Bir İz ve 24 Kitap Önerisi

İlkokuldan başlayıp bugüne kadar karşımıza çıkan öğretmenleri hatırlamaya çalışalım mı şöyle bir. Çok sevdiklerimiz vardı, hoşlanmadıklarımız da. Korktuklarımız ya da korkmadan ama saygı sınırında konuşabildiklerimiz de.

Bugün hepsinden birer iz taşıyoruz. Bize nasıl hitap ettiklerini, giyimlerine verdikleri önemi, bahçedeki oyunlarımıza karışmalarını, hayat görüşlerini, espri anlayışlarını, sınıftaki duruşlarını, nasıl not verdiklerini, nasıl kızdıklarını, onları üzdüğümüzde ne tepki verdiklerini… İster farkında olalım ister olmayalım ama hepsinden birer iz taşıyoruz.

Gün, iz bırakan o insanların günü. Başta ilkokul öğretmenim Zehra Tek olmak üzere tecrübeye değer veren ve aynı zamanda kendini güncellemekten de alıkoymayan bütün öğretmenlere kutlu olsun.

Bir sınıf öğretmeni olarak günün anlamı üzerine meslektaşlarıma sınıftaki deneyimlerimden hareketle aşağıda yer alan kitap önerileri içeren yazıyı naçizane eklemek isterim. İlkokulda öğrencisi bulunan anne ve babalara da kitaplar konusunda bir bakış açısı kazandırabilir, öneririm.

Keyifli okumalar dilerim.

Bir Sınıf Öğretmeninin Kitaplığında Bulunması Gereken 24 Resimli Çocuk Kitabı

Sınıfımda farklı bir şeyler yapmak istiyorum, öneriniz nedir sorusuyla başladı aslında bu serüven. Prof. Dr. Seyit Ateş’in “Kitap oku.” cevabıyla devam etti. Birkaç okuma sonrasında hangi kitabı, nasıl okumalı soruları oluştu zihnimde. Ne yapmalıyım, neler olabilir derken karşılaştım resimli çocuk kitaplarıyla. Bu soru cevap ve karşılaşmanın ayrıntılarını belki de başka bir yazıda neden paylaşmayayım, değil mi?

Bugüne kadar resimli çocuk kitaplarını anlattığım meslektaşlarımın, ki yaşça benden büyükler, konuya uzaktan baktıklarına, olmaz öyle şey dediklerine ancak sonrasında da resimli çocuk kitaplarıyla ilgili ısrarlı paylaşımlarım sonucunda bu işe merak saldıklarına defalarca şahit oldum. Konuya gerek ilk başlarda gerekse sonrasında ilgi duyanlardan ilk duyduğum şey kitap önerisi istemeleriydi. O meslektaşlarıma cevabım netti: “Bir kitapçıya gidip kendi kitaplarınızı kendiniz seçmelisiniz. Hangi kitabı sınıfınızda nasıl kullanabileceğinizi, nerelere bağlayabileceğinizi, hangi öğrencilere hitap edebileceğinizi ben bilemem.” Babası olmayan bir öğrencinin olduğu sınıfta Babam Uyumak Bilmiyor (Coralie Saudo) ya da Babamın Battaniyesi (Sara Şahinkanat) kitaplarını okumak sizce ne kadar uygun? Bu sebeple her öğretmen kendi sınıfına göre kitap seçmeliydi.

Bir arkadaşımın doktora tezi için yaptığı bir araştırmada benden resimli çocuk kitapları ile ilgili bir liste istemesine kadar aklımda böyle bir yazı yoktu. Bu listeyi sadece bu kitapların alışılagelmişin dışında bir perspektife sahip olduklarını gösterebilmek ve o perspektifi kazandırabilmek, biraz da meslektaşlarıma kolaylık için yapıyorum, peşin peşin söyleyeyim. Yararlı olması ümidiyle…

Ayrıca hemen cevap vermek istiyorum: “Neden 24?” Gerçekten bir nedeni yok. Geçen yıl mezun ettiğim sınıfımdan kalan malzemeleri taşırken elimde kalan kitaplar bunlar. Daha niceleri vardı ancak kim bilir şimdi neredeler?

Listedeki ilk kitap çok önemli, son sıradaki kitap az önemli mi? Elbette değil. Listeyi oluştururken sadece ilk üç kitaba amiyane bir tabirle torpil geçtim çünkü resimli çocuk kitaplarıyla beni tanıştıran ilk üç kitap onlardı. Diğer kitaplar ile ilgili herhangi bir kritere göre sıralama kesinlikle yapmadım. Taşınma sırasında denk gelen sıraya göre görüp aklımdakileri yazdım. Taşınma esnasında birinci sınıfları okuturken bu kitap çok işime yarayacak deyip de süreç içerisinde alıp sakladığım birkaç kitap da mevcuttu. Baştan söyleyeyim.

Ve bir hatırlatma ile listeye başlayalım, kitaplarla ilgili yazdıklarım benim sınıfıma, Mavi Sınıf’a özgü ifadelerdir. Her bir sınıfın farklı bir atmosferi, kültürü vardır. Bir kitap Mavi Sınıf’ta “a” konusunu çağrıştırırken sizin sınıfınızda sizleri çok daha farklı bir konuya götürebilir. Bu ifadeyi yazı içinde de tekrar tekrar görebilirsiniz. Lütfen yeter artık demeyin. :)))

Balıkçı Osman, Anne Hofmann

Bir gün sınıfta çocuklara okuyacak kitap bulmakta içerik bakımından zorluk çekerken bir kitapevinde karşılaştığım ilk resimli çocuk kitabı elbette listenin başında olmalıydı. Kitabın içeriği, konusu, karakterleri elbette o sınıf atmosferine ve sürece göre değişecektir. Bununla birlikte bu kitapla birlikte başta geri dönüşüme, çevreyi korumaya olmak üzere matematiğe, toplama işlemine ve kitaptaki karakterleri kullanarak oluşturacağınız matematik problemlerine ulaşabilirsiniz. Eğer bu cümle odak noktanız olacaksa kitapta martıların hayallerine yer verilen sayfada çocukları ilk kez matematiksel bir ifadeyle karşılaştırmanız sadece sizin ufak bir yönlendirmenize kalmış.

Farklı Ama Aynı, Feridun Oral

Ahhh, o resimli çocuk kitaplarıyla karşılaştığım ilk gün. Balıkçı Osman’ın yanında bulmuştum Farklı Ama Aynıyı. Konusu inanılmaz hoşuma gitmişti. Sadece konusu değilmiş oysa dikkat edilmesi gereken. Hani şu hep atlayıp gittiğimiz iç kapaklar var ya. Asıl sır oradaymış. Bu kitabında edindiğinizde yapmanız gereken ilk iş önce kitabın iç kapak (kapağı çevirir çevirmez karşınıza çıkacak olan sayfa) ile son sayfasını bir karşılaştırmak olmalı. Ahhhh o aradaki farklar. Peritekstual özellikler deniyor buna. Bunun ne olduğu ile ilgili pek çok bilimsel makale internet ortamında mevcut. Kitaplara olan bakış açınızın değişmesi an meselesi. Benden söylemesi.

İyi Kalpli Küçük Tavşan, Michael Escoffier

Resimli çocuk kitaplarıyla karşılaştığım ilk günün son kitabı. İlk karşılaşma zamanında tabi ilk bakılan şey kitabın konusu. Nedir, ne değildir, ana fikir nedir, karakterler kimdir, zaman nedir gibi sorular var aklınızda sadece. Ancak peritekstual özellikler öyle demiyor. Mesela bir kitabın kapak resmi, arka kapak resmi size bir şey anlatıyor olabilir mi? Evet, olabilir. Bu kitabı edindiğinizde kitap kapağında ne var ne yok bir incelemenizi isterim. Keşke bir imkan olsa da bu yazıyı okumadan inceleme işleminin yapıldığından emin olsam… Üç farklı okulda öğretmenler odasında arkadaşlarıma ve veli toplantılarında annelere kitabın kapağında ne gördüklerini sordum. Yine üç farklı sınıfta da bu kitabı çocuklara okudum. Çocuklar haricinde hiç kimse kitabın kapağında yer alan havucun bir iple bağlandığını söylemedi. Dürüst olalım, bu cümleleri okuyana kadar bu ipe dikkat edilecek miydi? O zaman şimdi bir de kitabın arka kapağına bir bakalım. Gölgelendirilmiş resim ile ön kapaktaki havucun bağlandığı ip arasında bir ilişki olabilir mi? Bu kadar ön bilgi şimdilik bence yeterli.

Binbir Oyun, Herve Tullet

Çoğumuz için kitap okuma dediğimiz şey sessiz bir ortam ve ellerde kitaplarla geçen bir süreden ibaret. Oysa çocuklar, hele bugünün çocukları için bu durum çok da olası değil. Kitap dediğimiz şey bizi yerimizde durdurmamalı, ayağa kaldırmalı, hoplatmalı, zıplatmalı. Üstelik bunu bir de bütün sınıf hep birlikte yaparsa. Ooooooo… O zaman bu kitabı temin edince lütfen hoplamaya, zıplamaya, hareket etmeye hazır olun. Oturarak okunacak bir kitap değil bu. Benden söylemesi.

Ses Çıkaran Kitap Herve Tullet

Kitap dediğin, hele hele çocuklar için kitap dediğin al eline oku değil demiştik değil mi? O zaman bu kitabı temin ettiğinizde okuma ortamınızı oluştururken yanınızda su da temin edin. Ses çıkaran kitap ile sesler kısılmasın, sular hemen tüketilsin. Size genellikle ooooo sesi çıkaran bu kitabı diğer sesler için de uyarlayarak sesi hissetme çalışmalarınızı zenginleştirebilir, farklı sesler ile birleştirme etkinlikleri yapabilirsiniz. Birinci sınıf öğretmeni daha ne ister ki?

Astronot Köpekk Laika, Owen Davey

Resimli çocuk kitaplarının içine dalınca illüstratör diye bir kavramla karşılaşıyorsunuz. Ne demek olduğu hakkında lütfen internet ortamına bir bakınız. Owen Davey de bir illüstatör, çocukların çok sevdiği çizimleri var. Çizimler bir kenara Asrtonot Köpek Laika’nın hikayesi çok etkilemişti bizi. Bir deney için bir canlının kullanılması etik miydi tartışmasına gittik bu kitapla. Sizin atmosferinizde durum ne olur bilmiyorum ama belki bu tartışma konusu sizi de yönlendirir. Sizce Laika bir kahraman mı yoksa cezalandırılacağından habersiz görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan bir köpek mi?

Eyvah Eyvah, Suzi Moore

Bir kitap düşünün, içinde sürekli tekrarlayan ifadeler bulunuyor. Bu sizin için sıkıcı bir durum ancak çocuklar için hiç de öyle değil. Tekrarlayan zevkli ifadelerin bulunduğu bu kitap ile çocukların çok güleceği bir okuma saati sizleri bekliyor. Çocukların kitapları sevmeleri için kitaplarla birlikte bolca gülmeleri gerekmiyor mu? Biz bolca güldük, eğlendik. Yapılabilecek diğer etkinlikler sizde. Kolaylıklar.

Sevgi Kitabı, Nuran Turan

Herhangi bir kelimenin tanımını sorduğumuz ya da tarafımıza sorulduğu pek çok durum olmuştur bugüne kadar. En kolay kaçış yollarımızdan birisi de bu kelimeyi sana ev ödevi olarak veriyorum, sözlük anlamını bul şeklinde yapılan yönlendirmelerdir. Peki ya sözlüklerde yapılan tanımlar? Kaç tanedir? Bir, iki, üç… Dört demesi biraz zor. Oysa bu kitapta sevgi kelimesi tam on dört kere farklı farklı açıklanmış. Akıllara sevgi kelimesinin farklı açılardan açıklanmaya müsait olduğu gelebilir ancak bu kitabı okuduktan sonra herhangi bir kelimenin tanımını yapmayı çocuklardan yapmalarını bir istemelisiniz. Aslında akıllarımıza ilk gelenler doğru değiller…

Kim Bu Gelen?, Gökçe İrken

Bir kitap düşünün… İçinde gap guptan başka kelime olmasın ama sizi alsın götürsün. Bağıra çağıra götürsün hem de. Hele bir de birinci sınıfsanız ve g sesini verecekseniz hiç durmayın, hemen sepete ekleyin derim. Keyifli gap guplar.

Canım Arkadaşlarım, Kerstin Schoene

Kitabın konusu, karakterler, olay, çizimler… Hepsi bir yana –ki zaten bütün bu sayılanlar her bir sınıf atmosferine göre sizi çok daha farklı yerlere götürebiliyor, bir kere bu kitapla birlikte çocuklara kitap dediğimiz şeyin sadece sayfaları açmaktan hatta sayfaları düz bir şekilde açmaktan ibaret olmadığını gösterebilirsiniz. Sizinle kısa bir süre konuşan kitap sizden kendisini sağa sola çevirmesini isteyecek. Madem niyetimiz çocuklar kitapları sevsin, kitap da kendini sevdirsin. Canım Arkadaşlarım da kitaplığımızda yerini alsın.

Aç Bu Küçük Kitabı, Jesse Klousmeier

Hala var mıdır bilmiyorum, belki de uzun süredir herhangi bir hediye için özel bir kaplama/kutulama yöntemine ihtiyaç duymadığımdandır, eskiden büyük bir hediye kutusu içinde başka bir kutu, onun içinde bir kutu daha, onun da içinde bir tane daha, onun da içinde bir tane daha diye giden kutu içinde kutulardan oluşan hediye paketleri vardı. İşte bu kitap da tam onlardan. Sayfalarını çevirdikçe yeni boyutta bir sayfa ve yeni kitaplar karşınıza çıkıyor. Aç bu küçük kitabı diye diye sizi kibrit kutusu büyüklüğünde bir sayfaya kadar getirip tekrar eski haline yola çıkarıyor. Her bir kitap sadece iki sayfadan ibaret ancak sayfaların grafik tasarımları sınıfınızı uzunca süre düşündürecek ve konuşturacak türden. Biz bir ara sınıfımızda bu kitabı okuma saatlerinin habercisi olarak, her okuma saatinden önce bu kitabı hızlıca okuyarak kullandık, sizi bilemeyiz tabi.

Annemin Çantası, Sara Şahinkanat

Şiir tadında ifadeler, mükemmel çizimler, iç ve dış kapaktaki çizimlerin ipuçları, zıt anlamlı kelimeler, biraz da size kalmış farklı etkinlikler. Resimli çocuk kitaplarına bakış açınız zenginleştikçe sizi istediğiniz her yere götürebilecek zenginliğe sahip bir kitap. Biz bu kitabı ilk okuduğumuzda iç kapaktaki puantiyeleri gruplara ayırmıştık bölme işlemi için. Kitabın başlığına bakınca ne alakası olabilir ki diyebilirsiniz. İşte bu yüzden resimli çocuk kitapları…

Gökyüzünün Rengi, Peter Reynolds

Bir itirafta bulunalım mı samimice? Resim derslerini pek çoğumuz şu sıkıcı evrak işlerini halletmek için kollarız. Genelde de resimlerimiz hep serbest olur. Ve bu serbest resimlerde de güneş hep sarı çizilir, evlerin çatıları kırmızıdır, dere mavi. Bu kitaptan sonra çocukların renklere bakış açısını değiştirmek bizim elimizde. Biz bu kitabı okuduktan sonra duvara bir uyarı yazmıştık: “Bundan böyle gökyüzünü sadece mavi renge boyamak yasak!”

Bir Milyon Ne Kadar Büyük? Anna Milbourne

Bitiminde hem ağızları açık bırakacak hem de bir milyonun ne kadar büyük olduğunu gösterecek mükemmel bir kitap. Bir milyonun ne kadar büyük olduğu bir kitap sayfasına değil boyunuzu da aşan kocaman bir postere sığdırılmış. Sınıf duvarınızda o poster için kocaman bir yer açmadan bu kitabı almanızı tavsiye etmiyorum. Ayrıca serinin farklı kitapları da mevcut.

Dipnot: Keşke o mükemmel poster katlanmak zorunda kalmasaydı. Katlanma izleri canımı sıkmadı değil. :)))

Hepi Topu Bir Tekir, Brenden Wenzel

Sınıf atmosferinize göre sürecin içine ne zaman ve nasıl dahil edersiniz bilmiyorum ama farklı bakış açısının, başkalarının bakış açısının farklı olabileceğinin çocuklara kazandırmak için harika bir kitap. Kitaplığımızda yerini alsın ve bu kitabı okumak için fırsat kollansın o zaman.

Güvercin Otobüsü Kullanmasın, Mo Willems

Bir sınıf öğretmeni olarak en iyi yaptığımız şeyi yapacağız bu kitabı okurken; taklit, jest ve mimikleri kullanma, farklı seslendirme.

Bir otobüs şoförü size otobüsü emanet ediyor ve sizden de güvercinin otobüsü kullanmamasını istiyor. Güvercin de kelime oyunları ile sizden izin istiyor. Yazıya dökerek anlatınca böyle şey mi olur ya da ne olabilir ki çocuklar zaten hayır diyecekler diyebilirsiniz. Keşke öyle olsa. İki farklı sınıfta üstelik bir sınıfta kendi çocuğum da vardı, güvercine tamam olur dediler. :)))

Bakalım sizinkiler ne diyecekler?

Toko, Naz Elkorek

Resimli çocuk kitapları ile tanışıp alanın kült kitaplarını gördükten sonra akıllara şöyle bir izlenim de gelmiyor değil: bu kitaplar sert kapaklı ve pahalı oluyorlar. :)))

Yeri gelmişken söylemek de yarar var, evet yahu, pahalısınız…

Şekil olarak Toko öyle bir kitap değil. Hatta çıktığı yayınevinin ucuz kitapları arasında da. Ancak sınıf sürecine dahil edeceğiniz kaliteli bir kitap için sert kapaklı ve pahalı bir kitap aramayın lütfen zira Toko sizi kıtalar arası dolaştırıp duruyor. Biz Hayat Bilgisi dersinde yaşadığımız mahalle, ilçe, il konuları ardından okuyup burnumuzu kıtalara kadar sokmuştuk. Hatta bu kitabı okuduktan sonra kuş türleri hakkında araştırma yapmaya başlayan bir öğrencim de oldu. O öğrencimden de daha sonra kuş gözlemciliğini araştırdığını duydum. Kitaplar işte, hangi çocuğa nasıl dokunabileceğiniz sadece bir kuşa, Toko’ya bakıyor olabilir. Teşekkürler Naz Elkorek.

Benim Neyim Eksik?, Göknur Birincioğlu

Tekrar olacak belki ama ısrarla bunu söylemek istiyorum, hangi kitap olursa olsun o kitabın içeriği her bir sınıfa göre sizi farklı bir yere götürebilir o sebeple bu kitabı öneri şeklim şu şekilde olacak:

Öğretmenim yerine öretmenim, yağmur yerine yamur, gökkuşağı yerine gökkuşaa yazımlarına pek çoğumuz belki de hepimiz şahit oluyoruz. “ğ” sesi ardından bu kitabı okumak bize bir çözüm yolu olacaktır, eminim. Sırf bu yüzden yufka yürekli ğ’de kitaplığımızda olmalı. Diğer hususlar size kalmış.

Çılgın Bal Porsuğu, Nur Tunay

Kitap okuma saatleri hemen gelsin isteyen ya da bizi sürekli öğretmenim ne zaman kitap okuyacaksınız diye rahatsız eden öğrencilerimiz olsun istiyorsak bu kitabı da kitaplığımızda bulundurmalıyız bence. Canlandırması, seslendirmesi, okuyan kişiyi ana karakter haline dönüştürmesi çok etkili olan kitaplardan. Çılgın Bal Porsuğu’nun karakteristik özelliklerini konuşmak, belki de bir duygu grafisini çıkarmak yine size kalmış. Nicel bir bilgi de ekleyecek olursam aynı kitabın tekrar okunması isteğini ileten öğrenci sayısının fazla olduğu bir kitap. :)))

Keyifli okumalar.

Nokta, Peter Reynolds

Aslında Peter Reynolds’un bütün kitaplarına sahibim ve her birinin farklı bir hikayesi var, net. Ancak bu yazıda öneri niteliğinde kitaplar olduğundan Nokta’ya yer vermek istedim. Sadece çocuklara değil yaş fark etmeksizin herkese yönelik mükemmel bir kitap. Başlamak bitirmenin yarısıdır diye bir sözümüz var ya, işte o söz bir kitapla söylenmiş oluyor. Daha fazla ön bilgi verip de kitabın büyüsünü bozmak istemiyorum, af buyurun. Kitaplıklarda bulunması şart.

Kelime Koleksiyoncusu, Peter Reynolds

Mevzu madem Peter Reynolds oldu, bu kitaptan da bahsetmeden geçmek olmaz. Belki de üç veya dördüncü sınıflarda yapılacak okumalarda daha sağlıklı bir süreç elde edinileceğini düşündüğüm bu kitaptan sonra kelimelerden gruplar oluşturma hatta bir kademe daha ileri gidip temalar oluşturma, sınıflandırma gibi etkinlikler yapabileceğiniz bir kitap. Bizlerin dahi aklına gelmeyecek gruplandırma nedenlerini çocuklardan duyabilmek büyük bir keyif. Bu yıl birinci sınıflarla birlikteyim, bu kitap için bir okuma nedeni ya da fırsatı olursa yukarıdaki satırları tekrar değerlendiririm. :)))

Harika Bir Hikaye Tarifi, Ella Burfoot

Acelecilik mi diyelim, sabırsızlık mı diyelim yoksa ya tamam ben bu işi çözdüm, bu muymuş mu diyelim… Birkaç belki de sekiz on okuma saatinin ardından resimlerini çizemesek de içeriğini yazabilirim, ben de bir çocuk kitabı yazarı olabilirim gibi bir kanıya katılabiliriz, bu insan olarak doğamızda var. :)))

O zaman önce bu kitabı okuyalım, daha sonra da önlüklerimizi takıp, mutfak malzemelerini hazırlayıp çocuklarla okuyalım. Okuma saatinin ardından çocukların bu konuda bizlerden daha başarılı oldukları gördüğümüzde şaşırmak yok ama.

Afiyetle okumalar.

Paylaşıyorum, Anthea Simmons

Ne kadar da çok duyarız değil mi ilk haftalarda “Öretmeniim şu benim silgimi aldı, öretmeniiim şu beni kalemimi aldı.” vb cümleleri. Bu kitap tam da bu zamanlar için bir ilaç gibi gelecek, tam da bu yüzden. Paylaşmanın tadını çıkarmaya erkenden başlamalı.

Bu Kış Kimse Üşümeyecek, Feridun Oral

Feridun Oral bu kitabı kaleme alırken hiç bu tür ifadelerle karşılaşacağını hayal etti mi bilmiyorum ancak bu kitabı biz tam da matematik dersinde onluk, birlik kavramlarını konuşurken okuduk. Kitapta olduğu gibi biz de okul bahçesinden bulabildiğimiz çalı ve odun parçalarını sınıfa getirip onluk ve birlikler oluşturduk. Hatta bu onluk ve birliklerin arasına koyduk bu kitabı okuma saatinden sonra. Kitapların yeri her zaman kitaplıklar olmamalı, değil mi?

Siz ne zaman okursunuz, ne ile nasıl ilişkilendirirsiniz bilmem ama kitaplığımızda bulunması bence şart.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Akbay - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret ne kadar olmalı?