Karaman'da Büyük Yangın (!)

  • YEŞİLDERE'DE 1900 DEKAR ALANDAKİ ELMA BAHÇELERİ SUSUZLUKTAN KURUYOR
  • OVA KÖYLERİNDE KURAKLIK SEBEBİYLE EKİNLER YANIYOR
  • İBRALA BARAJ GÖLÜNE KAÇAK EKİM YAPANLAR PANİKTE

Türkiye'nin bir bölümünde etkili olan kuraklık en çok Konya ve Karaman ovasında ürün rekoltesinde etkili olacak. Karaman'ın ova köylerinde sulama yapılamayan kıraç bölgelerde, bu yıl yağışların yetersizliği yüzünden ekinlerin boy vermediği, başak tutmadan sararmaya başladığı gözlendi.

Karaman'da ateş topunun düştüğü yer ise Yeşildere köyündeki elma bahçeleri. Su kaynağı sadece İbrala Barajına bağlı olan 1900 dekar alandaki elma bahçesinin, barajdan su alma umudu da buhar olup uçtu. Bu bölgede yeraltı su kuyuları da bulunmadığı için bahçelerin meyveleriyle birlikte kuruyacağı belirtildi.

"Bela ve musibet tek tek gelmez" diye bir söz vardır. Son dönemlerde başınıza gelen bela ve musibetlerin listesini siz kendiniz çıkarın. Sonra bir bakın, neler varmış. Ben kuraklığı ve barajdaki susuzluğu musibet olarak değerlendiriyorum. Bela kelimesi Arapça "blv" kökünden türemiştir, "hesapta olmayan dert ve sıkıntı" demektir. Musibet ise "hiç beklenmedik bir anda insana dokunan ve can yakan durumdur". İnsanın başına gelen her bela ve musibet kendi eylemlerinin ve kendi tercihlerinin sonucudur. İnsan bela ve musibete müşteri olursa, bela ve musibet koşarak gelir ve insana musallat olur. İlahi buyruktur: "Başınıza gelen her musibet kendi yaptıklarınız yüzündendir." (Kur'an-ı Kerim, Şura Suresi)

Önce kuraklıkla başlayalım. Ak Parti Konya'da kuraklığın araştırılması için bir çalışma başlattı. Bakanlıktan talimat gelmiş olmalı ki, Karaman Tarım İl Müdürlüğü ekipleri de arazide kuraklıkla ilgili veriler topluyor. Nasıl bir değerlendirme yapılacak, hasar tespiti nasıl hesap edilecek, bu konular benim bilgim dışında.

Müjdeli bir haber olsa, bunu iktidar kanadından on kez duyardık. Geçen haftaki KOP İdaresinin Karaman'a 10 milyon liralık desteği, Başkan Mahmut Sami Şahin ve Vali Mehmet Alpaslan Işık tarafından basına duyurulduktan bir kaç saat sonra Ak Parti İl Başkanı da aynı konuda açıklama yaptı. Daha Vali Işık, Konya'dan Karaman'a bile gelmemişti. Ak Partili il başkanının haberi, birçok internet sitesinde hâlâ duruyor. Ama kuraklık konusunda henüz kimse ağzını açıp kelam etmiş değil.

CHP heyeti de Karaman'da konuya ilişkin bilgi toplamış. Bilgilendirme gereği duymadıkları için ne yapıp ettiklerinden haberdar değilim. Onlarınki komisyon. Başka illerde de aynı çalışma yapılıyor veya yapıldı. Yazıp çizdiklerini dosya olarak genel merkeze iletecekler, genel merkezde kim nasıl inceleyecekse sonucunu bir grup toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu'ndan dinleyeceğiz. İnşallah güze kalmaz.

Bir önceki makalemde sizlere iki belge sunmuştum. Bunlardan biri DSİ 4. Bölge Müdürlüğü'nün özetle, "Barajda su yok. Kimseye verecek suyumuz da yok" anlamına gelen belgeydi. Nitekim, DSİ 4. Bölge Müdürlüğü'nde yapılan son toplantıda bu konu bir kez daha vurgulandı. İbrala Barajından bu yıl umut yok. Bu bilgiyi paylaşmak da güç. Kim, nasıl açıklayacak, hiç kolay değil. Bu toplantıda Karaman'a bir iş makinesi ve bir operatör görevlendirildiğini öğrendim. Bunu sadece ben değil, Yeşildere'deki baraj gölüne kaçak ekim yapanlar da duymuş.

Baraj gölü havzasında, denetimsizlik sonucu, kaçak ekim yapmayı göze alan şahısların bir bölümü, Devlet Su İşlerinin iş makinelerinin ürünleri süreceği endişesi ile erken hasada başlamış. Özellikle arpa ve buğday ekip, bir de kaçak olarak baraj gölü suyunu kullanan üreticilerin ektiği ürünler çok iyi durumda imiş. Kaçak ekimcilerin bir bölümü derdikleri hububatı balya yapmaya başlamış. Çoğunluk ise en geç bir ay içinde hasat yapılacak ürünlere kimsenin dokunmayacağından eminmiş. "Gerekirse ektiğimiz tarlanın kirası veririz" diyenler de varmış, "DSİ'ye ürünümüzün yarısını vermeye hazırız" diyenler de... "DSİ ürünlerimize dokunmasın" diye Karaman milletvekillerini arayanlar bile olmuş. Nasıl bir cesaret ve nasıl bir anlayışsa...Devletin arazisine çök, baraj gölünü zehirle, balıkların ihtiyacı olan suyu da kaçak kullan. Bunların üstüne, "Devlet bize ellemesin. Bizi görmesin." Bu kadarına ne denir? Söyleyecek kelime çok ama bunu da benden beklemeyin. Bir yazımda, "Neler oluyor bize, herkes sakinleştirici mi kullanıyor?" diye sormuştum. Şimdi, bu kadar rahatlığı sakinleştiriciden daha kuvvetli bir şey yapıyor olmalı diye düşünüyorum.

DSİ 4. Bölge Müdürlüğü, İbrala Baraj gölü havzasında kalan ve sular çekildiği için Yeşildere köyü sakinlerinin bazılarının tarlaya dönen sahalara ekim yapıldığından karamandan.com'da yayınlanan yazılarım üzerine haberdar olmuş. DSİ 4. Bölge Müdürlüğü, Karaman'daki DSİ 42. Şube Müdürlüğünden, baraj alanına dikilen ürünlerin sökülerek, göl alanının temizlenmesini istemiş.

Bazı Yeşilderelilerin baraj gölüne ekilen mısır, fasulye, hububat ve sebzeleri barajdan kaçak suladıklarını, iyi verim elde edileceğini belirterek, "Yüzlerce dönüm ekili. Bunların bir iş makinesiyle birkaç günde yok edilmesi mümkün değil" dediklerini ileten okuyucular oldu.

İbrala Barajında yaşanan kaçak ekimlerden de görülüyor ki, barajın güvenliği ve koruma önlemleri adına herhangi bir iş yapılmıyor. Göl sahasına ekim yapılıp, gölden kaçak su çekilmesine rağmen, buna sebep olanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmaması da barajın korunmadığının bir delili değil mi? Daha önce kısaca belirtmiştim: İbrala Barajında koruma ve önlem maalesef yok. Olsaydı gölün içine, binlerce dönüm alanda, hububat, mısır, fasulye, domates, biber gibi onlarca çeşit ürün ekilebilir miydi? DSİ'nin Çiftliği derken az bile söylemişim. Ha İbrala Barajı ha DSİ Hayratı... Gölün rezervuar ve mutlak koruma alanlarına ilişkin bilgileri okumaktan sıkılmazsanız sonraki makalelerimde gündeme getireceğim.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, kuraklıkla ilgili basın açıklaması yapmış. Bana da iletti. Buna göre, Yeşildere Muhtarı Lütfi Bulut, Ağılönü Muhtarı Doğan Aktaş ve Mehmet Bayram, baraj sahasındaki üreticilerin sorunlarının çözümü için vali, milletvekilleri, Ak Parti il başkanı olmak üzere bir çok kişi ile görüşmüşler. Bayram'ın ifadesine göre, görüştükleri kişiler konuya çözüm üretememiş, DSİ. 4. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker ise kendisiyle görüşen yetkililere, teknik bilgileri aktarıp, barajda su olmadığını belirtmiş.

Mehmet Bayram, baraj sahasındaki üreticilerin barajda su olmadığını zaten bildiklerini if ade ederek, şu konulara dikkat çekmiş:

1-Sizin göreviniz barajda söz sahibi taraflar ile bir araya gelerek mevcut durum üzerine değerlendirme yapmaktı.

2-Baraj sahasından yararlanan 100 bin dekar alan için su istemiyoruz.

3-Üreticilerimiz, 80-100 milyon metreküp su biriken baraja güvenerek ürün planlaması yapmışlardır.

4-Baraj bölgesinde sulama olduğu için 5 bin dekarın üzerinde elma bahçesi yapılmışsa da bu bahçelerin yaklaşık 3 bin dekarının sulama imkanı bulunmaktadır.

5-1900 dekar bahçenin sulama imkanı yoktur.

Ziraat Odası Başkanı Bayram, 1900 dekar bahçeye su verilmesi için Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser'in Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ile görüştüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"Tüm çalışmalara rağmen sonuç alınamamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir karış ekilmedik yer kalmayacak çağrısına rağmen meyveli yaklaşık 1900 dekar bahçe kurumaya terk edilmiştir.

Yaklaşık 3 aydır tüm çabalarımıza rağmen DSİ çiftçimize 1 milyon metreküp suyu vermemiştir. Bu süreçte bizleri, üreticilerimizi yalnız bırakmayarak çaba sarf eden Ak Parti Milletvekili Selman Oğuzhan Eser'e teşekkür ediyoruz."

DSİ Baraj gölünde kaçak ekime ve kaçak sulamaya izin vermemiş olsa, 1900 dekar alandaki elma bahçelerinin ihtiyacı olan su sağlanabilir miydi?

Barajın yakınında olmasına rağmen yeraltı su kuyusu bulunmadığı için sulanamayan ekinler de yanmaya başlamış. Bu yıl Karaman Ovasında çiftçinin işi geçmiş yıllara göre daha zor olacağa benziyor.

Kuraklık Dosyası da kapanacak gibi gözükmüyor. Karaman'a son gittiğimde dikkatimi çekmişti ve bir yazımda da ifade etmiştim. Karaman'da otomobillerin bagajları boş bidonlarla dolu. Bu boş bidonlar Karaman'ın yakın çevresindeki köylerdeki su kaynaklarından dolduruluyor. İçme suyu ihtiyacının büyük bölümünü vatandaş buradan karşılıyor. Markalı su satıcılarına karşı haksız rekabet ama o kadar da olsun (!)

Talihe bakın ki, 45 yıldır, belki daha fazla süredir Karaman'ın bir bardak suyunu içmemiş biri olarak Karaman'ın su sorununu yazmak bana kısmet oldu. Bir sonraki yazıda Karaman şehrinin su sorununa değinmeye ne dersiniz? Bu yıl Temmuz, Ağustos ve Eylül'de su sıkıntısı olur mu? Şehir suyu yine sarı renkli akar mı? Yüksek kotlara su verilebilir mi?

NOT: Karaman'da duyarlı avukatlara bir çağrım olacak. Baraj gölündeki su yokluğu yüzünden zarar gören üreticiler için adım atmaya ne dersiniz? Yüzlerce üretici ayrı ayrı uğraşmasın. Bir grup avukat, tüm üreticiler için ilgili yerlere başvuruları şimdiden yapsın. Belli ki DSİ'ye veya başka kurumlara karşı tazminat davaları kapıda.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

05

AYDIN ÇELİK - Çok büyük bir yatırım maliyeti getirmeyecek böyle bir proje ile Karaman Ovası yeniden can bulacak, bölge halkı ve milli ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır. Çok uzun yıllar bölge halkının sorunu çözülmüş olacaktır.

Bölge halkının hizmetine sunulmak üzerine planlanan çevre yolları, hava alanı veya büyük projeler illaki büyük hizmetlerdir. Fakat insanlığın temel ihtiyacı gıda ve gıda üretimi olmazsa olmazımızdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mayıs 09:44
04

AYDIN ÇELİK - SAYIN YETKİLİ

Çağımızın en büyük sorunlarından biri maalesef kuraklık sorunudur. Bu sorundan en çok etkilenen bölgelerin başında maalesef Karaman Ovası gelmektedir.

İnsan soyunun devamını sağlayan yegâne temel ihtiyaçlardan birisi gıdadır. Karaman Ovasıda gıdanın hammaddesi olan tarımsan üretim çeşitliğinin sağlandığı ender üretim alanlarından biridir.

Tarımsal üretimin en büyük girdilerinden birisi sulama ihtiyacıdır. Bu ihtiyacı bölge halkı bazen sulama barajlarından, bazı durumlarda da yeraltı su kaynaklarından sağlamaktadır.

Son dönemdeki ciddi yağış azalması ve beraberinde gelen mevcut yeraltı ve yerüstü hazır suların kullanılması ciddi sorunlar teşkil etmektedir.

Karaman ovasını besleyen hâlihazırda Fisandun barajı, İbrala barajı ve Ayrancı barajı mevcut olup, bölge çiftçisine ve ayrıca İbrala barajı KARAMAN şehir merkezi içme suyu olarak hizmet vermektedir. Hal böyle olunca mevsimsel yağışların çok azalması sonucu bu barajlar verimli şekilde kullanılmamaktadır.

Fakat tüm bu olumsuz şartları lehimize çevirecek bir şansımız vardır ki, üzerinde birkaç elektrik üretim tesisi olan ve bölge halkının tarımsal sulamada kullandığı GÖKSU IRMAGI. Bu ırmak özellikle kış aylarında büyük bölümü boşa akarak Akdeniz’e dökülmektedir.

Uygun bir projelendirme ile Göksu ırmağının suyu kapalı sistem borularla sırası ile Fisandun barajı, İbrala barajı ve Ayrancı barajına akıtılarak barajların doluluk seviyelerinin artırılması ve en verimli şekilde kullanılması sağlanabilir. Ayrıca mevcut barajlardan çok az bir miktarı mevcut tahliye kanallarından doğaya bırakılarak yaban hayatın yeniden oluşmasına katkı sağlayabilir. Devamında bu tahliye kanalları şu an kurumuş olan Hotamış gölü ve Acı göl e ulaştırılarak bu göllerin doldurulabilir. Bölge halkı için mal ve can güvenliği açısından büyük tehlike arz eden obrukların oluşmasının önüne geçilebilir. Bölgede bulunan ve bir tabiat harikası olan dünyanın nazar boncuğu MEKE gölü de eski güzelliğine kavuşturulabilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mayıs 09:43
03

Çözüm Yok - Baraj yapılıyor kurtulduk diyenlere az bile yanın kavrulun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Mayıs 21:12
02

Çiftçi - tarım arazilerinin ortasında mermer ocaklarına ne demeli ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Mayıs 13:30
01

Ceylan - Köşe yazılarınız aralıksız takip ediyorum. Taktire şayan işler yapıyorsunuz.Karaman için çabanız ve uğraşınıza bizatihi şahit oldum. Siz Karaman’ı bir çocuğunuz gibi seviyorsunuz ve onu gözetiyorsunuz. O çocuğun daha iyi gelişe bilmesi için çabalıyor ve bir çığlık atıyorsunuz . Uyuyan Karamanlıların sizin çığlığınızı duyup üzerlerindeki ölü toprağını atamaları için çapa içimdesiniz . Bu çaba şimdiden bir çok insanı uykusundan uyandırdı diye düşünüyorum.Allah her daim yar ve yardımcınız olsun.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 26 Mayıs 11:30

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket 18 Gün tam kapanma kararını yerinde buluyor musunuz?