldurmak için çeşme başında kuyruk görüntülerine.

Karaman’da en iyi su hangi bölgenin” diye su sever dostlarla yaptığım görüşmelerden edindiğim bilgiler doğrultusunda, Yeşildere’deki Denircik mevkindeki kaynak öne çıkıyor. Daha sonra Lale suyu geliyor. Lale köyünün suyunun içimi hafif, lezzetli.

Sonra Pınarbaşı ve Morcalı’daki su kaynakları var. Bir vakitler, Kılbasan belde iken ve Ahmet Ertuğrul’un belediye başkanlığı döneminde yapılan sondajdan çıkan suyun çok kaliteli olduğunu hatırlıyorum. Karaman’dan her gün otomobillerle yüzlerce kişi Kılbasan’a gelir, bidonlara su doldurur giderlermiş.

Hala öyle midir, yoksa kuyu devre dışı mı kaldı, haberdar değilim. Kılbasan’da suyu güzel olan birçok tulumba vardı. 20 -25 metreden su kaynağına ulaşılırdı. Şimdi mümkün mü? Su ancak 250-300 metreden çıkıyor.

Karaman il genelinde en güzel su kaynakları, Ermenek ve Torosların yamaçlarındaki yerleşimlerdedir. Öyle güzel pınarlar var ki, suyuna, tadına doyum olmaz. Sanki pınarın kaynağına cennetten damla düşmüş de öyle tatlanmış diyesiniz gelir.

Ermenek’te suyunu içtiğim ve hatırladığım su kaynakları arasında Ece Kayası Mağarası’nda 10 gözden akan Koç Pınarı, Yukarı Çağlar köyündeki Aypınarı, Güneyyurt’un Gömmeci Çeşmesi vardır. Bir de Balkusan’dan tepelere doğru yol alırken bir söğüt altında mola verdiğimiz pınarın suyu. Mevkiyi unuttum ama suyun tadını unutamadım.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde 350 yıl önceki Ermenek’i anlatırken, “17 adet hayat suyu akıtan çeşmesi vardır. Ermenek halkı aşağıda dere ve tepeler arasında İrem bağlarında yaşarlar” diye yazmış.

Karaman’da yıllar önce henüz şimdiki gibi damacana su satışları yokken, Sertavul’dan doldurduğu cam damacanaları triportörle dağıtan biri vardı. Adını ve lakabını vermek uygun değil. 40 yıl sonra eski defterleri açmanın gereği yok. Biz de dönem dönem ondan su alıyorduk. Bir gün duyduk ki, suyun kaynağı Sertavul değil, şehir şebekesiymiş. Çeşmeye hortum bağlayıp damacanaları doldurup doldurup Sertavul suyu diyerek binlerce kişiyi kandırmış. Tutuklandığını hatırlıyorum.

Türkiye’nin en iyi suları arasında Mudurnu/Taşkesti, Tunceli/ Munzur, Uludağ/Bursa, Taşdelen/ İstanbul, Şekerpınarı/Niğde, Kalabak/Eskişehir, Kirazlıyayla/Balıkesir, Ilgaz/Çankırı, Kızılcahamam/ Ankara, Kardelen/Kastamonu ve Trabzon-Uzungöl/Bulak ilk sırayı alır.

Bolu, Karabük, Ağrı, Van, Malatya, Siirt, Rize ve Artvin’in yaylaları ve dağları ile Samsun’un Bafra İlçesindeki Nebiyan Dağı’ndaki pınarları ve gözeleri unutmamak gerekir.

Su konusunda uzman bir dostum, Konya Bozkır-Manavgat sınırı yakınlarındaki Mıhlıçeşme suyunu öve öve bitiremedi. Yolu düşen olursa, aklının bir kenarında bulunsun. Belki bir gün bana da nasip olur.

Van’ın Bahçesaray ilçesi sınırlarındaki Müküs Çayı için bir yüce şahsiyet, “cennettendir” demiş. Dicle’nin bir kolu olan ve Bahçesaray’ın ortasından geçen, kar ve kaynak sularıyla beslendiği için debisi yüksek olan Müküs çayının doğduğu ve Subaşı adı verilen mağaranın önünde iftar yapmışlığım vardır. Müküs’ün çıktığı noktadan Ağustos sıcağında kana kana içtiğim su ile açtığım orucu ve o gün içtiğim buz gibi suyun tadını hala unutmuş değilim.

Bahçesaray’a gitmek için onlarca sebep bulabilirsiniz. Benim için şunlardan biri bile yeterlidir:

-Tatlı dilli, sıcakkanlı, misafirperver dost insanları,

-Subaşı’nın buz gibi tatlı suyu,

-Müküs çayının serinliği ve çağıltısı,

-Muhteşem güzellikler,

-Tabiatın haşinliği,

-Bal ve cevizi,

- Dengbejlerden kilam ve sitram dinlemek,

-Eski Belediye Başkanı Naci Orhan’ın sohbeti

-Elbette Feqîyê Teyran’ı (Kuşların Hocası) ziyaret.

Yağmur yüklü bulutlar veya uzun ırmaklar gibi suyun akışına kapılarak Karaman’a, Ermenek’e ve Toroslara çıkıp oradan Van’ın Bahçesaray ilçesine, Süphan Dağı’nın eteklerine gittik. Suyun peşine takılırsanız veya kendinizi suyun akışına bırakırsanız cennet bahçelerine gidersiniz.

Su hayattır, su hayatın kaynağıdır.” Kime ait olduğunu bilmediğim, internette dolaşan şu cümleleri yudum yudum okumanızı rica ederim:

Haydi. Sen şimdi ‘Su olduğunu’ düşün ve kendini ‘Su gibi’ hisset. Su gibi özel, su gibi güzel, su gibi berrak, su gibi yararlı. Su gibi hayat kaynağı ve su gibi bitmez tükenmez olduğunu hatırla. Ama yine su gibi ‘küçük bir bardağın içine’ sığdır ki kendini, girebilmeyi öğren insanların damarlarına. Hayat ver, yardımcı ol, vazgeçilmez ol.

Hz Mevlana’nın yedi öğüdünün ilki şöyledir:

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.”

Karaman’ın en lezzetli, en tatlı, en hafif, en güzel içme suyu kaynağı nerededir sorusunun yanıtını vermeye hakkım yok. Bu konuda yetkin değilim. Her kaynaktan su içmişliğim de yoktur. Bu sorunun yanıtını sizlere bıraktım. Sizin için en tatlı olan suyu paylaşmak isterseniz, lütfen yazın.

Su konusuna devam edeceğim. Birçok ülkede milyonlarca insan temiz içme suyuna erişemezken, Fiji Adaları’nın derinliklerinden çıkan suyun dünyanın en pahalı suyu olduğunu ve 750 ml’lik şişede 60 bin dolardan satıldığını duyunca ağzım açık kaldı. Yani 1 litre bile değil, litrenin dörtte üçü kadar su 60 bin dolar! Bir sonraki yazıda anlatacağım.

AHMET TEK

HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu makalenin üzerine Fuzuli'nin Su Kadisesi'nden bir bölüm uygun olur;

Saçma ey göz eşkden gönlümdeki odlara su
Kim bu denlü dutuşan odlara kılmaz çâre su

(Ey göz! Gönlümdeki (içimdeki) ateşlere göz yaşımdan
su saçma ki, bu kadar (çok) tutuşan ateşlere su fayda
vermez.)

Âb-gûndur günbed-i devvâr rengi bilmezem
Yâ muhît olmış gözümden günbed-i devvâra su

(Şu dönen gök kubbenin rengi su rengi midir; yoksa
gözümden akan sular, göz yaşları mı şu dönen gök
kubbeyi kaplamıştır, bilemem..)

...

Dest-bûsı ârzûsıyla ger ölsem dostlar
Kûze eylen toprağum sunun anunla yâra su

(Dostlarım! Şayet onun elini öpme arzusuyla ölürsem,
öldükten sonra toprağımı testi yapın ve onunla
sevgiliye su sunun.)

...

İçmek ister bülbülün kanın meger bir reng ile
Gül budağınun mizâcına gire kurtara su

(Gül fidanı bir hile ile (meşhur gül ve bülbül
efsanesindeki gibi yine) bülbülün kanını içmek
istiyor; bunu engelleyebilmek için suyun gül
dallarının damarlarına girerek gül ağacının mizacını
değiştirmesi gerekir.)

....

Hâb-ı gafletden olan bîdâr olanda rûz-ı haşr
Eşk-i hasretden tökende dîde-i bîdâra su

(Kıyamet günü olduğu zaman, gaflet uykusundan uyanan
düşkün (yahut aşık) göz, (sana duyduğu) hasretten su
(gözyaşı) döktüğü zaman,)

Umduğum oldur ki rûz-ı haşr mahrûm olmayam
Çeşm-i vaslun vire men teşne-i dîdâra su

(O mahşer günü, güzel yüzüne susamış olan bana vuslat
çeşmenin su vereceğini, beni mahrum bırakmayacağını
ummaktayım.)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?