Karaman Araştırma ve Tanıtım Merkezi

Karaman’ın tanıtımı ile ilgili belki yüzlerce yazı yazıldı. Günlük konuşmalarda sohbet konusu oldu.

Şehri, şehirliye tanıtma meselesi hal edilmeden şehir tanıtımı yapılamaz. Örnek Unesco’nun bu yılı Yunus Emre yılı ilân etmesi ve buna Karaman halkının sahiplenmemesi….. Sivil toplum kuruluşlarının haberi yokmuş gibi davranması,

Şehrin değerlerine sahiplenme, paydaş olma, değerlerimizin farkında olmalarını ve buna uygun davranmalarını sağlama, hatta kurum ve kuruluşların dahi değerlerimizin farkına varmalarının sağlanması; madem ki bu şehir bizim bu şehirde de yaşıyoruz o halde bu şehrin tanıtımı için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Bu konuda kendimize aktif rol biçmeli konuyu iyi anlamalı özümsemeli ve benimsemeliyiz.

Şehri tanıtmak nasıl mümkündür?

Şehrin tanıtımına katkı aynı zamanda şehre ait bir çok değerin muhafazası yarına aktarılabilmesi amacıyla; ‘’Karaman Araştırma ve Tanıtma Merkezi’’ kurulabilir. Şehrin sosyal, ekonomik ve toplumsal alanda birlikteliği sağlamak, şehri çok boyutlu bir bakışla değerlendirmek, düşünce birliğiyle uygulamaya geçirmek ve stratejiler belirlemek amacıyla; Karaman hakkında bilgi sahibi olan bireyler bir araya gelinir görüş ve düşünceler ortaya konulur değerlendirilir. Farklı çevrelerden şehrine ilgi duyan bilgi ve birikimi olan bireylerden yararlanılır. Fikir ve düşünceler paylaşılır. Doğru noktadan doğru fikri yakalanır. Zira tanıtım bilgi ve profesyonellik ister. ‘’İsteyin destek verelim’’ şeklinde Karaman’ı tanıtacaklara destek verilebilir.

Karaman’ın değerlerini tanıtım komisyonunun çalışmalarına katkı sunmak adına ‘’Karaman’ın Tanıtmak’’ başlığı altında site forum açılabilir. İsteyenler görüş düşünce yazı önerilerini bu forma yazarak, fikir ve yorumlarını paylaşabilir. Karaman’ın tanıtımı hakkında yazılmış görüş ve yorumları buradan görebilir. Kurumlarla iletişim sağlanabilir. Bilgi alışverişinde bulunabilir. Bu şekilde katılımcı çoğalmış herkes tek bir hedefe yönlendirilmiş olur.

Bu tür eylemlerde esas olan ortak iradenin oluşmasıdır. Bunun içinde ortak akıl ve ortak düşünce etrafında hareket etmek gerekir. Kentte yaşayan toplumsal sorumluluk sahibi her bireyi ortak noktada buluşturmak gerekir. Zira bu keyfi değil şehir için bir zorunluluktur. Ortak akıl oluşturma konusunda en çok bürokrasiye siyasetçilere ve medyaya ihtiyaç duyulur. Bunların bir araya gelmesiyle ortak akıl oluşturulur. 

Burada particilik olmaz. Siyaset güdülerek birliktelik sürdürülebilirlik olmaz. Burada paydaşların inandırıcılığı samimiyeti de önemlidir. Çünkü siyasi güce sahip olanlar birlikteliği istedikleri yöne çekebilir ve bozabilirler. Bugün yaşadığımız ortamda karşı karşıya kaldığımız durum budur. Karaman’da maalesef particilik var. A partisinin yaptığı güzel çalışmayı B partisi görmüyor taraf tutuyor. Oysa ‘’Kent Bilinci’ anlayışıyla güzel olanı takdir etmeli ve sürdürebilirliğini sağlamalı. A parti yapıyor B parti yıkıyor olan şehre oluyor. Şehir de kalıcılık kalmıyor yapboz da devamlılık oluyor. Şehrine odaklanmış ortak aklın oluşturulması için inandırıcı irade birlikteliği öne çıkmalı ve bu yönde çözümler önemsenmelidir.

Karaman’ı tanıtımı konusunda yerel halkın, sivil toplum kuruluşlarının, özel sektörün ve üniversitenin katkısının sağlanması ve yönlendirilmesi amaçlanmalıdır. Katılımcı ortak akılla pratik görüş ve öneriler geliştirilmeli, çatışmalar da bu çerçevede yönetilmelidir. Yapılan tanıtımların çevresel etkisi sürecinde halkın katılımı mutlak sağlanmalıdır. Halkın katılımı sağlanamıyor. Bu nedenle halkı, tanıtım, sözcüğü dahi etkilemiyor. Günü kurtarmak için yapılan çalışmalar şehrin tanıtımına geleceğine katkı sağlamıyor.

Ne yazık ki, tanıtımlar siyaset ve bürokratların ön plana çıktığı bir faaliyet haline dönüşüyor ve bürokratik çalışmalardan öteye gidemiyor.

Kısacası Karaman mı? Konya Karaman mı? Söylemi yıllardır sorun olarak devam etmektedir. Yıllarca devam eden sorun eğer insanlarda bundan şikâyetçiyse insanları ortak noktada buluşturmalı. Ortak bir hedefe yönlendirilmeli ortak akıl etrafında bütünsellik sağlanmalıdır. Özellikle yaşadığımız kent Karaman’ın tüm değerlerine ilişkin araştırma inceleme yapılmalı. Tanıtımı için bilgi üretilmeli, düzenli paylaşılmalıdır.

Şehrin geleceği adına, kentleşme, kent kimliğini kazanma konusunda; araştırma konuları olarak yerel yönetim başta olmak üzere, doğa ve çevre bilimleri, kent sosyolojisi, kent ekonomisi, kent kültürü, kent tarihi, siyaset bilimi, kent hukuku üzerine de ortak akıl etrafında birleşilebilir. Böylece akademisyen araştırmacı ve yerel yönetim arasındaki iş birliği ve bu bilginin kamusal alana ve halk içine yayılması sağlanması hedeflenebilir.

Karaman’ı kent kimliğine kavuşturacak ekonomik sosyal kültürel politik mekânsal planlama yapılamadığı için kentleşme yıllardır süren sorun hale gelmiştir. Çevre bütünselliğine uygun, şehir merkezinde estetik bir yapılaşma yoktur. Tarihi ve doğal değerleri koruyan tanıtan kentsel mekânlar oluşturulmalıdır. Düzenli bir çevre için gerçek ve tüzel kişiler kamu kurum ve kuruluşları sorumluluk almalıdır. Kentte yapılan binalar yapılaşma daha çok şehir kimliğini yansıtır.

Bir şehrin estetiği o şehrin rengi elbisesidir. Şehri biçimleyen eski ile yeni yüzleştiren şehrin aynaya düşen yansımasıdır. Kentin kimliğine şekil verenlerin yönetenlerin görüntüsüdür.

Karaman denince akla ‘’Türk Dilinin Başkenti’’ gelir. Tanıtım sloganlarında pek çok yerde vurgulanır. Şehrin pek çok yerinde göze çarpan levha ve tabelalarda yabancı dilde kelimelerle de içimizi sızlatır. Maalesef Karaman halkı ‘’Karaman Türk Dilinin Başkenti’’ imajını zedeliyor. Türkçe Dilinin ve Türkçe kelimelerin kullanılması Karaman’da Türkçe’nin tanınması dışarıya yansıtılmasıdır. Bu nedenle ‘’Karaman Türk Dilinin Başkentidir’’ söylemine uygun tabela ve reklâm panoları Türkçe olmalıdır. Ayrıca görüntü kirliliği açısından da belli bir standart getirilmelidir.

Karaman’ın tanıtımında Karaman Kalesi çevresinin çok iyi düzenlenmesi kent dokusunu yansıtan renkler kullanılması, geniş kaldırımlara yer verilmesi, Karaman Aktekke Kent Meydanı Projesinin başlanması….. Ama nedense başlanmıyor.

Karaman işçi kenti olarak bilinir. Bisküvisi ve bulguru ile tanınır. En önemli tarım ürünü elmadır. Karaman koyunu ile de ünlenmiştir.

Gelinen noktada Karaman’ın kent kimliğine kavuşması zor mu? Hayır. Karaman’ın Konya’nın gölgesinden kurtarmak zor mu? Hayır. Sadece hedefe kilitlenmek gerekiyor. Bu nedenle umudumuzu kaybetmeyelim. Şehrin vizyonunu belirleyecek yeni oluşumlarla yapılacak tanıtımların ‘’Yunus Emre ve Türkçe Dili’’ başarılı olmasını dileyelim hep birlikte birlik olalım.

Saygılarımla,
Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

Yusuf - tek bir şey söylüyoum türk şarkılarını söylemek için gelen dünyanın dört bir tarafındaki çocukları karamanda ağırlayıp türkçe şarkılarını karmaanda söylesinler karmanın tanıtımı yapılmış olur hemde dünyaya esnafımızda bu organizasyon sürecinde de iyi bir kazanç kazanmış olacak belediye valilik il özel idare stklar milletvekilleri devlet kademelrindeki bürokratlar üniversite.....hep birlikte çalışaraktan bu organizasyonu karamana kazandırmalıyız bunnu yapalım arkası çorap söküğü gibi gelecek maddi olaraktan da tanıtma yönü olaraktanda arkası gelir

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Temmuz 17:39

Esentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Sümer Mahallesinde Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek getiril...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İbrahim Öktem Caddesi Üzerinde Satılık Daire

İbrahim Öktem Caddesi, İmam Hatip Orta Okulu karşısı ana cadde üzerinde Satılık Daire. Bina, her katta 2 daire olacak şekilde zemin + 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Külhan Mahallesinde Satılık Daire Bina 328 m2 üzerine her katta tek daire olacak şekilde bitişik nizam 180m2 oturumlu, zemin+ 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan Karaman Külhan Mahallesinde 60 m2 Satılık Dükkan, Mutfak, Wc, ve 2 bölüm den oluşan çarşı merkezinde uygun fiyatlı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Ali Şahane Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Ali Şahane Mahalellesinde Dubleks Satılık Daire Zemin + 3 katlı binanın son katında 212 m2 brüt 180 m2 net kullanım alanına sahip, 4 + 2 odalı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman'da çift cepheli kiralık dükkan

Karaman merkez Tahsin Ünal Mahallesindeki 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi ve İş Bankası yanında, Faik Kayserilioğlı Caddesi No: 72 A/B adresindeki dükkan v...

0534 723 9174

Canlı kaz ve hindi satışı yapılır.

Merhaba, Canlı, yeni mahsül, bakımlı ve organik kaz ve hindi satışı yapıyoruz. Fiyatlar için lütfen irtibat kurunuz. İrtibat tel: Mehmet Doğançay, 05...

MEHMET DOĞANÇAY

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?