SALDIRILARIN GERİSİNDE KİMLER VAR ?

Günümüzde internet ortamının sağladığı imkânlar ile habercilik, haber kaynaklarına erişim, haberi erişime sunmak, yaymak hayli hızlandı ve internet ortamında etkileşime açık hale geldi. Hızın yanı sıra etkileşim imkânları okurun, hedef kitlenin anlık yorumları ile habere katkısını ve tepkisini mümkün hale getirdi.

KONVENSİYONEL, GELENEKSEL ve DİJİTAL MEDYA

Gazete, dergi, radyo, televizyon gibi geleneksel medya unsurları üzerinden tek taraflı haber yayıncılığı yapmak mümkünken günümüzde dijital medya üzerinden çok yönlü yayıncılık mümkün hale geldi. Geleneksel medya ile yayına verdiğiniz bir haberin okur, izleyici, dinleyici tarafı karanlıkta kalırken dijital habercilikte haberi net kaç kişinin okuduğunu, haberi okuma süresini görebiliyor, sosyal medya üzerinden bölge, eğitim durumu, yaş ve benzeri seçenekleri belirleyerek direk hedef kitlesine ulaştırabiliyorsunuz. Yayın yaptığınız internet sitesi üzerinden okurun yaş aralığını, hangi şehirlerden habere eriştiğini detayları ile görebiliyorsunuz.

İTİBAR ORTAMI

İletişimin etkileşimli hale geldiği bu ortamda zaman zaman okur sürece dâhil olarak görüşünü paylaşıyor. Bu görüşler gerçek kişiler tarafından,  hukuk ve etik kuralları içerisinde paylaşıldığında ortam kirlenmiyor ve itibarını koruyor fakat bu etkileşimli ortam zaman zaman kim olduğu belli olmayan müstear isimler ile yorum yapan kişiler tarafından kirletilebiliyor. İlk planda bu kişilerin kim olduğu bilinmese de son kanuni düzenlemelerden sonra mahkeme aracılığı ile kimler olduğu tespit edilebilmektedir.

Geleneksel medyada ve dijital medyada yayın yapan gazeteci dostlarımız, siyasi yandaşların, taraftarların farklı gerekçeleri ile saldırına ve hakaretlerine maruz kalabilmektedirler. Haberin yayınlandığı internet sitesinde ve yayıldığı sosyal medya ortamlarını kirletmekten çekinmeyenler aslında birlikte yaşadığımız ortamı, birlikte nefes aldığımız havayı kirletmektedirler. Bir gün bu temiz, itibarlı ortamın ve havanın kendilerine lazım olacağını görmezden geliyorlar. Umarım o gün iş içten geçmiş olmaz.

ŞİDDET ODAĞINDA BELEDİYE YÖNETİMİ Mİ VAR?

Dün basın mensubu dostlarımıza karşı uygulanan şiddete bir yenisi eklendi. 06 Temmuz 2021 tarihinde belediye meclisi toplantısını takip etmek üzere Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezinde bulunan dostlarımıza fiilen saldırı gerçekleştirildi. Gazeteci dostlarımızın da gereken cevabı anlık olarak verdiğini öğrendik.

Bu sefer şiddet sosyal medya ortamının haricinde fiilen gerçekleşti. Bu fiil ilk değildi daha öncede gazeteci bir arkadaşımızın evi kurşunlanmıştı… Sosyal medyada sahte hesaplar ile yorum yapan korkak zihniyet, eve sıkıp kaçmıştı…

07 Temmuz 2021 tarihinde yani olaydan bir gün sonra gazeteciler Karaman Adliyesine şikâyet başvurularının ardından adliye önünde bir açıklama yaptılar. Bu açıklamada “Dün, Lütfi Elvan Kongre Merkezi’ndeki olağan belediye meclis toplantısını takip eden meslektaşlarımıza belediye personellerince saldırı gerçekleşmiştir.” ifadesi hayli dikkat çekicidir. Saldırıyı gerçekleştirenlerin belediye personeli olduğu ifade ediliyor. Sizce de dikkat çekici değil mi?

Kucaklayarak göreve gelen belediye başkanı seçildikten sonra tüm kamuoyunun önünde sahneden “Yandaş, yoldaş kayırmayı kestik emmioğlu, cebe çalışmıyoruz emmioğlu” diye bağırarak kendinden önceki yönetimi yandaş, yoldaş kayırmak ve cebe çalışmak ile itham etmişti. Belediye meclis toplantısında ise öfkesini kontrol edemeyerek “Karaman adına grup kararınıza saygı duyuyorum” ifadeleri ile bağırmış ve AK Partili meclis üyelerinin "Neden bağırıyorsun" tepkisi ile karşılaşmıştı. Değişen üslubun ardından eylemde farklılaşabilir miydi? Belediyeyi eleştiren haberleri nedeni ile sosyal medyada hakarete varan yorumlara muhatap olan gazetecilerin evleri kurşunlandı ve saldırıya uğradılar.

Gazeteciler cemiyetimizin açıklamasında “Belediye personeli” ifadesi hayli dikkat çekicidir. Kucaklayarak göreve gelen belediye yönetimi nereye gidiyor, merak ediyoruz.

Belediye Başkanımızın bu puslu ortamı dağıtmak adına gazetecilere yapılan saldırıyı kınayacağını ve elinde mevcut bulunan bilgileri yetkililer ile paylaşarak hukuka yardımcı olacağını umut ediyoruz. Olayın faillerine soruşturma açabileceğini, hukuki süreç tamamlanana kadar bu saldırıyı gerçekleştiren belediye çalışanları ile gerçek sahibi Karaman Halkı olan Karaman Belediyesi arasına gerekli mesafeyi koyacaktır diye düşünüyoruz.

BU GÜNDEN SONRA GERÇEKLEŞEN SALDIRILAR CEVAPSIZ BIRAKILMAYACAKTIR.

Gerçek hayatta suç olan her şey sosyal medya ortamında da suçtur yani bir insana gerçek ortamda ettiğiniz küfür ve hakaret suçsa bu hakaret ve küfür dijital ortamda da suçtur.

İnternet Medyacıları ve Yazarları Derneği Başkanı olarak İNTERMED’in bu saldırılar ile ilgili faaliyet planını kamuoyu ile paylaşmak isterim.

Yazıda bahsi geçen olayların çoğunluğu dijital ortamda yaşanmış ve gerçek ortamda gerçekleşen iki saldırıda internet gazetecilerini hedef alınmıştır.

  1. Bu sebep ile İnternet Medyacıları ve Yazarları Derneğimiz kamuoyunun bilgi edinmesi için hayli zor koşullarda çalışan gazetecilerin emeğine ve çabasına saygı duyan hukukçular ile işbirliği yaparak bu saldırıların ve gelecekte gerçekleşecek olan saldırıların hukuki süreçlerinin takipçisi olacaktır.
  2. Partilerin yerel ve genel merkez bünyesindeki medya tanıtım birimlerine, genel başkan danışmanlarına, genel başkanlarına mektuplar yazılarak bilgilendirilecektir.
  3. Türkiye Büyük Millet Meclisi Dijital Mecralar Komisyon başkanı ve üyeleri bilgilendirilecektir.  
  4. Cumhur Başkanlığı İletişim Başkanlığı bilgilendirilecektir.
  5. Kamu yöneticilerinin saldırılara olan tepkileri ve tepkisizlikleri kamuoyu ile paylaşılacaktır.

İNTERNET MEDYASININ GÜCÜ

İnternet Medyasının ve basının gücünü sorgulayanlar için bazı bilgileri paylaşayım. İnternet medyası ülke genelinde milyonlarca okura, Karaman’da ise binlerce okura anlık olarak ulaşabilmektedir.

07 Temmuz tarihinde bu sitede yayınlanan sıradan bir haber 24 saat dolmadan 73.000 kişinin üzerinde okuyunca ulaştı ve her dakika artıyor. (07 Temmuz 2021 Saat 00:00 itibarı ile) Basının etkileşim alanını ve erişim gücünü görebiliyor musunuz? Tıklayıp bakmak isteyenler için linki buraya bırakıyorum.  ( Haber Linki

Haberciler seçilmiş, atanmış ve kamuoyuna hesap vermek zorunda olan yöneticileri kamuoyuna ulaştıran en önemli mecradır. Sizler yatağınızda uyurken haberin peşinde koşarlar, haber anlık gelişir ve haberci sıcak yatağını, ailesini geride bırakıp kamuoyunu bilgilendirmek için haberin peşinden koşar. Gazetecilerin çoğu ancak karnını doyurur. Gıdalarını manevi hazlardan alarak aç geceledikleri de olur. Bütün çabaları kamuoyunun takdirini kazanmaktır.

Gazetecilere ihtiyacınız olduğunuz bir gün gazeteci ayağına gelen topa gelişine vurup gol atabilir. Atağa çıkarken kaptırdığınız topu kendi kalenizde görmek sizi hayli üzebilir. Kalenizde gördüğünüz o topu çıkarmak mümkün olmayabilir.

KİMLER BU SALDIRILARIN ORTAĞIDIR.

Yaşananları sıradan görmek ve sıradanlaştırmak vicdanlara ve adalete sürülecek en büyük lekedir. Kim bu saldırıları sıradan buluyor ve sıradanlaştırmaya çalışıyorsa bu saldırıların ortağıdır.

Bir süre önce evi kurşunlanan gazeteci arkadaşımızın yaşadığı olayın faillerinin bulunamaması her yer mobese ve güvenlik kameraları ile çevrelenmişken hayli dikkat çekicidir. Kamu yöneticilerinin ve sorumluların görevlerini hakkıyla yerine getirmesini beklemek hakkımızdır. Eğer daha önce ve yeni yaşanan saldırılar faili meçhul kalırsa görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri ihmalleri nedeni ile vicdanlarımızda bu suçlara ortak olurlar ve gelecekte bu saldırıları gerçekleştirmek niyetinde olanları cesaretlendirmekten öteye geçemezler.

DOSTLAR SAĞ OLSUNDAN ÖTEYE GEÇMEK…

Başta Valimizden, Milletvekillerimizden, siyasilerden, kamu yöneticilerinden, sivil toplum kuruluşlarından yaşanan saldırıları kınamalarını beklerdik. Düşünüp arayıp geçmiş olsun diyebilenlere teşekkür ederiz fakat seçilmişlerden, atanmışlardan, kamuoyundan daha fazlasını bekliyoruz.

Kamuoyu önünde saldırıları kınamayanların sorumluluklarının ağırlığı ve olayın aydınlatılması ile meşgul olduklarını umut ediyoruz.

Bugünden sonra, sosyal medyada ve gerçek ortamda gerçekleşen her saldırı için hukuki süreç başlatılacaktır. Kamuoyu olayın geri planındaki kişiler ve olayı gerçekleştiren maşaları hakkında bilgilendirilecektir.

Gazetecileri susturmaya güç yeter mi? Saldırıların gerisinde kimler var? Soruları cevap bekliyor, belki bugün önemli olan gazetecilerin, habercilerin yanında kimlerin olduğudur. 

Kazada, düğünde, sevinçte, protestoda, seçimde, geçimde, maçta, müsabakada, açılışta, toplantıda, dağda, ovada, mülteci kampında, sınırda, savaş hattında yanı başınızda gazeteci vardır. Orada olamayanlar ve yaşananlar için gazeteci, haberci vardır.

Temennimiz gazeteciler için gerekli çalışma ortamının sağlanması ve uygun koşullar ile habercilik iklimin gelişmesidir.

Mustafa Kurşun
İnternet Medyacıları ve Yazarları Derneği Başkanı
İNTERMED

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurşun - Mesaj Gönder --- OkunmaEsentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Sümer Mahallesinde Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek getiril...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İbrahim Öktem Caddesi Üzerinde Satılık Daire

İbrahim Öktem Caddesi, İmam Hatip Orta Okulu karşısı ana cadde üzerinde Satılık Daire. Bina, her katta 2 daire olacak şekilde zemin + 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Külhan Mahallesinde Satılık Daire Bina 328 m2 üzerine her katta tek daire olacak şekilde bitişik nizam 180m2 oturumlu, zemin+ 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan Karaman Külhan Mahallesinde 60 m2 Satılık Dükkan, Mutfak, Wc, ve 2 bölüm den oluşan çarşı merkezinde uygun fiyatlı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Ali Şahane Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Ali Şahane Mahalellesinde Dubleks Satılık Daire Zemin + 3 katlı binanın son katında 212 m2 brüt 180 m2 net kullanım alanına sahip, 4 + 2 odalı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman'da çift cepheli kiralık dükkan

Karaman merkez Tahsin Ünal Mahallesindeki 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi ve İş Bankası yanında, Faik Kayserilioğlı Caddesi No: 72 A/B adresindeki dükkan v...

0534 723 9174

Canlı kaz ve hindi satışı yapılır.

Merhaba, Canlı, yeni mahsül, bakımlı ve organik kaz ve hindi satışı yapıyoruz. Fiyatlar için lütfen irtibat kurunuz. İrtibat tel: Mehmet Doğançay, 05...

MEHMET DOĞANÇAY

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?