KMÜ Müdürüne Acımak (!)

Okuyucular, okuduğunu anlayanlar biliyor. Bugüne kadar yaptığım eleştiriler KMÜ’ye ilişkin değildir. KMÜ müdürünün kişisel tutum ve davranışları ile uygulamalarına yöneliktir.

Anlamayanların büyük bölümü, beklentisi olanlardır ve hedef şaşırtmak için KMÜ’ye giden yollara yanlış tabela dikmekten çekinmemişlerdir. “Kuşa bak, kuşa!” numarası çekiyorlar akıllarınca. Bir ihtimal, anlamıyor olabilirler mi? Vardır öyleleri…

“KMÜ müdürüne acıyorum” diyeceğim. Lütfen rahatsız olmayın. Gerçekten acıyorum. Bir örnek vereceğim, gerisini idrakinize bırakacağım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karaman’a geldiği günü hatırlayın. Bir hediye verme oyunu sahnelendi ki, şehre şenlik! Hızlı tren gelmeden garda beklemeler, Aktekke Meydanı’nda platforma çıkmaya teşebbüs ve nihayet üniversite kampüsü içindeki konferans salonunda amaca ulaşma.

Hikayenin tamamı bende mevcut. Detaylara boğmak istemiyorum. Aslında yapılmak istenen iş öyle güzeldi ki… Ama niyet ve yöntem yanlış olunca o güzellikler heba olup uçtu. Samimiyet, samimiyet, samimiyet! O yoksa her şey numara…Aldanma, aldatma, kanma, oyalanma…

KMÜ’nün resmî internet sitesinde “Cumhurbaşkanı Erdoğan KMÜ’de” başlığıyla verilen haberden bir paragraf şöyle:

“Toplantı sonrasında KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitenin gelişimi ve gelecek döneme ilişkin projeleri hakkında Rektör Namık Ak’tan bilgi aldı. Rektör Namık Ak görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Hattat Muhammed Naddah’ın yaptığı ‘Ya Hazreti Sultan Yunus Emre’ yazılı eseri takdim etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, programın ardından KMÜ’de kendisi için düzenlenen uğurlama töreni ile Karaman’dan ayrıldı.”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitenin gelişimi ve gelecek döneme ilişkin projeler hakkında Rektör Namık Ak’tan bilgi aldı” cümlesinin doğru olmadığını bilmenizi isterim. Sahnenin ardındaki bölmede, bir dakikalık hediye takdiminde topu topu üç beş cümle edilmiş. O da üniversiteyle ilgili değil. Ne gelişimi, ne projesi, ne ara?

Konferans salonunda sahne kulisinde güç bela ayarlanan bir hediye takdimi, sanki makamda ziyaret gibi aktarılmaya çalışılmış. Ne verilirse yutuluyor ya (!)

Düzeltmekten mi Korktunuz?

“Namık Ak’a acıyorum” dediğim konu “Rektör Namık Ak, görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Hattat Muhammed Naddah’ın yaptığı ‘Ya Hazreti Sultan Yunus Emre’ yazılı eseri takdim edildi.” cümlesinden doğdu.

Hattatın adı Muhammed olarak açıklandı. Üniversitenin sayfasında da Muhammed olarak yer aldı. Haberi buradan çeken internet siteleri de kopyala yapıştır yöntemiyle iş yaptıkları için bu yanlışlığı sürdürdüler. Hat merakım nedeniyle hattatın izini sürdüm. Soyadı Naddah olan bir hattat buldum. Ama ismi Muhammed değil, Sami idi.

“Bir Mitingin Perde Arkası” başlıklı makalemde, bakın aynı konuda neler yazmışım:

“Hatta merakım vardır. Salonumdaki bazı imzalı hatlar, kıymet verdiğim eserlerdendir. Muhammed Naddah kimdir diye merak ettim, böyle bir isim bulamadım. Bulduğum isim Sami Naddah oldu. 
Cumhurbaşkanına hediye edilen eserin sahibinin adının kayıtlara yanlış geçmemesi için bu notu yazmak durumunda kaldım. Herkes hattı ve Osmanlıcayı okuyamaz. Bir eksikliktir ama eleştiremem. Bir sanatçının adının yanlış anılmasına gönlüm razı gelmedi. Muhammed galiba Sami olmalı.”

Benim uyarılarımdan sonra hattatın adının düzeltilmesi beklenir değil mi? Ama orası KMÜ. Orada hata olmaz ki, düzeltme yapılsın. Yedi danışmana sahip KMÜ müdürü bu hatadan haberdar değil. Evet, KMÜ’de yedi danışman var. Belki de bu sayı azdır? Kime ne danışılıyor çok merak ediyorum. Bir gün danışmanları da anlatmak isterim. İstifa etmek isteyeni mi, istifası kabul edilmeyenleri mi istersiniz.

Ne zaman danışman lafını işitsem rahmetli Aşık Mahsuni yadıma düşer. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Murat Karayalçın’ın danışmanı olarak çağrılmıştı. Rahmetli yedi ay sonra “Bana bir şey danışılmadı. Daha Karayalçın’ın yüzünü bile görmedim” diyerek, istifa etmiş, kendisine ödenen yedi aylık maaşı da iade edeceğini açıklamıştı. Hiçbir yerden geliri yoktu ve bir gecekondu mahallesinde oturuyordu.

KMÜ’de Kurumsal İletişim Başkanlığı var, basın bürosu var ve burada çalışan elemanlar var. Bir de benim yazılarıma yanıt verecek kadar vakti bol olanları unutmayın. Beni okuyup KMÜ’nün sitesini okumamış olabilirler mi?

Aradan geçmiş iki ay, isim yanlışlığı KMÜ’nün resmî internet sitesinde hala duruyor. Düzeltmeyi becerecek bir kişi çıkmaz mı? Atalarımızın şu sözüne itibar etmek gerekir: Akılsız dostun olacağına akıllı düşmanın olsun.

Erdemmiş, özürmüş diye unuttuklarını tahmin ettiğim kelimeleri hatırlayıp yazı yazdığını sanan modeller bu hatayı görmedi mi dersiniz? Ya görüp boş verdiler ya görüp okumadılar ya okuyup anlamadılar. Bana yanıt vermeye yeltenen modeller gözlerindeki merteği çıkarsalar daha hayırlı ve yararlı bir iş yapmış olmazlar mı?

Davranış, kişinin gerçek kimliğidir. Söze müşteri olduğum dönemi büyük hasarla atlattım. İnsanları hâl lisanları ile anlamaya gayret gösteriyorum. Davranış, hissin ve düşüncenin ikiyüzlülükten, riyadan uzak sunumudur. İnsanın aşkı, sevgisi, hevesi, heyecanı, hüznü, sevinci, endişesi davranışlarından anlaşılır. Söze müşteri değilim diyen biri, sözcüye kulak verir mi? Sözcülük görevini gönüllü üstlenip itibar hırkası giydiğini zanneden ne çok zavallı var.

Yolunu Şaşıranlara Altın Öğütler

Müdürün gözüne girmenin, bir koltuk kapmanın, çocuklarınıza ve yakınlarınıza ikbal yolunu yazılarıma karşı çıkarak, bana kafa tutarak bulamazsınız. Bu yol çıkmaz sokak! Gerçi başka yolları da deniyorsunuzdur. Bunlarda mahir olabilirsiniz. Üzerinize vazife olmayan işlerden uzak durmanız sizin için daha hayırlıdır.

Devir ve döneme göre geliştirilen duruş ve tavır, mahcubiyet duygusu taşıyanları önünde sonunda utandırır. Buz kalıbı güneşin altında erimeye mahkumdur. İlkeli olmak gerçek yoldur ve asla kaybettirmez.

“Her şey göründüğü gibi olsaydı, eline aldığın deniz suyu mavi olurdu.” (George Orwell)

(Devam Edecek)

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?