Savaş Öncesi Yunan Ordusunda Hazırlıklar

Sakarya Meydan Muharebesi'ne kadar Yunanların Anadolu'daki hareket ve ikmal üsleri İzmir'di. Kütahya-Eskişehir Muharebeleri’nden sonra Yunan ordusunun ağırlık (sıklet) merkezi Eskişehir bölgesine intikal edince ikmal üssü de İzmir'den Mudanya'ya nakledilmişti.

Kütahya-Eskişehir Muharebeleri’nin ardından Türk ordusu Sakarya Nehri gerisine çekilirken Eskişehir-Afyon demir yolunun mühim bir kısmını tahrip ettiğinden bu hattın tamir ve yeniden işletmeye açılması oldukça uzun bir zamana ihtiyaç gösterecekti. İzmir'den Afyon'a kadar olan demir yolu kısmından yararlanmaları mümkünse de Afyon'dan sonra Emirdağ veya Seyitgazi üzerinden kara menzilleri tesisi oldukça güç bir işti. Bundan başka ordu ilerledikçe bu menzil hatları tehlikeye düşebilirdi. İşte bunun içindir ki, Yunanlar, Mudanya ve Gemlik'ten Karaköy'e kadar çok mükemmel olan şoselerden ve kamyonlardan yararlanmak suretiyle daha emin bir kara menzili tesisini uygun buldular. Bu maksatla Mudanya-Bursa hattı Kestel civarına kadar uzatıldı. Eskişehir baş menzil noktası vazifesini gördü ve Karaköy'le, Eskişehir arasındaki demir yolundan da yararlanıldı.

Daha sonraları Eskişehir'le Beylikköprü arasındaki demir yolu kısmı Beylikahır'a ve ardından Sazılar'a kadar tamir edilerek işletildi.

Yunanlar bu tamir ve işletme işlerinde daha çok vaktiyle Türk demir yollarında çalışmış ve yetişmiş yerli Rum mühendis, ustabaşı ve ateşçilerinden büyük yardımlar görmüşlerdi.

Sakarya Meydan Muharebesi'nin devamı sırasında Beylikahır bir sevk istasyonu olarak kullanılmıştı. Yunan ordusunun ikmal ve nakliye işleri genel olarak kamyonlarla yapılıyordu. Görülüyor ki, Sakarya Meydan Muharebesi esnasında Yunan ordusunun geri ve menzil işleri de oldukça mükemmeldi.

Türk Ordusunun Kuruluşu, Konuşu ve Birlik Komutanları

Sakarya Meydan Muharebesi öncesinde hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Türk Ordusunu yeniden yapılandırdılar. Türk ordusu Kolordu yapılanmasından “Grup” yapılanmasına geçti. Ağustos ortalarına doğru yapılan yeni düzenlemeyle Türk ordusunun konuş ve kuruluş durumu ve komuta yapısı şu şekilde oluştu:

Başkomutan, Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı, Orgeneral Fevzi (Mareşal Çakmak) Başkomutanlık karargâhı Alagöz/Polatlı Ankara'dır.

Batı Cephesi Komutanlığı, Yunan taarruzuna karşı, kuvvetlerini Sakarya Nehri doğusunda yedi grup (kolordu karşılığı) hâlinde mevzilendirmiş ve düzenlemiştir. Batı Cephesi Komutanı Tümgeneral İsmet’tir. (Orgeneral İnönü) ve karargâh merkezi Ankara-Polatlı arasında Alagöz çevresinde bulunmaktadır.

Birinci Grup: Komutanı Albay İzzettin (Org. Çalışlar).

İzzettin Çalışlar (Orgeneral) (1319 - Top.2): 1882 yılında Yanya’da doğdu. Balkan ve Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. 1 Temmuz 1920’de Millî Mücadele’ye katıldı. 24 Temmuz 1920’de 20’inci Kolordu Komutan Vekili daha sonra 23’üncü Tümen Komutanı oldu. 23 Eylül 1920’de 61’inci Tümen Komutanı, 4 Mayıs 1921’de I’inci Grup Komutanı oldu. Birlikleri, 1’inci Piyade Tümeni, 1’inci Süvari Tümeni ve grup bağlı birlikleriyle Mihalıççık bölgesinde.

İkinci Grup: Komutanı Albay Selahattin (Tümgeneral Adil).

Mehmet Selahattin Adil (Tümgeneral) (1315-b.Top.2): 1882 yılında İstanbul’da doğdu. Balkan ve Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. 15 Haziran 1920’de İstiklal Savaşı’na katıldı. 27 Haziran 1920’de Adana Cephesi Komutanı, daha sonra II’inci Grup Komutanı oldu. Birlikleri, 5’inci, 6’ıncı, 9’uncu Piyade Tümenleri ve Mürettep Tümen ile grup bağlı birlikleri, karargâhı Akşehir’de.

Üçüncü Grup: Komutanı Kur. Alb. Mehmet Arif.

“Ayıcı” lakabı ile bilinen Mehmet Arif (Kurmay Albay) (1317-P.17): 1883 yılında Adana’da doğdu. Balkan ve Birinci Dünya Savaşı’nda görev aldı. 4 Mayıs 1921 tarihinde III’üncü Grup Komutanlığına atandı. Sakarya Muharebesi’nden önce 14 Ağustos 1921’de Başkomutanlık Kalemi’nde görevlendirildi. Birlikleri 3’üncü Kafkas Tümeni, 24’üncü Tümen, 41’inci Tümen ve grup bağlı birlikleri, karargâhı Basriköy'de.

Dördüncü Grup: Komutanı Alb. Kemalettin Sami (Korgeneral Gökçe).

Kemalettin Sami (Gökçen) (Korgeneral) (1321-İs.1): 1884 yılında Sinop’ta doğdu. Balkan ve Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. 22 Kasım 1920’de İstiklal Savaşı’na katılarak Ankara Komutanlığı görevine getirildi. 18 Aralık 1920 tarihinde bu göreve ek olarak 1’inci Tümen Komutanlığı görevini üstlendi. 4 Mayıs 1921’de IV’üncü Grup Komutanı, 13 Eylül 1921’de IV’üncü Kolordu Komutanı oldu. Birlikleri 5’inci Kafkas Tümeni, 7’nci Tümen, 61’nci Tümen ve grup bağlı birlikleri, karargâhı Şeyhali'de.

Beşinci Grup: Komutanı Alb. Fahrettin (Orgeneral Altay).

Fahrettin (Altay) (Orgeneral) (1315-P.1): 1880 yılında İşkodra’da doğdu. Balkan ve Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. Temmuz 1921’de 5’inci Süvari Grup Komutanı oldu.

Birlikleri 2’inci, 14’üncü Süvari Tümenleri ile 4’üncü Süvari Tugayı ve bağlı birlikleri, karargâhı Emirdağ'da, On İkinci Grup: Komutanı Alb. Halit (Tümgeneral Karsıalan).

Halit (Karsıalan) (Tümgeneral) (1319 - P.257): 1883 yılında İstanbul’da doğdu. Trablusgarp, Balkan ve Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. İstiklal Savaşı’nda 27 Kasım 1919’da 15’inci Kolordu Kafkas Tümen Komutanı olarak görevlendirildi. 21 Ocak 1921’de Tümen Komutanı yetkisiyle Kocaeli Grup Komutanı, 4 Mayıs 1921 tarihinde VI. Grup Komutanı oldu.

Birlikleri 8’inci, 11’inci, 57’inci Piyade Tümenleri ve grup bağlı birlikleri, karargâhı Yenimehmetli'de.

İhtiyat Grubu: Komutanı Mirliva Yusuf İzzet Paşa (Tümgeneral Met).

Yusuf İzzet (Met) (Tümgeneral) (1312 - Sv.6): 1876 yılında Yozgat’ta doğdu. Trablusgarp, Balkan ve Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. İstiklal Savaşı sırasında 2 Temmuz 1920’de Bolu Milletvekili seçildi. 23 Temmuz 1921’de Batı Cephesi’nde İhtiyat Grubu Komutanı, daha sonra Mehmet Arif Bey’in yerine III’üncü Grup Komutanı oldu.

Birlikleri 4’üncü, 23’üncü Piyade Tümenleri, karargâhı Zir (Yenikent/Ankara)'dedir.

Bu yedi gruptan başka Garp Cephesi Komutanlığı emrinde 15’inci Tümen (Haymana) ile 3’üncü Süvari Tümeni (Ayaş) mevcuttu.

Mürettep Kolorduya bağlı 17’inci Piyade Tümeni ise Batı Cephesi Komutanlığı emrine girmek üzere Geyve’den hareket ettirilmişti. Buna göre Batı cephesi birlikleri;
Birinci ve Beşinci Gruplarıyla Doğanoğlu-Beylikahır- Kaymaz-Mahmudiye-Çifteler-Hüsrevpaşa Hanı genel hattında örtme görevinde, İkinci Grup (5’inci Tümen hariç) Afyon-Sandıklı- Dinar hattında,

Diğer gruplar Sakarya Nehri doğusunda savunma mevzilerinde bulunuyordu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Güler - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?