Ahlatlıbel: Ankara’nın Huzur Zirvesi

Türkiye’de milyonlar, Başkent Ankara’nın yeşillikler içindeki huzur zirvesi Ahlatlıbel’in adını Millet İttifakı’nın toplantısıyla ilk kez duydu. Ahlatlıbel, Ankara’daki parkların en şahanesidir.

Ahlatlıbel, tam adıyla Ankara İncek Ahlatlıbel Atatürk Parkı, Dikmen, Oran, İncek, Gölbaşı dörtgeninde bir tepedir. Mevlana Bulvarı ( Konya Yolu) üzerindedir. ODTÜ ormanlarının devamıdır. Mogan ve Eymir göllerinin komşusudur. Çankaya Belediyesi tarafından rahmetli Doğan Taşdelen’in başkanlığı döneminde yapımına başlanmış, 2002 yılında Haydar Yılmaz döneminde Ahlatlıbel Spor ve Dinlenme Tesisleri adıyla hizmete açılmıştır.

Ahlatlıbel adının nereden geldiğine dair bilgiye ulaşamadım. Ahlat, yaban armududur. Bel, “Tepe, boyun, yüksek yer, üzeri yassı tepe, ufak tepe, sırt, bayır, yamaç, dağ eteği, dağ üzerindeki yüksek geçit, yol, dönemeçli dik dağ yolu” anlamlarında kullanılmış. Coğrafi terim olarak “Dağlık yerlerin, kışın da geçilebilen, geçit veren yerleri” demektir. Türkçede, bel yerine boyun, gedik ve belen sözcükleri de kullanılmış.

Ahlatlıbel, yaban armudu ağaçlı tepe, bayır, geçit veya yol demektir. Ahlatlıbel’in bir özelliği de, Atatürk’ün izniyle, 1933 yılında, Türk arkeologlar tarafından yapılan ilk kazı alanı olmasıdır. Ahlatlıbel’de Hamit Zübeyir Koşay başkanlığında kazı yapılmış, arkeolojik buluntular çıkarılmıştır.

Ahlatlıbel, Ankara’nın huzur mekanlarının bir numarasıdır. Bozkır Ankara’nın yeşil zirvesidir. Devasa büyüklüktedir. 25 bin 300 metrekare çim, 180 bin metrekare ormanlık alana sahiptir. Ankara’nın ulaşımı en kolay noktasında, böylesine büyük bir yeşil alan başkentliler için bulunmaz nimettir.

Ahlatlıbel’de “Çimlere özgürce basın” yazılı tabelaları görürsünüz. Burada çimlere basmak yasak değildir. Portatif masa ve sandalyelerinizi çimlerle kaplı bir ağacın gölgesine koyabilirsiniz. Rüzgârlı bayırdır, yazın en sıcak günlerinde bile püfür püfür eser. Çam kokularıyla başınız döner. Kuş sesleriyle şenlenirsiniz.

Ormanlık bölgede çam türleri ağırlıklı olmak üzere birçok ağaç çeşidi vardır. Ahlatlıbel, dumansız, gürültüsüz, kavgasız piknik yapmak isteyenlerin ilk tercihidir. Kamelyaların ve havuzlu bahçenin bulunduğu bölüme geçerseniz, Mogan gölü başta olmak üzere, Haymana Ovası ve Konya’ya kadar uzanan ufukta, muhteşem manzara ayağınızın altındadır.

Yağmurda, karda bir başka güzeldir. Hafta sonları yer bulmak zordur. Ortalama 50 binden fazla ziyaretçi gelir. Bin 500 araç kapasiteli otoparkta yer bulunmaz. Hafta içi kalabalık daha az ve park daha sakindir.

Doğa ile baş başa kalabileceğiniz, kitabınızı rahatça okuyup temiz hava alarak güneşlenebileceğiniz bir ortamdır. Ankara’nın bu cennet köşesinin en güzel yanı, ziyaretçilerinin birbirine son derece kibar ve güler yüzlü davranmasıdır. Hoşgörü mekanıdır. Çocukların bile güvenli oyun alanlarında sıraya girip, oyun oynadıkları mekandır. Bağıran, nara atan, itişen, küfreden, kavga arayan göremezsiniz. Her mevsim güzeldir ama sonbaharda sarı, kırmızı, turuncu meyve ve yapraklarıyla ağaçların sergilediği görüntü bir başkadır. Bir de yağmur yağıyorsa ağaçlardan yayılan parıltılara vurulmamak imkansızdır.

3 tenis kortu, 2 halı saha, 3 basketbol sahası, 2 voleybol sahası, koşu ve yürüyüş parkurları, golf sahası, uçurtma imkânı, evcil hayvanları gezdirme alanı, bisiklet yolu, piknik alanı, kafeteryalar, kondisyon aletlerinin bulunduğu açık hava spor bahçesi bu güzelliğin artılarıdır. Bir de Ankara’da dinozorların ve devasa irilikteki ucube görsellerin giremediği ender yeşil alandır.

Çimlerine özgürce basılan Ankara’daki yemyeşil dünyayı tanıyın istedim. Ankara’da altı siyasi parti liderinin nasıl bir mekanda buluştuklarını bilin istedim. Mekanların ruhu vardır ve duygularımıza yön verir. Ahlalıbel’deki toplantı sonrası yapılan tarihi açıklama bunun somut kanıtıdır:

“Bugün Türkiye için tarihi bir gündür. Birbirinden farklı altı siyasi parti olarak, bizler, Türkiye'nin yıllardır görmeyi umut ettiği tarihi bir çalışma için bir araya geldik. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni'ni hazırlayan partiler olarak bizler, etkin ve katılımcı bir yasama, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim, tarafsız ve bağımsız bir yargı ile kuvvetler ayrılığının tesis edildiği güçlü, özgürlükçü, demokratik adil bir sistem inşa etme 
kararlılığı içindeyiz.”

Yolunuz Ankara’ya düşerse Ahlatlıbel’e uğramadan geçmeyin derim.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?