Çalışan Kadın Boşanmaya Daha Yatkın

Kadınsınız ve boşandınız. Sizin için önemli olan ilk şey; işiniz var mı? Eğer ki kendi paranızı kazanıyorsanız başınızı sokabileceğiniz bir eviniz de varsa bunlar boşanma için güvenceli sebeptir. Kadının ekonomik gücü olunca boşanma hızlanıyor. İnatla öfke ile ya da daha sudan sebeplerle…… Kadın boşanırsam bana ne olur? Diye ‘’eskisi gibi’’ sorgulamıyor kendini.

Kadın öyle her şeyi kabullenici olmuyor. Eskisi kadar da sıkıntıya gelemiyor. Sabretmiyor. Tahammül göstermiyor. İnceldiği yerden kopsun diyor. O ipler de koptu mu? Hemen çözüm boşanma oluyor. Eskiden olsaydı bir şekilde yeniden barışılır, yaşananlar sineye çekilirdi. Katlanılırdı.

Çalışan kadın evlilikte beklenti ve taleplerini daha fazla dile getiriyor.’’ Evlilikte kadın sürekli idare eden, koruyan-kollayan, alttan alan-sineye çeken, aldığı emirleri harfiyen yerine getiren bir nesne olmanın ötesinde artık bu birlikteliğin öznesi olmak istiyor. Çalışan kadınlar bu yolda da mesafe kat ediyor. Bu nedenle kadının ekonomik hayata katılmasıyla kalıplaşan erkeklerin tutum ve davranışlarında kadının lehine bir takım değişimler oluyor. Eşlerin her ikisinin de evin dışında çalışması tüm dengeleri değiştiriyor. Geleneksel kadın erkek rollerindeki değişimler, eşleri evlilikleri içerisinde yeniden bir denge arayışına sürüklüyor. Dengeleri sağlıklı kuramayan evlilikler için boşanma alternatif bir çözüm olarak gündeme geliyor. ‘’Kadın –ev’’- ‘’erkek- evin reisi’’ özdeşliği konusunda çalışan hem kadın hem erkek olduğunda esneme oluyor. Çalışan kadının veya erkeğin yükünün artmasıyla evliliği yorumlamaları farklılaşıyor. İstedikleri ideal aile, yaşadıkları düşündükleri hayal ettikleri……Olmuyor. Maalesef evliliklerinde yaşadıkları eksiklikler, zorluklar gün yüzüne çıktığında ideal eşte aradıkları eksiklikler de gün yüzüne çıkıyor.

Eskiden erkek dışarıda çalışıyor, kazandığını eve getiriyordu. Kadın da bunu ev için harcıyor, çocuklara bakıyor ev işlerini görüyordu. Böyle de birbirlerini tamamlıyorlardı. Bu onlara yetiyordu. Şimdi ise yetmiyor.

Ekonomik sorunlar şemsiyesi altında toplanan maddi yaşam güçlükleri, geçim sıkıntısı evli çiftleri boşanmaya götüren en önemli nedenler arasında yer alıyor. Hayat pahalı geçim zor. Dar gelirli aileler için daha da zor. Gelir ile gider arasındaki dengenin sağlanamaması çiftler için yaşamı güçleştiriyor. Birbirlerini anlama anlaşma zorlaşıyor. Evlilikleri içinden çıkılmaz hale dönüşüyor.

Boşanmayla sonuçlanan evliliklerde çiftlerin bir kısmı gerçekten yaşadığı yoksulluğa bağlı olarak ekonomik nedenlerle evliliklerini yürütemiyor. Bir kısmı da imkanları olmasına karşın çalışmama, hazırı tüketme, harcamalarında önceliği ihtiyaca değil özentiye, (başkasını kıskanma, imrenme) ile lüks tüketime yönelme ve güç gösterisinde bulunma gibi tutum ve davranışlar sonucu boşanmanın eşiğine geliyor. Evliliklerde, geçim sıkıntısı yaşam güçlüğü var iken, çiftlerin kendilerini olduğundan farklı göstermeleri evlilikleri etkiliyor.

‘’Aileler bilinçli değil, insanlar cebindeki paraya göre hareket etmiyor. Başkasına özeniyor, onda var ben de niye yok. Elinde olana kanaat etmiyor. İnsanlar yeni evli ama her şeyim olsun istiyor. Evine her şeyi almak istiyor, araba, mobilya, son model akıllı telefon. O zaman ne yapıyor yükleniyor kredi kartına. Ödeyemeyince bir de faiz de binince icra kapısına dayanıyor. O evin tadı kaçıyor. Şimdi bunun bir de tekrarlandığını farz edin. Bu sefer ne oluyor adamın evi barkı gitti. Kadın da gücü yetiyorsa çoluğu çocuğu alıyor yetmiyorsa öylece bırakıp gidiyor.’’

Boşanmaların artışında hem önemli hem de yanıltıcı bir etken de kadınların sosyal mevzuatın tanıdığı bir takım imkanlardan yararlanmak istemesidir. Örneğin boşanan kadının ölmüş babasının emekli maaşını almaya hak kazanması, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü fonlarından yardım almada öncelik tanınması boşandıktan sonra nafaka gibi bir takım kazançlar elde etmek istemesidir. Dolayısıyla bu avantajlar kadınlarda “güç gösterisi” olabiliyor. Bu durum boşanmada gelir ihtiyacını karşılayan ana malzeme, iş, para olabiliyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ucuz konut satın alma bakımından Karaman’ı tercih edilir bir il olma pozisyonuna getirmiştir. İstihdam ve konut imkanları; Karaman da kadına iş ve konut imkanı sunulması kadının kendi ayakları üzerinde durma aynı zaman da boşanma gücü de vermiştir.

Evli iken asgari ücretle çalışan kadın ‘’ekonomik özgürlüğümü kazandım" diyor. Bu gücüne güveniyor. Özellikle yeni işe başlayan kadının özgüveni geliyor. İçinden yeni bir kişilik çıkıyor. Kadın kendini keşfediyor. Tanıyor. Kadın çalışıyor ama evliliğe bir faydası olmuyor. Kendi kendine yeteceğini düşünerek boşanıyor. Kulağa hoş gelen ‘’özgürlük’’ özgür kalma düşüncesi kadını boşanmaya itiyor. Boşanmayı tercih ediyor.’’ Maalesef para evliliği kurtarmıyor. ‘’

Erkek; eşim çalışıyordu. Çalışsın tabii, bir kadının çalışması kendi ayakları üzerinde durmasını isterim fakat bazı kadınlar ben çalışıyorum, tamam olay bitmiştir, kimseye eyvallahım olmaz gibi düşünüyor… Yani çalışmaları güzel ama bunu tehdit gibi kullanmaları hoşuma gitmiyor. Tartışmalarımızda ayrılsa ayakları üzerinde durabileceğini söylüyor.

Kadın; çalışan kendi ayakları üzerinde durabilen ne istediğini bilen kadın eşine tahammül edemediği içkisine sigarasına dövmelerine sövmelerine katlanmadığı için evliliğini bitiriyor. Birazda suçu kendinizde arayın. Kadının çalışıp çalışmamasında değil.

O çalışmayan kadın çaresizlikten dolayı, ekonomik sıkıntıdan, çocukların daha kötü durumda olabileceğini düşünerek boşanamıyor. Boşanma dilekçesi veriyor geri vazgeçiyor. Boşanma davasını geri alıp, kendisini dayak yediği, kötü muamele gördüğü, horlandığı kocasının yanına geri dönmek zorunda hissediyor. Çalışan da tümüyle sabır göstermiyor diyemeyiz. Çalışmayanın gösterdiği sabrı göstermiyor. Çalışmayan çaresizlikten dolayı sabır göstermiş oluyor.

Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

04

Nurten Kılıç - Sayın Yusuf yorumcuya cevap: Kapitalist sistem geldi. Geleneksel değerlerin yerini modern değerler aldı. Manevi, ahlaki değerlerimiz dikkate alınmaz oldu. Ailede toplumsal değerler öğretilmedi. Diğer sosyal kurumlar ve devlet üzerine düşen görevleri yerine getirmedi.

Yusuf Bey sizin de dediğiniz gibi Toplumun ‘’sosyal ahlak’’ meselesinde en büyük sorun eğitimdir. Öncelikle eğitim sistemi ele alınmalı, okullara ahlak-karakter eğitimi değerler eğitimi gibi dersler konulmalı ve ilkokuldan başlayarak genç nesillerimize öğretilmeli. Değerler eğitimi ile çocuklara aile kavramı, adalet dürüstlük, insana saygı, kişiler arası ilişkilerde nezaket, teşekkür etme, başkalarının görüşlerine saygı duyma, topluma fayda sağlama gibi ahlaki değerler öğretilmeli. Ders olarak verilmeli. Teşekkür ederim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 09:46
05

yusuf - @Nurten Kılıç 04 nolu yoruma cevabı: rica ederim aynen katılıyorumsize yalnız kalmadığıma sevindim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 11:02
02

yusuf - zamanında da kadınlara bu imkanlar tanınsa idi ozamanın kadınları da şimdikinlerin yaptığını yapardı burası net ancak ozamanlarda kadınlar çaalışsa fabrika gibi bir yerde hayat kdını gözü ile bakılıyormuş zamanla bu eski kafa zigniyeti kalktı ve şimdi onlada çalışır oldu güzel birşey evliliğn bizim ülkede eski kafa zihniyeti ile erkenden yaptırılmaya çalışılması insanları boşanmaya daha erken iter oldu evlenmeden önce insanların ayakları üzerinde durmasının öğretilmesi ve neyin ne olduğunu öğrettikten sonra evendirilse boşanmalar bu kadar olmaycak bizim ülkemizde okul sadece bilimdeki derslerden ibaret halbuki okul sadece bilimsel desler değil hayatın her alanıyla bilgi sunan eğitim yerleri olması laızm ancak eski kafa zihniyeti ile hazırlanmış eğitim sistemimiz bunu öğretmeye el vermiyor daha küçük yaştan bütün bilgileri aktarmaya çalışıyoruz yetmiyormuş gibi her öğrenim seviyesinde bunlar tekrar tekrar bir daha anlatılıyor öğrencinin öğrebdiği ise sıfır içlerinde elbette iyi öğrenenlerde var ancak çoğunluğa bakıldığında bu az demekki öğretimler iyi olmuyor bir anda okuma yazma öğretildikten sonra hemen türkçe kurallara geçileceğine bunlar liseye kadar öğrenilmesi gereken bilgiler daha böyle yaygınlaştırarak teks eferde ancak üzerinde daha çok durularak anlatılsa daha iyi olacak normal derslerin yanında günlük hayatta yapılması gereken bilgileride yavaş yavaş okulda öğretilse iyi olmaz mı sevmenin sevilmenin vb ne demek olduğu ne yapılması gerekir bu konuda diye anlatılsa olmaz mı çocuklar küçük yaşta bu şekilde eğitilse hem günlük hemde eğitim hayatında daha başarrılı ve daha az sorunlu olur buünün çocukalrı bozuksa bunun en büyük suçlları bugünün eğitimcileri anne babaları büykleri olan biz x y kusağı onlara kötü örnek olan bizleriz allahu teala hiç bir çocuğu ahlakını kötü olarak göndermez bizler bozrız onlaarı onuda nasıl çocuk yetiştirilir bilmediğimiz için eski ana babam usulu çocuk yetiştirmeyi öğrenmişiz bunu bliyor zannediyoruz ancak hiçbir şey bilmiyoruz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 22:37
03

Öğretmen - @yusuf 02 nolu yoruma cevabı: Fazla bir şey bilmediğin yazından belli. Başkasına akıl fikir vermeden önce Türkçe yazmasını öğrensen daha iyi olacak.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 23:37
01

Vatandaş - Güzel ve faydalı bir yazı okudum. Teşekkürler.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 14:16

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire Bina 651 m2 arsa üzerine, her katta 2 daire olacak şekilde 4 katlı (Asansörlü ) olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?