Oğlunun yanına defnedildi

Karaman’ın Şükran Ablasıydı...

Şükran Çelik, oğlunu erken yaşta kaybetmiş yüreği yaralı analardandı. Karaman’da olduğu her gün oğlunun kabrini ziyaret etti. Kalp krizinden ölen Şükran Çelik, 8 yıl önce vefat eden oğlunun mezarının ayak ucuna defnedildi.

Geçen hafta, iki yıla yakın süredir gidemediğim Karaman’da idim. Karaman’a gidiş sebebim, bir aile dostumuzun beklenmedik vefatı oldu. Karaman’da ekmeğini yiyip, suyunu içtiğim aile sayısı bir elin parmaklarından azdır. İşte böyle dostlardan biri, öyle ani, öyle beklenmedik şekilde bu dünyadan çekip gitti ki, bizlere acıyla şaşkınlığı birlikte yaşattı.

Bir varmış, bir yokmuş... Bu kadar kolay ölünen bir dünyadayız. Ölüm bildiğimiz en eski hakikat, ama her insana yeni gözüken bir hakikat...

Tekirdağ’da gecenin geç saatlerinde bir dostla telefonda sohbet ederken kıymetli kardeşim Ahmet Çelik’in numarasından arandım. Ahmet o saatlerde arayanlardan değildi. Üstelik bir gün önce uzun uzun konuşmuştuk. Bahçedelermiş, kendi yetiştirdikleri ürünlerden güveç yapacaklarmış. Hava çok rüzgârlıymış. Karaman’a ne zaman gelecekmişiz. Şükran Hanım, Anı Bisküvi’nin Karaman’a hediyesi olan “Toprak Damlı Evlerin Çocukları II” kitabından benim hayat hikayemi okumuş. “Abi, ne güzel yazmışsın, kendini ne güzel anlatmışsın” diye iltifat bile etti.

O konuşmanın üzerinden 30 saat geçmişti ki, Ahmet Çelik’in yeğeni Fehmi, Şükran Hanım’ın vefatını bildirdi. Aynı anda Karaman Ticaret Lisesi whatsApp grubundan Umran Çetinkaya acı haberi paylaştı.

Evimize bomba düşmüş gibi oldu. Kolumuz, kanadımız kırıldı. Sözün bittiği yerdeydik. Sustuk, sustuk, uzun bir sessizlik dönemi geçti. Sonra balkona çıktım, ortak dostlara, Çelik ailesini tanıyanlara, gece yarısı olmasına aldırmadan mesaj gönderdim. Bazı dostları da uyandırıp haberdar ettim. Onların ilki Şerafettin Güç’tü ve bir anda ağlamaya başladı. Sevgili Şerafettin’in sevgisi de öfkesi de aşırıdır. Duygusal şoka girdi, ağladı, ağladı, gözünü yummadan Karaman’a gitti ve cenazeye katıldı. Kıymetli kardeşim Ahmet’i dayanamayıp aradım, başsağlığı diledim. Sabah saatlerinde, Tekirdağ’dan Karaman’a gitmek üzere yola çıktık. Cenazeye yetişemedik ama taziye ziyaretimizi yaptık.

Erken yaşta evlat acısı tattı

Karaman, Şükran Çelik’i “Şükran Abla” olarak tanır. O, Çelik ailesinin gelini olmaktan daha çok, herkesin derdine derman “Şükran Abla” idi. Girişimci, aktif, sevecen, herkesin yardımına koşmaya gayret eden bir insandı. Her şeyi erken yaşta gördü. Erken yaşta evlendi, erken yaşta anne oldu, erken yaşta evlat acısı tattı, erken yaşta siyaseti tanıdı, erken yaşta hacı oldu. Sonra iş dünyasına adım attı, kazandı, kaybetti, kaybetti, kazandı. El sanatları kurslarına katıldı, eserleri sergilendi. Toplumcu hareketlerin içindeydi, sosyal aktivitelerde görev almaktan kaçınmadı. Torunlarının sevgisini doya doya gördü. Her torununu bir başka severdi. Kimini okuldan alır, kiminin harçlığını verir, kim üzgünse onu neşelendirirdi. O babaannelerin bir tanesiydi, en güzel kalpli anneanneydi.

Hep heyecanlı, hep hareketli, hep meraklı, hep güler yüzlüydü. Kızlarıyla birlikte büyüdü, orta ve liseyi bile onlarla bitirdi. “Keşke sizlerle aynı sıralarda oturup aynı hocalardan ders alan öğrenci olsaydım” der, okul anılarımızı pür dikkat dinlerdi. Ahmet Çelik’in eşi ve arkadaşıydı. Ahmet hayatının merkeziydi.
Bunca erken yola çıkan kişi olarak bu dünyadan da erken gitti. Allah'ım mekanını cennet eylesin.

43 yıl hayat arkadaşlığı yaptılar

Şükran Hanım, Ahmet Çelik ile 1978’de evlendi. 43 yıl hayat arkadaşlığı yaptılar. Allah onları önce Raziye adını verdikleri kız çocuğuyla sevindirdi. Sonra sırasıyla Betül, Esma ve Mehmet dünyaya geldi. Çelikler Karaman’da herkesin tanıdığı, sevdiği bir aileydi.

Baba Mehmet Çelik, odun pazarında yarım asırdan fazla ticaret yaptı. Daha çok üzüm, nohut, fasulye ve ayçiçeği alıp sattı. Peynircilik bile yaptı. İyi insan ve dürüst esnaftı. İki oğlu Ali ve Ahmet baba mesleğini devraldı. Bir dönem Ali Baba Kuruyemiş’i işlettiler.

Ali Çelik, “Karaman’ın Ali Babası” olarak tanındı. Allah onu kocaman, sevgi dolu bir kalple yarattı. O, kendine emanet edilen kalbi tertemiz korudu. Yaş aldıkça pamuklaştı, nur yüzlü dedelere benzedi. O Ahmet’i, Ahmet Ali Baba’yı bırakmadı. İki kardeş halen Buğday Pazarı’nda ortak iş yapıyor.

Şükran Çelik ilk o gün öldü

Çelik ailesi hayatlarının şokunu 31 Mart 2013’te bir gece yarısı yaşadı. Çelik ailesinin tek erkek evladı olan Mehmet Çelik, bir arkadaşından emanet aldığı motosikletle o gece kaza yaptı. Ağır yaralandı, 1 Nisan’da Karaman Devlet Hastanesi’nde gözlerini yumdu. Henüz 28 yaşındaydı. Ardında bir oğul ve gözü yaşlı bir eş bırakmakla kalmadı, herkesi yaktı.

“Şükran Çelik ilk o gün öldü. Oğluyla birlikte toprağa girmedi ama daha acısını, daha fenasını tattı. Yandı, yandı, kül olamadı. Mehmet’in ölümünün ardından her gün, her gün öldü. Ölüm herkese bir kez gelir. Annelere sayısız. Evlatlarını kaybeden anneler ölüm üstüne ölüm yaşar. Dünya onlara dar gelir.”

Şükran Hanım, oğlu Mehmet’in ölümünden sonra bir daha dünyaya aynı gözle bakmadı, zaten eski Şükran değildi. Karaman’da kaldığı her gün Mehmet’in mezarına gitti. Mehmet’in açtığı derin boşluğu hiçbir şeyle dolduramadı.

Pandemi öncesi Tekirdağ’a geldiler. Sahil’de yürüdük, Hürriyet’ten Marmara’ya tepeden bakarak çay, kahve içtik. İğneada, Longoz ormanları, Kıyıköy, Kırklareli ve Edirne turu yaptık. Keşan’a, Erikli’ye kadar uzandık. Saroz’un en güzel noktalarından Danişment Tabiat Parkı’na sofra kurduk, sohbet ettik. Ganoslarda orman meyveleri topladık, Uçmakdere’de soluklandık, Trakya’nın etini, peynirini, üzümünü ve diğer meyvelerini tattık. Tava ciğer, Kavala kurabiyesi, badem ezmesi, peynir tatlısı yedik. Ne çok şeyi birlikte yaptık. Birçok şeyi de eksik bıraktık. Bir ömre bu kadarı sığabiliyormuş.

Ankara’da da öyle olmuştu. Beypazarı’na kadar gitmiş, yöresel yemeklerinden yemiş, kırk kat baklava üzerine yorumlar yapmıştık. Lise öğretmenlerimizi evimize davet ettiğimiz yemek için davetim üzerine Karaman’dan Ankara’ya gelmişler ve hepimiz çok mutlu olmuştuk. Safranbolu’yu gezmek için sözleşmiştik. Sonra yeniden buluşmak üzere vedalaştık. Onun dünyaya vedası bizi Karaman’da buluşturdu.

Emekli olduktan sonra iki kez kış aylarında Karaman’a gittim. Beni ve Ahmet Çelik’i arkadaşlarıyla buluşturmak için iki kez arabaşı hazırladı, ikramlarda bulundu. Bizlere ev sahipliği yapmaktan, bir şeyler ikram etmekten mutluluk duyuyordu.

Ey ölüm!

Ey ölüm! Sen bizim sonsuz gözüken bir kaç günlük ömrümüzün parçasısın. İçimize sinmeyen, yüreklerimizi yakıp kavuran göremediğimiz parçamız. Seni kimse kendine layık görmez, sen hep başkalarına göresin. Bizden uzaksın. Öyle acımasız, karanlık ve yakıcısın. Ey ölüm! Sen ne bir sonsun ne bir yok oluş...Ey ölüm! Sen bir varoluşsun, hayatın asli gerçeğisin. Bizi doğduğumuz andan itibaren izleyen ve hiç unutmayan dostsun.

Balzac, “İnsan ölmek için ne acılara katlanıyor” demiş. Ölüm acılarımızı dindiren ilaç olmalı... Ölüm hayatın sonu değil, sonucu olmalı...

Şükran Hanım sağlıklıydı, bir sağlık sorunu yoktu. Bir gece kalp krizi geçirdi ve dünya defterini kapattı. 58 yaşındaydı. Onu sırladılar, oğlu Mehmet’in kabrinin ayak ucunda bir yere koydular. Sekiz yıldır hasretiyle yandığı biricik oğluna kavuştu. İnşallah hasreti dinmiş, acıları son bulmuştur.

Kaybettiğimiz her dost, hayat adlı ağacımızın gövdesinde geniş yarıklar açar. Dostsuz insan, kurumuş ağaç gibidir.

Ölüm, yaşamın tamamlayıcısı. İşte, ölüyor insan. Ölüyoruz, öleceğiz. Geriye sadece anılar kalıyor, yaptıklarımız, yapamadıklarımız... Birlikte güldüklerimiz ve birlikte ağladıklarımız kalıyor.
Sevgimiz biter mi bizden evvel gidenlere...

Yanyana yatan ana oğulu ziyaret ettik, duamızı okuduk, varsa hakkımız helal ettik. Ahmet Çelik’e ve Karaman’a veda ettik. Bizden önce gidenlere Allah merhametiyle muamele etsin.

______________

Not: Çelik ailesinin dostlarının çokluğundan gurur duydum. Şükran Hanım, Ahmet Çelik’i erken bırakıp gitti. Başsağlığı için akın akın gelen insanları gördüğüne inanan biri olarak Şükran Hanım’ın “Ne çok sevenim varmış” dediğini duyar gibiyim. Çelik ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. En çok da Fatma Abla’ya...

Not 2: Şükran Hanım, Karaman MHP İl Başkanı Mahmut Ünüvar’ın kayınvalidesiydi. Mahmut Ünüvar evin direği gibi durdu, her konuğu karşıladı. Şükran Hanıma son görevini hakkıyla yapan güzel insan olduğunu gösterdi. Mahmut Büyükyağcı, Karaman’ın tanıdığı ismiyle Kel Mahmut, Sami Küçükoğlu, can dostları Ahmet Çelik’i bir an yalnız bırakmayanlardandı.

Not 3: Karaman’da bir cenazeye katılma imkanım oldu. Aile dostlarımızdan Yılmaz ailesine gelin olarak gelen ve kocası İrfan Yılmaz’ı genç yaşta kaybeden Kahvecioğullarından Aysel Yılmaz’ın cenaze namazına katıldım. Oğlu emekli albay Tevfik Fikret Yılmaz’a, ağabeyi Nur Eczanesi’nin sahibi Abdurrahman Ünsay’a başsağlığı diledim. Ünsay kardeşlerden Keramettin Ünsay da bir süre önce Ankara’da vefat etmişti.

Ölüm hepimiz için. Yüce Yaradan buyurmuş: “Her nefis ölümü tadacaktır.”
İnsan tada tada yaşar. Bu dünyada son tattığımız şey ise ÖLÜMDÜR!

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

10

S - Yüreğine kalemine sağlık rahmetliyi ne güzel anlatmışın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 20:41
08

Necdet Baştoklu - HER DOGAN CANLI ÖLMEYE ADAYDIR....NE MUTLU YÜZ AKI İLE GÖÇEBİLENE......ŞEBİ ARUZ SEGİLİLER SEVGİLİSİNE KAVUŞMA ÖLÜM GÜZEL OLMASAYDI ÖLÜRMÜYDÜ PEYGAMBER....BELKİDE YENİDEN DOĞUŞ RABBIYA KAVUŞMAK.....RABBIM RAHMETİ İLE MUAMELE ETSİN CENNET MEKAN OLSUN...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 12:45
07

Hasan Hüseyin Kalaycı - Cenab_ı Allah merhume şükran ablamıza rahmet etsin. Cenneti ile müşerref kılsın inşaallah. Ailelerine sabır Cemil versin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 11:12
06

Seçkin Üstbaş - Yaşamındaki güzellikler cennet mekânında devam eder inşallah.,AİLESİNE yakınlarına başsağlığı dilerim...Kalemine yüreğine sağlık ahmetcim...Mekânı cennet olsun inşallah.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 10:35
05

Şerafettin Güç - Rabbim (cc) rahmet eylesin inşallah. Mekanı Cennet olsun. Aileye, dostlarına, hepimize sabırlar dilerim. Hatıralarımız pek çok. Şerafettin GÜÇ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 08:47
04

S - Kalemine yüreğine sağlık arkadaşım ne güzel yazmışsın Allah razı olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 02:19
03

Kadir Tan - merhumeye allahtan rahmet,yakınlarına başsağlığı ve

sabırlar dilerim,mekanı cennet olsun..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 01:16
02

Raziye - Babamın kadim dostu Ahmet amca, annemi çok iyi tanımış ve çok güzel anlatmışsın. Güzel dileklerin için teşekkür ederim.?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 01:05
01

Esat Akoz - Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.guzel bir anis yad ediş olmuş

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 01:01

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Esentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Sümer Mahallesinde Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek getiril...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İbrahim Öktem Caddesi Üzerinde Satılık Daire

İbrahim Öktem Caddesi, İmam Hatip Orta Okulu karşısı ana cadde üzerinde Satılık Daire. Bina, her katta 2 daire olacak şekilde zemin + 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Külhan Mahallesinde Satılık Daire Bina 328 m2 üzerine her katta tek daire olacak şekilde bitişik nizam 180m2 oturumlu, zemin+ 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan Karaman Külhan Mahallesinde 60 m2 Satılık Dükkan, Mutfak, Wc, ve 2 bölüm den oluşan çarşı merkezinde uygun fiyatlı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Ali Şahane Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Ali Şahane Mahalellesinde Dubleks Satılık Daire Zemin + 3 katlı binanın son katında 212 m2 brüt 180 m2 net kullanım alanına sahip, 4 + 2 odalı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman'da çift cepheli kiralık dükkan

Karaman merkez Tahsin Ünal Mahallesindeki 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi ve İş Bankası yanında, Faik Kayserilioğlı Caddesi No: 72 A/B adresindeki dükkan v...

0534 723 9174

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?