Tüy Sıklet* Yalamacı

“Yalamak”, insanı doyurmaz. Dil, günümüzde bir kazanç kapısıdır. Sahibine servet kazandıran diller olduğunu biliyoruz. Dille icra edilen onlarca sanat ve meslek vardır. Yalamak, dilin bir işlevidir ama yalayıcılık bir meslek değildir. Karaktersizin kendine menfaat sağlama çabasıyla bile isteye, gönüllü, keyif ve zevk alarak sürdürdüğü bir yaranma, adam yerine konulma girişimlerinin en ilkel yoludur. Yalamak, ilkelliktir. Yalamacı, karakter olarak gelişmemiş kişilerden en aşağı tabakadakidir.

Karaman’da hayat süren ve ömrünü yalamakla, yalamacılıkla geçiren birinin durumunu sordular. (“yalamacı” “yağcılık”ın en ileri aşaması ve dalkavuk anlamında kullanılmaktadır.)

Benimle kadim dostluğu olduğunu filan söylüyormuş. İki üç kez aynı ortamı paylaşmak nasıl bir kadim dostluk oluşturabilir ki? Bu da yalamacının bir başka yalanı olmalı? Samimiyet göstermekle dostluk kapısı açılır mı? Dostluk yaman kelime. Herkese yakışmaz. Halilullah kadar güzel bir başka kelime duydunuz mu? Hazreti İbrahim’den başkasına yakışır mı? “Bir dost bulamadım, gün akşam oldu” diyen Kul Himmet’in çığlıklarını duymadınız mı?

Yalamakla doymadığının farkına varmamak (bunca yılın zahmetine rağmen) bir zeka sorunudur. Farkına vardığı halde yalamaya devam etmek ise bağımlılıktır.

Sözünü ettikleri kişi yalama bağımlısı olmuş. Yalanmaya müsait olanları bir şekilde tanıyor ve binbir takla atarak yanlarına sokulmayı başarıyor. Çocukluktan kazandığı bir bağımlılık olmalı. Nasıl bir ortamda büyüdüyse? Ezik ve sürekli yanaşıp yalayacak yer arayan gözlerindeki fır dönme hali, bende böyle bir izlenim oluşturdu.

Yalamacı modellerinin çok çeşidini gördüm ama Karaman’daki gibi modifiye olanına hiç tesadüf etmemiştim.

“Uzak durun, kendinizi yalatmayın” dedim.
Dili uzun, Karaman’la sınırlı değil. Şimdilerde dili Ankara’ya uzandı. Üç paralık bir menfaat yakalayacağını umut ediyor olmalı. Yalamacılıkta rekor kırmak istiyor da olabilir. Herkesin zevk aldığı kaynaklar farklıdır.

Bana sordukları tüy sıklet yalama, birazcık menfaat sağlayacağına kanaat getirse, sınır ötesine hizmet verecek kadar bağımlı. Belki oralara da hizmet veriyordur. Onu, Allah düştüğü çukurdan kurtarsın. Tanıyanlar, dostlarını ona karşı uyarsınlar. Bir insanlık görevi yapmış olurlar.

Yalayıp yutmak, iştah belirtisidir. Başkalarının hakkına hukukuna girilmiyorsa, aşırıya kaçıp, abartılmıyorsa ayıplanacak yanı yoktur. Gurmelerin kelime dağarcığında vardır.

Yalamak ise ikiyüzlülüğün en kaypak şeklidir, ahlak yoksunluğunun acıklı sonudur. Eziklerin çocukluk veya ergenlik travmasıdır. Erdemli insanların çekindiği dil, yalamanın dilidir.

Yazılarımda, genellikle insanların olaylar karşısında duyarlı olması gerektiğine dikkat çekiyorum. Gerçeklere kulak kapayıp, dedikodulardan beslenenlere tepki gösteriyorum. Yöneticilerden şeffaf olmalarını talep ediyorum. Gazetecilik maskesi altında şirinlik yapmaya çalışanları eleştiriyorum. Kim ne isterse yapsın, bana ne deyip geçmiyorum.

Karaman’dan.com’da yazılarımı takip eden sağlam bir okur kitlesi oluştu. Yazılarımın amacını bilen okurlar… Karaman’ın sorunlarına dikkat çekmeye çalışan yazılarımın bir menfaat beklentisi içermediğini bilen okurlar…

Anlamak masraflı iştir; emek, gayret, samimiyet ister. Yanlış anlamak ise kolaydır. Biraz kötü niyet, biraz cahillik yeterlidir. Arada bir yazılarıma, sizlerden uzak durması gerektiğine inandığım çapsızlar, bir gölge gibi sızıyor. Zamanımı ve zamanınızı çalıyor. Birazcık renkli yanları olsa, keyif alacağınız şekilde şenlikli bir yazıya dönüştürürüm. Yok, bu tür insanlardan Allah her rengi soyup alıyor. Tüy sıklet yalamacıya dikkatle bakın, bir renk, bir renk çağrışımı görebiliyor musunuz yüzünde, gözünde?

Yalamacıya, “Niye yalıyorsun?” demiyorum. Yaladığı kişilerle ilgili yorum yapmıyorum. Kediye neden miyavlıyorsun diye kızamazsınız. Bizim yalamacı, yalarken sınırı aştı. Fitne gibi kelimeleri tedavüle sokmaya çalıştı. Hem yalamak hem sataşmak onun altından kalkacağı iş değil. Sataşmasa, dil onun, istediğini yalayabilir. Yalamak, niteliksizliği ve meteliksizliği besler.

“Yanınızda yutabileceğinizden fazlasını bulundurmayın: aşk, tutku ya da nefret.”
Charles Bukowski’ye kulak vermek lazım.

Psikanaliz biliminin kurucusu Sigmund Freud şu tespiti yapıyor: "İnsan, saldırılara karşı kendini savunabilir; ama iltifatlara karşı savunmasızdır."

*Tüy sıklet, TDK’ya göre, mecazi anlamda zayıf, çelimsiz kimse demektir.

AHMET TEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

17

Salim - Fevkalade bir yazı olmuş.

Memlekette yalamayan ve yalanmayan adam kalmadı mazallah.

Bu arada sizi de yalamaya çalışanlar var Ahmet Hocam.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 23:13
16

Şadan Sezgin - 2019 yılında Lütfi Elvan Kongre Merkezinde düzenlenen kitap fuarında Adem beyle birlikte gezerken bu yazıda üstü kapalı şekilde bahsedilen kişi ile karşılaştık. Tabi o ana kadar ikimizde birbirinizi tanımıyoruz. KMÜ'de şu an profesör o zaman doçent olan birisi bu şehrin değeri olan üstadın eserinden bir eser hazırlamış. Tabi ilgili şahış kendini bu işte ehil gördüğü için o karşılaşmamızda akademisyenin hazırladığı eserle ilgili eleştirisini edep sınırı dışına çıkarmıştı. Muhtemelen yüzüne karşı kullanamayacağı ifadelerdi orada ettiği kelamlar. İlgili şahsın edebini aşan öfkesi boğulmasına sebep olmaması için "fazla sinirlenmediniz mi?" deyince. "Sen benim kim olduğumu bilmiyorsun" dedi.

O zaman kim olduğunu bilmediğim kişinin o an ne olamayacağını da anladım.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 14:30
15

Çolakoğlu - Kim bu modifiyeli yalamacı? Dolarla oynayan bu mu yoksa.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 12:51
14

Kalemdaroğlu - O hep öyle. Küçüklüğünden beri başkalarının gölgesinde dolaşır. Şemsiye alacak parası olmadı. Kendi reklamını başka nasıl yapabilir ki. Ya sana ya da bana yalakalık edecek. Kavga çıkarmak reklamın en iyisi. Sanal alemde bu tiplemelere artık rastlıyoruz. İki mezar taşı okumakla olmuyor kardeş. Yapıcı eleştirilerinizi okuyoruz Ahmet bey.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 11:21
13

M. Kemal Semerci - Karaman'ı yazmaya devam. Ne oldum delisi ile ilgilenmeyin bile. Bu arada yalamaya cevap hakkı doğdu gibi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 08:59
12

Haydar Baki Yazar - Eh nihayet "kabak çömlek patladı" Kaç sefer ulu orta söyledim bu yalama nifakçı mezar taşı şekilliye. Oğlum her kuşun eti yenmez diye. Git okuluna gel evine. Neyse iyi oldu diyelim iyi olsun. Selamun aleykum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 07:14
11

Alperen - Bir yalaka yüzünden böyle bir yazıyı okumak zorunda kalışımıza ne demeli. Bu yalaka tüm karamandan.com takipçilerinden özür dilemeli. Hem vaktimizi çaldığı için hem de böyle bir metni okumak durumunda kaldığımız için... Ahmet Bey siz devam edin, takılmayın lütfen.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 19:03
10

Mümin - İktidar yalamacıları başkalarına yalaka diyor...ironik...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 17:14
09

Şemsettin F. Boynuince - Piyasada zengin var mı zengin, gölgesinde görürüsün. Sanki sadece o bilir. Hadi lan oradan diyesim geldi. Ahmet bey nezaketinizi ve kalitenizi biliyoruz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 17:10
08

Ahmet Deniz - Tabii ki ne oldum delisi olacak. Sen ben mi olacağız. Benlik duygusunu aşamamış ne yazık. Fitneyi kendisi çıkartıyor. Biz biliyoruz kim olduğunu Ahmet bey sen merak etme.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 17:03
07

Zeynep Kısacık - "Koyunun olmadığı yerde Keçiye Abdurahman Çelebi derlemiş." Ahmet bey, o zatın ne kadar yalama olduğunu kanaatimce yeni öğrendiniz. Bir çay ısmarladığı görülmemiştir. Muhatap bile almayın.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 16:57
06

Abdullah - Ahmet bey okurlarınızdan biriyim. Çoğu yazınızı okuyup istifade ediyorum, bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınızdan dolayı size müteşekkirim.

Özeliniz sayılabilecek olan mesela bu yazı gibi polemiklerin kimseye bir faydası olacağını düşünmüyorum.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 16:54
04

çok soru soran biri - ''Anlamak masraflı iştir; emek, gayret, samimiyet ister. Yanlış anlamak ise kolaydır. Biraz kötü niyet, biraz cahillik yeterlidir.'' Sezai KARAKOÇ

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 26 Kasım 15:29
05

çok soru soran biri - @çok soru soran biri 04 nolu yoruma cevabı: *ANLAMAK MASRAFLI İŞTİR. EMEK İSTER, GAYRET İSTER, SAMİMİYET İSTER. YANLIŞ ANLAMAK KOLAYDIR OYSA BİRAZ KÖTÜ NİYET, BİRAZ DA YETERSİZLİK KAFİDİR.'' SEZAİ KARAKOÇ

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 15:37
03

Aydın Özbal - Malesef bizim yöneticilerimiz anlattığınız türden insanları çok severler, hoşlarına gitmeyen şeyleri duymak istemezler, etrafları hep bu tür bir güruhla çevrilidir, kafalarını kaldırıp etrafı göremezler, yalakaların salyaları kafalarını kaldırmalarına mani olur. Sonuç kaçınılmaz olarak makam gittiğinde derin bir yalnızlık ve boşluk, doğanın genel bir kanunudur bu. Yalaka ise yeni dayısının gölgesindedir çoktan :-)

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 13:37
02

Güzel Bir - güzel bir otobiyografi çalışmalarınız devamını dilerim

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 13:17
01

Şerafettin Güç - "Edep, aklın suretidir." Hz. Ali - "Şeytanın katili edeptir." Hz. Mevlana - "İlim meclisine girdim, kıldım talep, ilim tâ gerilerde kaldı, illâ edep illâ edep." Ziya Paşa -

Bu da son olsun : - "Edebim el vermez edepsizlik edene. Susmak en güzel cevap edebi elden gidene." Yunus Emre

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 13:06

Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret ne kadar olmalı?