HEMŞERİM YOLCULUK NİRE

Hiç binmeyecek olanların dahi gecikti diye eleştirdiği Hızlı Tren sonunda hizmete girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan süreçte yaşanan gecikmeler nedeniyle Karaman’a bizzat Hızlı Tren ile gelerek 15 Temmuz Aktekke Kent Meydan’ında toplu açılış töreninde Hızlı Treni hizmete aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Ocak 2022 Cumartesi Günü toplu açılışın yanı sıra il danışma meclisine katıldı. Karaman Garından toplu açılış töreninin yapılacağı meydana yollarda ki ilgi nedeni ile 1 saate yakın bir sürede ulaşabildi. Meydanda ki ve il danışma meclisinde ki çoşku görülmeye değerdi. Meydanda program siyasi bir program değildi, merkez ilçe ve il sınırındaki ilçelerden gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan sevdalıları, Erdoğan’ı gönülden sevdiklerini gösterdiler.

Karaman şiir gibi, Erdoğan ve sevenleri şair gibiydi…

İl danışma meclisinde Azer Bülbülün ve bir çok sanatçının seslendirdiği "ille de sen" şarkısı gençler, kadınlar, davetliler tarafından aşk ile hep bir ağızdan okundu Cumhurbaşkanı Erdoğan dinledi ve alkışladı.

Canımı canına katarcasına
Ömrümü uğrunda harcarcasına
Deliler gibi muhtacım sana
İlle de sen, ille de sen

….

Bizim kavuşma, hasret, yol, aşk, kara tren üzerine yakılmış türkülerimiz ve şarkılarımız var. Haydi birlikte rahmetli Barış Manço’nun şarkıları ile raylı sistem üzerinden nereye nasıl, hangi araç ile ulaşırım denklemini çözelim.

SEFERLER ve ÜCRETLERİ…

Hattın açılmasıyla birlikte Karaman’dan Konya yönüne 8 sefer bulunuyor. Bu seferler dördü hızlı tren, dördü dizel (DMU Diesel Multiple Unit) set ile ve biri de Toros Ekspresi ile yapılacak. Hızlı Tren ile Konya yönüne yapılan seferler 35 TL, DMU Set ile yapılan seferler 24 TL olarak ücretlendirilecek. Toros Ekspresi ise 19 TL olarak ücretlendirilecek.

Yolculuklarda sık karşılaştığımız bir soru vardır; “Yolculuk nire hemşerim” rahmetli Barış Manço’nun şarkılarından da dinlediğimiz “ Hemşerim Memleket Nire” sorunu takip eden “Yolculuk Nire Hemşerim” sorusunu sora sora ve Barış Manço şarkıları eşliğinde olası yolculuk simülasyonlarını birlikte yapalım.

Haydi, Hızlı Tren ile nereye, nasıl gideriz denklemini çözelim.

- YOLCULUK NİRE HEMŞERİM

- KONYA

Hızlı Tren ile 10:25’de, 15:45’de, 18:20’de,

DMU Set ile 07:35’de, 16:05’de, 19:40’da, 22:00’de

Toros Ekspresi ile 12:59’da

Karaman yönünden Konya’ya ulaşılabilir.

Konya yönünden Karaman’a ise 3 adet Hızlı Tren, 4 Adet DMU Set ve 1 adet Toros Ekspresi seferi bulunuyor.

Hızlı Tren ile 08:20’de, 13:26, 16:06’da,

DMU Set ile 05:55’de, 11:20’de, 17:50’da, 20:10’da

Toros Ekspresi ile 15:15’de

Konya yönünden Karaman’a ulaşılabilir.

Hızlı Tren 40 Dakikada, DMU Seti 1 Saat 20 Dakikada, Toros Ekspresi 1 Saat 63 Dakikada Karaman ve Konya’ya ulaşmış olacak.

Barış Manço bir şarkısında “Yardan ayrı kalmasını ben bilirim” diyor. Yârine kavuşacaklara, Mümine Hatuna yüz sürüp Mevlana’ya kavuşacaklara, Mevlana’dan çağdaşı Hazreti Yunus Emre’ye selam getireceklere hayırla yolculuklar diliyoruz.

Hızlı tren ile Karaman’dan direkt Konya’ya ulaşabildiğimiz gibi aktarmasız direkt seferler ile  Ankara’ya, Eskişehir’e ve İstanbul’a ulaşabileceğiz.

Hızlı Tren’in yolcuları direkt seferlerde Karaman’dan Konya’ya 40 dakikada, Ankara’ya 2:49 dakikada, Eskişehir’e 2:48 dakikada, İstanbul’a 5:58 dakikada ulaşacak.

- YOLCULUK NİRE HEMŞERİM

- ANKARA

Karaman’dan Ankara’ya ulaşmak için ikisi direkt üçü Konya üzerinden aktarmalı toplam beş sefer bulunuyor. Aktarmalı veya aktarmasız Ankara’ya demir yolu ile ulaşmak isterseniz tek seçeneğiniz var; Hızlı Tren… Karaman’dan Ankara’ya direkt hızlı tren ile ulaşmanın maliyeti 52.50 TL. Eğer aktarmalı gidecekseniz Karaman’dan Ankara’ya aktarmalı ulaşacak iseniz önce Konya’ya ulaşmak için DMU sete 24 Lira ödeyip Konya Ankara yönüne 52.50 TL ödeyerek bileti almalısınız. Yolculuk maliyetiniz direkt Hızlı Tren seferine göre 24 lira daha artarken aktarmalı da olsa ulaşabileceksiniz. (Bağlantılı biletlerde bir miktar indirim olabilir, gişede ve uygulamada satın alma yaptığımızda tecrübe edebileceğimiz bir durum olduğu için net detayı yazamadım. Ayrıca sistem bu hafta Karaman - Konya - Karaman  seferleri için ücret almıyor. İlerleyen günlerde fiyatlara Karaman - Konya arası fiyat yansıyabilir)

Hızlı Tren ile 10:25’de,  18:20’de, (Direkt Sefer)

DMU Set ile 07:35’de, 16:05’de (Aktarmalı Sefer)

Karaman yönünden Ankara’ya ulaşılabilir.

Ankara yönünden Karaman’a ulaşmak için ikisi direkt ikisi Konya üzerinden aktarmalı toplam dört sefer bulunuyor.

Hızlı Tren ile 06:20’de,  14:10’da, (Direkt Sefer)

DMU Set ile 11:20’de, 20:10’da (Aktarmalı Sefer)

Ankara yönünden Karaman ulaşılabilir.

Önemli Not: 20:40’da Ankara’dan 22:30 Konya’ya ulaşan hızlı trenin Karaman’a aktarması bulunmuyor. Aktarma telaşı yaşamak istemeyen ve hızlı tren yolculuğundan sonra Konya Karaman yolu bitmek bilmiyor diyenler için direkt Hızlı Tren seferleri tercih etmek daha konforlu görünüyor.

Barış Manço bir şarkısında “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet Cihanda sıhhat gibi” diyor. Ankara’da şifa arayacaklara, devlet kapısına varacaklara, şifayı kavuşmada bulacaklara Karaman - Ankara -  Karaman hattında şifa diliyorum. Peygamber efendimiz (SAV) “Seyahat ediniz, sıhhat bulursunuz” der.

YOLCULUK NİRE HEMŞERİM

- ESKİŞEHİR

Karaman’dan Eskişehir’e ulaşacaklar için bir gidiş bir dönüş direkt sefer, 2 gidiş, 2 geliş toplam 6 sefer bulunuyor. Karaman - Eskişehir Hızlı Tren seferleri için bilet fiyatı 60 TL. Aktarmalı seferlerde Karaman - Konya arası DMU Set ile 24 TL. Konya - Eskişehir arası 66 TL. 

Hızlı Tren ile 15:45’de,  (Direkt Sefer)

DMU Set ile 10:25’de, 16:05’de (Aktarmalı Sefer)

Karaman yönünden Eskişehir’e ulaşılabilir.

Önemli Not: Aktarmalı seferler ile gidecekler Eskişehir’e gidiş yönüne, Ankara yönüne giden Hızlı Tren ve Konya yönüne giden DMU seti üzerinden bağlantı sağlayabilir. Eskişehir, İstanbul seferlerine bağlantı yapmak için Konya’da bekleme süreleri 1 saatin üzerinde olabiliyor.)

Eskişehir yönünden Karaman’a ulaşmak için direkt 1 sefer, Konya üzerinden aktarmalı 2 sefer bulunuyor.

Hızlı Tren ile 11:25’de,  (Direkt Sefer)

DMU Set ile 13:26’de, 17:50’de (İstanbul Konya YHT seferi ile Konya’ya gelenler için Konya’dan aktarmalı sefer)

Eskişehir yönünden Karaman’a ulaşılabilir.

Barış Manço bir şarkısında “Eğri, eğri eğri ama yine de doğru” diyor. Karaman’dan İstanbul’a ulaşmak isteyen otobüslerin bir bölümü Ankara üzerinden, bir bölümü ise Afyon, Eskişehir üzerinde İstanbul’a ulaşır. İstanbul yönüne hareket edecekler yolcular Ankara’ya gelmeden, Ankara’yı görmeden hızlı trenin uzun bir eğri çizerek Eskişehir’e yöneldiğini görürler. Eskişehir’e gitmek isteyen yolcular için eğri çizen, doğru tren İstanbul seferidir.

YOLCULUK NİRE HEMŞERİM

- İSTANBUL

Karaman Yönünden İstanbul’a ulaşacak yolcular için biri direkt ikisi aktarmalı toplam üç sefer bulunuyor. Karaman - İstanbul direkt Hızlı Tren seferi 143.50 TL. Aktarmalı sefer ile gidecekler için Karaman - Konya arası DMU Set ile 24 TL. Konya - İstanbul arası Hızlı Tren seferi 143.50 TL. 

Hızlı Tren ile 15:45’de,  (Direkt Sefer)

DMU Set ile 10:25’de, 16: 05’de (Aktarmalı Sefer)

Karaman yönünden İstanbul yönüne ulaşılabilir.

İstanbul yönünden Karaman’a gelecekler için biri direkt, diğeri aktarmalı toplam iki sefer bulunuyor.

Hızlı Tren ile 08:15’de,  (Direkt Sefer)

DMU Set ile 12:05’de  (Aktarmalı Sefer)

İstanbul yönünden Karaman’a ulaşılabilir.

Ne diyordu Barış Manço;

“Ellerimle büyüttüğüm
Solar iken dirilttiğim
Çiçeğimi kopardın sen, ellere verdin
Çiçeğimi kopardın sen, ellere verdin
Dağlar dağlar
Kurban olam, yol ver geçem
Sevdiğimi son bir olsun yakından görem”

Artık sevdiğini görmek isteyenler için dağları, ovaları hızla aşıp kavuşmak mümkün.

Eskiden misafirin yolunu gözler, gönülden ağırlardık. Barış Manço’nun özlediği gibi;

“Kendimi bildim bileli yollarda tükettim koskoca bir ömrü
Bir uçtan bir uca gezdim şu fani dünyayı
Okumuşu, cahili, yoksulu, zengini hiç farkı yok, hepsi aynı
Sonunda ben de anladım Hanya'yı Konya'yı
Sanki insanlık pazara çıkmış, ekmek aslanın ağzında
Bir sıcak çorba içer misin diyen yok
Dört duvarı ören çatısını kapatıp içerden kitlemiş kapıyı
Bir döşek de sana serelim buyur diyen yok
Tek bir soru, hemşerim memleket nire?
Bu dünya benim memleket
Hayır anlamadın, hemşerim esas memleket nire?
Bu dünya benim memleket
Tövbe, tövbe, tövbe, tövbe”

Hızlı tren sürecinde tren gecikti, karşılıklı eleştirdik, savunduk, kırdık döktük… Belki eskiden olduğu gibi sofraya buyur eder, bir döşek sereriz.

Erişimimiz raylar üzerinden açıldığına göre belki şu zamansız cümleleri söylemeye en çok ihtiyacımız olduğu bir zaman dilimindeyiz diyebiliriz.

“Kapımız Açıktır Girene
Soframız Helaldir Yiyene”

Kalın sağlıcakla…

*Karamanoğlu II. İbrahim Bey İmareti’nin Karamanlı neccâr İlyas oğlu Hacı Ömer’in tarafından işlenen ceviz ağacından kapısında “Kapımız Açıktır Girene, Soframız Helaldir Yiyene” anlamına gelen bir yazı işleme bulunmaktadır. Bu kapının orijinali İstanbul’da İslam Eserleri müzesinde sergilenmekte ve muhafaza edilmektedir.

* TCDD’nin İnternet üzerindeki ve mobil uygulamasındaki satış sisteminde Karaman’dan çıkış yapan Hızlı Tren ile Konya’dan çıkış yapan Yüksek Hızlı Trenlerin bilet fiyatları aynı görünüyor. Bunun sebebi Karaman - Konya arası seferlerin bir hafta süre ile ücretsiz olması olabilir. Açılış sonrası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir hafta süre ile ( 09 - 15 Ocak 2022) Karaman- Konya - Karaman seferlerinin ücretsiz olacağını müjdelemişti. Fiyatlar için lütfen sistemde güncellenen fiyatları dikkate alınız. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurşun - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

12

Oylesine - Keşke bu yazıyı yazmadan önce bilet alsaydinizda gerçek fiyat nedir onu yazsaydiniz.sizin dediğiniz le gerçekte olan fiyat arasında dağlar kadar fark var.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ocak 02:03
13

Mustafa Kurşun - @Oylesine 12 nolu yoruma cevabı: 8-15 Ocak arası Karaman Konya arası ücretsiz olduğu için Karaman İstanbul bileti 143,50 TL’ye alınabiliyor.

İstanbul’a 178,50’ye ekonomi sınıfı bilet var.

Zaten yazıda da ücretsiz yolculuk yapılan haftadan sonra fiyat farkı olacağı konusunda not var.

Öyle arada dağlar kadar fark yok. Otobüs ve uçağa göre oldukça ekonomik.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ocak 20:51
11

Ticket - İnternetten Karaman - İstanbul hızlı tren bileti aldım. 12 Ocak 2022 saat 15:45 hareket ediyor. Fiyatı: 143.50 TL

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ocak 02:12
09

vatansever - SAYIN KURŞUN KARAMAN-İSTANBUL ARASINI 143 LİRADAN FİYATLANDIRMIŞ ANCAK BİLET ALMAYA ÇALIŞTIĞIMIZDA TCDD UYGULAMASINDA 215,50 TL FİYAT VERİYOR. HANGİSİ DOĞRU KURŞUN! SİZİNKİ İSE EĞER UYGULAMADA ALIRKEN ARADAKİ FARKI CEBİNİZDEN ÖDEMENİZİ BEKLİYORUM

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 16:33
10

İstanbul Fiyat Farkı - @vatansever 09 nolu yoruma cevabı: Yazar bu hafta Karaman Konya arasının bedava olması nedeni ile fark çıkabileceğini not olarak vermiş.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 22:28
07

Reklamcı - Özellikle mobilde haber ve köşe yazılarını okumadan önce haber sütununun en üstünde bulunan reklam kutusunu köşesindeki x işaretinden reklamı kapatırsanız reklam haberi, köşe yazısını okurken tekrar gelmez.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 10:34
06

İsmail - Kardeşim şu reklamı kaldırırmısın haber okunmuyor lütfen

Üstteki Reklam sıktı artık lütfen haber okunmuyor

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 10:11
05

Vatansever - Sevgili Karaman’dan com bundan bir önce ki yorumum? Sizlerden cevap bekliyorum mümkünse.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Ocak 19:15
04

Uydu - Pardon niye sevinmeyelim, hızlı trenin gittiği illerde herkes sevindi. Ülkemizinde uzayda uyduları var. Uzay teknolojileri alanındaki çalışmalarına 90’lı yıllarda daha fazla ağırlık veren ülkemizin uzayda görevine devam eden 4’ü haberleşme uydusu, 3’ü gözlem uydusu olmak üzere toplam 7 adet aktif uydusu mevcut. Bu uydulardan Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B ve Türksat 5A haberleşme görevini yerine getirirken, Göktürk-1 ve Göktürk-2 ve Rasat ise gözlem amacı ile kullanılıyor. En son Türksat 5-B bir kaç hafta önce gönderildi...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Ocak 17:56
03

Mehmet - Alt üstü bir tren bu kadar abartılıp gündem yapılmasına ne gerek var? Millet uzaya uydu gönderiyor. Bizimkiler milattan önce bulunan demir yolunun Karaman'a gelmesine seviniyor. Yazık......

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 09 Ocak 17:40
02

Mehmet - Alt üstü bir tren bu kadar abartılıp gündem yapılmasına ne gerek var? Millet uzaya uydu gönderiyor. Bizimkiler milattan önce bulunan demir yolunun Karaman'a gelmesine seviniyor. Yazık......

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 09 Ocak 17:40
01

Vatansever - İlgili kişiye 08.01.2022 tarihinde Sayın Mustafa Kurşun beyin yazmış olduğu bir makale altına yorum yapan “Millet Devlet Bayrak “ takma isimli, kendisini tanımadığım bu şahıs kişiliğimize yönelik hakaret içerikleri bulunan bir yorum yazmıştır. Siz bugün itibari ile Karaman’dan com olarak o makale altında ki yorumları kaldırmışsınız ben ekran görüntüsünü paylaşım anı itibari ile almış bulunmaktayım , hukuki yollardan bu şahsın tespiti için gerekli yerlere başvurumu yapacağım , takdir edersiniz ki yorumları silmişşiniz bu noktada bilgi paylaşımı yaparsanız sevinirim.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Ocak 17:30

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Flemenkçe öğretmeni aranıyor

Karaman'da faaliyet gösteren bir yabancı dil eğitim kurumunca istihdam edilmek üzere Flemenkçe öğretmeni aranıyor. 

+90 554 753 82 87

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

Sahibinden Satılık Bahçe!

Boyalı Köyü Koroşözü mevkisi bulunan 9 dönüm ceviz behçesi ile 6 dönüm tarlamız satılıktır. İçerisinde 370 adet chandler ve fernor ceviz ile 30 adet...

0 505 691 80 19

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?