Geyik Suyu ve Kanlı Burun

Kanlı Burun Adı Nereden Geliyor?

Geyik Suyu Nedir?

75 yıl önce Kanlı Burunda gördüğü eski bir patlayıcıya dokunarak hayatını kaybeden Güneyyurtlu genç çoban kimdir?

Bizim ’68 kuşağı dağları terk edeli elli yol oldu.

Sanayi hamleleriyle beraber gençler şehirlere akın edince yaşlılar da köydekilerle yetinmeye başladılar.

Bu arada yaylalarımızı ve yerbağlarımızı ihmal ederek binlerce dönüm arazimiz kendiliğinden ormana dönüşünce orman da el koyarak gerçek orman alanı yapmaya başladı.

1960 ve 1970’li yıllardan sonra dağlardaki yer adlarını bile unutmaya başladık. Bu çerçevede Kanlı Burun ve Geyik Suyu başı çekiyor. Aşağıdan çıkılan Sulucesere ilkokul öğretmenlerimiz öğrencileri gezmeye bile götürürlerdi. Geyik Suyunu ise yukarıdan inildiği için sadece çobanlar bilirdi.

Ermenek ile Güneyyurt arasındaki hiç ara v ermeden devam eden 150 ila 300 metre devasa kaya zincir ve silsilelerinin Güneyyurt tarafının en doruk noktasında yer alan kanlı burun ve oradan inilen Geyik suyuna yaptığımız bir ekip gezimizden bahsedeceğim bu makalemizde, inşallah.

Açıkçası bu gezimizde adeta bir dron gözüyle dikine 1000 metre yukarıdan Turkuaz gölünü, Başyayla ve köylerini, Güneyyurt ve bütün çevre köyleri doruklardan seyretme imkânı bulduk.

Son yıllarda 470 – 80 yaşındaki abla ve abilerimizden duymuştum adlarını. Kanlı burunu duysak da Geyik suyunu ilk defa duymuştum.

Nedir ne değildir diye üç yıldır bütün çobanları dinledim ve kesin yerini tespit ettim. Kimisi inilmez, kimisi, inilir diyordu. En son ıolarak Seyde teyzeme sorduğumda biz seğirterek inerçıkardık oraya, dedi, salma gibi bir yer diye ekledi.

Seyde teyzenin damadı eski sürü sahiplerinden merhum Şefik Çolak amcanın oğlu, benim de bacanağım olan Hikmet Çolak ve yeğenim Hilmi kızılca ile yer ve zaman konusunda kavilleşerek iki Haziran 2021 günü yola çıktık.

Arabamızı Kuşakpınara bıraktıktan sonra zirvelerin üzerinden kayaların ucundan taşları tepe tepe sırtımızda çantamızla elimizde ekmek ve suyumuzla üç km kadar yürüdükten sonra bu aranın doruğu olan Kanlı buruna geldik. Burada elinizi uzatsanız veya ayağınızı bir adıma atsanız adeta Kıble kayası – hisarlık, Yunt, Yellibel, Altıntaş, Hisarönü ve Katran Belenine dokunacak gibi hissedersiniz.

Burada çektiğimiz kısa filmlerde aşağıda okuyacağımız kanlı burun ve geyik suyunu anlattık.

Kanlı b uruna herkes çıkabilir ama buradan devasa yarları inerek ulaşılan geyik uyuna inmeyi kimseye tavsiye etmem doğrusu.

Geyik Suyu Nedir?

Kanlı burunun zirvesinden 300 metre kayaların yüzünden sürünerek otuz metre sonra bir salmaya iniliyor. Buradan kayanın yüzeyinde batıya doğru elli metre zor şartlarda yürüdükten sonra tekrar yukarıya on metrelik bir tırmanıştan sonra geyik suyunun bulunduğu mahalle erişiliyor.

Geyik suyu burada özgürce taşamaya devam eden geyiklerin sulandığı bir sudur. Burada bol miktarda geyik tersi göze çarpmaktadır. Ancak elli yıldır belki ilk defa bizim çıktığımız, geyiklerin su içtiği Kaklıkların üzeri yukarıdan yıpranarak düşen Say kayalarla kapanmış gibidir ve ancak serçelerin doyabileceği su bulunmaktadır şu anda. Bunda verimsiz bir kışın ve kurak bir baharın da etkisi muhakkaktır tabi.

Kanlı Burun Adı Nereden Geliyor?

Burun, kayanın uçuruma yakın en uç kısmı demektir. Kanlı burun ise kayanın uçuruma yakın en uç kısmının kanlı olması manasına gelir.

Kanlı burun adının nereden geldiği konusunda iki olay anlatılmaktadır. Bunlardan birisi Ölünün Koyak Efsanesidir.

Ermenek’ten başlayarak Güneyyurt kasabasının üzerini 3 km yukarıdan kuşatan oradan Başyayla’nın Hisarına kadar süren dağlara Kuşak dağları denir.

Burada ünlü çift Söğütlü Kuşakpınar vardır. Bu söğütlerden birisi eşini kaybetmiş ve 2010’dan sonra yalnız yaşamaya başlamıştır.

Kuşakpınar ile Ermenek arasındaki ufuklarda görülen kaya zincirinin en yüksek olduğu yere Kanlı burun denir. Kanlı burunun 150 - 200 metrelik sarp dik kayalarının altında Ermenek yoluna kadar arada Bingeşik, Yapraklı çukur, Ölünün koyak, Eğşi Kulak Yakası ve Eşekçi gibi kaya parçalarından zor geçilen ancak pelit ve makilerle dolu yerler vardır.

Eskiden, sanayi devriminden önce buralarda tarım ve malcılıktan başka bir şey yapılmazdı. Gargaralılar da çevre köyler de geçimlerini bu iki uğraş ile sağlarlardı. Bu bakımdan bir köyde çok sayıda sürü küçükbaş olurdu.

Sürüler yazın yaylalardaki ağıllarda, kışın ise köye yakın yerlerdeki ağıllarda geceleyerek yayılıma çıkarlardı.

Küçükbaş hayvan sürülerinin bolluğu nedeniyle bu alandaki alış verişler de epey canlı geçerdi. Kuşakpınarda her inin ve eğmenin önünde bir oba otururdu. Bu obalar sürü sahipleriydi. Kuşakpınarda yer bulamayanlar da daha yukarılarda, Üssüzlerde obalarını tarlalarının başına yakın inlere ve eğmelere kurarlardı. Ancak üssüzde su olmamakla Obalar subaşlarını tercih etmek durumundaydılar. Mesela Tolbunar, Yarıkbunar ve üçbunar obalarla dolardı. Üçbunar Üssüzün kuzeyinin Balkusana doğru en uç tarafında çalın başlama noktalarında üç tekneli ama çok az suyu olan bir yerdir. Buraya yüz yıllardır Mut aşağı Kösereli Yörükleri obalarını yaz aylarında kurarlar.

Bu dağlar cumhuriyetten önce ve büyük 2. dünya savaşı sırasında her zaman eşkıyanın eksik olmadığı yerler olmuştur. Saklanacak yeri çok olduğundan kanun kaçakları uzun süre barınabiliyorlarmış bu sarp kaya eteklerindeki inlerde. Bu barınaklar arasında en gözde olan mekânlardan bazıları: Suluceser, Gödekurum, Kanlı Burun altındaki inler ve benzerleriydi.

Bir gün yabancı bir kasap Ermenek’te bol miktarda davar alacağını söyler ve nereye gitmesi gerektiğini sorar onu Gargaraya yollarlar ama o katırıyla dolaşmaktadır ona sürülerin bol olduğu Kuşakpınara gitmesini söylerler.

Kasap katırına atlar ve Ermenek’in üzerine inen Orta yol üzerinden Kuşakpınarın yolunu tutar. Ermenek yaylasından Kuşakpınara ulaşmaya çalışırken Kanlıburun denen zirveye gelir. Katırını az gerideki çayıra sikkeledikten sonra tam buruna yaklaşarak dikine bin metre aşağıdaki Göksu boylarına dizili köyleri seyre dalar.

Bu sırada burada bir gurup eşkıya vardır bunlar geceleri Suluceser’de yatar kalkarlar ve saklanırlar gündüzleri de eşkıyalık yaparlarmış. Hem asker kaçağı hem de kanun kaçağı olan eşkıyalar bol ve çok lezzetli suyu olan Suluceser’i mesken tutmuşlardır.

Eşkıya ile kasap kanlı burunda karşılaşırlar kasapla sohbet sırasında kasapta davar almak için bol para olduğunu anlarlar. Onu orada zorla soyarlar ve nesi varsa alırlar. Ancak paralarını almakla bırakmazlar onu oradan atarak öldürürler aksi halde yerleri deşifre olacaktır. Kasap koca kayadan atılır ve şimdi Ölünün koyak denen yerin yakınlarına düşer ve param parça olur. Ölünün koyak denen yere halk bir sembolik mezar yapar ve adı öyle kalır. Kanlı Burun adı da kasabı tepeleyip attıklarında başı kayaya çarpar ve orayı kana bular, bu nedenle kanlı burun denir.

Kanlıburun Adının Kalmasına Yakın Tarihten İkinci Sebep

Bir de daha yakın tarihlerde şahitlerinden halen (2021 yaşayanların bile bulunduğu bir olay olmuştur.

1947 yılında Güneyyurt / Gargaranın cami mahallesinden Bağçalı gocanın oğlu Mehmet Çalık merhum Kanlı burunda davarlarını otlatırken buruna yakın bir yerde azığını açarak yemek yemeye başlar. Bu arada gözüne Gelemgen (tezgâh mekiği) gibi metal bir şey ilişir, ne olduğunu kuşağıyla incelediği sırada büyük bir gürültüyle patlar. Mehmet’in kolu parçalanır, gözlerinden birisi çıkar ve vücudu büyük hasar görür. Yakın bir yerde sürüsünü otlatan başka bir çoban Kara Solak İbrahim’i patlamayı duysa da korkusundan haber veremez. Geç de olsa ağır yaralı olarak Gargaraya getirilen Mehmet sabaha karşı evlerinde vefat eder. Henüz askerlik yapmamış ve evlenmemiş bir genç olarak vefat eden Mehmet’e Allah’tan rahmet dileriz. (Kaynak: Mevlit Çalık)

Bu patlayıcının orada ne aradığı konusu tam bir muammadır. Aklımıza tek gelen şey bir uçaktan düşmüş olabileceğidir. Buralarda bir savaş yakın tarihte görülmemiştir. Hele Kanlıburun’un başında ve civarında hiç duyulmamıştır.

Mükremin Kızılca

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mükremin Kızılca - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?