YARIM YAMALAK İŞLER, KARAMAN PROJELERİNE NE OLDU?

“Yarım yamalak” tabiri; tamamlanamamış ve gerektiği kadar özen gösterilmeden tamamlanan işler için kullanılır.

Karaman’ın geleceğini ilgilendiren birçok proje akamete uğradı. Vaat edilen hangi projeler gerçekleşti, hangileri billboardları, broşürleri süslemekle yetindi birlikte bakalım.

20 yıldır görev başında AK Parti bulunduğu için AK Parti’nin farklı dönemlerde ilan ettiği projeleri hatırlayalım;

Üniversite, okullar, kent meydanı, alt geçitli yollar, bölünmüş ve kaliteli asfalt ile kaplanmış şehirlerarası yollar, standartları yükseltilmiş ilçe ve köy gurup yolları, hızlı tren, toplu taşıma ulaşım projeleri, bisiklet yolu, yeni çevre yolu, fiber internet alt yapısı, toplu konut projeleri, yeni hastane, ağız diş sağlığı merkezi, tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, 2. Organize sanayi bölgesi, Teknokent, yeni stadyum ve yeni spor sahaları, kapalı spor ve antrenman salonları, mahalle ve semt sahaları, gençlik merkezi, öğrenci yurtları, millet bahçesi, büyük parklar, atık dönüşüm tesisleri, kaliteli içme suyu, kapalı pazar yerleri, yeni adliye binası, yeni SGK binası, yeni hükûmet konağı ve kurum binaları, kongre merkezleri ve nitelikli toplantı ve konferans salonları, tarihi yapıların restorasyonları, Tapucak Mahallesi projesi, yeni camiler, arazi toplulaştırma ve ıslah projeleri, barajlar, rüzgâr, güneş ve hidroelektrik enerji üretim santralleri, sulama ve kapalı sistem sulama projeleri, göletler, proje teşvik ve destekleri, sanayi ve tarım destekleri, kalkınma ajansı odaklı projeler, KOSGEB destekleri…

Kabaca projeler bunlar diyebiliriz.

AK Parti tarafından 2014 yılında “İstikrar Sürsün, Karaman Büyüsün” mottosu ile yayınlanan broşürde ise; hedefler iki başlıkta toplanmış. 2015 ve 2023 hedefleri. 2015 yılı hedeflerinde; Yeni tren garı, Doğukışla vadisi konut projesi, Ereğli yolu köprülü kavşağı, yeni sanayi siteleri, havacılık meslek yüksekokulu, Karaman - Mut bölünmüş yolu, Tapucak, Abbas ve Sekiçeşme mahalleleri projesi, uydu kentler, Ahmet Yesevi Ulu Camii, yeni çevre yolu, yeni adliye binası, sağlıklı içme suyu projesi, kapalı pazar yerleri bulunuyor. 2023 hedefleri arasında ise Ankara Konya – Karaman – Mersin otoyolu projesi, Konya Ovası sulama projesi, Teknopark, 15 Bin kişilik yeni stadyum, Karaman raylı sitem, hızlı tren, havalimanı projeleri görünüyor.

2015 Yılı projelerinden Doğukışla vadisi konut projesi, Ereğli yolu köprülü kavşağı, yeni sanayi siteleri, uydu kentler (TOKİ), Ahmet Yesevi Ulu Camii, yeni adliye binası, kapalı pazar yerleri bitmiş görünüyor. Karaman tren garında yapılan düzenlemeleri yeni tren garı için yeterli görebilir miyiz sizlerin yorumuna bakıyorum. Yeni çevre yolunda ki çalışmalar çok yavaş bir şekilde devam ediyor. İçme suyu projesi sorunlar ile boğuşuyor. Tapucak Mahallesi ve meydan projesi ise akamete uğradı diyebiliriz.

2023 Yılı projelerinde ise Ankara – Konya – Karaman –Mersin otoyolu projesine hiç başlanmadı, projelendirildiğine dair bir bilgiye de erişemedim. Karaman raylı sitem projesi önce kent meydanı projesi içerisinde nostaljik olarak başlasın diye konuşulmuştu fakat kent meydanı projesinin millet bahçesi olması nedeni ile gündemden düştü. Havalimanı’nın yapılacağı ve yeri konusunda açıklamalar yapıldı proje için ihalede yapıldı fakat havalimanı projesi de sanki tozlu raflardaki yerini almış gibi görünüyor. Teknopark ise sık sık konuşuluyor fakat ne aşamada olduğu konusunda net bir bilgiye erişmek mümkün görülmüyor.

2023 proje hedef projelerinden Konya Ovası sulama projesi, hızlı tren, yeni şehir stadyumu tamamlanmak üzere.

Milletvekillerimizin Karaman’ın geleceğini ilgilendiren Teknopark projesi için yeterli mesaiyi ayırıp ayırmadıklarını bilmiyorum. Valimizin hükümet projelerine ne kadar mesai ayırıp ayırmadığını bilmiyorum. Malum bu konuların enine boyuna konuşulduğu basın toplantılarını Hazine Maliye Bakanımız Lütfi Elvan’ın Karaman milletvekilliğinin bittiği günden bu tarafa görmüyoruz. Susmayı tercih ediyoruz. O günden bu güne pekte müjde almıyoruz. Proje konuşmuyoruz sanki daha çok muhalefetin belirlediği sorunları konuşuyoruz. Geleceği neredeyse hiç konuşmuyoruz. Şehrin geleceğini konuşmadan mutlu olabilir miyiz bilmiyorum.

Pazar günü için Karaman Milletvekilimiz Selman Oğuzhan Eser’in basın ile buluşmasına dair davetini aldım, şehir dışında olduğum için kıymetli bulduğun davetlerine katılamadım. Milletvekilimizin danışmanı Tayfun Karakuş Bey davetin bir basın toplantısı olmadığını birlikte sohbet etme fırsatı yaratmak için bir buluşma olduğunu söylemişti. Uzun zamandır bu tür buluşmalar gerçekleşmedi için bu daveti Karaman basını için çok kıymetli buluyorum. Eğer katılma şansım olsa Yeni çevre yolunun durumunu, Teknokenti, lojistik merkezini, hızlı treni, Karaman – Mut –Mersin bölünmüş yolunu ve havalimanını sormak isterdim.

KONYA KAYACIK LOJİSTİK MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Konya’da bulunan lojistik merkezi Konya sanayisinde üretilen ürünleri Karaman üzerinden Mersin Limanına taşımaya başladı. Karaman sanayisi içinde önem arz eden Karaman lojistik merkezinin akıbetini merak etmiyor değilim. Karaman sanayisi üretiminin önemli bir bölümünü ihracata gönderiyor. Karaman Organize Sanayi Bölgesi yakınlarına yapılması planlanan lojistik merkezinin limana ulaşımı raylı sistem üzerinden ekonomik bir şekilde kolaylaştırması lojistik maliyetlerinin ürüne etkisinin azalmasına kolaylık sağlayabilir. Karlılığı artıra bilir. Hızlı tren belki günde iki sefer İstanbul ve Ankara’ya git gel yapacak ve tren kapasitesi kadar hemşerimizi ilgilendirecek ama lojistik merkezi onlarca sanayiciyi, binlerce çalışanı ve ihracat yapılan yüzlerce ülkeyi yani dünyayı ilgilendiriyor. Karaman sanayisinin gelişimi adına lojistik merkezini önemsiyorum.

TEKNOKENT KONUSUNDA ÇOK GEÇ KALDIK

Karaman sanayisinin gelişimi adına önemli projelerden birisi de Teknokent projesidir. Teknokente yapılan üretimler, gerçekleşen buluşlar ve teknoloji ürünleri Karaman sanayisinin geleceğini değiştirebilir. Karaman sanayisi gıda ve gıda makineleri üretimi ile sınırlı bir alana sıkıştı, çeşitlenmeye ihtiyacı var. Katma değeri yüksek ürünlerin Karaman’da üretilmesi Karaman’a ve ülkeye çok büyük katkılar sağlar. Dünya çip krizi le yüzleşti. Çip krizi otomotiv sanayini olumsuz etkiliyor. Elektrikli otomobillerin üretimi eğilim ve hedef haline geldi, yerli milli aracımız yollara inmek için gün sayıyor. Tüm Dünya’da Elektrikli otomobil batarya hücresi üreten firmaların üretimleri 2030 yılına kadar, rezerve edilmiş ve satılmış. Duyduğuma göre kısmen de olsa Teknokent Karaman’da kurulmuş. Tam anlamıyla faaliyette olsa belki Karaman’dan çip ve elektrikli otomobil batarya hücresi üretecek yatırımcılar çıkabilir. Teknokent konusunda çok geç kaldık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Teknofest’te ki konuşmasında, göreve geldiklerinde esamesi dahi okunmayan Ar-Ge ve yenilikçilik ekosistemini geliştirmek için büyük çaba harcadıklarını, bir taraftan işletmelere modern alt yapılar sunarken, diğer taraftan bireysel ve kurumsal Ar-Ge bilincini aşılayabilmek için proje desteklediklerini aktardı.

Üniversitelere kapsamlı destekler vererek dünya çapında tematik araştırma merkezleri kurduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, firmaların bir araya gelip, güç birliği yapabileceği teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısını 89'a çıkardıklarını belirtti.

İnsan bu 89’un içerisinde neden yokuz diye sormadan edemiyor. Geç kaldık hem de çok geç ama nereden başlarsak, ne zaman başlarsak dünden daha karlıyız.

MİLLETVEKİLLERİMİZE, VALİMİZE, REKTÖRÜMÜZE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR.

Evet, tamamlanan projeler için teşekkür ederiz fakat tamamlanmayan projelere liderlik edecek kamu yöneticileri ve siyasileri bekliyoruz. Hasretle bekliyoruz.

Belki burada Cumhurbaşkanımızın hafta sonu gençlere hitabında kullandığı bir cümleyi genç, yaşlı hepimiz için hatırlamalıyız;

Size 'Yapamazsınız, başaramazsınız.' diye üst perdeden ahkâm kesenlerin sözlerine asla kulak asmayın. Heyecanınızı anlamayanlara, yeteneğinizi küçümseyenlere, sizi kafalarındaki dar kalıplara hapsetmeye çalışanlara asla prim vermeyin. Kendi başarısızlıklarına sizi ortak etmelerine kesinlikle rıza göstermeyin. Kadrolu felaket tellallarının hayallerinizle aranıza girmesine asla müsaade etmeyin.”

Ben halen Karaman’ın geleceğinden, tamamlanmayı bekleyen projelerinden, bu projelere liderlik edecek kamu yöneticilerinde ve siyasilerden ümit varım.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, "Aynı gökte uçsalar dahi karganın dünyası başka şahinin dünyası başkadır." Demişti…

Öyle ya, onca proje, onca Karaman projesi nasıl yapıldı…

Mustafa Kurşun

EKLEME: Yazı okuyup ulaşan büyüklerimiz ve dostlarımız Serbest Bölge hatırlatması yaptılar. İkinci bir yazıda Serbest Bölge konusu ve eksik kalan diğer konuları açacağım. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurşun - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

05

yusuf - akparti dediği birçok şeyi yaptı bu seçimi de kazanmış olsa geri kalan projelrde bitirilebilirdi onlarında eksikleri yanlışları oldu bu zamana gelindi şimidye kadar yapılanların daha öncesinden yapılması lazımdı yani 20 sene öncesinden ama yapılmamış şuanki belediye yönetimi bu projelri bitirebilir devam ettirebilir söylenen projelr boş yada yanlış projler değil karamanın eksiği ve yapılması gerekenler parti ayrımı gözetmeksizin bu projenin bitirmesi lazım kenidisininde porjeleri vardır onları da yapması lazım yokds bir dahaki seçimi nasıl kazanacak parti ayrımı yapmadan yani bu projler önceki partinin projleri ben bunları yapmam demeyip bitirirse yine kendisi kazanır bugün 20 yaş üzerinde olanların hepsi hatırlarr tren garınıın orda yarım bir köprü vardı onca belediye başkanı geldi geçti ne yıktılar nede tamamladılar senelece öyle asılı kaldı köprü allahtan birinin tepesine yıkılmadı kaybeden karaman oldu bu adamalr eksik bir proje de olsa oradaki sorunu çözdü daha iyi yapılabilridi oradaki proje ama şu hali bile öncesinden kat kat iyi en azından o kötü görüntü yok oldu ve araçlarla geçebilir olundu geçmişteki hatalar herkese ders olmuştur umarım yapılan hatalar bir daha yapılmaz inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 29 Eylül 09:26
03

Mehmet - Karaman'da yiyiciler çok iş yapan yok ondan olabilir, Karaman'a gelen valilerin ha varlığı ha yokluğu.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 19:20
07

Ferâset70 - @Mehmet 03 nolu yoruma cevabı: AYNEN KARDEŞİM

LÂKİN SEÇİM DE YAKIN...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 12:54
02

Serife Kucukdemir - Bullar yine purojelenmis birde talep etmemiz gerekeller var ornegin hastane koca karamana bir tane hastane onunda cok bolumleri yok hala konyaya gitmek zorunda kaliyoruz eregil buraya geliyor mut bu hastaneye geliyor karamana bu hastane yeterlimi bunu yetkililer dusunsunler biz vatandaş olarak cok magduruz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 15:32
01

Cr7 - İkinci yazıya fotoğrafını da değiştir. "Nereye bakıyor bu adamlar?" filmi akla geliyor insanın..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 14:32
06

Cr7 - @Cr7 01 nolu yoruma cevabı: "İkinci bir yazıda Serbest Bölge konusu ve eksik kalan diğer konuları açacağım." demiş yazıyı yazan. Dikkatli okuyalım. Zira çok önemli bir yazı yazmış yazıyı yazan..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 11:44
04

Mehmet Erdoğan - @Cr7 01 nolu yoruma cevabı: Yazarın bi dahaki yazısı ikinci yazısı olmaz yalnız. Onlarca yazısı var ?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 20:58

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?