Hayat Ağacı ve Bilgi Ağacı

Hayat Ağacı aynı zamanda bitmez tükenmez yaşamın. Sonsuzluğun simgesidir. Sonsuzluk, ölümsüzlükle, Tanrı’yla özdeştir.

Tüm dinlerde ortak olan “yasak ağaç” anekdotu biraz da bu anlayışın ürünüdür. Hz. Adem ile Hz. Havva’ya yasak ağaca dokunmama şartıyla Cennet bahçelerinde her istediklerinden yeme izni verilmişti.

Kuran’ı Kerim’de cinsi saptanamayan bu ağaç; Eski Ahit’te oldukça belirgindir. Yasak olan ağaç bilgi ağacıdırç Yani “Hayat Ağacı”… Kendini Tanrıy’la eşdeğer gören onum sonsuzluğuna, ölümsüzlüğüne özenen insan bu nedenle cezalandırılıp yeryüzüne gönderilmiştir. Bu ağacın meyvesi ölümsüzlüğü, mutlak gücü ve her şeyi bilmeyi sunan mucizevi bir meyvedir.

Hayta Ağacı bu anlamıyla da bilginin simgesi olmakta ve “Bilgi Ağacı”na dönüşmektedir. O öylesine yüksek, uludur ki, yükseldikçe ufku genişletir, yükseldikçe bilgisizlikten arındırır. Kutup Yıldızı gibi. Kutup Yıldızı biraz da bu nedenle Türk inancında göğün merkezidir. Buradan Türklerde hayatın merkezinde “bilgi” ve “ilim” olduğu gerçekliğine de kolaylıkla varabiliriz.

Bizim Yunus Emre’nin dediği gibi;

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsen
Ya nice okumaktır”

Evet, Hayat Ağacı her daim bunu hatırlatır durur. Cehaletle ve küstahlıkla mücadele eder.

Türkler için kutsal kabul edilecek ağaçlar arasında kayın, çam, kavak, ardıç, çınar, sedir, meşe, dut, söğüt ve elma ağaçlarını sayabiliriz. Ancak bunların içinde en kutsalı ve Türk mitolojisinin belkemiği olan ağaç, kayın ağacıdır. Kayın, iyi ve koruyucu ruhların yeryüzüne inme yoludur. Bizler kayın ağacının bulunduğu yerde ferahlık duyarız.

Türklerin anlayışında kayına kadının, ananın ruhu sinmiştir. Zaten bunun için adı kayındır.Divanı Lügat-it Türk’te “kadın” olarak geçen kayın ağacı, Tuva Türklerinde “kadın” olarak anılır. Yani ona “kadın ağacı” demek yanlış olmaz.

Mitoloji de kadınların ve çocukların koruyucu ruhu “Umay Ana” yeryüzüne inerken iki kayın ağacı getirir yanında. Kayın ağacını yanında yapılan dualar Tanrı’ya daha çabuk ulaşır, daha çabuk kabul olur.

Dünya Mitolojisine baktığımızda;

Işık, rüya, ağaç, at, kırklar, ok ve yay, ak sakallı ihtiyar, yada taşı, mağara, göğün katları, çift başlıklı kartal, dokuz rakamı gibi unsurların kutsandığını görüyoruz.

Yaradılış Destanında her şeyden önce su vardır. Yer, ay, gökyüzü, güneş yoktur. Ergenekon Destanında ise; kutsal yurt vardır.

Bir de Türk Mitoloji Sözlüğüne bakalım;

Adagan, beyterek, cayık, çolpan, dolay, elley, gök tanrı/tengri, hırtık, irle, kaldaz hanım, mankurt, oğuz han,papay han, samrav, şimiltey, tamu, ulu kayın, ülgen, yabaş, zayağan isimlerinin, hepsinin ortak yanı iyilik anlamı yönünde olduklarını görürüz.

Taşeli platosunu mümkün olduğunca adım adım gezerken okuduğum “Dünya Mitolojisi” kitabından biraz serpinti yaptım. Toros Dağlarının ayak değmemiş bölgelerinde mitolojik kalıntıların yanı sıra; İslamiyetken önce ki inançların taşlara resmedildiğini her an görebilirsiniz.

Çıkın çıkın gelin Karamanoğulları Beyliğinin ilk beyliğini ilan ettiği Taşeli Toroslarına.

Şerafettin Güç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?