İSTİHDAMIN ANAHTARI GİRİŞİMCİLİK

GİRİŞİMCİLİK ; GİR / GİRİŞ / GİRİŞİM / GİRİŞİMCİ / GİRİŞİMCİLİK olmak üzere 5 geniş manalı kavramın birleşimi ile kutlu ve mutlu bir kavram GİRİŞİMCİLİK çok enteresan değil mi ??

Örneği olan ve olmayan yeni bir işin oluşturulmasına “GİRİŞİM” denir.

GİRİŞİMCİ; üretim elemanları (emek ve sermaye) sistemli ve bilinçli bir şekilde bir araya getirerek mal ve hizmete dönüştüren kişidir.

GİRİŞİMCİLİK, İnsan arzu ve değerlerinin (emek ve sermaye), tabiat değerleri ile birleştirerek “ işletme adıyla” ekonomik güce dönüştürülmesidir. Bu dönüşümün başrol oyuncusu “ İNSAN” çıkışı da ÜRETİM/TİCARET hizmet şekliyle İSTİHDAM yani İŞ ve AŞ’ tır.

Girişimciliği bir başka ifade ile iş kuran, müteşebbis olarak ifade etmek mümkündür. İlk yıllar ülkemizin müteşebbisi devlet olup, devlet; kuran/işleten/üreten/eğiten/alıp satan/yatırım yapan/pazarlayan/rekabet eden gibi rollerle çok alanlardaki faaliyetlerini yeteri boyutlarda ifa edilememesi nedeniyle özel girişimcilik dediğimiz günümüzün yeni müteşebbisi özel girişimcilik bir nevi kobilerin doğuşu.

İnsanları arayışa daha çok kazanmaya yönlendirmek, ufuklarını açmak için EĞİTİM (bilgi, tecrübe) önemli rol oynar. Bu temel unsurun cesaret gibi birimlerle birleşmesi girişimciliği doğurur.

Her anlamdaki gelişmenin temelinde kaynakların özellikle insan gücünün verimli kullanılması yatar.

Girişimcilerin iyi eğitilmiş olmalarının önemi tartışılmaz bir gerçektir. EĞİTİM; kişilere kendi bireysel gelişmeleri üzerine birer sinerji kaynağıdır.

Firmanın başarısı, insan kaynaklarını iyi yönetilebilen kişi olmasına bağlıdır.

Girişimcilerin eğitilmeleri temelde insan gücü potansiyelinin değerlendirilmesi demektir. Bunun içinde bireylerin “ BİLGİ VE BECERİ’’ ile donatılmaları gerekir.

Hayatın maddi bakımdan devamı için mutlaka üretim gerekir. Üretimde ve riske girmeden yapılamaz. Kişilerin risk üstlenebilmeleri, bir girişimci modeli ortaya koyabilmeleri için bir takım bilgi birikimleri almış olmalıdır.

Girişimcilik eğitimlerinin kimlere ve nasıl yapılacağı hedeflerinin kimler olacağı sorusunun yanıtı açık bir biçimde belirtilmelidir. Verilecek eğitim geniş yelpazeli olmasının yararlı olacağı kesin bir gerçektir. Bir bakıma çok sayıda program oluşturulması söz konusudur.

Girişimcilik eğitiminin hedef aldığı bir başka kitle girişimcilik potansiyeline sahip kişilerdir. Çeşitli ülkelerde bu potansiyel tespitine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde son yıllarda bu tür çalışma ve gelişme hız kazandığı gözlenmektedir.

Kamu kurumları, üniversiteler, oda ve dernekler uygulayıcıların başında gelmektedir.

Özellikle iş kültürü, sektörel, kamu ilişkileri, girişimciliğin yön kazanmasında önemli bir unsurdur.

İŞ KAVRAMI

Ekonomik, sosyal, hizmet anlamında bir emek ve fikir sonucunda elde edilen katma değerdir.

Başlıca unsurları; Bilgi, tecrübe, finansman, emek, araç / gereç, mekân, ortam muhtelif yardımcı unsurlar olarak nitelenir.

GİRİŞİMCİLİK BAŞLICA KAVRAMLARI

BİLGİ / TECRÜBE / SERMAYE / CESARET /ÖZGÜVEN / RİSK ALABİLME

HAYAL / İDEAL / ÖRNEKLEME / TASARIM / İŞ FİKRİ / İŞ PLANI / STRATEJİ

İŞ KÜLTÜRÜ / ARAŞTIRMA / EĞİTİM / TASARRUF / BİRİKİM / KAYNAK

İŞYERİ / YATIRIM / İŞGÜCÜ / ÜRETİM / SATIŞ / KÂRLILIK

ARAÇ / GEREÇ / DESTEK / TANITIM / İLETİŞİM / İŞBİRLİĞİ

KALİTE / SÜREKLİLİK / GÜVEN

GİRİŞİMCİLİĞİN BAŞLAMASI VE AŞAMALARI: İş fikri / Tasarımı / İş Planı / Fizibilite Çalışmaları (üretim-satış-pazarlama)

HEDEFLER; Pazarlama stratejisi / Reklam çalışmaları / Rekabet Konumu / Swot Analizi Çalışmaları

GİRİŞİMCİLİK İÇİN BAŞLICA GEREKSİNİM VE ŞARTLAR:

Arzu ve isteğin projeye dönüşmüş hali,

İşin boyutuna göre finansman veya işbirliği,

Belirli ölçüde bilgi deneyim, tecrübe, farkındalık kazanımı

Kurulacak işin paralelinde oluşmuş pazar konumu gibi hususlar

Hedef Kitle: Belirli bir özellik arz eden kişi ve kişiler

Belirli bir eğitimden geçmiş fert, öğrenci, kadın ve işadamları gibi iş gücü, malzeme, makine, iş yeri hazırlığı

Girişimcilikte ana amaç belirli bir istihdam sağlama

Sosyal kurumlar, üniversite ve kamu kuruluşlarının işbirliği, İŞKUR ve KOSGEB destekleri ile tanzim edilen kurslardan geçmiş, sertifika almış, işini kurmuş kişiler.

Son yıllarda istihdamı arttırmak amacıyla İŞKUR / KOSGEB / Dernek ve Kamu kuruluşları ve üniversiteler tarafından önemli ölçülerde kurslar ve dersler tanzim edilmektedir.

FETTAH GÜVENTÜRK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fettah Güventürk - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?