Baykuş Boğazında 3C

“Herkes biraz ya Karamanlıdır, ya da Karamanoğullarındandır.”

“Karamanoğullarının karakteristik özelliği olan, bilgide inatçılık ve yazmada gözü karalıktır.”

Tam emekli oldum torun büyütüp emekli paramı çatır çatır yiyeceğim dediğim an; Adalet Bakanlığı bünyesinde açılan hükümlüleri meslek edindirme (Srap: Sosyal Risk Azaltma Projesi) projelerinde kapımı çaldılar.

Gelenlere dedim ki;

“Kapımız açıktır girenlere, lokmamız helaldir yiyenlere.” ( Karaman İmaret Camii / Emir Musa Külliyesi kapısında yazar)

Ankara Kalecik – Antalya – Samsun – Bafra - Siirt – G. Antep – Eskişehir başta olmak üzere Türkiye genelinde birçok ceza infaz kurumu müdürlüklerinde SRAP projelerinde görev aldım danışmanlığını ve öğretmenliğini yaptım.

Bu görevlerim sırasında Mahkûmlarla iç içe oldum. Hayat hikâyelerinin hepsini değilse de bir kısmını doğru yanlış dinledim. Her gittiğim kurumda en az 5 ay kaldım. Kursların başlama ve bitimi heyecanını hâlâ aklıma geldikçe içimde yaşarım.

2007 – 2014 arası bu heyecanlı yıllar sonrasında, tuttuğum notlar + bire bir yaşadıklarım gördüklerim bana “Baykuş Boğazında 3C” kitabını yazdırdı. Tamamen yaşanmış hikâyeler. Her yazarın helali olan kurgular mutlaka var, ama fazla abartılı değil inanın.

Kitabımı 6 ay kadar inceleyip ön söz yazma lütfünde bulunan, baykuş koleksiyoncusu sevgili Ahmet Tek dostuma sevgi saygılar selamlar.

Her neyse; şimdi bu notlardan teknik olarak bazı dokümanları bu makaleme aldım. Umuyorum ki bazı genç psikolog arkadaşlarımıza ışık olur.

CEZA EVLERİNDE AÇILACAK MESLEK KURSLARININ ÖNEMİ

Hükümlülerin yeniden suç işlemelerini engelleyici etkenleri güçlendirmek.

Yeniden sosyalleşmelerini teşvik etmek.

Üretken, kanunlara nizamlara ve toplumsal kurallara saygılı sorumluluk taşıyan bireyler hazırlamak.

Cezaevi hayatını normal hayata yakınlaştırmak.

Hükümlülerin tahliye sonrası topluma uyumlarını kolaylaştırmak ve dış olaylara tahriklere karşı sabırlı, dayanıklı, soğukkanlı hale getirmek.

Meslek kurslarının bitiminde; suç davranışının ortaya çıkmasının önlenmesi, suç işlendikten sonra çocukların yeniden topluma kazandırılması ve suç tekrarının en aza indirilmesi için aile eğitimlerinin büyük önem arz ettiğini.

Bu kapsamda ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklular ile denetimli serbestlik kapsamındaki kişilere okuma-yazma, Açık İlköğretim Okulu, Açık Öğretim Lisesi ve üniversite eğitimi ile kütüphane ve dershane gibi her türlü eğitsel çalışmalara katılma.

Futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, badminton, satranç, dart, squash gibi sportif faaliyetler ile sosyal, kültürel, meslekî etkinliklerde bulunma, psiko-sosyal destek ve rehberlik hizmetlerinden yararlanma imkânı verildiğini.

Çocuklar için verilen eğitsel hizmetlerin yanı sıra psiko-sosyal hizmetlerin de çocuklara yönelik sürdürülen çalışmaların ağırlık noktasını teşkil ettiğini; çocuğu tanıma, yönlendirme, alıştırma, bireysel ve grup görüşmeleri, danışmanlık, toplumla ilişki, gönüllülerle çalışma ve salıverilme sonrası hazırlık hizmetlerinin yürütüldüğünü.

Türkiye’de, ceza infaz kurumları mevzuat yönüyle pek çok iyi düzenlemeye sahiptir. Bu mevzuat, iyileştirme faaliyetleri yönüyle gelişmiş ülkelerin ceza adalet sistemlerinde, ceza infaz kurumlarında hükümlünün iyileştirilmesi açısından önemli görülen ve uygulanan faaliyetlerden daha geride değildir. Mevzuatta öncelikle hükümlülere ilişkin iyileştirme teknikleri ile eğitim ve öğretim faaliyetleri üzerinde yoğunlaşıldığı görülmektedir. Bu noktada önemli olan, mevzuatın gerektirdiği teknik ve uygulamaların gerçek anlamda ve yeterli sayıda uzman personelle gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğidir.

Türkiye’nin asıl problemi bu noktadadır. Bu problemlerin çözümü için, mevzuatın tam olarak uygulanabileceği fizikî şartları ve alt yapıyı oluşturmak, gerekli müesseseleri kurmak ve bunlardan da önemlisi yetişmiş uzman personeli istihdam etmek, istihdam edilen bu personelin görevlerini tam ve dürüstçe yapmalarını temin için, bu personeli sürekli ve etkin bir şekilde denetlemek ve kamuoyunda esaslı bir zihniyet değişikliğini sağlamak gerekmektedir.

Nitekim cezaların infazı ve infaz kurumlarının işleyişi nedeniyle Türkiye’ye yönelik eleştiriler de; Türkiye’de cezaların zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı tarzda infaz edildiği ileri sürülmemekte, ancak cezanın infazında, hükümlülere yönelik eğitim ve iyileştirme faaliyeti eksikliğinden ve yokluğundan dolayı bir cezaevi reformu ihtiyacından söz edilmektedir.

Cezaevlerinde eğitim düzeyi düşük olan pek çok hükümlü bulunmaktadır. Bunların önemli bir bölümünün de okur-yazarlık durumu yeterli seviyede değildir.

Bu hükümlülerin cezaevinden önceki sosyal hayatlarında, eğitim seviyelerinin düşüklüğünün belirleyici bir rol oynamış olması ve suç işlemelerinde de yine bu eğitim seviyelerindeki düşüklüğün etken olması olasılığının büyüklüğünü bizzat gören bir kişiyim.

CEZA EVİ RACONLARINDAN

AJANDAYA KAYDETTİKLERİMDEN BİRAZI

Kafam Attı Mı Kim Olursan Ol AFFETMEM..

Ben Söylediklerimden Sorumluyum.. Anladıklarınızdan Değil. . !

Yaptığım Hiçbir Şeyden Pişman Olmadım Yapmışsam Her Şeyi Göze Almışımdır.

Yine Mevzu Yaratmış Hayallerim Düşlerimle, Kanlı Bıçaklı.

Canımı Yakacak Kadar Cesareti Olanın, Sonuçlarına Katlanacak Kadar Gücü Olmalı..

Kader Beyaz Kâğıda Sütle Yazılmış Yazı, Elindeyse Sil Beyaz Olan Beyazı.

Dost Dediğin Düştüğünde Yanında Olan Değil Kalkman İçin El Uzatandır...

İnsanı Olgunlaştıran Yaşı Değil, Yaşadıklarıdır.

Bir İnsan Bir Günün Geçtiğine Seviniyorsa! Ya Askerdir Ya Da Mahkûm!

İnsanın Ham Maddesi Topraktır, Ama Fazla Sulandı Mı Çamurlaşır..

Eğer Susuyorsam Bil Ki Bu Benim En Deli Halimdir Şu Nu Unutma En Büyük Depremler Habercisi Sessizliktir ...!!

Asla Pişman Olmayın! Eğer Sonucu İyiyse Mükemmel, Eğer Sonucu Kötüyse Bu Bir Tecrübedir.

Her Delikanlının Bir Tespih Çekişi Vardır.

DİNAMİK GÜVENLİK KONUSUNDA

ŞUNLARI SÖYLEYEBİLİRİM

Ceza infaz kurumlarında yalnızca fiziksel ve teknolojik güvenlik önlemleri ile güvenliği sağlamak ve aynı zamanda infaz kanununda belirtilen temel amaçları gerçekleştirmek mümkün değildir.

Mahpusun yeniden suç işlemesini engelleyici etkenleri güçlendirmek, yeniden sosyalleşmesini teşvik etmek amacı doğrultusunda kendisiyle iletişim kurulması ve dinlenmesi, mahpusun personele karşı güven duymasını sağlayacaktır.

Bu kapsamda mahpus kurumda yaşadığı varsa olumsuz koşulları personel ile paylaşabilecek ve doğabilecek olası olumsuzluklar önceden öğrenilecektir. Olumsuzluklar hakkında önceden bilgi sahibi olmak önleyici tedbirler alma imkânı sağlayacak ve böylece ortaya çıkabilecek çok büyük isyan, firar v.s olaylar önlenmiş olacaktır.

Yine mahpusun eğitim, öğretim ve iyileştirme faaliyetlerine katılması onun kurum kurallarına uyma konusunda daha titiz davranmasını sağlayacaktır.

Hükümlülerin meslek edinmesi, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılması, spor yapması yani sürekli faydalı işlerle meşgul olması kurum güvenliğinin sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır. Bütün bu güvenlik anlayışının tamamı “Dinamik Güvenlik” olarak adlandırılmaktadır.

HZ. YUSUF (A.S) ZİNDANDAN ÇIKINCA ZİNDAN KAPISININ ÜZERİNE ŞU 4 MADDEYİ YAZMIŞTIR

Burası belalar konağı

Diriler kabri

Düşman sevindiren

Dostlar sınavıdır

Metnin Arapçası ve okunuşu şöyledir:

= 1 هذه منازل ا لبلوى Hezihi menazilül belva

وقبورا لأحياء 2 = Ve kuburül ahya’

وشما تة ا لأعداء 3 = Ve şematetül a’da’

وتجربة ا لأ صدقاء 4= Ve tecrübetül asdıka’

Hz. Yusuf (a.s) daha sonra yıkanmış, yeni elbise giymiş ve kralın huzuruna varmadan evvel şu duayı yapmıştır:

اللهم انى أسأ لك بخيرك من خيره, وأعوذ بعزتك

و قدرتك من شره و من شر غيره

“ Allahümme inni es’elüke bi hayrike min hayrihi ve auzü bi İzzetike ve kudretike min şerrihi ve min şerri ğayrihi. “

“Allah’ım! Senden Senin hayrınla bunun hayrını dilerim, bunun şerrinden ve başkasının şerrinden senin izzetine ve kudretine sığınırım.”

Yusuf suresi 54 – 55

Elmalı Tefsiri 5 / 58

Alusi Tefsiri 7 / 6

Keşşaf Tefsiri 2 / 463

Kısaca diyeceğim şudur ki “Allah Kurtarsın”.

Şerafettin GÜÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

05

S. Yapar - Mücadele bu olsa gerek. Sonuç ayakta alkışlanmışsın. Allah razı olsun. Şeref uzun zamandır görüşmedik. Takip ettim ve duydum yaptıklarını.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 15:12
04

Zekeriya Bükçüoğlu - Allah kimseyi oralara düşürmesin. Yaptığınız iş çok kıymetli.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 19:22
03

Hayri Tekdoğan - Zoru başarmışsınız. Emek ve bilgi birikimi olmadan olmaz. Camiada adınız geçiyor. Tebrik ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ağustos 16:53
02

Şerafettin Güç - @Kadir Tan 01 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Kadır Tan bey. Doğru düzeltmeye çalışacağım. Klavye ve yöresel şive hatası olarak kabul ediniz lütfen. Saygılar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 08:36

Esentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Sümer Mahallesinde Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek getiril...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İbrahim Öktem Caddesi Üzerinde Satılık Daire

İbrahim Öktem Caddesi, İmam Hatip Orta Okulu karşısı ana cadde üzerinde Satılık Daire. Bina, her katta 2 daire olacak şekilde zemin + 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Külhan Mahallesinde Satılık Daire Bina 328 m2 üzerine her katta tek daire olacak şekilde bitişik nizam 180m2 oturumlu, zemin+ 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan Karaman Külhan Mahallesinde 60 m2 Satılık Dükkan, Mutfak, Wc, ve 2 bölüm den oluşan çarşı merkezinde uygun fiyatlı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Ali Şahane Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Ali Şahane Mahalellesinde Dubleks Satılık Daire Zemin + 3 katlı binanın son katında 212 m2 brüt 180 m2 net kullanım alanına sahip, 4 + 2 odalı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman'da çift cepheli kiralık dükkan

Karaman merkez Tahsin Ünal Mahallesindeki 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi ve İş Bankası yanında, Faik Kayserilioğlı Caddesi No: 72 A/B adresindeki dükkan v...

0534 723 9174

Canlı kaz ve hindi satışı yapılır.

Merhaba, Canlı, yeni mahsül, bakımlı ve organik kaz ve hindi satışı yapıyoruz. Fiyatlar için lütfen irtibat kurunuz. İrtibat tel: Mehmet Doğançay, 05...

MEHMET DOĞANÇAY

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?