Birinci Dünya Harbi Sonunda Karaman

Birinci Dünya Harbi sonunda, milletimiz ve vatanımız varlık yokluk sınırına getirilmiştir. Bu durumun bir parçası olan İstanbul Hükümeti’nin üzerine düşen görevi yerine getirmemiştir. Bu sebeple Milli Mücadele hareketini başlatmaktan başka bir çare kalmamıştır Mustafa Kemal Paşa, o günün askeri ve siyasi şartları içinde öne çıkan ve bu milli hareketi ateşleyecek bir sembol idi. Mustafa Kemal’in kendisi de bu kanaatteydi ve “içinde bulunulan durumdan yine milletin azim ve kararı ile aşılabileceğini” her fırsatta dile getirmiştir.

İstiklal Mücadelesi’ne ne kadar zor şartlarda başlandığı; eldeki gücün azlığı, Birinci Dünya Savaşı’nın güçlü galiplerinin geniş imkânları, Türk milletinin sonu gelmez savaşlarda ne derece yorgun ve bitkin bir hale gelmiş olduğu düşünülürse, elde edilen başarının büyüklüğü daha iyi anlaşılır.

Milli Mücadele yıllarında  meydana   gelen  askerî  ve  siyasî olaylar ile coğrafi sebepler yüzünden Karaman önemli bir kaza durumunda olmuştur. Bunun ilk belirtileri de; Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sonra Fransızlar’ın güneydeki vilayetleri işgale başlamaları üzerine Adana’da bulunan II ve VII. Orduların bütün teçhizatları ile birlikte Konya’ya nakledilmeleridir. Bu orduların Konya’ya nakledilmesi, Karaman’ın Bağdat demiryolu hattının üzerinde olması kazanın önemini arttırmıştır.

Yunanlılar’ın 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmeleri üzerine memleketin birçok yerinde olduğu gibi Karaman ahalisi de bu işgale tepkisiz kalmayıp 19 Mayıs 1919’da protesto telgrafı yayınlayarak, gerekirse kanlarının son damlasına kadar mücadele edeceklerini dile getirmekten çekinmemişlerdir.

Milli Mücadele’yi yürütenlerin ne kadar ağır ve mesuliyetli işleri omuzladıkları Karamanlılar tarafından çok iyi idrak edilmiştir. Bu sebeple başlangıçta Karaman Kuva-yı Milliyesi Arif Bey’in öncülüğünde teşkilatlanıp istiklalin kazanılmasını için gayret göstermişse de Arif Bey’in Konya mebusu olarak Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne katılmasından sonra, Mersin Kuva-yı Milliye Kumandanı Arslan Bey görevi devam ettirmiştir.

Karaman halkı, Milli Mücadele’nin ilk iki yılında yani 1919 ile 1920 arasında vukuu bulan, siyasi ve askeri olaylar nedeniyle sıkıntılı günler yaşamıştır. Öyle ki halk bugünlerde “ buğday ambarı” olarak nitelendirilen ilde olmasına rağmen ekmeğini karaborsadan almak zorunda kalmıştır.

Delibaş İsyanı’nın Karaman ve havalisine de yayılması üzerine halktan isyanı destekleyenler olmuşsa da ahalinin büyük çoğunluğu isyanın karşında yer alıp, Ankara’da isyanı bastırmakla görevlendirilmiş Refet Paşa’ya gereken yardımları göstermişlerdir.

Ancak 1921 yılından itibaren, Karaman’a asayiş ve sükûnet gelmiştir. Halk bir taraftan günlük işi ve gücü ile meşgul olurken, bir taraftan da maddi ve manevi bütün kuvvetiyle Milli Mücadele’yi destekledi. Anadolu’daki bütün vatansever Türk milleti gibi Karaman Kazası ahalisi de onlardan beklenen görevi göstermiş Milli Mücadele’nin başarıyla sonuçlanmasını katkı sağlamıştır.

Kaynak: Anı Bisküvi 738. Türk Dil Bayramı Armağanı olan eserden alınmıştır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuba Gültekin Elmas - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?