Her Patron Lider Olamaz

  • HER SERMAYEDAR PATRON OLABİLİR AMA LİDER OLAMAZ: YILMAZ BABAOĞLU...

Okulundan mezun olmuşları yanına alıp ona mesleğinin inceliklerin mal tedarikini ürünlerini, müşterilere hitabı parayla olan ilişkiyi fabrikasında öğretiyor. Kendinin nice zorluklarla öğrendiği tüm aşamaları öğretiyor. Belli bir aşamaya gelince sanayi işinde bisküvi işine diğer şehrin ileri gelenlerini teşvik ediyor. Kıskanmadan. Paylaşmayı seven yapısıyla başka insanların hayatlarına katkıda bulunuyor. Bilgiyi paylaşıyor. Yılmaz Babaoğlu, ‘’Çünkü üretimde gelişmemiz lazım, üreteceksin zenginleşeceksin artıracaksın paylaşacaksın.’’

Yılmaz Babaoğlu çalışanların görevlerini daha iyi icra edebilmesi için yaşanan sorunlar yapılan hatalar üzerine zaman zaman tecrübelerini bilgi birikimini aktarır. Yol gösterir. Çalışanlarının önünde yürümek ve onlara yol göstermek daha önce yaşadıkları güzergahları bilen biri gezmiş görmüş yaşamış biri olarak çalışanlarına öncü rehber olur. Bu işte başarılı olmuş bisküvinin tozunu yutmuş biri olarak her türlü çilesine talip bisküvinin yollarında ömür tüketmiş biri olarak bilgisini çalışanlarıyla paylaşır. Okulundan mezun öğrencinin aldığı diplomada ehliyet sahibi yapmak tecrübesine prim vermek amacıyla paylaşır. Her bir çalışanın patronu hocası ustası öğretmeni olmaya talip. Çünkü her insan gideceği yolu bilemeyebilir. Büyüklerinden tecrübe almadan elindeki diploması ile memur müdür gibi makamlara getirildiğinde haddini aşabilir. Bilgisizliği onun yüzüne vurulabilir. Rezil olabilir. Böyle durumlarda dersini alacak usta bir öğreticiye de ihtiyaç vardır. Lakin her işveren de bu şekilde düşünemez.

Lider demek işler yolunda ilerlerken o kendine belirlediği hedefine ulaşmak için sadece başarmak için değil yeni yollar yeni yatırımlar keşfetmek için de yolculuğa çıkar. Yatırımlarını çeşitlendirmek kendini geliştirmek ister. Bu girişimi Bifa’nın bisküvi de ve diğer yatırımlarında görmek mümkündür.

Yılmaz Babaoğlu, bedeniyle ruhuyla duygularıyla aklıyla sahip olduklarının üzerine tekrar bir şeyler koymak ister. Bu da fikri sabit olmamasındandır. Araştırmaya meraklıdır. ‘’Üretim sistemleri nasıl? Nasıl üretebilirim?’’ Gider görür ve keşif yapar.

İşçinin çalışanlarının halinden anlar. Yaşadığı ıstırabı hisseder. Fakirin fukaranın yanında olur. Tıpkı ‘’beraber yürüdük biz yollarda beraber ıslandık yağan yağmurda’’ şarkı sözlerine uygun olarak iyi günde kötü günde çalışanlarıyla birlikte olur. ‘’ Çalışanlarımızla kader birliği yapmışsız onlarla paylaşmamız lazım.’’ Der. Aynı şarkıda aynı koroya eşlik eder Yalnız değilsiniz duygusunu onlara yaşatır. Halden bilir halden anlar. Yaşamış görmüş geçirmiş biri olarak çalışanlarını anlar onların ruh hallerini o an yaşamış gibi derttaş olur. Lider olmanın ve önce insan olmanın ortak bileşeni gibidir ‘’kendini bilmek,’' yönetmeyi öğrenmek, çalışanlarının da duyguları olduğunu onların birer makine olmadığını bilmek. Onlarla bu yönüyle ilgilenmek. Çalışanlar sorunlarını hiç çekinmeden gelip Yılmaz Babaoğlu’na ve oğlu Necati Babaoğlu’na anlatabilmişlerdir. Onlar da can kulağı ile dinlemiş anlamış çözüm üretmişlerdir.

İşverenlerin işini yönetmesinin başında insanı yönetmesi gelir. İşe hâkim olması gelir. Yılmaz Babaoğlu’ ve oğlu Necati Babaoğlu işçi yönetim sistemi fazlasıyla vardır. Şöyle ki; En düşük değer biçilen işçilerin dahi en haklı taleplerine ‘’olur’’ demek. Çalışanların haklarını vermek. Çalışanlarına güvenmek. İşçilerine içten samimi davranmak. İşine hakim olarak başarının takım çalışmayla gerçekleştiğine inanırlar. Sık sık istişare yapar. Uyarılara dikkat ederler. Egosunu bastırmak için arabasını dahi ikinci el alır. Yılmaz Babaoğlu, ‘’Benim çalışanlarıma tepeden bakmaya ne hakkım var. O bisikletle veya yürüyerek giderken sen lüks arabalarla mercedeslerle gideceksin. Öyle bir şey olmaz insanın gururu rencide olur.’’ ‘’ Der. Bu kaynaştırıcı sistem aslında işçiler tarafından onay gören hayranlık, hürmet uyandıran bir sistemdir. İşverenlerinin tepkilerinden beslenen işçiler de ona karşı sevgi saygı gösterir.

Karaman da kendi kabında yetişmiş büyüğünden edep görmüş egosunu törpülemiş nefsini ıslah etmiş, yetkin kişi, en iyi yönetici en başarılı lider. Yılmaz Babaoğlu ve oğlu Necati Babaoğlu.

Her sorunun çözümü vardır. Çözüme giden pek çok yollar vardır. Bu her iş için böyledir. Her işyerinde de sorun her zaman vardır. Bu sorunların maliyeti yüksek olanlar olabilir. Lakin hiçbir sorunun maliyeti insana verdiği önemin önüne geçmez. Yılmaz Babaoğlu ‘’Para bulunur ama insan bulunmaz’’ Der. Bu sebeple paranın çözemeyeceği işler paranın çözeceği işlerden daha önemlidir. Bunu da gerek Yılmaz Babaoğlu gerekse Necati Babaoğlu kendilerini çalışanlarının yerine koyarak empati yoluyla başarırlar. İnsanların duygularıyla çalıştıklarını bildiklerinden insan duygularını nasıl yöneteceklerini bilirler. Dersini almış ediyor ezber misali çalışanlarının duygularını adeta okurlar. Kişiliklerini diğer işverenlere göre farklılaştırırlar.

Yılmaz Babaoğlu’nun yüksek zekâsı yüksek enerjisi, gücü sabrı, bedeni ömrü globalleşen dünyada, dev pazarlarda tek başına liderlik yapmaya imkan vermemektedir. Her şey ne kadar farklı iç içe detaylı riskler, o kadar fazla iletişim kanalları çeşitli müşteri potansiyeli pazar bulma kanalları, insanın insan üstü çaba efor harcaması gerektirecek işler. Yirmi dört saat zamanın yetmeyeceği işler. Böyle bir piyasada yapacağı tek şey güçleri birleştirmek olur. Bu sebeple Yılmaz Babaoğlu güç birliğine gider. Güçleri birleştirmek daha güçlü olmak için ortaklık. Bütünleşerek gücünü artırır. Paylaşarak büyüme fikriyle, piyasanın hızına yetişmek ister. Bu ortaklı paylaşım aynı zamanda onun tek adam olmaktan çıkarıp ekip yapar. Hangi başarılı işe imza atmışsa ‘’Ekibimle birlikte,’’ der. Lakin liderliğiyle ekibine yine kendisi yön verir. En son onun dediği olur. Bir işi başarmak amacına ulaşmak bisküviye can vermek başlı başına sınırları zorlamaktır. Ortaklarını bu işi başarabileceklerine inandırmalıdır. Onların da kendisi ile birlikte aynı hayali görmesini sağlamalıdır. Onları da çalışma şevki verir. Coşku verir. Başardıklarının pek çoğunun kendilerinin başarısı olduğunu, gerçek olduğunu onlara gösterir. Tekrar yeni pazarlar yeni müşterilere doğru yelken açabiliriz. Ulaşabiliriz. Bunun içinde şevk ve coşku. Onlara yaptıkları işlerin boş işler olmadığını faydasız koşuşturmalar olmadığını da anlatmak ister.

Bu ortaklı durum aynı zamanda ihtiras atından inmeyi, makam sevdasından uzak durmayı, bazı şeylerden de vazgeçebilmeyi sağlar.

Yılmaz Babaoğlu çalışma arkadaşlarını seçerken diplomasına memleketine ideolojisine cemaatine göre ….. ayrım yapmaz. Yetenekli ise farklı ise başarılı ise o iş tamamdır.

Yılmaz Babaoğlu fabrikasında lüks koltuklu makam odasının olmadığını söyler. Şu ölümlü dünya da konforlu makam odaları lüks makam araçları olsa ne yazar olmasa ne yazar. Her birimizin yaşayacağı bir canı ve bir ömrü var. Bu sebeple her canlı gibi işverenlerde önce ölümlü olduklarını unutmamalı, ömrünü nerede hangi yollarda harcadığını unutmamalı. Kendini kimin için feda ettiğini…. Kimsenin hakkının kimsede kalmayacağı ahirette kendi cehennemi için odun taşımamalı.

Bir işverenin başına gelebilecek en iyi şey işinden elini eteğini çektikten sonra vicdanen huzur bulmak. Acımasız bir söz kul hakkı gelip gelip vicdan duvarlarına vurmaması için. Gerçekten insanın hiç de hoşuna gitmeyen şey mutlak bir şekilde bir nesne koku hatıra zaman aklına getirir. Onu öncelikle düşünmeye zorlar. O bir ayağı çukurda olan insanın vicdanı onu rahat bırakmaz. Bu sebeple Yılmaz Babaoğlu, ’’İşçilerin çalışanlarının hakkı Karamanlıların hakkı var.’’ Der. Karaman’da kazandığı tekrar Karaman ‘a yatırır. Gönlü güzel iş insanı Yılmaz Babaoğlu’na her birimizin hakkı helalı hoş olsun demek rahat huzur içinde uyu demek hem bu âlemde hem de öbür âlemde.

Gerçekten kullarla yapılan işler ciddi işler. Çünkü nefis ister. İyisini ister makam şöhret ister. İtibar saygı görmek ister. Hep yüksekte bulunmak en güzeline sahip olmak ister. O işveren ki güç ve otorite sahibi her şeyi kendine hak görür, hadsizlik eder ister.

‘’Bu dünyadan gider olduk kalanlar selam olsun bizim için hayır dua edenlere selam olsun.’’ Yunus Emre’’

Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Ali Şahane Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Ali Şahane Mahalellesinde Dubleks Satılık Daire Zemin + 3 katlı binanın son katında 212 m2 brüt 180 m2 net kullanım alanına sahip, 4 + 2 odalı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İş arıyorum

Tantuni ustasıyım iş arıyorum.

0(530) 543 73 62 FATİH

Karaman'da çift cepheli kiralık dükkan

Karaman merkez Tahsin Ünal Mahallesindeki 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi ve İş Bankası yanında, Faik Kayserilioğlı Caddesi No: 72 A/B adresindeki dükkan v...

0534 723 9174

Canlı kaz ve hindi satışı yapılır.

Merhaba, Canlı, yeni mahsül, bakımlı ve organik kaz ve hindi satışı yapıyoruz. Fiyatlar için lütfen irtibat kurunuz. İrtibat tel: Mehmet Doğançay, 05...

MEHMET DOĞANÇAY

Yurtsan Petrol'e personel alımları yapılacaktır

Karaman'da akaryakıt sektörünün öncüsü Yurtsever Petrol'ün Karaman OSB girişindeki şubesi Yurtsan Petrol bay-bayan personel alacağını duyurdu. Alınac...

Toprakçılar Makina'ya Personel Aranıyor

Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranmaktadır. İletişim:0532 564 0467 - Sinan Toprakçı

0532 564 0467 TOPRAKÇILAR MAKİNA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Desi Panjur'a Personel Alınacak

Desi Panjur fabrikasında çalıştırılmak üzere personel alınacaktır. Başvurulan şahsen yapılması rica olunur. Adres: Organize Sanayi Bölgesi 6. Cadde...

0 338 224 12 40

Grafik Tasarım Uzmanı

Üniversitelerin Grafik Tasarım önlisans veya lisans bölümlerinden mezun. Grafik Tasarım konusunda tecrübeli, bu alanda en az 2 yıl çalışmış, Portfolio...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Golda Gıda Personel İlanı

GOLDA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. Ülkemizdeki ve dünyadaki entegre projeler arasında, büyüklük açısından, en büyüğü olarak dikkat çeken Bera Holding Gıda...


Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?