Abbasoğlu/Abbas Mahallesi/Abbas Bey/Abbas Mescidi

Abbasoğlu Mescidi’nin, Fatih Dönemi’nde yapılan Karaman Eyaleti Tahriri’nde ismi “Mescid-i Veled-i Abbas” olarak kaydedilmiştir.

Daha sonraki yüzyıllara ait belgelerde “Abbas Mahallesi” , “Abbas Bey” , “Abbas”  Mescidi olarak da geçmiştir. Mabedin yeri arşiv kayıtlarında Karamanoğulları Dönemi’nin aktif mahallelerinden olan Abbas Mahallesi’nde gösterilmiştir . Bu yer, günümüzde de Abbas Mahallesi olarak isimlendirilmektedir .

Banisi ve Yapım Tarihi

Abbasoğlu Mescidi’nin banisi, Karamanoğulları Dönemi’nde yaşamış olan Abbasoğlu ismindeki bir hayırseverdir . Bulunduğu mahalle de banisinin ismi ile anılıyordu . Mescidin yapılış tarihini gösteren bir kitabesi olmamakla birlikte Fatih Dönemi’nin 1476’daki tahrir kayıtlarında geçiyor olması mescidin Karamanoğulları Dönemi’nde, en geç XV. yüzyılın ilk yarısında yapıldığını göstermektedir . 

Mimari Yapısı ve Müştemilatı

Abbasoğlu Mescidi, dikdörtgen bir plana sahip olup taş ve kerpiç malzemeden geleneksel yöntemlerle inşa edilmiştir. Mihrabı taştan yapılmış, ince bir işçilikle işlenmiştir. Orijinalinde dam örtülü iken sonradan kiremit çatıya çevrilmiştir. Mescide bitişik iki oda vardı. Bahçesinde bir de su kuyusu bulunuyordu . 

Vakfiyesi ve Vakıfları

Abbasoğlu Mescidi’nin vakıfları ilk olarak 881/1476 tarihli vakıf tahririnde tespit edilmiştir. Buna göre mescidin vakıfları; Fisandon köyünden Karlu Hacı yeri, Çiftedeğirmen ile Mevdûd Değirmeni’nin hisseleridir . 888/1483 tarihli Karaman Eyaleti Vakıf Tahrir Defteri’nde; “Vakf-ı Mescid-i Veled-i Abbas” şeklinde geçmektedir. Burada önceki tahrirde yer alan vakıflar aynen kaydedilmiştir .

Abbasoğlu Mescidi’nin vakıfları, XVI. yüzyıl başlarına ait vakıf tahrirlerinde değişiklik göstermiş, İdemit köyünden bir kıta yer, vakfın gayrimenkulle¬rine katılmıştır. Tahrir kaydına göre gelirler; öncelikle mescidin tamir bakım ve onarımına, ar¬tanı ise mum masraflarına sarf edilecekti . Kanuni Dönemi’nin 937/1530 tarihli tahririnde de önceki vakıflar tekrar edilmiştir .     

Abbasoğlu Mescidi Vakfı’nın gayrimenkulleri XVIII. yüzyılda artmış, Abbas Mahallesi sakinlerinden Seyit Hacı Mehmet Ağa oğlu Seyit Hacı Mehmet isimli bir hayırsever, 1194/1780 tarihinde Kefere oyuğu adı verilen mahalde bulunan iki dönümlük tarlasını mescit vakfına bağışlamıştır . 

Abbasoğlu Mescidi Vakfı’na ait gayrimenkullerin XIX. yüzyıldaki durumu Temettüat Defterleri’nden takip edilebilmektedir. Buna göre mescidin iki dönümü ziraata uygun, üç dönümü ise tarıma elverişsiz tarlası bulunuyordu . 

Görevlileri

Abbasoğlu Mescidi’nin Osmanlı idaresinde (XVI. yüzyıl başı) bilinen ilk görevlisi, İmam Üveys Halife’dir. Üveys Halife bu görevinin yanında padişah beratı ile mütevellilik de yapmaktaydı . İncelenen dönemde mescitte imam olanların aynı zamanda mütevelli olması geleneği daha sonra da devam etmiştir . Nitekim Nurullah Halife, günlük iki akçe ücretle mescidin imam ve mütevellisi iken görevini kendi isteği ile bırakmış; yerine oğlu Seyit Ali, Recep 1130/Mayıs-Haziran 1718 tarihinde beratla atanmıştır .

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Hakkı Akman - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Dora Ambalaj Tecrübeli veya Tecrübesiz Personeller Arıyor

Karaman’da rotogravür baskı selefon ambalaj sektöründe faaliyet gösteren fabrikamız bünyesine aşağıda belirtilen iş konuları için tecrübeli veya taraf...

0 (338) 224 13 13

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Eğitim Danışmanı Aranıyor

Americanlife Dil Okulları Karaman Şubesinde Eğitim Danışmanı pozisyonunda çalıştırılmak üzere; İletişim Kurma Becerisi olan, Üniversite Mezunu, T...

(0338) 212 22 70 AMERİCANLİFE DİL OKULLARI KARAMAN ŞUBESİ

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?