Karaman’dan Dedikodular

İster gül ister ağla
Kara bahtlı Karaman’a
Bu kadarı çok fazla
Derdi bitmez yana yana”

Karaman’da ne acayip işler oluyor, bir bilseniz. Ülkenin çivisi çıkmışsa her yer ve her şey sallanır. Aynen öyle. Karaman’da olup bitenlerin ise benzeri yok. Komik olanı da var, acı olanı da. Benim komik dediğim olayı siz dram olarak görebilirsiniz. Buyurun başlayalım...

Teşekkür Etmek ve Özür Dilemek Eziklik mi Erdem mi?

Rektör Namık Ak, ikinci basın toplantısını yaptı. Bu toplantı için yakın çalışma arkadaşları ön hazırlıklar yapmış. İlk basın toplantısı bir tuhaftı. Fiyasko demeye dilim varmıyor. Rektör saatlerce konuşmuş ama kimse o konuşmadan tek cümle yazmamıştı. Herkes, KMÜ’nün sitesinden alınan haberi kullanarak yasak savmıştı. Ben de bu toplantıdaki beceriksizliği köşemde yazmış, basınla ilgisi olmayan kişilerin kahvaltı masasında gerine gerine oturduğunu görünce dayanamayıp, "kim bunlar?" demiştim. Bir de KMÜ tarafından çekilen fotoğraflarda kişilerin enseden çekilmiş halleri yok mu, adeta tüy dikmişti. Güya basınla toplantı yapılmıştı. Onca ikram, onca masraf boşa gitmişti.

İkinci toplantı için basın mensupları önceden ziyaret edilmiş, bazı kişilerin görüşleri alınmış. Olumlu bir gelişme ve ilk toplantıdan ders alındığının işareti olarak yorumladım.

Basın toplantı nerede yapıldı, kimler katıldı, rektör neler anlattı hiç bilgim yok. Toplantıdan, Ak Parti Belediye Meclis üyelerinin Rektör Namık Ak’a zehir zemberek sözlerinin yer aldığı açıklamayı okuyunca haberdar oldum. Açıklama, basın toplantısından beklenen yararı süpürdü götürdü. O fırtına karşısında ne varsa uçar gider. Öyle oldu.

Ne olduysa basın toplantısının ardından soru-cevap faslında olmuş. Rektör, evrensel bilim yuvasına yakışmayacak bir üslupla konuşmuş. KMÜ kampüsüne TOKİ’ye, akademisyenler ve personel için konut yaptırılacakmış. Bunu da yeni duyuyordum. Belediye Meclisi onay vermemiş. Rektör konuya açıklık getirmek isterken AK Partili üyeleri itham etmiş. Aman Allah, neler söylemiş neler... Yenilir yutulur yanı yok. Yeniden hatırlatmak istemiyorum.

Olan oldu, rektörün dokunulmazlığına Ak Partili Meclis üyeleri son vermiş oldu. Meclis üyeleri haklı olarak rektörden özür dilemesini istediler. Rektör, kendisinden beklenen özrü hâlâ dilemedi. Duyumlarıma göre, özür dileme yanlısı değilmiş. Meclis üyeleri, eğer bekliyorlarsa boşuna beklemesinler. Ha, doğru mudur bilmiyorum, kampüste inşaat başlamış. Belediye yetkililerine duyurulur. Bu gidişle fakülte binalarına kaçak kat çıkmaya kalkmasınlar(!) Türkiye’de en ballı iş inşaatçılık diye söylenir. Benim bilmediğim işler...

Bazı kişiler teşekkür etmeyi de özür dilemeyi de eziklik kabul eder. Kibirden midir, aşağılık hissinden midir, başka bir nedenden midir bilmiyorum. Oysa, teşekkür etmek ve özür dilemek nezakettir, erdemdir. Meclis üyeleri onca lafı bir bardak soğuk su içerek hazmetmek zorunda kalacağa benziyor. Üstad Cemil Meriç, “Üslubun kimliğindir” demiş.

KMÜ Rektörü İlk Kez Ulusal Basında:

Rektörden başladık, rektörden devam edelim. Namık Ak, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ne 2021’in Şubat’ında rektör olarak atandı. Sekiz ay olmuş. Sayaç çalışıyor, zaman su gibi akıyor.

Rektör Ak, ulusal basında, 6 Şubat’ta, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı. Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Namık Ak atandı.” cümleleriyle haber olmuştu.

Ak’ın son basın toplantısındaki sözleri ve Ak Partili Meclis üyelerinin açıklamaları ulusal basında yer aldı. Benim sevmediğim ve habercilik tarzına karşı olduğum bir gazete, bu olayı görmekte gecikmedi. Bildiğim kadarıyla Rektör Ak’ın adı, bu görevi süresince ilk kez ulusal basında kullanıldı.

Rektör Ak, yerel medyanın en çok haber yaptığı kişi... Attığı her adım, KMÜ’nün sitesine konuluyor, yerel basın da tek kelimesine dokunmadan kes yapıştır yöntemiyle kullanıyor. Bu haberlerde bazı tuhaflıklar da oluyor. Okunmuyor olmalı ki göze çarpmıyor. Örneğin, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü tarafından “Özel Eğitim Hizmetleri Semineri" düzenlendi. Çok önemli bir etkinlikti. Bu seminerin mimarı Prof. Dr. Aliye Çınar Köysüren’di. Seminerin haberi her yerde “2022 yılında öğrenci kabul edecek olan Özel Eğitim Bölümünü etkin ve tanınır kılmak amacıyla böyle bir seminer düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Köysüren” diye kullanılmıştı. Hocanın adı unutulmuş, haberde bir başka yerde de yazılmamıştı. Bulmaca gibi, ismi bulma görevi okuyucuya bırakılmıştı. Bu eksikliği veya özensizliği, Aliye Çınar Köysüren ve seminer ekibinden başka fark eden olmuş mudur? Bilmiyorum.

TDK Başkanı Konuşurken Kim Uyudu?

Kalabalık toplantılarda, salonda oksijen azaldığı için katılımcıların üzerine bir ağırlık çöker, gözler kapanır, kişinin içi geçer. Bir vakitler foto muhabirleri toplantılarda uyuyan kişileri çekmeye odaklanmıştı. Bir moda akımı gibi başlamış ve uzun süre devam etmişti. Döneminin popüleri olan, şimdilerde isimlerini kimsenin bilmediği nice kişiler, uyurken yakalanmıştı. Uyumak kusur değil, ihtiyaç. Ama yeri ve zamanı şaşmış bir uyku, sahibini utandırır. Bir toplantıda "Çok efkarlandım, bir şarkı attırıyım" diyerek, şarkı söylemek gibi...

Rektör Ak’ın gözleri kapalı fotoğrafını çekmişler. "Seminere damga vurdu" başlığıyla uykulu veya uykucu rektörü afişe etmişler. Eskiden, toplantıda uyuduğu öne sürülen kişiler, "Uyumadım, gözlerimi dinlendiriyordum" diye mazeret öne sürerlerdi. Bakalım, rektörden nasıl açıklama gelecek? TDK Başkanının konuşması uzundu ama okuduğum kadarıyla uyutacak kadar sıkıcı ve yavan değildi.

Rektörün uyuduğu öne sürülen toplantının adı "Karaman Uluslararası Yunus Emre ve Türkçe Bilgi Şöleni." Kırk üniversiteden 124 bilim insanı katılmış. Bunların arasında Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülseven de vardı.

Ermenek'te twit savaşı

Biraz da şöyle çevreye açılalım. Karaman’ın ilçelerinden pek haber alamıyoruz. Gelen haberler, belediyelerin övünme yazıları... Ermenek Belediyesi haberlerinin tamamı öyle. Başkan Zorlu, basın mensuplarıyla iletişim kurmanın yolunu bilen biri demek ki...

Atilla Zorlu, arkasında Lütfi Elvan gibi bir desteğe sahip olan Ak Parti’nin adayı eski başkan Uğur Sözkesen’i ezip geçmiş ve seçimi büyük oy farkıyla kazanmıştı. Ak Parti İlçe yönetimi ile Atilla Zorlu arasında gizli bir mücadele olduğu herkesin malumu... Zaman zaman patlak veren bir mücadele...

Son bomba, twetter üzerinden patladı. Ak Parti Ermenek İlçe Başkanı Mevlüt Sarıtaş, "Ayıyı muhtar yapan köy, armudu anca rüyasında görür" tiviti atmış. Atilla Zorlu, yanıtı geciktirmemiş: "Ayıyı armudu boş ver de illa köpek olacam diyorsan sadakati öğren, havlamayı değil" diye yazmış.

Tivitte başlayan hesaplaşma yazılı açıklamaya kadar uzanmış. Başkan Zorlu ve İyi Parti Ermenek İlçe Başkanı Kamil Koçdayı, yazılı açıklama yaparak, Mevlüt Sarıtaş'ın tivitini kınamışlar. Açıklamada, "Muhtarlarımızı ayıya benzeterek 16 ilçe merkezi köylerimizle beraber toplam 58 muhtarımıza yapılan bu saygısızlığı kınıyoruz" demişler.

Yetmemiş, bu açıklamayı kınamayan Ermenek Muhtarlar Derneği ve Karaman Muhtarlar Derneğini de kınamışlar. Kına üstüne kına. Ermenek'ten katmerli kına... Bitti mi? Hayır! Açıklamada Yüce Türk adaleti de göreve davet edilmiş. Kıymetli muhtarlarımızı değersizleştirmenin hesabının sorulması istenmiş.

Başkan Zorlu bilmez olur mu, Sarıtaş'ın tivitinin mecaz içerdiğini, bal gibi bilir. Siyaset, fırsatları gole çevirme sanatı değil mi? Zorlu şansını denemiş, top direkten dönmüş. Sarıtaş da tivitini silmiş.

Espri zeka ürünüdür, siyasette sık başvurulur. Dünya mizah tarihinin büyük bölümünü siyasilerin esprileri oluşturur. Hayvanlı benzetmeler kaba görülebilir ama Doğu klasiklerinin özünü hayvanlı öyküler oluşturur. Mevlana'nın Mesnevi'sinde de vardır, Şeyh Sadi'nin Bostan ve Gülistan'ın da da. Kelile ve Dimne'de tamamen hayvan öyküleri vardır. Kitabın adı bile iki çakalın isminden alınmadır.

Malzeme çok ama bugünlük bu kadarı yeter.

AHMET TEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

09

Cengaver - Hocam,Bu toki evlerinden dışardan insanlarda satın alabilecek miki? Sırf merakımdan soruyorum. İlerde öğretim üyelerinden evini satan olursa ben hemen alıcıyım.Zamanında üniversitede kalamadık bari bu yollada olsa üniversiteye adım atmış oluruz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 07:35
08

Bağcı Dayı - O kadar önemli haberler var iken, daha şimdi Üniversite de dışarıdan onlarca akademisyenin katıldığı bir sempozyum yapılmışken 8 aydir yapılan bütün olumlu faaliyetleri görmezden gelerek, sanki bir kusur veya bir suçmuşcasina son derece insanı olan ve herkesin başına gelebilecek sıradan bir durumu haber yapmak ve bunun ipine sarılarak bir yöneticiye karşı algı oluşturmaya çalışmak en basit ifadeyle bir acizlik değil midir? Her insan üstelik gece gündüz durmadan hiç durmadan çalışan yerinde oturmayan surekli hareket halinde olan bir yöneticinin yorgunluğun ve yoğunluğun verdiği ağırlıkla bir iki dakika içinin geçmesi nasıl bir kusur olabilir? Bu herkesin başına gelemez mi? Boyle bir haber yapmak ve buna sarılmak bu kadar basit işlerden medet ummak açıkça gösteriyor ki icerde ve dışarıda bazı işbirlikçilerin ve makam mevki beklentisi olanların amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir iş buralara kadar geldiyse eğer buradan alnının AKıyla cikacak olan kişi kaçınılmaz bir sekilde Rektör olacaktır. Zira birileri dedikodu peşindeyken birileri de gece gündüz çalışıyor. Bu dedikodulara kul razı olsa buna emin olun Hak razı olmayacaktır.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 10 Ekim 22:11
07

Kamanliçeto - VARAN-/2=SONRA O"KÖPRÜLÜ KAVŞAK BAŞLI BAŞINA BİR HATALI İMALAT...K.Y.K.MÜDÜRLÜK KAPISINI-PARK TARAFINDAN AÇ KARDEŞİM;BİRDE GELEN ARAÇLAR İÇİN PARK ALANIYOK;TRAFİK KEŞMEKEŞ;BİR YANGIN OLSA ALLAH MUHAFAZA NERDEN GİRE İTFAİYE;YOL KAPISINI ACİL-AMBULANS VE SİVİL KURTARMA KAPISI YAP OLSUN BİTSİN-DAHASI GELECEK KARAMAN?????

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 10 Ekim 20:05
06

Kamanliçeto - SAYIN;GAZETECİ BEY:SÖZDE KENT "KONSEYİ"TOPLANMIŞTA NE KARARLAR ALMIŞ;YAHU HERKEZ-(RESMİ)-KOLTUKTAKİLER VEDE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI-/YAHU ŞU=MUMLU GÖBEK MİDİR NE GARIN AĞRISIDIR-BİRDE=SANAYİ KÖPRÜLÜ KAVŞAĞIMIDIR YOKSAM;ÖLÜM KÖPRÜSÜMÜDÜR NEHALTSA;BİR ALLAH"IN KULU YOKMU YAHU;KİLOSU KAÇA BUNUN YAV: DEMEM OKİ-(TRAFİK IŞIKLARI)-/ KONSA ÇOKMU PARA?VEDE O"KREDİLİ YURTLAR MÜDÜRLÜĞÜNÜN TAMDA YANI=BÜFENİN NE İŞİ VAR KARDEŞİM;BİR DEFA MÜDÜRLÜK GİRİŞ KAPISI YANLIŞ:İPTAL ET O BÜFEYİ;YAR O"PARKI-AÇ TALİYE YOL...?????

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ekim 20:00
04

Dilekkkk - Rektör beyi neden hiç sindiremediniz anlamadım sanki ilk kez toplantıda uyuyan o gibi çok basit haberler yapılıyor

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ekim 19:02
03

Aydın Özbal - Rüzgar Karaman'da Rektöre karşı esmeye başladı sanırım, Rektör Bey başladığında yere göğe koyamayanlar ne oldu da hocanın gaflarını arar oldu. Hoca geldiğinde biraz olsun Akademik yönünü, tecrübesini, yetkinliğini sorgulayan oldu mu? Olmadı, bu başka mevzu. Toki Konutları ücretsiz değil bedeli ne ise ödenecek gerisi mümkün değil Toki yedirmez, Belediye'de Piri Reis tecrübesinden çok iyi bilir. Farklı üniversiteler içinde buna benzer onlarca proje var Karamana özel bir durum değil bilesiniz. Filler tepinir çimler ezilir, bu halkı ezmeyin ezdirmeyin...Karaman halkını ilgilendiren önemli bir husus yok ortada, işimize odaklanalım, güzel proje ve fikirlerle Karamanı yaşanabilir bir kent yapalım...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ekim 01:26
02

Mehmet Zahit - Kurumların müdürlerinin Karaman'da aksayan bir şeyleri düzeltme gibi dertleri yok. Böyle çapı olan da yok. İstisnalar vardır belki. Bütün sorunları halının altına süpürüyorlar. Bir gün koku dayanılmaz hale gelecek. Sırra kadem basılmadan halının altına bakmak lazım.

Bu şehir dirayetli, cevval, ilkeli yönetici istemiyor. Yönetilebilecek (!) yönetici isteniyor. Kurumların iç yüzünü kimse bilmeyince göstermelik bir kaç işle uçuluyor zannediliyor.

Dedikodulara kulak verelim mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Ekim 20:52
01

Göktürk Yalman - Rektör Namık Ak Karaman için bir şanstır . Vizyon sahibi çalışan ve Karaman'a değer katan insanlarla uğraşmayın kardeşim dedikodu üretmek kolaydır.Önemli olan icraattir. Oraya Tokiye bina yaptırılması kimin zararinadir. Hoca üniversitesiye değer katma derdinde sizler dedikodu üretmek...

Yanıtla . 3Beğen . 14Beğenme 09 Ekim 16:51
05

Ah Hoca Ah - @Göktürk Yalman 01 nolu yoruma cevabı: İcraat? TOKİ'ye ev yaptırmak mı, karşı değiliz fakat daha yeni profesör olmuş hoca üslubu ile değil bilimsel hizmetleri ile gündeme gelmeye gayret etsin. Hocanın yanında bilim ile ilgili gündemini oluşturacak kimse yok mu? Tıp fakültesi yöneticiliğinden maaş ve döner sermaye, rektörlük maaşı ile laf salatasını bırakıp lütfen aldığı paranın hakkını vermeye gayret etsin. Hoca Cumhurbaşkanımızın yaptığı atamanın liyakatini sorgulatır hale geldi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ekim 19:40

Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret ne kadar olmalı?