Cumhurbaşkanı da Bizi Duyacak mı?

Hızlı Tren ve Vırvırcılar...

Sabrın sonu selametmiş.Hızlı trende de öyle oldu. Karaman halkı bekledi, bekledi, turnayı gözünden vurdu. Karaman-Ankara arası 2 saat 10 dakikaya, Karaman- Konya arası 35 dakikaya indi. Bizim kuşak için hayal bile edilemeyen bir hız. Saatte ortalama 200 kilometre. 21. yüzyılı, haz ve hız çağı olarak nitelendiren düşünürler var. Haz, uzağımızda... Hızı yakaladık. Yollar, raylar, köprüler, hava meydanları... Karaman, İstanbul, Ankara, Konya, Eskişehir, İzmit, Kocaeli ve Bilecik'ten sonra hızlı tren konforuyla tanışan 8. il oldu.

Türkiye’nin ilk hızlı tren hattı, Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Treni (YHT) 13 Mart 2009’da seferlere başladı. (YHT ifadesi bir anket çalışmasından sonra seçildi.) Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve çok sayıda bürokrat, ilk seferde yer aldı. 13 yıl olmuş. Dünmüş gibi hatırlıyorum. Davetliler arasındaydım.

DÜNYADAKİ YÜKSEK HIZ KULÜBÜ' NE ÜYE OLDUK

Bir Cumaydı. Eski Ankara Garı’ndan yeni trenin yeni vagonlarına bindik. Trenin hareketinden önce Başbakan Erdoğan, yerlerimize oturmamızı, trenin hareket edeceğini belirterek, ilk anonsu yaptı. Sayın Erdoğan, eşi Emine Hanımla  kumanda bölümüne, makinistin bulunduğu yere geçti. Tren 200 kilometre hıza ulaştığında, bu kez “hayırlı olsun” anonsu yaptı. Başbakan daha sonra hız limiti artışlarını anonsla bizlere duyurdu.

YHT, en yüksek 258 kilometre hıza erişti ve 1 saat 20 dakika süren yolculuktan sonra Eskişehir’e ulaştık. Eskişehir’de düzenlenen törende, Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından aklımda kalan en önemli cümle şudur: "Dünyadaki Yüksek Hız Kulübü'ne üye olduk."

Yüksek Hız Kulübü'nün, Dünya Demiryollarının örgütsel çatısını oluşturan Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) olduğunu öğrendim. Bu birlik, YHT’ye sahip ülkelerin oluşturduğu bir teşkilatmış.

GÜN, ELEŞTİRİ GÜNÜ DEĞİL

Türkiye "Yüksek Hız Kulübü" üyesidir. Karaman da artık o kulüpte adı geçen illerden olmuştur. Hızlı trenin gecikmesiyle ilgili eleştiriler geride kalmalı. Hızlı tren konusunu en çok gündeme getiren kişi olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Onlarca yazı yazdım ve her biri internet ortamında mevcut. Daha dün, kimsenin aklına gelmeyen "Hızlı trene kaç liraya bineceğiz?" sorusunu soran ilk ve tek kişi oldum. Gün, eleştiri günü değil, Karaman'ın tarihi kazanımına sevinme günüdür.

Geçenlerde yazdığım "Gözün Aydın Karaman" başlıklı makaleme tepki gösterenler oldu. Ak Parti'ye övgü için yazılmış bir yazı olarak değerlendirenler bile çıktı. Hızlı trenin ne olduğunu bilmeyen varsa ne acı! Belki siyasetin fanatikliği kişinin gözünü kör ediyordur. Bu daha acı!

O yazının girişinde şunları yazmışım:

"Bekleyen derviş, muradına ermiş. Karaman’da 8 Ocak’ta bayram var. Bir sevgiliye kavuşmak gibi, özlemle beklenen bir yakınla kucaklaşmak gibi. Karaman tarihi bir gün yaşayacak. Yeni yılın en güzel hediyesini alacak. Sultan 2. Abdülhamit döneminde 1904 yılında hizmete sunulan Karaman demiryolu hattında 117 yıl sonra çağa uygun yeni bir hizmet başlayacak. Konya-Karaman hızlı treni hizmete girecek."

UZAY ARACINI DA SİZ GETİRİN!

Hızlı trene sevinemeyeceksek neye sevineceğiz? Hızlı trene burun kıvıranlar! "Sizi ne mutlu eder?" Oy vermediğiniz iktidarlar, şahsınıza özel uzay aracı tahsis etse, eminim siz ona da bir kulp takarsınız. En iyisi siz kendi uzay aracınızı kendiniz yapın.

"Hızlı tren 7 yılda bitmiş de, bu kadar gecikme olmuş da, bir de açılış yapılacakmış da. Cumhurbaşkanı gelecekmiş de..." diyerek muhalefet ettiğini sanan güruha seslenmek istiyorum: "Halk, söyleminizden rahatsız. Hizmetlere laf etmenizden, olumsuz bakmanızdan hoşnut değil. Farkında değil misiniz?"

Hızlı trenden mutlu olmayan arkadaşlar! Sizi, şöyle biraz gerilere götürmeme ne dersiniz? Hani bir üst geçit yapılacaktı, yıllar önce. TMO'nun yanında. TCDD’nin üst geçit yapacağı vaadiyle hemzemin geçit kapatılmıştı. Ova köylerinden gelenler ne büyük sıkıntılar çekmişti. Vaat gerçekleşmedi. Karaman, sözü edilen o üst geçidi göremedi. Üst geçidin ayakları diye, 1977 yılında olmalı, bir çirkinlik yükseldi. Başı, gövdesi olmayan dev yaratığın ayaklarına Karaman sakinleri 40 yıl baktı. Bugün adını bile kimselerin hatırlamadığı kaç parti iktidara geldi, kaç lider başbakanlık koltuğuna oturdu, bir düşünün. Belki 20 yıl sözü edilen ve yapılamayan üst geçitin ayakları, heyula gibi 40 yıldan fazla size baktı, siz ona baktınız. Unutmuş olamazsınız.

Kokmadığı için birçok kişinin minnet duyduğu bu dev ayaklar, Karaman Belediyesi tarafından 6 Aralık 2012 tarihinde yıkıldı. Yıkımı bile sorun oldu. Temeli atılırken tören yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Ama herkesin çok sevindiğini hatırlıyorum. Karaman ilk kez üst geçit görecekti, nasıl sevinmeyelim? Yıkılırken ve enkaz taşınırken de tören yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Ama herkes yine çok sevindi. Yapılmayan bir işe iki kez sevinen başka şehir var mıdır, bunu da bilmiyorum.

Demem o ki, bir üst geçidi 20 yıl projelendiremeyen, 40 yılda yapamayan, 20 yılda yıkamayan iktidarları da gördük, liderleri de. Hızlı tren hizmete girerken, kaç geçit yapıldı, bilginiz var mı? Konya-Karaman hat güzergahında 21 araç alt geçidi, 20 araç üst geçidi ve 15 yaya alt geçidi bulunuyor. Ak Parti il yönetimi övünmeyi bilmiyor olabilir. Ama sizler, hiç değilse hızlı tren için sevinin, yüzünüz gülsün. Bu tren, hepimize hizmet için geldi. Gidin gara, neler yapılmış bir görün. Emek verenlere teşekkür etmeseniz de yapılan hizmetin güzelliğinden haberdar olun.

VER COŞKUYU AL GAZI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Karaman ziyaretine ilişkin iki haber okudum. Haberler şöyle:

AK Parti Karaman İl Başkanı Abidin Çağlayan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın programına 7'den 70'e tüm Karamanlılar'ı davet etti. Çağlayan, Karaman'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı en iyi şekilde ağırlayacağını söyledi. Karamanlıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bütün mitinglerinde yüksek katılımlarla rekor kırdığını belirten Başkan Çağlayan; “Mazlumların hür sesi olarak dünyaya meydan okuyan Cumhurbaşkanımız 8 Ocak Cumartesi günü saat 13.00'da Aktekke 15 Temmuz Meydanında Karamanlılara seslenecek. Karamanlılar her zaman olduğu gibi, 8 Ocak günü, Cumhurbaşkanını yalnız bırakmayacaktır." dedi.
AK Parti Karaman Kadın Kolları Başkanı Fatma Coştu, Karaman ziyareti öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Cumartesi günü coşkulu bir Karaman bulmak istediğini söyleyen Erdoğan, Fatma Coştu'nun çektiği videoda; "Karaman'da özellikle hanımlara sesleniyorum. Konya'dan raylı sistemle Karaman'a geleceğiz. O gün muhteşem katılımın olmasını istiyorum. Hem açılışlar hem de il danışma meclisinde de sizleri coşkulu olarak görmek istiyorum. Ankara'dan Karaman'a en kalbi sevgilerimi sunuyorum." dedi.

Vizontele filminde, belediye binası önünde toplanan halkın arasında yer alan Cem Yılmaz, belediye başkanına "Peki Zeki Müren de bizi görecek mi?" diye sormuştu. Cem Yılmaz'ın repliğinden esinlenerek İl Başkanı Abidin Çağlayan'a soruyorum; "Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan da bizi duyacak mı?" "Karaman'daki mazlumlardan da haberi olacak mı?"

KARAMAN'IN SORUNLARINI ANLATACAK MISINIZ?

Demem o ki, Cumhurbaşkanı Karaman'a geliyor. Şehrin sorunları var. Gitsin denilen müdürler var. Şikayet edilen konular var. Daha neler olduğunu sizler daha iyi biliyorsunuz. Bunlar için Ak Parti yönetimi, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları veya dertli vatandaşlar dosya hazırladılar mı? (Tarım Dosyası, Kuraklık Dosyası, Bitmeyen Yatırımlar Dosyası, KMÜ Dosyası ve diğer konular) Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Karaman'ın sesi duyurulacak mı? Ak Parti yönetimi bu konuları görüştü mü, ortak kararlar alındı mı? Hangi pankartlar açılacak?. Pankartlarda sorunlarla ilgili hangi veciz sözler yer alacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a "sorun iletmek kolay değildir" söylemi var. "Kimse risk almak istemiyor" deniliyor. Karaman’ın sorunlarını iletmenin riski ne olabilir? Kişisel hesap, kitap yapanlar varsa o başka… Bir de geçmişteki gibi köylere çöp bidonu benzeri bir taleple bizi mahcup eden biri çıkmaz inşallah.

Cumhurbaşkanı, bu ülkenin cumhurbaşkanı. Birilerinin kankası değil, inanmayın öyle “Reis arkadaşım” diye, atıp tutanlara… Velev ki öyle olsun! Onların arkadaşı ise bizim de Cumhurbaşkanımız! Biz yurttaşız. Kankadan önce yurttaş hakları gelir.

Korkaklık, ürkeklik, neme lazımcılık siyasetin bataklığıdır. Düşen çıkamaz ve o bataklık yeterince doludur. Ülkenin genel sorunlarından herkes payını zaten alıyor. Zamlar, bindirmeler belimizi büktü. Siz Karaman’ın üstündeki, olmaması gereken yükleri kaldırın, sorunlu alanları mayından arındırır gibi temizleyin. Hayır dua almanız için bu kadarı yeterlidir.

Korkak, ürkek, vurdumduymaz olmayın, "Neme lazım" demeyin. Karaman’la dertleniyorsanız Karaman’ın dertlerine boş veremezsiniz. Mehmet Akif’i bilen ve sevenlerdenseniz hatırlatmak isterim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sık sık okuduğu "Zulmü Alkışlayamam, zalimi asla sevemem" diye bilinen Safahat'ın Asım'ından bir bölüm:

Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum! Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim, Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim! Adam aldırma da geç git, diyemem, aldırırım. Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!

SUSMA KARAMAN, DERDİNİ ANLAT!

Cumhurbaşkanı Karaman'a sizin için geliyor. Sorunlarınızı iletmezseniz, yakınmaya hakkınız yoktur. Aktekke'nin hamuşanı bile sizi ayıplar. Susma Karaman, derdini söylemeyen derman bulamaz. Hızlı trene burun kıvırıp küçümseyenler ve Karaman'ın sorunlarını iletmeyip, dedikodu yapan veya şikayet edip yakınanlara son sözüm; "Başlıktaki vırvırcılardan olmak istemiyorsanız, lütfen gereğini yapın!"

Bu bir fırsat, kaçırmayın. Cumhurbaşkanı sizi mutlaka dinleyecektir: Vereceğiniz dosyayı mutlaka inceletecektir. Siz adım atın, üzerinize düşeni yapın. Karaman'a karşı sorumluluğunuzun gereğini yerine getirin. Sonuç alınmazsa, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettik. Gereğinin yapılmasını istedik. Yapmadı. Olmadı" deme hakkınız var. Siyaset, sorun çözme sanatıdır. Sorunu çözemeseniz bile girişimde bulunmak sizin görevinizdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı dinleyin, alkışlayın, Karaman'a yakışır biçimde ağırlayın. Karaman'ı anlatın, Karaman'da olanları iletmekten korkmayın. "Hızlı trene kavuştuk ya, daha ne isteyelim" derseniz, sizlere kocaman bir aferin (!) "Ver coşkuyu. al gazı" yaparsanız, sandık size bugünleri hatırlatır.

NOT: Bu yazı, iki bölüm olarak planlandı. Ancak, uzun olacağını bile bile tek yazı olarak vermenin daha uygun olacağını düşündüm. Yazının bütünlüğü bölünsün istemedim. Karaman, hızlı trene kavuşuyor. Bu ilk bölüm. Tarihi bir an. Karaman için çok çok önemli... Hızlı tren konusuna değinmeden olmazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan geliyor. Karaman, ülkenin cumhurbaşkanını misafir edecek. Sorunların iletilmesi için çok önemli bir fırsat... Okumak zahmetli iştir, uzun yazıyı okumak ise cesaret ister. Buraya kadar okumuşsanız amaç hasıl olmuştur.

AHMET TEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Doğalgaz faturanız ne kadar geliyor?