Karamanoğulları'nın Aldığı İlk Kale

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde ve Şikari de Konya / Ereğli Herakly Kalesi eski şehir Ereğli yani eski kale Erkili'nin özellikleri.

Osmanoğlu devletinde seyahat ettiğimiz yerlerde 4 Ereğli vardır. Bir Rumeli'nde İstanbul yakınında Silivri ile Tekirdağ arasında Tekirdağı Ereğlisi, büyük bir limanlı köhne kaleli bir yerdir. Biri de Kastamonu toprağında Karadeniz kıyısında Akçaşar ile Bartın şehri arasında Bartın Ereğlisi derler. Sarıhan Ereğlisi, harabe olmadadır.

Ama bu Karaman Ereğlisi Hazret-i Resul-i Kibriya'nın Hazret-i Ömer'e verdiği ağzı yarı mucizesiyle ve Hazret-i Sultanu'l ulema ve Celaleddin-i Rumi Mevlana'nın nazargahı olması sebebiyle günden güne her yer bakımlı ve şenlikli olmadadır. İlk kurucusu Yanvan Tarihi görüşüne göre Hazret-i Nuh aleyhisselamın oğlu Sam'dır.

Daha sonra kalesini Hazret-i Ebubekir halifeliğinde aslıab-ı güzinin gulgulesi korkusundan Kayser Harkil benzersiz bir kale yapınca ismi Harkiliyye oldu. Daha sonra 484 [1091] tarihinde Sultan Alaeddin, Sultanu'l-ulema ile bu kaleyi büyük cenk ve sıkıntılı savaş ile feth etti. Bütün yaralılara ve hastalara Peygamber Pınarı'nın başındaki çamurdan Sultanu'l-ulema sürünce bütün dertlilere o mübarek kil merhem olduğundan "Er-kili" yani "Er-çamuru" demekten bozulma Ereğli adıyla isimlenmiş evliyaların nazargahı seçkin bir şehirdir.

Daha sonra Türkleri isyan etti. {?---) tarihinde Fatih Sultan Mehmed, kalesini feth edip bir daha isyancı ve belalı Türkler sığınmasınlar diye kalesini yer yer yıkmıştır. (?---) üzere beşgen şeklinde sağlam taş yapı güzel bir kaledir, ama içinde dizdarı, neferatları ve cebehanesi yoktur.

Fatih Sultan Mehmed yazımı üzere Karaman eyaletinde muaf ve müsellem Harerneyn-i Muhteremeyn evkafı bakımlı şehirdir. İstanbul'da 'barüssaade ağası padişah kanunu üzere nazırdır. Onların tarafından bir muhteşem şanlı ağa yüz atlı ile idare eder. Bütün İslam padişahlarının ellerinde olduğu zamanlarda Haremeyn evkafıdır.

Hatta küffar elinde iken kötü işli Kral Harkil bu şehrin suyunun Resulullah'ın mucizesi ile aktığını görünce, gerçi imana gelmedi ama Hazret-i Ömer'e ve diğer hal Helere her sene hediyeler gönderdi.

Bu şehir, Resulullah'ın korumasında olmuş idi. Zira bu Hazret-i Ömer Medine'de durduğu yerde parmağıyla Harkil Kayser'in gözünü çıkarıp Kör Harkil olmuştu. Nice ki hayatta idi, halifelere hediyeler gönderirdi. Halen günümüzde de halifelerin korumasında olup Haremeyn hâkimi zabt eder. Karaman paşasının adamları asla karışamazlar.

Bir hâkimi de şeriat tarafından 300 payesiyle şerif kazadır. Toplam (?---) adet şenlikli köyleri vardır. Senelik 7 kese anılan köylerden hasıl olur.

Kethüda yeri, yeniçeri serdarı, muhtesibi, şehir naibi, şehir subaşısı ve su taksimindemir-i abı yani su ağası vardır. Eğer bu şehirde su ağası olmasa gece gündüz kan kavga eksik olmazdı.

Zira bu şehir Peygamber Pınarı Dağı dibine kurulup şehrin doğu tarafı, batısı ve kuzey tarafı tamamen Harkil Ovası sayılıp bu gönül açan düzlüklerde toplam 26.000 tescilli ve kayıtlı bağ, bahçe ve ekinlikler vardır.

Tamamen mucizeler ile sulanmaya muhtaç olduğundan bir su hâkimi vardır. Bütün bağ ve bahçelerden su hakkı olup Haremeyn'e surre gider.

Bu İrem şehri toplam (?---) adet (?---) örtülü iki katlı ve tek katlı büyük konaklar, bakımlı haneler vesüslü evler ile bezenmiştir. Her hanesi birer akarsu, havuz ve şadırvanlar ile süslenmiş şenlikli ve güzel bir şehirdir.

Kilinatın Serveri Mucizesinin bildirilmesi, Cemili nazmı ile Ereğli övgüsü

Bismillahirrahmanirrahim ve bihi nesta'ln ve ya Fettah

Hamd kılmak Halık'a vaclbdürür
Ni'metine ins [u] can talibdürür

Hem saliit ile selam ol Ahmed' e
Mazhar-ı Levliik-ı sırr-ı emcede

Sahbına eviadına olsun selam
Anlar ile oldu çünkim din temam

Ehl-i ahyardan rivayet olunur
Çok tevarlhde hikayet olunur

Bir gün ol Sultan-ı zeyn-i enbiya
Vakıf-ı esrar-ı remz-i "Hel eta"

Otururdu Rahmeten Ii'l-alemln
Hem Salabetle Emlrü 'I-mü 'minln

……. Devam ediyor ve sonu da şu şekilde bitiyor.

Ola vakfın re'ayası safada
Analar hayr ile dfi'im du'ada

Tekellüfden, meşakkatten müsellem
Mu'af [u] hem müberrfi ola adem

Huzur-ı kalb ile eyler du'ayı
iderler ruz [u] şeb hamd [ü] senayı

Cemali'nin dahi budur ricası
Erişe kfimil insanın du'fisı

Bu Resul-i Kibriya'nın mucizesinin suyunun özellikleri ve Ereğli şehrinin övgüsü burada tamam oldu, ama hakkını vererek bu Ereğli şehri anlatılsa başka bir ciltli kitap olur. Zira eski zamanlarda Antakya şehrinden sonra bu Harkile şehri yani Ereğli şehri, bakımlı ve şenlikli büyük bir belde ve şen bir şehir idi.

Şerafettin GÜÇ

Kaynak:

1-Yapı Kredi Yayınlan - 2353 Edebiyat - 717 Günümüz Türkçesiyle Evliya Çelebi Seyahatnamesi: Konya- Kayseri -Antakya - Şam - Urfa -Maraş - Sivas - Gazze- Sofya - Edirne Evliya Çelebi 3. Cilt - 1. Kitap s. 79. 80

2-GÜÇ Şerafettin “Şikâri’nin Dilinden Karamanoğulları Tarihi” Berikan Yayınevi ISBN: 978-605-9661-02-7 s. 3-7

Not: Fotoğraflar İnternet ortamından

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

10

Mehmet B. Türkyılmaz - Her zaman olduğu gibi aydınlatıcı paylaşım. Siyasetten, dedikodudan uzak bilgi yüklü. Kaleminize yönlendirip düşünceye sevk edişinize ayrıca teşekkür.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 07:28
09

Ecevit Bahadır Konuk - Daha da derinlere inmek lazım. Önemli konuyu incelemişsiniz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 17:54
08

J. Menekşem - Tarihine, geçmişine bu kadar saygılı olan kişileri alkışlarım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 11:05
07

Nazire F. Küçükkara... - Bölgede zamanında görev yapmamıza rağmen bilmediğimizden ilgimizi çekmemişti. Bilinmesi gereken bilgiler. Gerçekten bilgilendim. Kaleminize sağlık.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 11:22
06

Nevzat Kemal Bykgltkn - Okumuyoruz, araştırmıyoruz ve sorgulamıyoruz. Sonra ağzı olan konuşuyor. Valla bravo. Değerli bilgiler.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 02:50
05

Recep Sözkesen - Bölgenin tarihsel değeri bir kat daha arttı.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Eylül 16:49
04

H. G. Güner - Yazınızın devamını merak ettim. Mutlaka bir başka sebepleri vardı. Biz Ermenek olarak biliyorduk. Demek ki ilk yerleşik düzene geçtikleri yer buralar. Güzel bilgiler.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Eylül 14:43
03

Z. A. İlhanoğlu - Bölge ve suyu biliyorduk. Daha da pekişti. Derinlemesine bir araştırma olmuş.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Eylül 13:49
02

Şevket B.açık - Kafamı kurcalayan her soruya cevap veriyorsunuz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Eylül 11:36
01

Kemal Toprak - İlk defa okudum. Tarihe şerh düşen bilgileri. Kaç kişi sizin kadar ayrıntıya giriyor acaba.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Eylül 10:31

Esentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Sümer Mahallesinde Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek getiril...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İbrahim Öktem Caddesi Üzerinde Satılık Daire

İbrahim Öktem Caddesi, İmam Hatip Orta Okulu karşısı ana cadde üzerinde Satılık Daire. Bina, her katta 2 daire olacak şekilde zemin + 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Külhan Mahallesinde Satılık Daire Bina 328 m2 üzerine her katta tek daire olacak şekilde bitişik nizam 180m2 oturumlu, zemin+ 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan Karaman Külhan Mahallesinde 60 m2 Satılık Dükkan, Mutfak, Wc, ve 2 bölüm den oluşan çarşı merkezinde uygun fiyatlı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Ali Şahane Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Ali Şahane Mahalellesinde Dubleks Satılık Daire Zemin + 3 katlı binanın son katında 212 m2 brüt 180 m2 net kullanım alanına sahip, 4 + 2 odalı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman'da çift cepheli kiralık dükkan

Karaman merkez Tahsin Ünal Mahallesindeki 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi ve İş Bankası yanında, Faik Kayserilioğlı Caddesi No: 72 A/B adresindeki dükkan v...

0534 723 9174

Canlı kaz ve hindi satışı yapılır.

Merhaba, Canlı, yeni mahsül, bakımlı ve organik kaz ve hindi satışı yapıyoruz. Fiyatlar için lütfen irtibat kurunuz. İrtibat tel: Mehmet Doğançay, 05...

MEHMET DOĞANÇAY

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?