Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Karaman’ı Sana Emanet Ediyoruz” Dediği Kişi Kimdi?

  • Karaman’da Bir Dönemin Perde Arkasını Merak Edenler, Bu Makale Sizler İçin.
  • Partisinin Adayına Destek Yerine Köstek Olmak Nasıl Bir Duygudur?

Kasaba politikacısı ve kasaba siyaseti sözü, politikayı ve politikacıyı küçümsemek, basit ve bayağı iş gibi göstermek için kullanılan ifadelerdir. Aziz Nesin’in aynı adlı eserinden beyaz perdeye uyarlanan ve başrolünü Kemal Sunal’ın oynadığı Zübük filmi kasaba politikacısı ve kasaba siyasetinin en süfli örneğidir.

Seçim kazanmaktan gayrı kaygı duymayan, kendisini geliştirmek gibi bir çabayı aklına bile getirmeyen, sanatı, edebiyatı, kibarlığı ve nezaketi bilmeyen, yakınlarını ve akrabalarını kayırmaktan, kendi çıkarına iş kovalamaktan başka vasfı olmayan İbrahim Zübükzade tiplemesini hatırlayın.

Görgü, bilgi ve edep fukarası Zübüklerin TBMM’nin şerefli çatısı altına sığınacak kadar mesafe aldıklarına inanmıyorum. Belki belediye seçimlerinde daha çok arz-ı endam ediyor olmalılar. Meslek hayatım boyunca çok seçim çalışmasına tanık oldum. Çok ilginç tipler gördüm. Zübük’ü mumla aratacak kadar ileri gitmişleri bile vardır.

Küçük ölçekli yerleşimlerde belediye başkanlığı için bazı kişilerin aday olmalarına bir türlü akıl erdiremedim. Hizmet aşkı yüce bir kavram olmalı, bazılarının yüreğini yakıp kavuran tutkulu bir aşk... Çok kişiye sordum, "Niye aday oluyorsunuz?" sorusunu. Yanıtların büyük bölümü de "Doğduğum, ekmeğini yiyip, suyunu içtiğim memleketime hizmet için" şeklinde oldu. Belki doğrudur, belki değildir. Kimsenin gerçek niyetini bilemeyiz.

Beni, Kâmil Uğurlu’nun Karaman belediye başkanlığına adaylığı kadar şaşırtan bir başka isim hatırlamıyorum. Adaylığı için sebep bulamıyordum. Ne zaman ki Arif Ağa'nın Tuz Değirmeni adlı eserini okudum, bazı sorularımın yanıtlarını orada buldum. Üstelik daha fazlasını.

Yıl 2009, yerel seçimler için aday belirleme dönemi başlamıştır. 2007'de emekli olan Kâmil Uğurlu'ya, dönemin Karaman milletvekili Lütfi ElvanKaraman'da yerel seçimlere katılmak isteyip istemediğini sordu. Kâmil Uğurlu ile Lütfi Elvan'ın tanışıklıkları eskiye dayanıyordu. Uğurlu, üç yıl TOKİ başkanlığı yapmıştı. O dönemde 15 günde bir, Karamanlı ve Konyalı üst bürokratlardan oluşan bir grupları vardı. Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Çevre Bakanı Mustafa Keten ve Kültür Bakanlığı müşaviri Mehmet Önder bu isimlerden bazılarıydı. Toplantılar Kâmil Uğurlu'nun başkanı olduğu TOKİ'ye ait Bilkent'teki binada yapılıyordu. Toplantının notlarını tutan isimlerse Hilmi Tutar ve Lütfi Elvan'dı. Hilmi TutarTOKİ'nin genel sekreteri, Lütfi Elvan Devlet Planlama Teşkilatı uzmanıydı. Toplantının çekirdek kadrosu yaklaşık 15 kişi kadardı.

"Zaman geçti, kişilerin yerleri, sorumlulukları, yaşları geçti ve dağıldılar. TOKİ'deki toplantılara katılan ve katkılar sunan Lütfi Elvan siyasete girdi ve Karaman'dan milletvekili seçildi. 2009 yerel seçimleri sırasında Kâmil Uğurlu'ya, Karaman'da yerel seçimlere katılmak isteyip istemediğini sordu."

Kâmil Uğurlu iki yıl önce emekli olmuştu. Kendi ifadesiyle "çocukluğunun geçtiği Karaman'a hasretliği vardı." Eşi Hilâl Hanım'la konuştular ve kararlarını Lütfi Elvan'a bildirdiler. Lütfi Elvan, Kâmil Uğurlu'yu önerdi ve bu öneri AK Parti Genel Merkezi ile Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan katında itibar gördü.

Kâmil Uğurlu'nun iddiasına göre Karaman'ın diğer milletvekili Mevlüt Akgün, bu adaylığa muhalefet etti. Buna rağmen Kâmil Uğurlu'nun adaylığı kesinleşti. Kendisine bu konuyu bildirmek için onu AK Parti Genel Merkezi'ne çağırdılar. Başka bölgelerden seçilmiş olmalarına rağmen hükümette Karamanlı iki bakan vardı ve etkililerdi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de bu adaylığı desteklediler. "Özellikle Nimet Hanım çok yardımcı oldu. Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a 'Ben bu arkadaşa kefilim' dedi. Daha sonra da seçim kampanyası sırasında yine yiğitçe ve dostça davrandı."

Görüşme Ak Parti Genel Merkezi'nde gece yarısı gerçekleşti. Erdoğan, "Karaman'ı sana emanet ediyoruz" dedi. Bu esnada yanında bakanlar Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer ve İstanbul Belediye Başkanı rahmetli Kadir Topbaş vardı. Kadir Topbaş mimardı. Kâmil Uğurlu gibi Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezundu. Tanışıyorlardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Başbakan Erdoğan'a, Kâmil Uğurlu'nun aynı zamanda bir yazar olduğunu söyledi. Tayyip Erdoğan, "Belediye Başkanlığı kitap yazmaya benzemez Kâmil Bey, ama sen mimarsın, sana güveniyoruz" dedi. Oradan memnun ve mesrur ayrıldı.

Kâmil Uğurlu ve eşi Hilâl HanımÖğretmen Evi'nden yan yana iki oda kiraladılar. Odanın birini ofis olarak düzenlediler. İkisi de Karamanlıydı ve önce Karaman'ın sokaklarını dolaştılar. Sonra Aktekke'de Hz.Mevlâna'nın annesi Mümine Hatun ve Yunus Emre türbesini ziyaret ettiler.

Küçük şehirlerde yerel siyaset asla kolay değildir. Bazılarına uygun bile değildir. Ak Parti İl Teşkilatı Kâmil Uğurlu'yu benimsemedi. (Karaman il teşkilatı bunu daha sonra bir başka aday için de uygulayacaktır. Kadro değişmiştir ama anlayış aynıdır.) "İthal edilen aday" dediler ve yüz vermediler.

Kâmil Uğurlu, kendi ifadesiyle bu tavırlara yüz vermedi, planlı, disiplinli, düzgün bir kampanya başlattılar. Kazanacakları belli olduğu halde günde on-on iki saat çalıştılar. Seçimin sonucunu biliyorsunuz. Yüzde 49 oy oranıyla Kâmil Uğurlu Karaman'a belediye başkanı seçildi.

Makamlar geçicidir. Her görevin son bulacağı bir gün vardır. Çok uzun sanılan beş yıl pek hızlı geçti. Kâmil Uğurlu'yu beklentisine, bu beklentiyi dile getirmesine rağmen ikinci kez aday göstermediler. Kâmil Uğurlu'ya göre, kendi yerine "Milletvekilinin çocukluk arkadaşı aday edildi." O milletvekili şimdi Hazine Bakanı oldu. Milletvekilinin çocukluk arkadaşı Ertuğrul Çalışkan'dı. O da beş yıl belediye başkanlığı yaptıktan sonra Ankara'ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geldi.

Yerel seçimler çok renklidir, çekişmelidir. Kardeşi kardeşe düşürmese bile il başkanı ile aynı partinin adayını birbirine küstürür. Bu cümle size yabancı gelmeyecektir. Çünkü örnekleri çok fazladır. Kim kime destek verecek, bilemezsiniz. Güvendiğiniz dağlara kar yağabilir. Yüze gülünse de arkadan derin kuyular kazılır. Cambazlar ortaya çıkar, oy pazarlamacıları kapınızı çalar. Selamınızın samimiyetine karşınızdaki inanmaz, onun tebessümüne siz aldanmazsınız. Haberinizi yapmak, afişinizi basmak ve size destek olmak istiyoruz diyenlerle uğraşmaktan yorgun düşersiniz. Size asla oy vermeyecek olan fanatik seçmenlerin sinir bozucu sözlerine katlanmak zorunda kalırsınız.

Karaman'da 2009-2014 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Kâmil Uğurlu, ailesinin sıradışı öyküsünü yazdığı kitapta, beş yıl yaptığı belediye başkanlığı için sekiz sayfa ayırmış. Bunun da yarısı ayrıntıları seçilemeyen fotoğraftan oluşmuş. Bu makaleyi "Şehremini Veya Karaman Belediye Başkanı" başlıklı bölümden oluşturdum. Kimbilir daha ne anılar vardır; hem Kâmil Uğurlu'da hem diğer başkanlarda. Türkiye siyasetinin en ilginç tipleri yerel seçimlerde boy gösterir, en ilginç olayları yerel seçimlerde yaşanır. Türkiye’nin siyasi tarihinin gerçek yüzü yerel seçimlerde ortaya çıkar. Adaylar neler neler yaşar, etrafını kimler sarar, hangi ruh halleri yaşanır? Bunları en iyi bilen kişiler belediye başkanlarıdır.

Bir gün Karaman'ın geçmişine yolculuk yapmak isteyen bir araştırmacı çıkarsa, bu anılar onun yolunu aydınlatacak kadar olmasa da cılız ışık gibi işe yarayacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

08

usta - Karaman halkı kıymet bilmez. Bilseydi Özcan GENÇ in kıymetini bilirdi. Karaman hala GENÇ in şehir projesinin üzerinde oturur. Kendi değerini, kuvvetini bilmeyen halk.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Temmuz 07:28
07

Karaman Yazık - Bu kadar açık ve net bir yazı beklemiyordum açıkcası..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 09:17
06

Öz Hakiki Garamanlı - Daha önceki başkanların kaldıramadığı halk arasında tahta kale denilen yeri ilk fırsatta kaldırdı. Kendisiyle bir görüşmemde Karaman bir elma şehri neden belediyemiz yol kenarlarına parklara elma ağacı dikmiyor da kaldırımları mahveden kökü yüzeyden giden akasya ağacı yetiştiriyor demiştim. Haklısınız bu proje uygulanabilir demişti. Ama siyasi ömrü vefa etmedi. Sabahları mesaisine yürüyerek gider sık sık karşılaşırdık

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 08:48
05

garam - "Milletvekilinin çocukluk arkadaşı aday edildi."....Maalesef sadaka saraydan cikmiyor. Hani biz elhamdulillah müslümandik? hani "emanet" ehline teslim edilecekti??? Ben Allaha haval ediyorum bu ahbap es dost kayiranlari. Olan Karamana ve karamanliya oluyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 02:20
04

Osman Nuri Koçak - Kâmil Bey Karamanlı’ya il olduklarını fark ettirdi. Yerine gelen başkan da kötü değildi ama doğrusu Kâmil Beye bir dönem daha olanak verilmeliydi.

Kitabı okudum. Ben de belediye başkanlığı dönemine az yer verilmesini manidar buldum. Vardır bir bildiği. Selam ile...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 19:14
03

N.baştoklu.. - BAKİ KUBBEDE HOŞ SEDA BIRAKAN İHTİYAR KURT....ALLAH SENDEN RAZI OLSUN....DELİKANLI MERT...YAPILMAZ DENİLENİ YAPTI YIKILMAZI YIKTI....İŞİN GÜCÜN RAST GELSİN...RABBIM YAR VE YARDIMCIN OLSUN.....

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 12:27
02

Hasta - Kime emanet ettiyse emanete hıyanet etti. Karamanda Teşkilat diye bişey kalmadı.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 26 Temmuz 11:57
01

Esun - yaşım 46 bu zamana kadar karamanda kamil uğurlu kadar kibar,çalışkan,liyakata önem veren,zeki,disiplinli,çevreci,planlamacı ve halk tarafından sevilip kendi parti yönetimi tarafından sevilmeyen birini görmedim çok hizmet etti ALLAH razı olsun :) böyle bir insanı bile harcayan siyaset ve siyasilere güvenim sıfırlanmıştır,demekki neymiş dürüst insan siyaset yapamaz sözü doğruymuş :(

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 11:52

Karaman'da çift cepheli kiralık dükkan

Karaman merkez Tahsin Ünal Mahallesindeki 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi ve İş Bankası yanında, Faik Kayserilioğlı Caddesi No: 72 A/B adresindeki dükkan v...

0534 723 9174

Canlı kaz ve hindi satışı yapılır.

Merhaba, Canlı, yeni mahsül, bakımlı ve organik kaz ve hindi satışı yapıyoruz. Fiyatlar için lütfen irtibat kurunuz. İrtibat tel: Mehmet Doğançay, 05...

MEHMET DOĞANÇAY

Yurtsan Petrol'e personel alımları yapılacaktır

Karaman'da akaryakıt sektörünün öncüsü Yurtsever Petrol'ün Karaman OSB girişindeki şubesi Yurtsan Petrol bay-bayan personel alacağını duyurdu. Alınac...

Toprakçılar Makina'ya Personel Aranıyor

Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranmaktadır. İletişim:0532 564 0467 - Sinan Toprakçı

0532 564 0467 TOPRAKÇILAR MAKİNA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Desi Panjur'a Personel Alınacak

Desi Panjur fabrikasında çalıştırılmak üzere personel alınacaktır. Başvurulan şahsen yapılması rica olunur. Adres: Organize Sanayi Bölgesi 6. Cadde...

0 338 224 12 40

Grafik Tasarım Uzmanı

Üniversitelerin Grafik Tasarım önlisans veya lisans bölümlerinden mezun. Grafik Tasarım konusunda tecrübeli, bu alanda en az 2 yıl çalışmış, Portfolio...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Golda Gıda Personel İlanı

GOLDA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. Ülkemizdeki ve dünyadaki entegre projeler arasında, büyüklük açısından, en büyüğü olarak dikkat çeken Bera Holding Gıda...

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?