Türkiye, Ekranlarda Karaman'a Kilitlenecek! Masterchef'in Arka Yüzü

Her yolculuk bir adımla başlar. Doğu'nun bilgelerinden Lao Tzu, 2500 yıl önce "Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile tek bir adımla başlar" demiş. Önemli olan birinin ilk adımı atması ve onun peşinden başkalarının yürümesidir.

Edirne bu yıl festival üstüne festival düzenledi. Edirne'nin yöneticileri pandeminin gölgesine saklanmadılar. Daha geçtiğimiz hafta Edirne Valiliği'nin öncülüğünde 1. Karaağaç Balkabağı Festivali düzenlediler. Karaağaç denilen yer, 10 bin nüfustan küçük bir mahalledir. Kabak sayesinde Karaağaç hem bir etkinliğe ev sahipliği yaptı hem adını Türkiye'ye tanıttı. "Kabaktan da festival mi olurmuş" diye burun kıvırıp küçümsemeyince, neler yapıldığını dünya aleme kanıtladılar.

Sadece balkabağı yemek yarışmasına bile 120 kişinin katıldığını söylersem, ilk kez düzenlenen bir festivalin coşkusunun nasıl dalga dalga yayıldığını anlarsınız. 25'i aşçılık öğrencisi olmak üzere 120 kişi, "balkabağı ana yemekler", "balkabağı tatlılar", "balkabağı zeytinyağlılar" ve "balkabağı hamur işleri" kategorilerinde yarıştı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen şefler, kabak yemeklerinin tadına bakarak yarışmacılara puan verdi. Edirne Valisi Ekrem Canalp de, jüri şefleri ile yemekleri tattı.

Yarışmacıları kutlayan Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Karaağaç Kabak Festivali’ni ilk kez gerçekleştirdik. Bundan sonra yapacağımız festival kahve ve çikolata festivali olacak. Sizlerle festival heyecanını bir kez daha yaşayacağız" dedi.

Festivaller tanıtım mekanlarıdır. Kişiler, kurumlar, ürünler, şehirler, aklınıza gelen her şeyin tanıtımı asırlardır festivaller aracılığıyla yapılır. Edirne Valiliği'nin öncülük ettiği festival ve etkinliklerin sayısı ondan fazladır. Karaman, bu yılı her anlamda kurak geçirdi. Toprağa damla yağış düşmedi. Karaman, sosyal ve kültürel anlamda da bu yılı kurak geçirdi. Yunus Emre ve Türkçe yılını bile değerlendiremedi.

Bunca serzenişten sonra, sıra geldi Karaman'dan aldığım bir güzel habere... Bildiğiniz gibi, Masterchef Karaman'a geldi. Taşkale'de sofra kuruldu. Karaman'da çekimler yapıldı. Karaman yemeklerinin ve lezzetlerinin tadına bakıldı. Karaman, ilk kez böyle bir yarışma programına ev sahipliği yaptı. Konuklarını bağrına bastı, onlara iyi bir ev sahipliği örneği gösterdi.

Karaman Belediyesi'nin MasterChef'i daveti, bazı kesimleri rahatsız etti. Karaman'da her etkinliğe karşı olan veya yetersiz bulan bir kesim vardır. Bunların büyük bölümü kahvehane veya çay ocağı müşterileridir. Zihinleri onlara, her güzel iş için bir mazeret buldurur. Sebebi ne olursa olsun, bunlar Karaman'da yaprak kıpırdamasın, kimse yerinden kalkmasın, bir iş yapılmasın isterler. Bunlar aynı zamanda Karaman'ın tanıtım girişimlerinin önünde de engel oluşturan kesimdir. Üstelik, bunların tamamı, Karaman'ı bilmez. Karaman'ın kültüründen habersiz, Karaman'ın gelişmişlik yarışına girip girmemesi umurunda olmayanlardır. Karaman, bu kesime sırtını dönebilmeli... Dönebilmeli ki, yüzü ışıl ışıl, hayat dolu insanlar fark edilsin.

Masterchef, popüler kültürün son dönemdeki en etkili sunumlarından biridir. İzlenilirliği bir yana, yemek kültürünün evrensel açılımını evlerimize taşıyan programdır. İşte bu ekip, 120 kişiden oluşan kalabalık bir kadro ile Karaman'a geldi. 10 ayrı kamerayla ve dronla Karaman'ın gururla övündüğü mekanlarının çekimleri yapıldı. Örneğin, Karadağ, Göksu, Gödet, Cerit, Fisandun ve daha daha...Teknik ekip, herkesten önce Karaman'a geldi ve ön hazırlıkları gerçekleştirdi. Ekibin büyük bölümü İstanbul'dan uçakla Konya'ya indiler ve otobüsle Karaman'a geldiler.

Yarışmanın çekimi 14 Ekim'de Taşkale'de yapıldı. Taşkale, Türkiye'nin görsel açıdan en güzel çekim mekanlarından biridir. İyi ki böyle bir yerimiz var. Kıymetini bilsek, yolunu yapsak, yıkılan evleri ayağa kaldırmanın imkanını bulsak... Neyse...

Ekipte yer alanlardan çok azı daha önce Karaman'ı görmüş. İlk kez gelenler, Karaman'ı çok beğendiklerini ifade ettiler. Şefler, Taşkale'ye hayran kaldılar. Çekimlere ilişkin bazı bilgiler, tarihe not düşmek adına şöyle:

-Yarışmada, Karaman'ın coğrafi işaret alabilecek özellikteki yemeklerinden "Sülüklü çorba, gıcıdık, ilisıra dolması, göbede ve kuymak" yapıldı. Yemeklerin isimlerinin hikayesi anlatıldı.

-Karaman'a ait bilgiler verilirken, program başlamadan önce at üzerinde Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe fermanı okundu.

-Karaman Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp H. ASLAN, Yunus Emre'yi anlattı. Yunus'un Karamanlı olduğunu tarihi kaynaklardan aktardı.

-Karaman'ın coğrafi işaretli tek ürünü olan Divle obruk peynirine ilişkin değerlendirme yapıldı.

-Taşkale çevresi ve tahıl ambarları hakkında bilgi verildi.

-Çekim mekanından, bölgenin doğallığından şefler de yarışmacılar da çok etkilendiler.

-Yarışmacılar, adlarını bile ilk kez duydukları Karaman yemeklerini yaparken başarı sergilediler.

-Yemek yarışmasının jürisi, Bifa'dan Nazlı BABAOĞLU, Duru'dan Emin DURU, Zeytinyağı uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp H. ASLAN, Dr. Öğr. Gör. Ali ŞEN, Birtat'ın işletmecisi D. Ali KAYMAZ ve THK Karaman Şube Başkanı Mahmut Büyükyağcı'dan oluştu.

Masterchef ekibinin işi, Taşkale ile sona ermedi. Ekip, gün boyunca Karaman merkezde ve çevresinde çekimler yaptı. Yarışmacılar, elma bahçesinde elma topladılar. Daha sonra şeflere, Rıza Duru'nun hazırladığı "Gelenekten Aşeneye Karaman Mutfağı" kitabı ile Divle peyniri hediye edildi. Karaman Belediyesi'ne ait Ongun tesislerinde üretilen ve tamamen elmadan oluşan "Pastelma" adlı ürün, şeflere ve yarışmacılara ikram edildi. Pastelma, şeflerden geçer not aldı. Şefler, pastelmayı çok beğendiklerini belirttiler. Şeflere ve yarışmacılara Karaman'dan ayrılmadan önce elma paketleri verildi.

Karaman Belediyesi'nin bu öncülüğünden, Masterchef'i Karaman'a getirmesinden gurur duydum, mutlu oldum. Keşke bu tür etkinliklere, tv programlarına daha çok ev sahipliği yapabilsek... Tanıtım sorununu aşamayan bir şehrin attığı her adım övgüye layıktır. Ben Karaman Belediyesi'ni yürekten kutluyorum.

"Gitti paralar. Ne kadar harcandı?" diye vıkvıklayanlar devam etsinler. Karaman'ın cömert insanları her güzel işin destekçisi olmaya hazır olduklarını bir kez daha gösterdiler. Masterchef'in Karaman'a davet edilmesini destekleyen kurumlarımız ve iş insanlarımıza kocaman teşekkür. Onlar daha fazlasını hak eden insanlar. İsimlerini yazarken bile içimden onlarca kez "İyi ki varsınız. Hepinize bravo"" dedim. İşte o isimler:

BİFA, DURU BULGUR, EMİR ÇAVUŞ ZEYTİN YAĞI FABRİKASI SAHİBİ MUSTAFA ÜLKER

Elbette en büyük teşekkür, Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı'ya... "Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer" sözünün artık, "İnsanların gönlüne giden yol, şehirlerin tanıtımına imkan sağlayan ekran, lezzetlerden geçer"e dönüştüğü bir dönemde, bir ilki başardı.

Sırada bir bulgur festivali, bir peynir festivali neden olmasın? Karaman yemeklerinin yapılıp müşteriye sunulacağı bir mekan açmak için eksiğimiz mi var? KMÜ'nün Gastronomi Bölümü'nü hafife almak olur mu? Gastronomi ve aşçılık derneklerimiz kendilerini kanıtlamanın peşinde. Daha birkaç gün önce "Ekşili" yemeğimiz Afyon'da, biraz da talihsizlik sonucu birinciliği kaçırıp, ikinciliği kazandı.

Karaman'ın gülen yüze, sıcak ilişkilere, sosyal ve kültürel etkinliklere çok ihtiyacı var. Bu ihtiyacı giderme kapısı galiba belediyenin üstüne kaldı. İnanıyorum ki, Karaman Belediyesi bu işi alnının akıyla başarır. Arkasında Karaman'ın cömert iş insanlarının desteklerini alacağını bilmenin huzuruyla yeni adımlar bekliyoruz. Karaman bir gıda şehri. Gıda ile yemek yan yana olamaz mı? Yemeklerimizle tanıtım atağı başlatamaz mıyız?

NOT 1: Karaman'ın yemekleri bugüne kadar Türkiye'nin gurmesi kabul edilen kişiler tarafndan hiç tadılmadı. Yemek üzerine yazan gerçek yemek yazarlarının köşesinde yer almadı. Onlarca yemek dergisinden birinde bile konu edilmedi. Yoğurdumuz bile maalesef kimsenin fark etmediği en güzel ürünümüz. Şehirlerin markalaşmasında, yöresel lezzetler ve yemekler önceliklidir. Masterchef bu anlamda da bir ilk olmuştur.

NOT 2: MasterChef Türkiye programının Karaman bölümü, 21 Ekim 2021 Perşembe akşamı TV8 ekranlarından yayınlanacak.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

11

Aydın Özbal - Kim ne derse desin Karaman bu fırsatı çok iyi değerlendirdi, kimin en ufak bir desteği faydası olmuşsa Allah razı olsun, ulusal kanallardaki o absürd haberlerden sonra ilk defa Karaman güzel bir gündemle tanıtılmış oldu...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ekim 02:27
10

Gurbetçi 70 - Bu kadar aciz olunmaz ya karaman ekranlara zaten çıkıyor da sizler görmülorsunuz asayiş haberleri zirvede

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 19:25
09

Apaydın - 30 yıldır karamanın tanıtımına 1 gram faydası olmayan fabrikatörler şimdi tanıtım mı yapmış oldu :) 1 tane sosyal tesisleşme de emegi var mı bahsettiğiniz firmaların. işleri güçleri dışardan büyük firma gelmesin işçiyi kaçırmayalım. yıllardır organizeye yüzlerce büyük firmalar girmek istedi izin verilmedi. şimdi bi tv programına sponsor olunca karamanı düşünür oldular öyle mi. valaha milletin karnı tokta siz yemişssiniz afiyet olsun.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 09:25
08

Ziyaeddin Ayhan - İstemezükcüler her tarafta var. Fakat yazınızda dikkatimi çeken şey; Karaman'ın sadece 1 tane mi coğrafi işareti olan ürünü var! Callamız var guymak var topalak yemeğimiz var. bunlara neden alınmamış acaba?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 09:07
05

Pala - İl olmamış yerleri tanıyorlar ben Antalya'da yaşıyorum nerelisin dediklerinde karaman dedimmi millet bı duruyor konyami diye soruyorlar bu benim zoruma gidiyor bizim bürokrasi hiç mi hiç karamani tanitmadilar 30 yılı geçtik il olalı hala konyayla aniliyoruz buda beni üzüyor karamanlı birokrasiler hiç birşey yapmadılar yapmıyorlar seçtiğimiz vekiller bile sadece seçim zamanı karamani hatirliyorlar yazık karamanimiza

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 21:48
04

Hasan Özcanlı - Memleketim adına çok mutlu oldum ,21 ekimi sabırsızlıkla bekliyorum.Kendimizi küçümsemeyelim,zengin bir kültüre sahibiz, farkında olalım

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 15:18
03

Kemal - Ahmet Bey elinize kaleminize sağlık .Yazınızı severek ve hak vererek okudum. Taşkaleli olarak ayrıca gurur duydum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Tabi böyle ünlü tanınmış kişilerin köyümüze gelmesi güzel ve zaten Taşkaleliler olarak biz bunlara alışığız. Fakat değerli yöneticilerimizin köyümüzün sadece güzellikleriyle değil sorunlarıyla da ilgilenmesini arzu ediyoruz. Köyümüzün yolları çok kötü durumda, çöpler zamanında alınmıyor.okul var öğretmen yok,sağlık ocağı var personeli yok,belediye binası var belediye çalışanları yok.Kısacası kasaba köy oldu kaderine terk edildi.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 14:49
02

Garamanlı - Bu güzel, iç açıcı yazı için teşekkürler. Umarım artarak devamı gelir. Güzelliklere şahit olmak, duymak bizim de hakkımız. Bu sayfadan Karaman için fedakarlık yapanların hepsine teşekkür ederim.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Ekim 14:13
01

İhsan - Tebrikler güzel bir yazı diline ve kalemine sağlık

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 10:55

Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?