KMÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNİN VİZYONU

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi bir bütün olarak büyüme ve gelişmeye devam ediyor. Her bir fakülte kuşkusuz kendi alt yapısını tamamlayarak sınırlarını zorlamaktadır. Ancak biz sözü Eğitim Fakültesine getirmek istiyoruz.

Eğitim fakültesi, gerek lisans gerekse de lisansüstü eğitimde emin adımlarla hazırlıklarını sürdürüyor. Bir lisansüstü programımız ve 6 da lisans eğitim programlarımız açık ve hâlihazırda öğrenci alıyor. Mezunlar vermeye başladı bile. Kpss ile bu yıl sınıf öğretmenliğinden mezun genç öğretmenlerimizin yerleştirildiği haberlerini alıyoruz, kazanan öğrencilerimizin bir listesini Karaman kamuoyuyla paylaşmayı planlıyoruz. Zira eğitimde süreklilik için geri bildirimlerin takibi son derece önemlidir.
Okul öncesi programımız da oldukça dinamik bir kadrodan oluşuyor ve öğrencileri mevcut; dahası yeni öğrenci de kabul edecek. Üniversitenin bir oluşumu olan çocuk üniversitesinden tutalım da sürekli eğitim merkezlerinin uzantıları ile sürekli dirsek teması halinde olan okul öncesi bölümümüz uygulama ve araştırma birimleriyle fark atmayı hedeflemektedir. Dahası Karamandaki kreş ve anaokullarıyla irtibat sayesinde envanteri daha da güçlü kılmanın imkânlarını araştırmaktadır.

Okul öncesi programımız, özel öğrencilerin tespitinin okul öncesinde yapılabilmesi için komisyonlar oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu sayede disleksiden, otizme ve ADHD bozukluğuna varıncaya kadar pek çok noktada kente profesyonel destek sağlamayı hedeflemektedir.

Özel eğitim bölümü, yeterli öğretim üyelerinin kadrolarının verilmesi durumunda öğrenci kabul edilmeye çoktan istekli görünüyor. Buna ilaveten okul öncesi programları ve sınıf öğretmenliği bölümündeki ayrıcalıklı etüd çalışmalarıyla vizyon genişletmenin fizibilitesini hız kesmeden sürdürmektedir. Böylece, zihinsel engelliden, işitsel engelliye varıncaya kadar pek çok özel öğrencimize dokunabileceğiz. Engelsiz üniversite birimiyle irtibat sayesinde kentimize eylül ayından itibaren destek vereceğiz. Suiistimale açık bir alan olan özel öğrencilerimiz için bilimsel kimliğiyle üniversitemiz hamilik yapmanın heyecanını yaşamaktadır.

Öte yandan matematik, fen bilimleri ve Türkçe öğretmenliği de rüştünü çoktan ispat etmiş görünüyor. Zira yüksek lisans programının yanında doktoranın da sınırları zorlanmaktadır. Bu yıl Fen Bilimleri eğitimi bölümü doktora programına hazır görünüyor.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümümüz oldukça popüler ve revaçta görünmektedir. 100 öğrenci sayısını fazlalığından şikayetçi, bölüm hocaları. Belki de bu konuda bir düzenlemeye gidersek, lisans üstü eğitim de gücümüze güç katacak. Kısacası öğretim üyesi sayımızı arttırdığımız takdirde, bu bölümde de ayrıcalıklı motifler işlemeyi hedefliyoruz.

KMÜ Eğitim Fakültesi olarak eğitimin köklerinin yoklanması, iyi temeller üzerimden yükselebilmesi için vizyonu öne çıkardığı açık. Çünkü eğitimin dayandığı bir felsefenin iyice işlenmesi gerekir ki, bu sayede, eğitimin, rasyonelliğinden, tutarlılığından, işlevselliğinden ve öngörülebilirliğinden söz edilebilir. Geçmişiyle, kökleriyle barışık, gelecekten haberdar, şimdiyle uyumlu eğitmenler yetiştirmek zorundayız…Z Kuşağı diye konuşup durduğumuz dijital neslin eğitim imkanları ve onlara ulaşacak eğitmenlerin ortak kodları konusunda da konsensüs ve bir havuz oluşturmak için projelere başlamış bulunuyoruz.

Ufuk ve vizyon açmak için eğitimin lokomotifi olacak toplumbilimler, sanat ve düşünbilimler ile irtibat için bir zemin oluşturulmaya çalışılıyor. Eğitim bilimlerinden mezun olan öğrenci sadece nasıl öğretirim ile değil; her şeyden önce kendi farkındalığı ve yetilerinin açılmasına odaklanacak. Bu bağlamda drama, görsel sanatlar, felsefe ve kültür bilimleri eğitim fakültesine vizyon verecek saydamlaştırıcı ufuklar olarak işlevsel kılınacaktır. Öğretmen olmak için gelen öğrencimiz, misal drama dersleriyle sanatsal bir mecrayla dirsek teması kurabilecektir.

O kadar ki bu konuda fiziki ortam da oldukça donanımlı görünüyor…Sazlı çalgılardan piyanoya kadar pek çok enstrümanla sanat odası, hocalarla doğal ortamda temas için sosyal oda, engellerin konuşulduğu engelsiz birimlere varıncaya kadar pek çok detay düşünülmüş durumda. Öğrencilerin bilgisayar ve internet ihtiyacı için teknik donanımlar da gözden kaçmıyor…

Yine mezun olmadan öğrencilerimizi hem desteklemek hem de alternatif çoğaltmak için, üniversitemizin, yabancı dil, KPSS ve ALES kurslarıyla üçüncü sınıftan itibaren tanıştırıyoruz. Böylece hem ekonomik hem nitelikli eğitim desteklerimiz hep yanı başlarında olacaktır.
O kadar ki, 2021-2022 eylem planlarımız arasında konferans, panel ve bilgi şöleni ile fakültenin, devinim, vizyon ve ölçek genişletme çabaları arka plan çalışması olarak her daim dinamikliğini hissettirecektir.

Bu bağlamda fakülte dergisini güçlendirmek ve indekslere dâhil edebilmek eğitim fakültesi hocalarını bekleyen birinci görev olarak durmaktadır. Dahası akademisyenlerimizin yayın profili de birinci önceliğimiz…çünkü bu vizyon anlamına gelir, dahası ülke ve dünya eğitim standartlarıyla entegrasyon demektir.

Öncelikli olarak Karamanlı öğrencilerimizin eğitim fakültesini tercih etmeleri için bütün ayrıntılar düşünüldü. Elbette bir üniversite programı olarak ülkemizin her bir köşesinden, renkli, canlı ve istekli öğretmen adaylarımıza kapılarımız sonuna kadar açıldı… O kadar ki, kentler ve üniversiteler arasındaki hareketliliği/mobiliteyi hızlandırmak için, öğrencilerimiz Farabi programıyla farklı üniversitelerde dönemlik eğitimler alabilecek. Karaman’da öğrenciyken, örneğin Gazi Üniversitesi’nde bir dönem veya daha fazla ders görme imkânı olacaktır. Hatta yurt dışı eğitim fakülteleriyle de temas mümkün zaten. Erasmus programı bu işlevi üstlenmektedir. KMÜ eğitim fakültesi öğrencimiz, örneğin İtalya’da uygulamalı ana sınıfı öğrencileriyle birlikte, eğlenirken öğrenme programında, pinokyonun yalan söylediği için burnunun uzadığını, İtalya’nın milli renkleriyle ve yerel kıyafetleriyle minik yüzlerde ve büyük beyinlerde! görmüş olacaklar! Kim bilir orada gördükleriyle, bizim öğretmen adaylarımız, dramayla Yunus Emre’yi anlatabilecek… Bunların hepsi zenginlik olarak envanterimize katkı sağlayacaktır.

Ve’l hasıl KMÜ Eğitim Fakültesini tercih etmeniz için çook nedeniniz var! Ekibimizle birlikte öğrencilerimizi ve özellikle Karamanlı gençleri dört gözle bekliyoruz …

Aliye Çınar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Misafir Kalem - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret ne kadar olmalı?