GENÇLER HARİKASINIZ!

Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün, Karar gazetesindeki son yazısının başlığı "Bir umudum sende, anlıyor musun?"du. Öztürk, yazısında aydınlık günlerin çok uzakta olmadığı konusunda ümitli olduğuna vurgu yaparak, "Ümidimin kaynağı ise 'Z Kuşağı' diye anılan yeni nesildir." diyordu.

Kendisinin de içinde yer aldığı orta yaş ve bir önceki neslin hiçbir gelecek vaat etmediğini savunan Öztürk, yazısına şöyle devam ediyordu:

"Çünkü orta yaş ve yaşlı kuşağı oluşturan kitle birçok yönden acz içindedir. Bu yüzden de söz konusu kitleden müspet bir şey beklemek nafiledir. Neden böyle düşündüğümü kabataslak şekilde şöyle izah edebilirim: Bizim nesil önce ailede, sonra okulda, sonra Kur’an kursunda, daha sonra askerlikte ve daha sonra meslek hayatında ciddi baskı altında yetiştirilmiş, bu yüzden de kişilik, karakter ve özgüveni ciddi biçimde örselenmiş, dolayısıyla ezik, ödlek ve kaypak hale gelmiş bir nesildir. Kısacası, bizim nesil yüreksiz bir nesildir. Bu yüzden de zaman ilerledikçe fosilleşmesi mukadderdir."

Öztürk, yazısında kendi neslini acımasızca eleştirir. Çünkü kendi neslinin din anlayışı büyük ölçüde dogmatik ve skolastik, siyaset anlayışı ise futbol takımı taraftarlığı ve amigoluk gibidir. Yine o nesil eziktir ve bu derin ezikliğin acısını çıkarma eğilimine sahiptir. Dahası var: O nesil üste karşı son derece itaatkâr, asta karşı da bir o kadar acımasız ve gaddardır. Üstüne üstlük pek çok konuda tahammülsüz ve yobazdır. Yine o nesil, ta çocukluktan beri “öğrenilmiş çaresizlikler”le hemdem olduğundan, şecaatten de hayli nasipsizdir.

Öztürk'e göre, buna mukabil, “Z Kuşağı” denen nesil her ne kadar din, devlet, siyaset gibi birçok alanda olup bitenlere karşı ilgisiz görünse de gerek kendi ülkesinde gerek dünya düzleminde olan biten her şeyi çok dikkatli şekilde gözlemleyip değerlendirmektedir. "Z Kuşağı" dinî, milli ve ahlaki değerlere kayıtsız, hatta lakayt görünmekle itham edilse de bu ülkenin değerlerine karşı en az kendi kuşağı kadar duyarlı bir halet-i ruhiye içindedir. Bunun da ötesinde “Z Kuşağı” bizden, yani ebeveynlerinden çok daha hijyenik ve temiz bir nesildir. Ayrıca özgüveni çok yüksek, özgürlük sevdası son derece güçlü olan bu nesil adalet duygusu, ahlaki sorumluluk, varlığa karşı merhamet ve şefkat nazarıyla bakma gibi özellikler itibariyle de bizden çok daha ileri düzeyde bir duyarlılığa sahiptir.

Z Kuşağı” ile ilgili eleştirilere uzun uzun yanıt veren Prof. Dr. Mustafa Öztürk, şöyle devam eder: "Fakat her ne olursa olsun, bu ülke yakın gelecekte 'Z Kuşağı'nın omuzlarında yükselecek, yani bu kuşak kendi ülkesine güzel günler gösteren bir nesil olarak tarihe geçecektir. Çünkü daha önce de ifade ettiğim gibi bu nesil bizden çok daha temiz, çok daha yürekli, çok daha özgürlükçü, çok daha ahlaklı, namuslu, vicdanlı ve merhametli bir nesildir."

Mustafa Öztürk, yazısına başlık olarak seçtiği Ahmed Arif’in “Anadolu” şiirinin son bölümünü de paylaşır:

"r, nasıl yeniden yaratılırım,
Namuslu genç ellerinle.
Kızlarım,
Oğullarım var gelecekte,
Her biri vazgeçilmez cihan parçası.
Kaç bin yıllık hasretimin koncası,
Gözlerinden,
Gözlerinden öperim.
Bir umudum sende,
Anlıyor musun?

Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün yazısından bu kadar uzun alıntı yapma sebebim, "Z Kuşağı"na ilişkin aynı görüşleri benimsememdendir. Şubatın ilk günlerinde Karaman'da "Bir umudum siz de" diyebileceğim bir grup gençle tanıştım. Kimler mi? Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi bünyesindeki Dil ve Edebiyat Öğrenci Topluluğu'nu oluşturan coşkulu gençler. KMÜ Eğitim Fakültesi Dekan Vekili, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. İdris Nebi Uysal'ın sahiplendiği yürekli gençler. Yunus Emre'yi genç nesillere anlatmak adına, "Yunus Emre Okumaları" programını hazırlayıp 13 Şubat'ta ilk etkinliklerini başlatan gençler... Yunus Emre okumalarıyla insanları Yunus'un iklimine davet eden gençler...

Yunus Emre Okumalarına ilk programdan bu yana katılıyorum. Sırasıyla Prof. Dr. İdris Nebi Uysal, Prof. Dr. Turan Karataş, Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, Araştırmacı Yazar Mehmet Doğan, Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu (2 kez), Araştırmacı Yazar Şair Mustafa Özçelik, Doç. Dr. Himmet Büke, Prof. Dr. Ziya Avşar'ı konuk ettiler. Programlar Kovid-19 salgını nedeniyle çevrim içi yapılıyor. Programlarda Yunus Emre'nin şiirleri okunuyor, tartışılıyor. Konuşmacı, katılımcıların şiirle ilgili sorularını cevaplandırıyor. Etkinliklere gençler yoğun ilgi gösteriyor.

Prof. Dr. İdris Nebi Uysal, 13 Şubat'taki ilk programda, "okuma" kelimesinin özüne inmiş, şunları anlatmıştı:

"Okumanın bir anlamı nasiplenmek, kendi payına düşen hisseyi almaktır. Biz de Yunus Emre'yi okuyarak hissemize, nasibimize, payımıza ne düşüyorsa onu almaya gayret edeceğiz. Okumanın bir anlamı da, çağırmak, bir yere davet etmektir."

Yunus Emre okumalarıyla insanları onun gönül dünyasını anlamaya davet eden, sadece anlamak değil bunu bir hayat felsefesi haline getirmeyi hedefleyen Dil ve Edebiyat Topluluğu'nun bu girişimi şimdi yeni ufuklara açılıyor. KMÜ Eğitim Fakültesi ile Dil ve Edebiyat Topluluğu’nun birlikte düzenlemiş olduğu Yunus Emre Okumaları programı YUNUFEST isimli ekiple TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sosyal İnovasyon (Yenilik) Kategorisinde ön değerlendirmeyi geçerek finale kaldı.

Bu okumaları başlatırken Yunus Emre'yi anla(t)mayı ve tanı(t)mayı hedefleyen YUNUFEST takımının yaptığı başvuru, TEKNOFEST bünyesinde kabul gördü. Prof. Dr. İdris Nebi UYSAL ve Raziye PETEK hocaların yönetiminde Büşra Sena KÜPELİ, Aybuke Selda ÇINARLIDERE, Kahraman ŞİRİN, Halil SANCAK, Ümmü Feyza KAYADİBİ ve Ahmed Can SÜNBÜLOĞLU’nun oluşturduğu takım final için hazırlıklara başladı.

Yunufest ekibinde yer alan öğrencilerle kendilerine destek ve moral vererek yönlendiren hocalarını tebrik ediyorum. Karaman'ı ve KMÜ'yü en iyi şekilde temsil edeceklerine yürekten inanıyorum. Harikasınız gençler! Umudumuz sizde, anlıyor musunuz?

BİR HATIRLATMA ve YARIŞMA ÇAĞRISI

Geçtiğimiz günlerde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Sudurağı Belediyesi Yunus Emre ve Türkçe Yılı anısına "Deneme" yarışması düzenlenmesi için protokol imzalamıştı. KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak ve Sudurağı Belediye Başkanı Derviş Mehmet Ceyhan’ın imzaladığı protokole göre, Türkçeyi korumayı, zenginleştirmeyi ve gelecek nesillere güçlü bir şekilde aktarmayı, Türk dilini yerinde ve doğru kullanmayı, açık ve anlaşılır olarak konuşma ve yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir deneme yarışması yapılacak.

Yarışmada ‘Söz, Varlık ve Türkçe’ temaları çerçevesinde dil ve milli kimlik ilişkisi, dil ve kültür ilişkisi, dilde yaşanan yabancılaşma karşısında toplumda Türkçe bilincinin oluşturulması, Türkçeye sahip çıkma yönünde milli şuur oluşturulması, dil ve kişilik gelişimi gibi konu başlıkları üzerinden değerlendirme yapılacak.

Birincilik için 3 bin 500, ikincilik için 2 bin 500, üçüncülük için bin 500 lira, teşvik ödülü için ise bin lira ödül belirlenen yarışmanın başvuruları 02-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacak. Türkiye'deki lisans, önlisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılabileceği ve 17 Eylül 2021 tarihinde www.kmu.edu.tr adresinden sonuçların duyurulacağı yarışma için ayrıntılı bilgiye http://sks.kmu.edu.tr adresinden ulaşılabilecek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


My Vip Kitabevine Personel Aranıyor

My Vip Kitabevi (Eski Sanat Kitabevi) çalışma arkadaşları arıyor. Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir.

Karaman Mahmudiye Mahallesi 3.Kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Mahmudiye mahallesi Medine Cami ve Yaparlar market civarı. Bina tek daire üzerine kurulu 4 katlının...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtsever Group'un 6 Şubesine Personel Alınacak

Akaryakıt sektöründe 6 şubesi ile faaliyet gösteren Yurtsever Petrol Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere bay - bayan akaryakıt satışı ve markette g...

Sahibinden Satılık Nissan Micra

2004 model 1.2 Benzinli Nissan MİCRA. ... 151 bin km,de ... DEĞİŞENSİZ, KAYİTSİZ yanlarda birkaç parça lokal çizik boyalı en fulll PAKEDİ...Yağmur sen...

05065328132 HASAN İMRAN GALERİ NOKTA

Full Stack Developer

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karaman'da ikamet eden ya da edebilecek (Freelance veya Remote değil), Front-and ve back-and olarak NodeJ...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Golda Gıda Personel İlanı

GOLDA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. Ülkemizdeki ve dünyadaki entegre projeler arasında, büyüklük açısından, en büyüğü olarak dikkat çeken Bera Holding Gıda...

EMA Plast'a vasıflı ve vasıfsız personeller alınacak

Şirketimiz bünyesin çalıştırılmak üzere elemanlar alınacaktır. İş tanımı: Satış ve pazarlama elamanı Yurtiçi seyahat engeli olmayan B sınıfı ehli...

(0338) 202 01 70 EMA PLASTİK ÜRÜNLERİ İNŞAAT PETROL GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

Sümer Mahallesinde 2.kat 95 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Sümer Mahallesi Belediye Fen İşleri deposu civarı.Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?