Hamalın İpi, Bakanın Çikolatası

  • Doğu’nun Masalı Batı’nın Gerçeği Üzerine İbretlik Öykü

Bir zamanlar, Doğu’nun şehirlerinden birinde, belki de İstanbul’da, varlıklı bir ağa ölmüş. Tellallar şehrin sokaklarında halka şöyle seslenmişler:

“Ey ahali! Ağamız vefat etti. Bir vasiyeti var. Ahiret hayatına alışabilmek için yardımcı arıyor. Kim mezarda geçireceği ilk gecede ona eşlik ederse, ağanın servetinin yarısı kendisine verilecektir.”

Koca şehirde bu ilginç teklife talip olan tek kişi çıkmış; Şehrin en fakirlerinden biri olan hamal. Sahip olduğu mal varlığı bir küfe ve iki kulaç ip.

“Hamal olarak yatar, ağa olarak kalkarım” diyerek, diri diri mezarda gecelemeyi kabul etmiş.

Ertesi gün, geniş bir mezar kazmışlar. Bir tarafına kefenlenen varlıklı ağayı bir yanına da pejmürde kıyafetli hamalı yatırıp mezarı kapatmışlar.

Az sonra sorgu melekleri gelmiş. Biri,

“Önce şu hamaldan başlayalım” demiş.

Öteki melek “tamam” demiş ve hamalı sorguya başlamışlar.

“Dünyada malın mülkün var mıydı?”

Hamal cevap vermiş:

“Bir küfeden ve iki kulaç ipten başka bir şeyim yok.”

“Öyleyse söyle bakalım” demiş melekler. “O küfe ile ipi hangi kazançla, nasıl aldın?”

Hamal başlamış anlatmaya:

“Beş kişinin malını on kuruşa taşıdım. Beşini yedim beşini sakladım. Ertesi gün de aynı işi yaptım. Böyle böyle para biriktirdim. Yemedim içmedim, ucuza taşıdım ve bunları aldım.”

Melekler:

“Olmadı” demişler. “Olmadı hamal efendi. Falancadan aldığın para hak ettiğinden çok azdı. Biz bunun hesabını ondan soracağız.”

“İyi ama” demiş hamal, “hak ettiğim parayı isteseydim bana taşıtmazlardı ki…”

Melekler, “Nasıl olsa sana hak ettiğinden azını ödeyenler de buraya gelecek, o zaman biz sorarız bunların hesabını” demişler.

Ve sorguya devam etmişler:

“Söyle bakalım. Çocuklarına, eşine kazancının ne kadarını yedirdin?”

Daha bin çeşit soru.

Hamal kan ter içinde kalmış. Ve bütün bir gece melekler sormuş o kıvranmış, melekler sormuş o kıvranmış... Nihayet sabah olmuş ve mezarın başında bekleyenler toprağı açıp onu dışarıya çıkarmışlar.

Hamal bakmış, şehir ahalisi kabrin başına toplanmış. Ağanın varisleri hamala:

“Aferin sana, kimsenin cesaret edemediği bir işi yaptın. Mükâfatını da göreceksin. Artık zengin bir adamsın” demişler.

Mezar başındaki kalabalık alkış tutmuş. Hamal:

“İstemem! İstemem! Vallahi istemem!” diye bağırmış. “Bir küfeyle bir ipin hesabını sabaha kadar veremedim. Onca servetin hesabını nasıl veririm. Kim isterse o alsın. Hesabını da alan versin!” demiş ve kalabalığın arasına karışıp gitmiş.

Bu bir masal ve Doğu’yu anlatan, Doğu’nun inanç dünyasıyla yoğrulu bir masal. Bir yanıyla kul hakkına dikkati çekiyor bir yanıyla zenginliğe ve zenginlere özenmeyin mesajı içeriyor.

Aşağıdaki öykü ise Batı’dan ve gerçek.

Bakanın canı çikolata istedi.

Dükkâna girip, çok sevdiği Toblerone çikolatalardan bir büyük paket aldı.

Fiyatı 60 TL’ydi.

Parayı, kredi kartıyla ödedi.

Ne olduysa işte bu bir paket çikolatadan sonra başladı.

Çünkü parayı öderken, bir siyasetçi için affedilemeyecek bir yanlış yapmıştı.

Olayı vergi dairesi ortaya çıkardı.

Yani kadın bakanın üyesi olduğu hükümete bağlı bakanlık.

Bakanın yaptığı yanlışlık şuydu:

Aldığı bir paket çikolatayı, özel kredi kartıyla değil, bakanlığın verdiği kartla yapmıştı.

Vergi dairesi bunu ortaya çıkarınca, medya da öğrendi ve olayın üzerine gitti.

Bakanın adı "Tobleronecu bakan"a çıktı.

Sonunda bir sabah istifa ettiğini açıkladı.

Şimdi gelelim asıl soruya...

Kimdi bu bakan?

Türkiye’de hiçbir siyasetçi bir paket çikolata için istifa etmeyeceğine göre, herhalde bir Türk siyasetçi değildi.

Doğru tahmin ettiniz.

İstifa eden kadın, İsveç Sosyal Demokrat Partisi’nde genel başkanlık da yapmış olan Mona Sahlin’di...

Bakana soruşturma açıldı. “Dalgınlıkla kendi kartım sandım” dedi.

Yargılandı. Mal varlığı bile araştırıldı. Aklandı.

İstifa etti.

Batı’da hesap sorma var, hesap verme var, olayları irdeleyen ve korkusuzca yazan basın var, Batıyı şeytanlaştırırken bunları nereye koyacağız? Sistem bir ilkeler bütünüdür. Bu ilkeleri gevşetmemek, iptal etmemek bir ahlak, disiplin ve eğitim işidir. Batı’yı şeytanlaştırmak, Doğu’yu melek yapmıyor. Suç varsa, ortada kalmıyor. Suçlu suçu başkasına havale etmiyor. Allah’ın torpilli kulu olduğuna inanan bir Batılı gösteremezsiniz.

“Battı, batıyor, ahlaksız, sömürgeci” diyerek hep aleyhinde konuştuğumuz Batı’dan ve sadece İsveç’ten bazı örneklerle veda edelim.

-Ticaret Bakanı Maria Borelius bir sohbette, “15 yıl önce evimde bir kadını kaçak çalıştırdım, vergisini ödemedim” deyince ihbar kabul edilmiş. Vergi dairesi hemen harekete geçmiş. Başbakan, bakanın istifasını istemiş.

-Kültür Bakanı Cecilia Stegö Chilo evinde kullandığı televizyonun 300 TL değerindeki bandrolünü ödememiş. Olay medyaya yansıyınca istifa etmiş.

-Sosyal Demokrat Parti Başkanı Hakan Juholt gençliğinde birlikte oturduğu kız arkadaşının evini kendine aitmiş gibi gösterip sevgilisine devletten 40 bin TL değerinde kira yardımı almış.

Bir gazete bunu ortaya çıkarınca istifa etmiş.

(İsveç’ten örneklerde Ertuğrul Özkök ve Ali Haydar Nergis’in yazılarından yararlanılmıştır)

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

03

Astek - Sayın Ahmet Bey bu sitede yazmaya başladığınızdan beri sizin yazılarınızı ilgiyle takip etmekteyim. Yazmış olmak için yazanlardan değilsiniz. Toplumun müspet manada gelişmesi için katkı verenlerdensiniz diye düşünmekteyim. Yazılarınızın devam etmesini dileyerek bu vesileyle teşekkür eder yazınızla alakalı acizane bi yorumda ben yazmak isterim. Usta Siyasetçi Sayın Cemil Çiçek -anayasa çalışmaları sırasında olması lazım- dediği söz hiç aklımdan çıkmaz. "Bu toplumun adalet ve ahlak talebi yok" minvalinde açıklamalar yapmıştı. El hak sonuna kadar doğru bir tespit. Yazınızda da belirttiğiniz gibi biz toplum olarak şunu anlamıyoruz. (Batıyı şeytanlaştırmak doğuyu melek yapmıyor.) Burada doğu batı yarışına girmektense hak, hakikat ve islamın izzeti için biz -yani müslümanlar- doğruyu güzeli ahlakı adaleti savunmak zorundayız. Yoksa batıdan güçlüyüz adaletliyiz doğruyuz için değil. Bu işin sonuç kısmında Allahın inayetiyle tekemmül edecek zaten. Yaşadığımız şu ahir zamanda sebep ve sonucun yer değiştirdiği günlerin bir an evvel aklı selimin önder olacağı günlere evrilmesini dilerim. Saygılarımla

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 15:56
02

Abdullah - Batının standardı çoktur, kendi çıkarları için kılı kırk yarar. Başka yerler için ikinci/üçüncü standart geçerlidir, tarumar edebilir, yakabilir, yıkabilir veya bu uģurda maşalar kullanabilir.

Sizin övdüğünüz İsveç pkk'nın hamisidir. Türkiye'de kan aksın, can yansın, ocak sönsün hiç umrunda olmaz İsveçli çok medeni insanların.

Medeni insanların başka yüzüne dikkat çekmek istedim.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 10:16
01

Nurten Kılıç - Ahmet Bey yazınızın konusu çok güzel ders niteliğinde. Okurken bana da Zübük Türk filmini hatırlattı. Konusunu paylaşmak istedim.

FİLM: Zübük

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, memurluktan bakanlığa kadar yükselen İbrahim Zübükzade'nin başından geçenler anlatılır. Zübük, kâtiplik yaptığı işten rüşvet aldığı için kovulur. İşsiz kalan Zübük, siyasi bir partiye katılmaya karar verir. Parti üyesi olur ve ardından ocak başkanı seçilir. Başkanlığı süresince hizmet yapma vaatleriyle halktan para toplar. Halk, hiçbir icraat yapmadığı hâlde Zübük'ü destekler. Belediye başkanı olabilmesi için elinden geleni yapar. Belediye başkanı seçildikten sonra ise halkı kandırarak yükselmeye devam eder. (Koray Sevindi)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 10:09

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire Bina 651 m2 arsa üzerine, her katta 2 daire olacak şekilde 4 katlı (Asansörlü ) olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?