Dost; “Haydi Gidiyoruz” Dediğinde, “Nereye” Diye Sormayandır

Darul beka âlemine uğurlanmasının 15. seneyi devriyesinde Elmacı Mahmut Şahin amcamızı rahmetle anıyoruz.

Bugün de Karaman’ın yetiştirdiği bir başka büyük ve güzel insandan, Elmacı Mahmut Amca’dan bahsetmek istiyorum.

Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Mahmut amcamız Başyayla ilçemizde doğmuş, elma ticareti ile maişetini temin etmiştir. Namazlarını selatin camilerde cemaatle kılar cebinden eksik etmediği şekerleri camiye gelen çocuklara verir sevindirirdi. Yüzünden gülücükler eksik olmaz, herkese tebessüm ederdi. Maişetine katkıda bulunduğu fakir fukarayı ziyaret eder, kendisinden istenilen maddi manevi talepleri geri çevirmez muhakkak suretle yerine getirmeye gayret ederdi.

Mahmut amcamız kıymetini bilenler için bir dua ağacıydı. Ne zaman sıkışsak, başımıza maddi manevi bir musibet gelse, sanki gönül telefonumuzdan aranmış gibi hemen karşımıza çıkardı. Hiç unutmam; bir gün çocuklarımla beraber pazara giderken hiç beklemediğimiz bir anda önümüze çıkmıştı. Fırtınadan göz gözü görmüyordu. Hal hatır sormaya kalmadan biraz ilerimize balkondan bir çiçek saksısı düştü. O durdurmasa belki de üzerimize düşecek saksıdan kurtulduk.

Bir keresinde bir öğretmen arkadaşımız ilköğretim öğrencilerini Cuma namazına getirir. Cami adabını, namazın nasıl kılınacağını uzun uzun anlatmasına rağmen, çocuklar maalesef cami içinde sükunetle durmazlar. Cemaatten bazıları homurdanmaya başlar. Öğretmen abimizin çok bunaldığı bir esnada Mahmut amcamız devreye girer ve çocuklar bir anda sütliman olur. Zira Mahmut amcamız çocukların ortasına oturup dağıttığı hediyelerle sükûneti sağlar.

Mahmut amcamız her gün muhakkak suretle memleketimizde bulunan, Şeyh Ali Baba Semerkandi, Siyahser Sultan, Emir Musa ve Demir gömlek adıyla maruf manevi büyüklerin kabirlerini ziyaret eder, Ümmeti Muhammet e dualar ederdi. “Kardeşlerim bu zatların kıymetini ve değerini bilse her gün mutlaka ziyaret ederler, buralardan ayrılmazlar” derdi. Her Cuma Kazalpa ve Şehir mezarlıklarını ziyaret eder yediler kırklar ve velinimeti Hacı Rauf Efendilere hürmet ve tazimle fatihalar ihlaslar okur, uzun uzun dualar ederdi. Yol güzergahında bulunan kardeşlerinin gönlünü alır, sıkıntılı olanları teselli eder, heyecanı artırır, moralleri düzeltir, herkesi güzel ve ebedi bir saadetle müjdelerdi.

Hacı Mustafa Kamer ağabeyimiz anlatmıştı:

Şehir dışında bir ahbabına hasta ziyareti için, belirlenen saatte arkadaşlarıyla hareket ederler. Yol refiklerinden biri gelememiştir. Bu esnada Mahmut amcamız, yol güzergahında kaldırımda görünür. Hacı ağabeyimiz arabayı amcamızın yanında durdurur ve arabaya davet eder. Mahmut amca hiç sorgu sual etmeden, “bekleyenlerim var benden eve haber vereyim” yahut “nereye gidiyorsunuz” demeden tam bir teslimiyet içinde arabaya biner. Çumra’da hasta ziyaretine gidilmektedir. Ziyaret yapılır ve geri dönülür. Hacı ağabeyimiz gerçek teslimiyet budur der. Büyükler boşuna dememişler: “Derviş, haydi denilince nereye diye sormayandır…”

Bir seferinde de Mahmut amcamız ticaret için Ankara’ya gider. Hacı Bayram Veli hazretlerini ziyaret eder. Camisinde vakit namazını kıldıktan sonra yol üzerinde bulunan lokantanın birine girer. Lokanta içkilidir. Amcamızı gören müşterilerden bir kısmı onu masalarına davet ederler. Mahmut amca nasıl bir yere girdiğini farkına var eder ama geç kalmıştır, geri çıkamaz. Kafaları demlenmiş müşterilerin ısrarı ile davet edilen masaya yaklaşır. Hazır bulunan mezelerden ikram etmek isterler. Kibarca teşekkür ederek geri çevirir. Muhataplarına “Allah’ın yasak ettiği içkiyi neden içiyorsunuz, çocuğunuzun ve ailenizin rızkını nasıl böyle bir yerde nefsinize harcıyorsunuz, Allah’tan neden korkmuyorsunuz, Allah’a neden harp ilan ediyorsunuz” şeklinde nasihatlerde bulunur. Müşterilerden bir tanesi “Hacı emmi şu parayı al da çık git” diye çıkışır. Mahmut amcamız, “Ben elma tüccarıyım, bende para çok, yaptığınız icraat helal olsaydı tüm masraflarınızı öderdim” der. Lokantanın havası bir anda değişir. Herkes pür dikkat amcamızı dinlemeye başlar. Amcamızın hal ve kal lisanıyla yapmış olduğu nasihatler ortamı yumuşatır, lokantayı bir hüzün havası sarar. Gözyaşları oluk oluk akar, kadehler kırılır, feryadı figan içerisinde tövbeler yapılır.

Mahmut amcamız her gün muhakkak hastaneye giderdi. Amcamızı tanıyan görevli abiler, ziyaretçisi gelmeyen hastaların yerini tarif eder, o da bu kimsesi olmayan garipleri ziyaret eder, gönüllerini alır, ihtiyaçlarını giderirdi. Hastanede bulunan tüm hastalara gıyablarında şifa ayetlerini okur ve derman bulmaları için dualar ederdi. Şehrimizin muhtelif yelerinde kurulan semt pazarlarını ziyaret eder, atıcıların mallarının bereketine, müşterilerinde aldıklarından hayır görmeleri için dua ederdi. Pazar yerlerinde gafletin çok olacağı tenbihatında bulunur, kardeşlerini ikaz ederdi.

Mahmut amcamız yakinen tanıdığı fakirlerin ihtiyaçlarını gizlice giderirdi. Kendisinden para isteyen sahtekar bir vatandaşın istediğini yerine getirdiğini gören birisi, “borç verdiğin parayı alamayacağını bile bile nasıl ödünç veriyorsun” diye sormuş, o da “biz borç vermesek gidip bir mazlumu dolandıracak” diye mukabelede bulunmuştu. Hafta içinde davet ettiği dostlarını, garip gurabayı Cuma namazını müteakip lokantada toplar, herkese fırın kebabı ikram ederdi.

Bir seferinde de abilerimizden birine kurban öncesi, büyük baş hayvan kesmek istediğini söyler. Nasip olmayınca ortakları bir araya getiremezler. Mahmut amca bu esnada bir kaza geçirdiği için onunla bir müddet görüşemezler. Daha sonra caddede karşılaşırlar. Abimiz karşı kaldırımda, başını önüne eğip utancından yolunu değiştirmek ister. Mahmut amca avazı çıktığı kadar bağırır: ”Ben küs değilim, ben küs değilim.” Abimiz koşarak karşıya geçer amcamızın ellerine, boynuna sarılır.

Ömrünün son zamanlarında sırrımız ifşa olmasın diye varını yoğunu dağıtmış, aç gözlü kargalar tarafından tüm malı mülkü yağma edilmiş, hatta üstüne üstlük bir de dayak yemiş, çenesi kırılmıştı. Halinden şikayetçi olmayıp hakkını bile aramamıştı. “Kimde ne hakkım varsa hepsini helal ediyorum.” Demiş, bu yiğitliği de göstermiştir.

Amcamıza Allahu teala evlat vermedi ama, arkasında binlerce kardeşi, seveni ve maddi manevi kazandığı gönülleri bıraktı. Şu beyiti dilinden hiç düşürmezdi:

Dövene elsiz ol sövene dilsiz ol.
İncitme canı terk et yalanı.

Mahmut amcamız kurak geçen sonbahar ile beraber kış mevsiminin ortasında, yağmur duası için toplanılan İmam-ı Azam Camisine cenazesi getirilmesiyle beraber önce yağmur ve kar yağışı başlamış. Kalabalık bir cemaatin iştiraki ile cenaze namazı kılınmış. Altı aydır yağmayan yağmur ve kar namaz esnasında yarım metreyi bulmuş, yollar kardan kapanmış. Evet, “malın ve imanın kimde olduğunu kimse bilmez” der atalarımız. Mahmut amca Dar-ul Beka’ya hicret ettiği gün şeb-i aruz (düğün günü) yani kuraklığa son veren ilahi rahmet ve berekete vesile olmuş çok sevdiği devamlı ziyaretinde bulunduğu yedilerin yanında daimi ikametine defin edilmiştir. Biz de kendisini bir Fatiha ve üç ihlası şerif okuyarak yad edelim.

Necdet Baştoklu

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Baştoklu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

04

N.baştoklu - RAUF HOCAM MUSTAFA KK YORUMLARLA YAPTIĞINIZ KATKILARA TEŞEKKÜR VE DUA EDERİM...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 08:08
03

Rauf Hoca - Rabbim rahmetiyle merhametiyle muamele eylesin inşaallah makamı ve mekanı cenneti Âli olsun karamanımızın az yetişen erenlerinden abilerimizdendir. Saygı sevgi ve rahmetle anıyorum kaleminize yüreğinize sağlık

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Şubat 18:16
02

Mustafa - Kaleminize ve yüreğinize sağlık Nejdet Bey Kardeşim. Mahmut Amcamızı bir kere daha kaleminizden bu güzel yorumlarınızla okuduk ve müstefid olduk. Allah kendilerinden razı olsun. Bu vesileyle kısaca bir olayıda ben paylaşmış olayım. Şu anda hayatta olan bir kardeşimiz, paraya çok daralmış o günün parasıyla da 30 bin tl ye acil ihtiyacı hasıl olmuştu. Dostlardan da netice alamayan bu kardeşimiz,istenmeyen adımlarıyla bankaya yönelmiştir. İşte böyle bir sıkıntılı anın da, Rahmetli Mahmud amcamız ihtiyaç halinde kıvranan bu kardeşimizin yanına yaklaşır ve cebine bir tomar para bıraktıktan sonra; "Ödeme de sakın acele etme " der ve oradan ayrılır. Birden bire şaşıran bu ihtiyaç halinde olan kardeşimiz; paraya bakar ve tam 30 bin tl olduğunu görür ve duygulanır. İşte Mahmud amcamız (R.A) böyle bir mümindi ve arkasından yüzlerce-binlerce Fatihalara layık biriydi. Güzel yaşadı ve güzel bir son nefesle sediklerine kavuştu. Allah mekanlarını sevdikleriyle dolu kılsın. Sevenlerini şafaatlarıyla şereflendirsin.(Amin)

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Şubat 14:41
01

KK - Allah rahmet eylesin. Tanışma imkanımız oldu çok şükür. Cenaze namazına katılmak nasip oldu. Necdet Bey'in anlattığı gibi yağmur duasına İmam-ı Azam camisine gitmiştik. İçerde dua bitip rahmetlinin cenaze namazını kılmaya geçtiğimizde bir kar başlamıştı kendimizi camiye zor atmıştık. Karaman böyle "belaları savacak paratoner" insanlarını hep kaybediyor birer birer :(((

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 18 Şubat 14:17

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Flemenkçe öğretmeni aranıyor

Karaman'da faaliyet gösteren bir yabancı dil eğitim kurumunca istihdam edilmek üzere Flemenkçe öğretmeni aranıyor. 

+90 554 753 82 87

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

Sahibinden Satılık Bahçe!

Boyalı Köyü Koroşözü mevkisi bulunan 9 dönüm ceviz behçesi ile 6 dönüm tarlamız satılıktır. İçerisinde 370 adet chandler ve fernor ceviz ile 30 adet...

0 505 691 80 19

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?