“Bulunur Kurtaracak Bahtı Kara Maderini!”

Bir inanç ve iman adamı olan Mustafa Kemal Paşa meclisteki bu konuşmasının ardından Namık Kemal’in “Vatan” şiirinden iki dizeyi okuyarak şiirde gelecekten ümitli olduğunu gösteren anlamlı bir değişiklik yapmıştı:

“Cennetten vatanımızı gözleyen merhum Kemal demiştir ki:
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?
İşte bu kürsüden, bu yüce Meclisin Başkanı olarak yüce heyetinizi oluşturan bütün üyenin her biri adına ve bütün millet adına diyorum ki:
Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini.”

Gerçekten de Yunanlılara karşı kazanılan bu ilk başarı, düşmanın yenilebileceğine ilişkin umutları artırmış, Türk ve Dünya kamuoyunda da yankılar uyandırmıştır. İngiltere ve müttefikleri de bu başarıdan sonra Ankara Hükümeti’ni Londra’da toplanacak konferansa davet etmek gereğini duymuşlardır. 1921 Şubatında düzenlenen Londra Konferansı’na İstanbul Hükümeti ile birlikte çağrılan Ankara Hükümeti’ne Sevr Antlaşması’nda bazı değişiklikler yapılabileceği mesajı verilmek istenmiştir.

Doğu Cephesi’nde Zafer

Güneydoğu Anadolu’da Fransızlara karşı elde edilen başarılar Batı kamuoyunda yankılanırken, Doğu Cephesi’nde Türk sınırlarına saldıran Taşnak Ermeni Devleti de Kazım Karabekir Paşa’nın komuta ettiği Doğu Ordularımız tarafından yenilgiye uğratılmış ve Kars, Sarıkamış, Oltu alınarak Misak-ı Milli’de hedeflenen sınırlara varılmıştır.

Bunun sonunda imzalanan Gümrü Antlaşması (2/3 Aralık 1920) TBMM Hükümeti’nin varlığının tanındığı ilk uluslararası antlaşma olmuştur.
1 Mart 1921’de Afganistan ile imzalan “Dayanışma Antlaşması” ve ardından Sovyetler Birliği ile geliştirilen ilişkiler Türk-Sovyet Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması adı verilen, Moskova Antlaşması’nın imzalanması ile sonuçlanmıştır. 16 Mart 1921’de imzalan bu antlaşmadaki “Türkiye” tabiri ile “Misak-ı Milli sınırlarının” kastedildiği belirtilmiş, kapitülasyonların kaldırılması kabul edilmiş, Kars ve Ardahan ülkeye katılmış, Batum Ruslarda kalmıştı.
Moskova Antlaşması, TBMM Hükümeti’ne her bakımdan destek sağlarken, Kafkaslardaki mücadelelerin sona ermesi Doğu Cephesi’ndeki birliklerin Batı Cephesi’ne kaydırılmasına da imkan vermiştir.

Yunan İlerleyişi Devam Ediyor

Afganistan ve Sovyetler ile geliştirilen ve somut antlaşmalara bağlanan dostluk ve işbirlikleri Ankara’da maneviyatı yükseltirken; Londra Konferansı’nda istediklerini bulamayan Müttefikler, çareyi Yunan ordusunu yeniden saldırıya geçirmede bulmuşlardır.

Yunanlıların 23 Mart 1921’de başlattıkları bu saldırı da yine İnönü’de durdurulmuştur (31 Mart-1 Nisan 1921). Yunan ilerleyişini durdurmak için TBMM Muhafız Taburu bile Batı Cephesi’ne gönderilmişti. Türk milleti ölüm kalım mücadelesi içinde idi. Cephe Komutanı İsmet Paşa, bu sonucu TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşa’ya, “düşman binlerce ölüleri ile doldurduğu savaş alanını silahlarımıza bırakmıştır” şeklinde bildirmiştir. Mustafa Kemal Paşa’ya göre İkinci İnönü Savaşı, milletin “makûs talihinin yenildiği” kara yazgısının değiştiği bir savaştı.

Mustafa Kemal Paşa, Hamdullah Suphi (Tanrıöver) tarafından kaleme alınan telgrafında İsmet İnönü’ye şunları söylüyordu:

“Üstünde durduğunuz tepenin, size binlerce düşman ölüleriyle dolu bir onur alanı gösterdiği kadar, milletimiz ve kendiniz için yükseliş parıltılarıyla dolu gelecek bir ufku da gözler önüne serdiğini söylemek isterim.”

İkinci İnönü Muharebesi Ankara Hükümeti bakımından çok önemli siyasi sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biri de Fransa’nın o zaman kadarki tutumunu terk ederek Mustafa Kemal Paşa ile doğrudan ilişki kurmak istemeleri oldu. Senato Başkanları Franklin Bouillon’u 9 Haziran 1921’de Ankara’ya gönderdiler. TBMM Hükümeti’nin yeni Dışişleri Bakanı Yusuf Kemal Tengirşenk ile Bouillon görüşmelerinin çoğuna Mustafa Kemal Paşa da katıldı. İki aşamalı olarak yürütülen görüşmeler ancak, Sakarya Savaşı sonrasında bir antlaşma ile sonlanabilecektir.

Ankara Hükümeti’nin Kafkaslardaki sorunu çözerek Sovyet yardımını sağladığını ve Fransızların anlaşmaya zorlandığını gören Yunanistan Kralı Konstantin 12 Haziran 1921’de İzmir’e geldi. Bu kitapta ayrıntısı verildiği gibi, “Bizans’a (İstanbul’a), Ankara’ya” diye bağıran Rumların gösterileriyle karşılandı.

Hazırlıklarını tamamlayan Yunan birlikleri 10 Temmuz 1921’de yeni bir taarruz başlattılar. Afyon ve Kütahya’yı işgal ettiler. Türk ordusu Eskişehir-Seyitgazi çizgisine çekilmek zorunda kaldı.

Batı Cephesi birlikleri, Kütahya-Eskişehir Muharebeleri’nden sonra insan gücünün 1/2'sini, silah gücünün de 1/10’unu kaybetmişti. Cepheye gelen Mustafa Kemal Paşa, Cephe Komutanı İsmet (İnönü) Paşa ile bir değerlendirme yaptı ve ordunun Sakarya’nın doğusuna çekilmesinin uygun olacağı kararına vardı. Batı Cephesi Komutanlığı, birliklerine 18 Temmuz 1921 tarihinde verdiği bir emirle ordunun Sakarya gerisine çekilmesini emretti. Bu çekilme 25 Temmuz 1921’e kadar tamamlandı.

Harp tarihinde “stratejik geri çekilme” olarak bilinen bu önemli kararın uygulandığı, ordumuz Sakarya’nın doğusuna çekilmeye devam ettiği günlerde Eskişehir de elden çıktı.

Bu durum TBMM’nde büyük bir heyecan yarattı. Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa’nın 24 Temmuz 1921 günü mecliste yaptığı konuşmada “Ankara’nın da boşaltılabileceği ihtimali”nden söz etmesi kuşkuları ve gerginliği artırdı. Mecliste özellikle muhalif milletvekilleri bunun sorumlusunu arama yarışına giriştiler. O gün, Fevzi Paşa sorumluluğu üstüne almış olmasına rağmen tartışmaların ve suçlamaların önü alınamamıştı.

Dr. Ali GÜLER

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Güler - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire Bina 651 m2 arsa üzerine, her katta 2 daire olacak şekilde 4 katlı (Asansörlü ) olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Esentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?