KARAMAN BELEDİYESPOR’DA NELER OLUYOR.

KARAMAN BELEDİYESPOR’UN TALİPLİLERİ VAR.

Bölgesel amatör lige veda eden Karaman Belediyespor profesyonel lige ve statüye dahil olduğu andan itibaren daha kıymetli ve değerli bir hale geldi. Sezon içerisinde git geller yaşasa da son dakikada 3. Ligde kalmayı başardı. Karaman Belediyespor’un değerinin arttığını kulübü satın almak veya işbirliği içerisinde hareket etmek isteyen grupların tekliflerinden anlayabiliyoruz.

Benim edindiğim bilgilere göre Hollanda’da yaşayan Karamanlı hemşehrilerimizin içerisinde olduğu Avrupalı Türklerden oluşan bir grup kulübü satın almak istedi. Karaman Belediyespor gelecekte Karaman isminin kulüp isminin içerisinden silinebileceği gibi haklı gerekçeler ile bu teklife sıcak bakmadılar, satıcı olmadılar. Kulübün Karaman’ın değeri olarak yaşamasını istediler. Başka bir grup ise farklı bir yaklaşım ile eşit haklara sahip olarak ve yatırım yaparak kulübü yönetmeye talip oldu.

Taraftarlar ve futbolcular bu gelişmelerden haberdar olunca Karamanda bu gelişmeler gündem oldu ve bende yaşananları takip etmeye başladım. 

İkinci teklif birçok açıdan heyecan vericiydi. Kulüp isimi korunacak, yönetimde taraflar eşit temsil edilecek fakat kulübü işinde uzman bir CEO yönetecekti.

Kendisinden bilgi aldığım Alper Aslan aşağıdaki cümleler ile beni bilgilendirdi. Alper Bey ifadelerini sizlerle paylaşıyorum.

Alper Aslan “Karaman Belediyespor'dan gelen davet üzerine, yönetim kurulunda Karamanlı isimlerin de yer alacağı bir birliktelik için çalışmalar yapılmaya başlanmıştı. Takımın borçları ödenecek, yeni oyuncular için transfer bütçesi açılacak, şampiyonluğa oynayan bir takım kurulacak, tesisleşmeyle beraber Karaman Belediyespor'a kalıcı gelir getirecek uzun soluklu projeler yapılacaktı. Sportif direktör ve CEO ile birlikte, yurt dışındaki Karamanlıları kucaklayacak, Türkiye ve Avrupa'daki önemli takımlarla partnerlik anlaşması yapacak dış ilişkilerden sorumlu yöneticilerin de bulunduğu profesyonel bir yönetim sistemi getirilecekti. Bu süreçte kulüp kesinlikle anonim şirket olmayacak, dernek statüsünde kalarak şehrin takımı olmaya devam edecekti. Yunus Emre temalı formalar hazırdı. 15 gündür görüştüğümüz ve kongre surecine kadar geldiğimiz Karaman Belediyespor ile son anda çıkan pürüz yüzünden fikir ayrılığı yasamış bulunmaktayız. Kendilerine yeni sezonda başarılar diler, bu süreçteki emekleri için teşekkür ederiz.” şeklinde açıklama yaptı.

Alper Beyle sohbetimiz detaylanarak devam etti. Şahsen bütün köprülerin atıldığını düşünmüyorum. Öncelikle bu vizyoner yaklaşım için zemin oluşturanlar kimlerse, kendilerini tebrik ederim. Belediye Başkanımız Savaş Kalaycı konuya liderlik ederek bu alanda beklenen gelişmeyi sağlayabilir.

Tabi Karaman Belediyespor’un zamanı daralmış olsa da tek alternatifi bu gruplar değil. Geride kocaman bir KARAMAN alternatifi var. Dün yazmış olduğum yazıda, başarı yaşayan, Kadınlar liginde mücadele eden hentbol ve voleybol takımlarımızın yaşadıkları sıkıntılardan söz ettiğimi ve kapanmak üzere olan bu kulüplerden birisinin il dışından destek bularak nasıl başarıyı yakaladığını yazmıştım. Merak edenler okuyabilirler.

Karaman bu alandaki gelişmelere ve sponsorluk kültürüne niye bu kadar kör ve vurdumduymaz anlamak hayli güç. Organize sanayi bölgesinde binlerce kişiye ekmek veren sanayicilerimiz ciddi yükleri sırtlarında taşıyorlar fakat devletimiz ve hükümetimiz onların küresel piyasalarda rekabet etmelerini kolaylaştırmak için önemli desteklerde sağlamaktadırlar. Desteklerin yanısıra ihraç kayıtlı şeker alıp bu şekerleri yurt içerisinde satılmakta olan ürünlerde kullandıkları için milyonlarca ceza yiyen sanayicilerimizin cezalarının istihdama sağladıkları katkı göz önüne alınarak çok makul seviyelere indirilerek çözüldüğüne de en az 3 kez şahit oldum.

Karamanlı sanayicilerimizin sağladıkları istihdamın ve ödedikleri verginin yanı sıra vakıflara, derneklere, öğrencilere, ihtiyaç sahiplerine önemli katkıları olduklarını biliyoruz. Özellikle BİFA’da Pazarlama İletişim yöneticisi olarak çalıştığım dönemde bizzat şahit olduğum güzel hikayelerde mevcuttur. Bir başka yazıda BİFA kültüründen de bahsetmeyi çok istiyorum.

Vakıf ve derneklerin haricinde spora ilgili olan sanayicilerimizi de görmezden gelemeyiz. Duru Bulgur spora yaptığı yatırımlar ile efsaneleşiyor, Karaman’da Duru yaklaşımı gösterişten uzak fayda odaklı sponsorluk kültürü açısından incelenmelidir. Duru yaklaşımının içerisinde  Karaman Belediyespor için çözüm olduğunu düşünüyorum.

Sanayiciler devlete ödedikleri verginin bir bölümünü Gençlik Spor Bakanlığı onaylı sözleşme ile spor sponsorluğu için kullanabilirler. Sanayicilerin şu tercihi Karaman Belediyesporun önünü açar; “Ödemek zorunda olduğum veya halen ödediğim vergimin yasal sınırlar içerisinde bir bölümünü spor sponsorluğu için kullanıp devlet yerine gelişmeye açık, spor ile birlikte sosyal ve kültürel alanda da katkılar sağlayacak bu alana yatırım yapmalıyım.” Bu karar ve tercih Karaman’a çok şey katabilir.

Bir örnek ile devam edelim. Fransa Ligue 1’de şampiyon olan Lille Futbol Kulübünde yaşanan gelişmeler spor alanında yapılacak yatırımlara güzel bir örnektir. Avrupa’da bir çok kulüp sürdürülebilir bir gelir ve başarı yakalıyor. Araplar, Ruslar, Amerikalılar futbol klüplerine yatırım yapıyorlar.

İŞTE LİLLE’NİN HİKAYESİ.

Lille, Fransa'nın kuzeyindeki Nord-Pas-de-Calais bölgesinin Belçika sınırındaki en büyük şehri. Lille’nin 235 bin civarında nüfusu var. Lille’de yaşayan Karamanlılar var mı merak ediyorum. Karaman il genel nüfusuna yakın bir nüfusu var.

Spor severlerin yeşil sahalardan tanıdığı İspanyol Gerard Lopez 2017 yılında Lille kulübünün %95 hissesini satın alarak yatırım yapmaya karar verdi. Çogunlukla teknoloji ve enerji sektöründe yatırım yapan Gerard'ın Skype’a ilk yatırım yapanlardan olduğunu biliyoruz. Lille Gerard'ın ilk spor yatırımı değildi. 2009 yılından 2015 yılına kadar Formula 1 takımlarından Lotus F1 takımına da başkanlık yapmıştı. Ayrıca 2007 yılından beri gençken futbol oynadığı kulüp olan Lüksemburg ekibi CS Fola Esch ‘in de başkanlığını yapmıştı.

2011 yılında Fransa ligi yatırımcıların odağı olmuştu. Katarlıların PSG’yi alırken, Rus yatırımcı Dmitry Rybolovlev’in Monaco’yu satın almıştı. İlerleyen günlerde Bordeaux, Nice ve Toulouse da satılacaktı. Ligue 1 de mücade eden takımların şampiyonlar ligi getirisi en yüksek seviyede olan şampiyonalara katılması, yayın gelirlerinin hızla yükselmesi Fransa Ligine yatırımı kolaylaştırdı. Fransa’nın sosyo-kültürel yapısı gereği Afrika kökenli oyuncuların da altyapılarda yetişerek parlaması oyuncu ithalatında Fransa’nın ilk sırada yer önemli katkılar sağlıyordu. bu yatırım ikliminde Monaco 2017 yılında oyuncu alım satımından %630 yatırım getirisi elde etti. Gerard Lopez ekibini 2017 yılında bu gelişmelere göre yeniden yapılandırma karar verdi. Hedefi kar etmekti. Kulüp CEO’su olarak Marc Ingla, sportif direktör olarak Luis Campos görevlendirdi.

Marc Ingla 2003 yılında Barcelona’da başarı yakalayan ekipteydi. Barcelona Marc Ingla'nın çabaları ile Pep Guardiola’nın teknik direktörlük görevine gelmesinin ardından Avrupada kupalara amborgo koymaya başladı.

2016–2017 sezonunda Luis Campos Monaco ile şampiyonluk yaşarken belkide tarihinin en büyük transfer operasyonunu gerçekleştiriyordu. Monaco şampiyonluğunun ardından yıldızları Bernardo Silva'yı 50 milyon euroya Manchester City’e, Bakayoko'yu 40 milyon euroya Chelsea’ye, Fabinho'yu 45 milyon euroya Liverpool’a, Mendy'yi 57,5 milyon euroya Manchester City’e, Lemar'ı 72 milyon euroya Atletico Madrid’e ve Martial'ı 60 milyon euroya Manchester United’a transfer edip milyonlarca eura kazandı. 

Lille macerası önce hayal kırıklığı ile başladı. Teknik direktör Bielsa’nın başarısız olması proje için büyük tehlike yaratsada Campos'un ipleri eline alması ile küme düşmekten bir puan farkla son haftada kurtulan Lille bir sonraki sezon Jonathan Bamba, Ikone, Leao ve Türk milli oyuncumuz Zeki Çelik gibi genç yıldızları çok uygun maliyetler ile kadroya kattı. Bu oyuncular için ödenen bonservis sadece 7.5 milyon euroydu.

Bir önceki sezon küme düşmekten zor kurtulan Lille, sonraki sezon ise PSG’nin ardında ikinci sırada tamamladı ve Şampiyonlar Ligi bileti aldı. Bu sezonun ardından transfer döneminde 10 Milyon Euro’ya aldığı Nicolas Pepe tam 80 milyon Euro’ya Arsenal’e transfer.  Rafael Leao 23 milyon Euro’ya Milan’a, Thiago Mendes ve Youssouf Kone ise toplamda 31 milyon Euro karşılığı Lyon’a transfer oldular.

Lille genç oyunculara yatırım yapmaya devam etti. Timoty Weah, Renato Sanches, Osimhen, Benjamin Andre ve milli yıldızımız Yusuf Yazıcı bu dönemde kadroya dahil edildi. Osimhen bir sonraki sezon 70 milyon euroya Napoli’ye satılınca Burak Yılmaz ve Mustafa Kapı transferleriyle Lille’de yer alan Türk yıldızların sayısı dörde çıkmış oldu.

Milyonlarca Euro kar eden Lille 2020 – 2021 Sezonunun şampiyonu milli oyuncumuz Ligue 1’de yılın oyuncusu oldu.

KARAMAN BELEDİYE SPORUN SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJEYE İHTİYACI VAR.

Karaman’da potansiyel olmasa Kazım Nas milli olur muydu? Kadir Çiftçi, Mustafa Eraydın, Nasuh Aköz, Sertan Eser milyonları peşine takıp tribünleri coşturabilirler miydi ?

Lille’nin hikayesi gibi bir çok başarı hikayesi yaşanıyor. Karaman organize sanayi bölgesinde ikinci kuşak genç yöneticiler büyüklerinin tecrübelerini dikkate alarak bu heyecanlı ve karlı yatırımın içerisinde yer almak ister diye düşünüyorum.

Bu şekilde değer yaratmaya Karaman gibi Belediye Başkanımız Savaş Kalaycı, başsavcımız, valimiz ve milletvekillerimiz destek olur, yol açar diye düşünüyorum.

Sezon yaklaşıyor, bir gelişme yaşanacaksa tam zamanıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurşun - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

11

Mhr70ist - Belediye kendine bakamıyor satsın takımı olsun bitsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 09:06
07

Ahmet - Vergi önerisi kısmı kesinlikle olmaz. Türkiye'de bu mümkün değil.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 12:01
09

Köftelik Bulgur - @Ahmet 07 nolu yoruma cevabı: Neden olmasın. Karaman’ın köklü kuruluşlarından Duru Bulgur yıllardır sponsorluk kanunu kapsamında Karaman’da sporculara destek oluyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 13:18
08

Sponsorluk Kanunu 2021 - @Ahmet 07 nolu yoruma cevabı: 3289 sayılı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek-3 maddesinin 4644 sayılı kanunla değiştirilen Ek-2 maddesine bağlı Ek-3 maddesine dayanılarak hazırlanan yönetmelik taslağı, Maliye Bakanlığı ve Sayıştay’ın onayının alınmasından sonra yayınlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderilecek.

Hazırlanan yönetmelik taslağına göre, sponsorlar GSGM’nin uluslararası yurt içi veya dışı her seviye ve branştaki müsabaka, kurs, kamp, seminer, gösteri, toplantı ve benzeri faaliyetleri üstlenebilecekler, spor tesisi inşaa edebilecekler, spor tesislerinin onarımını yapabilecekler ya da yarım kalmış spor inşaatlarını tamamlayabilecekler.

Sponsorlar, ayni veya nakdi olarak ya da genel müdürlüğün belirlediği rakamın altındaki miktarı belirleyerek, harcama ile katkıda bulunabilecekler.

Sponsorlar, GSGM’nin, yapılan iş için hazırlayacağı mahsup evrakının onaylanmasından sonra harcadıkları miktarı vergiden düşebilecekler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 13:15
06

Karamanli - Bizim yonetimden hicbir sey olmaz. Yonetene vermiyorlar. Kendileri zaten yonetemiyorlar. Takim duserse Savas baskana yazar. Borcu siz yaptiniz siz odeyin. Odemeye geleni kacirmayin barin.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 16 Haziran 00:57
04

G.kore - Bence hepsi hikaye.. yaziyi yazanda dahil takımdan nemalanmadiklari için sallamasyon yapiyorlar..

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 15 Haziran 20:59
10

Ksk - @G.kore 04 nolu yoruma cevabı: BENCE SENDE NEMALANANLARI KISKANDIĞIN İÇİN BURDAN SALLIYORSUN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 16:32
05

? - @G.kore 04 nolu yoruma cevabı: Ne yapacak insanlar, hiç kimsenin maddi manevi kazanmadığı bir sistem mi var. Taraftarlar takımla gurur duyacak, stres atacak, futbolcu, hoca para kazanıp, kariyer yapacak, yönetici statü sahibi olacak. Herkes bir şey kazanacak olmasa niye ilgilensin. Vakıf mı, spor kulübü mü? Bir hedefi olmayan, kazanımı hedeflemeyen hayır kurumuna vakit ayırsın. Buda bir ihtiyaç, hayır işlerinin, sporun, kültür etkinliğinin, sosyal olayın yeri ayrı...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 22:52
02

Karamanoğlu - Burada yazı yazıp sallamak kolay herkesin ağzı var ama bir takımı da herkes YÖNETEMEZ sayın yazar.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 15 Haziran 17:11
03

Hasgaramanoğlu :) - @Karamanoğlu 02 nolu yoruma cevabı: Kardeş yazıyı okudun mu adam sallamıyor, destek oluyor. Anlayış sorunun mu var? Kötü niyetli misin be ya.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 15 Haziran 17:35

Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret ne kadar olmalı?