SAĞLIKDA DURUM: MUTSUZLUK…

SAĞLIKDA DURUM: MUTSUZLUK…
Peki, HEDEF ?

Pandemi hastaların, sağlık çalışanlarının, sağlık yöneticilerinin üzerinde yıkıcı bir baskı oluşturuyor. Her şeyi daha da zorlaştırıyor. Sağlık hizmetlerinin verilmesinde öncelikler değişti. Belki farkındasınız önceden başı ağrısa hastane acil servisine koşanlar, ambulans çağıranlar, zorda kalmadıkça hastanenin önünden geçmez oldular. Öncelikler değişse de sağlık kurumlarında yoğunluk azalmadı arttı.

Toplum olarak geçmiş yıllara oranla çok daha iyi hizmet almamıza rağmen mutlu değiliz veya mutsuz olanların daha çok sesi çıkıyor.  Sosyal medyadan teşekkürlerini, paylaşanlar yok denecek kadar azken olumsuzlukları paylaşanların sesi daha yüksek çıkıyor.

Hastalar mutsuz,
Pandeminin yükü karabasan gibi üzerine çöken;
Sağlık çalışanları mutsuz,
Doktorlar mutsuz,

Sağlık yöneticileri ifade edemedikleri bir mutsuzluğun içerisindeler.

Klasik bir giriş yapayım, özel idare İşhanı SSK polikliniğinde, elimde yaprakları kırışmış ilaç ve muayene cüzdanı ile saatlerce sıra beklediğim halde 11:30’da SSK hastanesinin eczanesinin kapandığını, günlerce ilaçları alamadığım günleri unutmuş değilim.

Eski devlet hastanesinin bodrum katında bulunan acil servis de ki kötü koşulları belli bir yaşta olanlar unutmuş değillerdir fakat hatırlamakta istemezler. Trafik kazasında vefat eden arkadaşlarımın yaşadığı umudu ile gittiğim acil serviste üçünün birden ceset torbaları ile önümüzden geçtiğini, koridorundan geçmeye çekindiğimiz morga yerleştirilmelerini unutmuş değilim.

2000’li yılların başlarında izin için memleketinde bulunan gurbetçi vatandaşımız rahatsızlanınca onları almaya Almanya’dan gelen uçakları da unutmuş değiliz.

Çok küçük operasyonlar için Konya’ya, Ankara’ya sıklıkla gitmek zorunda olduğumuzu da unutmuş değilim.

Geçmişte yaşadıklarımızın listesi sağlığa uygun olmayan hastane ve sağlık ocağı koşulları, MR çekimi için hastane dışında özelden hizmet almak zorunda olmamız, teknik malzemelerin ve cihazların eksikliği ve yetersizliği,  doktor ve sağlık çalışanlarının yeterli sayıda olmaması, muayene ve ameliyat için uzayıp giden sıralar ve randevu günleri gibi sebeplerde uzar gider.

O günlerden geriye sanırım aklımızda kalan ve gülümsememize sebep olan en güzel şey hastane bahçesinde yaşamakta olan büyüleyici tavus kuşudur.

Peki, günümüzde sağlık hizmetlerinin ve tesislerinin röntgenini çeksek neyle karşılaşırız.

KARAMAN’DA SAĞLIĞIN RÖNTGENİ

Devlet hastanesine kurban bayramından sonraki ilk gün 5500-6000 arasında hasta giriş yaptı, bu rakamı hasta yakınları ile birlikte değerlendirirseniz daha da yükselecektir. Aile sağlık merkezi, diş hastanesi giden hastalar ile Karaman’da hizmet alan hasta sayısı daha da artar. Bayramdan sonrada hastaneye müracaat eden hastaların sayısı 4000 ile 5000 arasında değişen rakamlarda devam etti.

5500 ila 6000 Rakamı neyi ifade ediyor; belki de Karaman’ın en sosyal mekânından söz ediyoruz. Bir günde bu kadar yoğun bir kalabalığı ağırlayan başka bir tesis var mı bilmiyorum. Karaman merkez nüfusunun yılda 10 sefer sizin evinizi ziyaret ettiğini düşünün neyi ifade ettiğini anlayacaksınız.

Karaman’a Mut’tan, Ereğli’den hastalar a geliyor. Trakya bölgesinden bile obezite cerrahisi için gelen hasta var. Farklı illerden gelen hastaları, yurt dışında yaşayan ve sılayı rahim için memleketine gelen Avrupalı Türkleri de düşününce Karaman’ın sağlık turizmi için bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz.

Şehirden el ayak çekilince, şehre gece çökünce uyumayan ayakta kalan bir hastaneden söz ediyoruz.  Hastanelerin, sağlık çalışanlarının, doktorların hizmeti 7/24 kesintisiz devam ediyor. Bence büyük ve karmaşık, hele söz konusu insan sağlığı olunca yönetilmesi hayli zor bir operasyon.

Günümüzde Karaman’da

Bütün ilçeleri ile birlikte Karaman il sınırları içerisinde toplam 2800 civarında kişiden oluşan bir sağlık ordusu hizmet veriyor. Bunların da yaklaşık 1800 kişisi hemşire, anestezi, röntgen teknisyeni, sağlık memuru ve doktorlardan oluşan sağlık hizmetleri sınıfı çalışanlarından oluşmaktadır.

Karaman Devlet Hastanesi, Eğitim Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi işbirliği ile tıp fakültesi olma yolunda ilerliyor. Açılan yeni branşlar için üniversite aracılığı ile gün gün yeni akademisyen doktorlarda kadroya dâhil oluyor, hekim kalitesi yükseliyor. Tıp Fakültesi için yaklaşık 35-40 tane yeni doktor geldi. Karaman Eğitim Araştırma Hastanesinde 150 civarında doktor hizmet veriyor. Devlet hastanesinin eğitim araştırma hastanesi olmasından sonra süreç KMÜ ve Sağlık Bakanlığı ile eş zamanlı yürütülüyor. Yeni hekimlerin Karaman’a kazandırılması için Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğü yönetimleri uyum içerisinde çalışıyorlar.

Tıp fakültesinden söz etmişken Karamandaki diğer sağlık hizmeti veren kurumlara ve birimlere de bir bakalım. İlimizde 400 yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi, Ermenek’te 100 yataklı, Sarıvelilerde15 yataklı olmak üzere 2 hastane, Ayrancı ve Kâzımkarabekir’de 2 Entegre hastane toplam 5 hastane ve 1 özel hastane hizmet veriyor.

KMÜ’de Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi hastanesi de hasta kabulüne başladı.

Hastanelerin haricinde 30 Aile Sağlığı Merkezinde 93 Aile Hekimliği Birimi, kırsalda 49 Sağlık Evi, 4 Toplum Sağlığı Merkezi, , 1 Ağız Diş Merkezi, 17adet 112 istasyonu hizmet veriyor.

Karamanlı artık anjiyo için Konya’ya, Ankara’ya gitmek zorunda değil Karaman Eğitim Araştırma Hastanesinde 2016 yılından günümüze yaklaşık 8000 kişiye anjiyo yapılmış. Karaman’da Mayıs Ayında ilk laparoskopik gastrik by-pass ameliyatı Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirildi.

Hizmet devam ederken hastane yeniden yenilenmiş. Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi 51 yataklı olan yoğun bakım ünitesinin 101 yatağa yükseltilmiş, mekân darlığının ek bina ile giderilmesi için bakanlıkça yeni yatırımın projelendirme aşamasına gelmiştir. Yapımı devam eden Nükleer tıp ünitesi ve 25 yataklı yoğun bakımın ise yılsonuna hizmete alınması planlanıyor.

Bu çalışmaları ile gelirleri artan bir hastane var. Gelirlerin artması doktorların Karaman’a gelmesini kolaylaştırıyor, Karaman’a aidiyetini artırıyor, yeni yatırımların önünü açıyor.

Son iki yıl içerisinde çok sayıda yeni gelişmiş tıbbi cihazlar Karaman’a kazandırılmış. Hastane yönetimi, İl Sağlık Müdürü Adnan Kurşun ve Milletvekillerimiz Dr. Recep Şeker ve Selman Oğuzhan Eser ile gerçekleşen uyumlu çalışma ile bu yıl bitmeden 15 Milyon TL tutarında bütçe tahsisi sağlanan tomografi, röntgen sistemleri, laparoskopik ameliyat cihazları gibi daha çok sayıda ve çeştlilikte tıbbi cihazın Karaman’a kazandırılması için ihale aşamasına gelinmiş.

Sağlık çalışanları ve yöneticileri mesai gözetmeden çalışırken, uçakta bebeğin kalp krizine müdahale eden, Kırgızistan’da Türk hastanesinin durumunu bizzat ziyaret ederek takip eden bir doktor milletvekilimiz var.

Şimdi tekrar pandemi başlangıcına dönelim uzak Asya’da, Avrupa’da, Amerika’da sağlık hizmetleri sokaklara taşarken, insanlar sokaklarda ölürken, sağlık hizmeti alamazken biz şehir hastanelerimiz, fedakâr sağlık çalışanlarımız ile kaliteli bir hizmet aldık. Hastalarımızı yurt dışından ambulans uçaklar ile ülkemize getirip Atatürk’ün dediği gibi Türk hekimlerine emanet ettik. Daha iki gün önce yaralanan çobanı Taşeli’nin zorlu coğrafyasından ambulans helikopter alarak sevk ettik.

Son birkaç yıl hariç Karaman’a sağlık alanında 318 milyon tutarında yatırım yapılmış.*

Artık pandemi döneminde tam kapanmanın gündemden düşmesi ve okulların açılması ile sağlık çalışanlarının yükü hayli artacak, hastanenin yükü hayli artacak. Kendi adımıza önleyici tedbirleri artırırsak ve tam uyarsak kendimize iyilik etmiş olacağız. Belki bir dozda sağlık çalışanlarını motive etmeliyiz. Karamanda sağlık bir geçiş döneminde, gelişiyor elbette gelişirken zorlanmalar aksaklıklar olacak. Karaman yolunu tıp fakültesine çevirdi, vizyonunu ve planını tıp fakültesine göre revize etti.

Ülkemiz vatandaşlarımıza dünyanın en gelişmiş ülkeleri ile kıyaslanacak durumda sağlık hizmet veriyor. Karamanda bu hizmetlerden nasibini alıyor.

Vatandaşlarımızın birazcık empati ve anlayışı ile, sağlık çalışanlarımızın güler yüzü ve doktorlarımızın vatandaşımıza şefkati ile çok daha konforlu ve sağlıklı bir Karaman olabiliriz.

Lütfen aldığınız hizmetin karşılığında iyi duygularınızı paylaşmayı ihmal etmeyin.

MUSTAFA KURŞUN

Veri; * (https://www.akparti.org.tr/media/346100/karaman.pdf)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurşun - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

02

Mehmet Özgüner - mesleğini severek yapan bütün sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 23:22
01

Hasan Hüseyin Kalaycı - Özellikle son bir yılda hastahanemizde gözle görülür çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Sebep olanlardan ve hassaten yeni gelen doktorlardan Allah razı olsun. Eskiyi insan anmak bile istemiyor.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 16:43

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?