Karaman Sanayisinin Yüz Akı: Bifa

  • KARAMAN SANAYİSİNDE SON 25 YIL...

Karaman’da 1980’den bugüne büyük resme baktığımızda ne görüyoruz? Ben 1980’lerin başında taş sedirler üzerinde gruplar halinde oturan kadınları, uyuşuk beklemede kahvehanelerde oturan erkekleri görüyorum. Yine aynı yılda tarım şehri olan Karaman’ın orta teknolojili bir sanayi şehrine dönüştüğünü görüyorum.

Yıllar içinde de sanayi üretiminin arttığını ihracat rakamlarına dönüştüğünü görüyorum. Ama bu nasıl oldu? Bu hakikatinde birden çok yüzü var. Aynı dönüşüm sürecinin lakin kim hangi yüzünü dönerse, kim hangi yüzünü görmek isterse. Sanayi kimliğini almış olan şehrimiz de o yüzünü gösterir.

Gelin bugün İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nın 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinden hakikat yüzüne bakıp, size tek sonuç söyleyeyim. Tıpkı ‘’Güneş balçıkla sıvanmaz.’’ Sözünün de olduğu yerdeyim. Her türlü takdire layık olan bir firmanın Karaman’ın yüz akından Bifa’dan bahsedeyim. Bifa’nın ışığında Karaman sanayisinin ilk başlangıç yıllarından değil son 25 yılından da bahsedeyim. Karaman sanayisinde değişen ve değişmeyen nedir? Ona bakalım.

‘’İstanbul Sanayi Odası Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’’ listesinin 157. sırasında Karaman’ın parlayan yıldızı Bifa Bisküvi’yi gösteriyor. İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl listelenen Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesinde Karaman ilinden özel şirket sayısı her yıl 1 ile 4 arasında değişiyor Bu firmalar; Şimşek Bifa, Anı ve Biskot Bisküvidir.

Karaman’ın özel fabrikaları, nedense Karaman’da devlet fabrikası yok. Neden Karaman’da kamu fabrikası yok? Bir zamanlar vardı. Karaman Tekstil Mensucat Fabrikası, Tekel Suma Fabrikası peki neden kapandı bu fabrikalar şimdi neden yoklar? Ne olmuş? Not düşeyimde aklınızda kalsın. Rekabet gücü olmayan zarar eden iki kamu fabrikası imiş.

Karaman’da altmış yıl önce özel fabrika Bifa ve Saray iken daha sonra Karsa Onsa fabrikaları açılmış. 1990 yılından sonra Karaman’ın bağrında yetişen Anadolu kaplanları sayesinde özel fabrika sayısı daha da artmış. Bifa Bisküvi Şimşek Bisküvi, Anı Bisküvi Azra Bisküvi, Modern Bisküvi Saray Bisküvi Palmiye, Hazal Bisküvi, bunlardan hariç gıda firmaları da açılmaya devam etmiştir.

Son 25 yılda Karaman sanayisinde ne değişti? Karaman sanayisinin özel şirketlerin egemenliğinde olduğu kesinleşti. İSO ilk 500’ de Karaman için ne değişmedi? Karaman’ın en değerlilerine baktığımızda hep aynı şirketler, hiç değişmemiş. Hep aynı geçen yılda listede yer alan Bifa Bisküvi bu yılda yer almış. Gel de takdir etme.

Lakin ben bu başarı rakamına şunu da eklemek istiyorum. Karaman’ın rakamlarla gösterilen yüzü haricinde rakamlara tecelli eden bisküvi işçilerini de anmak istiyorum. Listede isimleri yer almasa da başarının görünmeyen kahramanları bisküvinin çeşitlenmesinde, tırlara yüklenmesinde, fabrikaların büyüyüp gelişmesinde bu başarıda gurur tablosunda onlarında büyük payı var.

Karaman’da özel şirketler yıl yıl artmış peki devlet işletmeleri neden Karaman’ a gelmemiş, getirilmemiş? Neden devlet işletmeciliği özel şirketler gibi bir hamle gerçekleştirmemiş? Karaman’da eğer ki bunu da yapar kamu yatırımlarını üretim istihdam ve ticaret bakımından Karaman’a getirilirse, Karaman o büyük sıçramayı da yapar. Kamu işletmeciliği Karaman’a gelse Türkiye de kamu işletmeciliği o illeri nereye getirmişse Karaman’ımızı da o seviyeye getirir. Karaman bunu da bir gerçekleştirirse Türkiye’nin büyük devlerini aşar geçer. Karaman daha da büyür gelişir. İnsanlar orada çalışır. Kamu şirketlerinin yarattığı etki. Rekabet ortamı artar. Karaman gıda şehri bunun yanında diğer sanayilerinde gelmesi, mesela ben çocukken Karaman Organize Sanayi’sinin olduğu yerde Erbakan’ın temelini atmış olduğu fabrikalar vardı. Erbakan’ın ağır sanayi hamlesi olarak başlattığı ve temelini attığı fabrikalar. Sahi nerede o fabrikalar? Ne oldu? Söylem ve demeçler verenler, siyasiler, yöneticiler asıl Erbakan’ın bu sanayi hamlesine neden sahip çıkmadılar?

Neden Karaman ağır sanayi makinalarının üretildiği bir il olmadı? Karaman sanki Yılmaz Babaoğlu’nu beklemiş onun hamlesini ve esas olarak da orada da kalmış. Karaman gıda şehri unvanı ile de kalmış. Ona da dil uzatıyorsunuz. Gözünüzü açmıyor ve ilerisini de göremiyorsunuz. Kendi içinizden çıkmış vatanının milletini halkını şehrini seven insanlar gelmiş şehrine yatırım yapmış sana iş sahaları açmış, senin de iş aramana gerek kalmamış.

Eğer ki burada bana yine fabrika sahiplerini övüyor diyorsan eğer öyleyse sen de lacivert takımları giy kur bir fabrika senin adından da burada övgüyle bahsedelim. Fabrikalarına ekmek kapılarına hor bakanlara diyorum ki kendi toprağına yatırım yapmış işverenlere isnat siz de kurun bir fabrika sizlerin de adınızı burada birer ödünç madalyası gibi analım göğsümüzü kabarta kabarta Karaman’a iyiliklerde bulunmuş diye adınızı buralarda yazalım.

Karaman’ın yüz akı hep aynı firma veya firmalar yine Karaman sanayisinde özel firma olarak ne varsa özel firmalarda var. 25 yıl sonra da Karaman sanayisi adına esas olarak yine aynı özel firmalar var. Bifa, Şimşek, Anı, Saray, Hazal, Biskot, Palmiye, Modern, böyle de büyük resme bakınca Karaman 1960 yılından bu güne yine bir iki holding ötesine de gidememiş. Karaman sanayisi hâlâ yenilenmemiş gibi duruyor. Karaman gıda şehri söyleminin ötesine geçememiş.

1989’dan bu yana sanayinin Anadolu’ya yayıldığını gibi Karaman’da yayıldığını biliyoruz. Bu uyanışın başlangıcında, kentin varlığı ve yükselişini gösteren üretime yönelik fabrikalarla, şehirde kendini gösteriyor. Bu da sınırları çizilmiş şehrin ilçelikten çıkıp il olmasının yollarını açıyor. Büyüyen gelişen Karaman büyüleyici bir güzellik, hareketlilik, şehir canlanıyor. Koca şehir tembellik hırkasını üzerinden atıyor. Böylece de girişimciler birbirlerini ayak izlerini de takip ettiler. Sonra da koca şehir hep birlikte o kalkınma hamlesini başlattılar. O merdivenleri çıktılar. Şu veya bu şekilde herkes de kendine yakışan şekilde kimisi mantolu, kimisi iş kıyafetli, kimisi üniformalı, kimisi kravatlı her biri de gıda şehri, şemsiyenin altında her biri bacası tüten birer fabrika oldular.

500 büyük sanayi kuruluşu listesinde yer alan Karaman’ın bu başarı da sanayileşmesinde Karaman’ın coğrafi konumunun etkili olduğunu görüyoruz. Ulaşım. Akdeniz Bölgesine ve Mersin Limanı’na yakınlığı hem işçi istihdamı bakımından hem de ihracat bakımından ulaşım kolaylığı sanayileşmenin de hızını artırıyor. Akdeniz’e yeni açılan yollar, oto yollar bu da Karaman’ın önümüzdeki yıllarda daha hızlı sanayileşmenin beklentisini doğuruyor.

Karaman’ı gıda sektöründe temsil eden birden fazla firma var. Bunlardan ISO ilk 500 içine sadece 4 sanayi firması girdi bu listeye eklendi. Listeye girenler ve çıkanlar sadece bisküvi sanayisi. Bisküviden de başka da listeye eklenen büyük sanayisi de yokmuş gibi. İlk 500’e girmek sanki sadece bisküvi sanayisinin de düşü imiş gibi. Neden diğer sanayii çeşitleri yoklar? Ya da bisküvi sanayisinde neden diğer firmalar bazı yıllar var da bazı yıllar yoklar? Ya da bu sayı neden artış göstermiyor azalıyor? Neden? Neden bu kayıplar? Peki bu süreçten kazançlı çıkan var mı? Kimler kazançlı çıkıyor? Bu süreçte yıl yıl toplamalarla Karaman kazançlı çıkıyor. 1995- 2021 yıllarının en kazançlı şehri Karaman. Sanayi de atılımların hem gerçekleştiği hem de üretim istihdam ve ticarette artış gösterdiği yıllar. Karaman’ın çehresi değişiyor. Dışardan bakıldığında görünen yüzü değişiyor. İş alanları genişliyor Karaman işçi kenti oluyor. Dışarıdan göç alıyor. Karaman kazanıyor. Müteşebbis sanayiciler sayesinde bisküvi sayesinde ve bisküvinin yan kolları mukavva, un, ambalaj, sektör sektörü doğuruyor. İş imkanları değişiyor. Kazanan Karaman oluyor. Karaman Anadolu’nun parlayan yıldızı oluyor.

Karaman çevre il ve ilçelerden göç aldı hâlâ da alıyor. Bu bir akım da değil işsizliğin getirdiği insanlar bunlar. Onları bisküvi ile buluşturan fabrikalar. Gözlerinizdeki buğulu camlardan bakanlar bakıp da görmek istemeyenlere rağmen Karaman ticaretindeki canlanma diğer müteşebbislerde de heyecan meydana getiriyor. Diğer yabancı yatırımcıları da Karaman’a çekiyor.

İSO ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesindeki Karamanlı firmalara bakınca ne görüyoruz? Karaman ihracat verilerine baktığımızda ne görüyorsak onu görüyoruz. Karaman Bisküvi sanayisinde firmaların da ilk 500’lerde olmasının bir başka nedeni de modern teknoloji ile çalışmasıdır. Karaman da, modern teknolojili üretim ihracat için ilk 500’ler için ihtiyaç olduğunu da söylüyor. Bisküvi de şirket sayısı ile birlikte sanayi Karaman’da farklı kollara da yayılıyor belki ama ağır sanayiye, yüksek teknolojiye doğru da bir sıçrama yapamıyor. Yenilenebilir enerji santrallerinin özel ve devlet tarafından çoğaltılması en büyük temennimdir. Sebze meyve işleme ve kurutma yatırımları, kırmızı pancardan ve kırmızı havuçtan gıda boyası üretimi en büyük hayalimdir. Helal gıda sertifikalı jelatin üretimi neden yok? Gıda şehriyiz yurt dışından gıda boyasını, jelatini dışardan satın alıyoruz. Yetiştirdiğimiz ürünlere katma değer sağlayamıyoruz. Konsantre ürünler satıp tekrardan kat kat fazla paraya gıda boyası olarak satın alıyoruz. Neden? Gıda mühendislerimiz var oysaki yenilikçi gelişen üniversitemiz var.

Neyse, son 25 yılda Karaman sanayisinde ne değişiyor? Birincisi, Karaman sanayisinde özel sektörün ağırlığı belirgin bir biçimde artıyor. Kamu sanayisi ise sıfırlanıyor. İkincisi, Karaman gıda sanayisi ile adından söz ettiriyor. Karaman’ın ünü ulusaldan çıkıp uluslararası boyuta taşınıyor. Karaman bisküvisi Karaman’ı dünyaya tanıtıyor. Anadolu sanayisinin gıda kapısı neredeyse Karaman’dan açılıyor. Karaman orta ileri teknolojili makinalarla tanışıyor. Bisküvi fabrikalarında modern teknolojili makinalar kullanılıyor, yaygınlaşıyor.

Son 25 yılda Karaman sanayiinde ne değişmiyor? Üç aşağı beş yukarı Karaman Sanayisi dediğimizde hep aynı firmalardan ve aynı mal ve bisküvilerden bahsediyoruz. Türkiye sanayisinde yeni sanayi atılımlarının yansıması dinamik yapı maalesef Karaman’da gözlemlenmiyor. Ya da bizim buralardan bakınca pek bir şey görünmüyor. Neden? Karaman’da sanayide bisküviden başka alanları mı yok? Neden bunlardan da muafmış gibi dıştadır.

Yine de güzel, Karaman’ın Organize Sanayi Bölgesine o büyük resme bakınca gördüğümüz. Güzel olan durum şu, siyaset değişse bile Karaman sanayicileri neredeyse hep aynı kalıyor.

Diğer sanayilerin Karaman’da yaygınlaşmasında, devletin sunduğu imkanlardan çok piyasa şartları yatırımcılar için daha etkili oluyor. Ekonomik krizler, bu krizler Türkiye de varsa müteşebbis girişimciler bundan olumsuz etkileniyor. Avrupa da kriz varsa Avrupa ile iş yapan sanayici bundan olumsuz etkileniyor. Risk alma gelişme başka yerlerde başka iş kollarında da oluyor. Ayrıca Karaman’da son 25 yılda Karaman organizesi alan olarak gelişse de Karaman sanayiinin eko- sosyal altyapısı pek fazla değişmeden kalıyor.

Son 25 yılda teknolojik değişim adına Karaman’ın sergilediği tek olumlu adım bisküvi firmalarının teknolojileri yenilemesinden kaynaklanıyor. Markalar çeşitleniyor. Yeni model ve çeşitte ürünler ekleniyor. Tüm bunların hepsi de o büyük pastadan pay kapmak dünya pazarlarına mal satmak için hepsi de bisküvi sanayisinin ilk örneği gibi duruyorlar. Her biri de Yılmaz Babaoğlu’nun uyguladığı kürü uygulamış ve buralara bu günlere de gelmiş. Hep aynı amaç ve idealle buraya kadar gelmiş birçok bisküvi fabrikası kurucuları mevcut. Bisküvi fabrikalarının önemi Karaman ekonomisi için önemli olduğu gibi Türkiye ekonomisi içinde önemini ortaya koyuyor.

Karaman kendi sanayisinin çeşitlendirmede yavaş ilerlemektedir. Şehrimizde olan sadece özel müteşebbislerin kurduğu özel bisküvi fabrikaları. Ne yapmak gerekir? Denenip zaten başarılı olmuşu da yeniden denemeyin. Dünün başarısından yeni deneyimlerle teknolojik girişimciliği şehrimize getirin. Öğrenin. Karaman sanayinin yenilenmesi adına gençler genç girişimciler her yolu denediğiniz halde başarı bir türlü gelmiyorsa, mutlaka denemediğiniz bir yol vardır. İşte o fırsat kapısını arayın. Ben Karaman’ın o pırıl pırıl parlayan fırsat kapısını hâlâ göremediği kanaatindeyim. Neden mi? Çünkü araştırmalarım bunu gösteriyor. ‘’Su Akar Türk Bakar.’’ devri çoktan geçmiş olmalı Yılmaz Babaoğlu’nun ve geçmişteki girişimcilerin kullandığı küre yenileri eklenmeli ayrı kulvarda onlar da yol almalı. Yeni sanayi devrimi diye bir şey duymuşsunuzdur. İşte bu yeni sanayi devriminin kolları; yabancı yatırım, lokalizasyon, biyoteknoloji, nanoteknoloji, bilgi ve iletişim teknolojileri. Ben de bu alanda somut olarak ne yapılması gerektiğini bilmiyorum sadece kelimelerini kullanıyorum.

Her şey daha güzel bir Karaman için her şey daha bahtiyar bir Karaman için.

Nurten kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

12

Mutsuz Veli̇ - BİFA KARAMANIMIZIN DEĞERİ, BABAOĞLU KOLEJİ DE, ÇOCUKLARIMIZI BU YÜZDEN BABAOĞLU KOLEJİNE GÖNDERİYORUZ ANCAK BU GÜNLERDE İDARİ KADRO İŞTEN ÇIKARTILDI, ÖBÜR ÖĞRETMENLER DE AYNI TEDİRGİNLİĞİ YAŞIYORLAR VE OKUL ALLAHA EMANET BIRAKILDI, NE EĞİTİM ÖĞRETİMLE İLGİLENEN NE ÖĞRENCİLERLE İLGİLENEN VAR, VELİLER AÇIKLAMA YAPILMADI, ÇOCUKLARA YAZIK OLUYOR SAYIN NECATİ BEYDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Mayıs 12:33
11

Bifacı - Hadi yine iyisin,

Yüksek reyting, çok sayıda yorum. Herkese nasip bunlar ;-)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Mayıs 08:44
09

Feramus - Tebrikler güzel yazılarınız. amsterdamdan sevgiler. necati beye de saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mayıs 16:28
08

Kasabalı - Hanımefendinin yazılarını ilgiyle okuyoruz. bifa karaman için bir kıymettir. tanımam etmem ama öyle . saygılar sunarım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mayıs 16:27
07

Hasan Hüseyin Kalaycı - Makale yazarken birilerini eleştirip, kendinizi canhıraş savunmanız hiç hoş olmamış.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Mayıs 14:36
06

Öz Goca Garamanlı :) - Öncelikle ismimi kullanan hemşerihme sevgilerimi iletiyorum. Öz2ü burda :)

Nurten Hanımın yazılarını ilgiyle okuyorum.

1-Yazınız çok uzun olmuş. Aynı cümleler tekrar etmiş.

2-Makalenizde okurlarınızla polemiğe girme telaşı görürüyorum. Beni eleştirirseniz açın bir fabrika sizi de yazayım der gibi. Fikrinize güveniyorsanız ve daha eleştiri gelmeden savunmaya geçmeniz uygun olmamış

3-Karaman'da neden devlet fabrikası yok demişsiniz. Çünkü devlet artık imalat sektörlerinden "kritik bir sektör" değil ise çekilmekte ve kamu kurumlarını özelleştirmektedir. Tekel ve Sümerbank fabrikaları özelleştirilmiştir.

4-Karaman'da sadece bisküvi sektörü yok meyve suyu, içecek vb sektörleri de önemli sektörler.

5- Fason üretim yaptığı için firmalarımızı eleştiren yorumculara gelince; bu işler öyle kolay olmuyor dostlar. Piyasa şartları zor. Firmalar mecbur ve bu duru ayıp değil. Mercedes firması dahi Reanult motor kullanabiliyor günümüz dünyasında.

6- Şehrimizin gözbebeklerinden olan BİFA'ya gelince bifa gibi köklü bir firmamızın hâlâ "kokolin" tarzı ürünler üretmesini yadırgadım. Piyasa gereği üretmek zorundalarsa başka bir marka ile üretmeleri acizane bir tavsiyem olabilir. Geçenlerde dikkat etmeden aldığım ürün kokolin tarzıymış. doğal olarak tadı çikolatadan farklı.Bu durum kokolin çikolata farkını bilmeyenler için ürün kalitesiz algısını oluşturyor.

Saygılamrımla

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Mayıs 09:57
10

İbrahi̇m Ergünay - @Öz Goca Garamanlı :) 06 nolu yoruma cevabı: Nurten hanımı sonuna kadar okudum. Belirttiğiniz gibi aynı konu isim ve olayları defalarca yazması hoş olmamış. Naçizane tavsiyem az ve öz yazması. Saygılarımla.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Mayıs 00:21
05

Vatandaş - Babaoğulları bile belki bu kadar Bifa hakkında çok yazı yazmamışlardır. Kraldan kralcı gibi sırıtan yazıdır bunlar, yoksa ben mi hep yanlış anlıyorum :-)

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Mayıs 19:17
04

Önce İnsan - Karamandan.com okuru yorumlarınıza katılıyorum. Bu firmaların kendi marka isimleri ile raflarda yerlerini alamadıkları sürece İp üstünde oynayan cambaz misali var ile yok arası gidip geleceklerdir. Ve zincir marketlerin fason üreticileri olmalarının ötesinde kendi markalarını Unutulmaya mahkum edeceklerdir. Selam saygı ve muhabbet ile...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Mayıs 17:28
01

Karamandan.com Okuru - sayın yazar yazınız çok uzun olmuş meramınızı daha kısa cümlelerle anlatabilirdiniz.görüşlerinizin çok büyük bir kısmına katılıyorum.ayrıca karaman sanayiinde 90'ların sonu ve 2000'lerin başında iso ilk 500'de 3 bazen 4 firma olurdu.son yıllarda sadece bifa kaldı ki o nun da satışlarının çoğu büyük bir indirim market zincirine ''private label'' satışlarından kaynaklanıyor.işin aslı karamandaki bisküvi fabrikalarının yurtiçi pazara kendi markaları ile satışları azaldı fasonculuk arttı.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 29 Mayıs 16:25

Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret ne kadar olmalı?